Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Recomandari Centrale Termice (2013-2018)

* * * * - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5309 replies to this topic

#19
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,543
  • Înscris: 30.01.2008
Viessman,Wolf, Bosch, ca pachete complete.
Separat se poate alege si o CT Immergass si sistemul solar de la alta firma ,ori cele de sus ori alta.

#20
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Posttalica, on 03 februarie 2013 - 18:50, said:

Domnilor, dupa ce am citit destul de mult despre ce trebuie sa ai in vedere cand alegi componentele unei instalatii termice, pot sa spun ca nu mi-e foarte limpede ce voi cumpara! O parere dezinteresata din partea celor care se pricep, este mai mult decat bine-venita. Deci situatia sta in felul urmator: casa bine izolata, util 200mp, necesar termic maxim 22KW. Centrala va fi pe gaz (condensatie sau fara), o sa cumpar si panouri solare pt ACM. Boilerul va fi separat. Inteleg ca boilerul TT este mai bun decat serpentinele, dar mai poti avea si schimbator de caldura cu boiler de acumulare. Inoxul va fi reperul de baza in alegerea tuturor componentelor. Puteti sa-mi dati 2-3 variante de componenta a acestei instalatii? Asa cum a-ti face-o pt d-vostra. Necesarul de ACM trebuie sa fie pt 5-6 persoane. Subliniez dorinta de avea componente de CALITATE!
te complici inutil.
Cauta 1 centrala cu condensare de 30-35 kW +Boiler cu 2 serpentine (daca vrei instalatie solara ulterior).
-ca sursa de inspiratie, Viessmann Vitodens 100-W 35 kW +Boiler, sau Bosch Condens 7000 W ZBR35 +Boiler, sau alte si alrte modele (au si baxi, ariston, vaillant).

Nu e cazul de boiler tank-in-tank, iar despre boilere de inox hai sa vorbim dupa ce ne dezvalui bugetul alocat (per total, iarasi nu cred ca e cazul).

#21
INSPECKTU

INSPECKTU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 16.01.2012
exista o perioada in an in care apar prmotii la centrale?

#22
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
nu, nu cred ca exista o perioada anume.

#23
INSPECKTU

INSPECKTU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 16.01.2012
am vazut ca se comercializeaza o centrala vaillant cu boiler incorporat de 20 de litri - oare care e logica? 20 de litri?

#24
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
marketing, miniaturizare, scadere pret -in detrimentul performantei.

#25
alx0

alx0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 01.10.2003
Aveti idee, de principiu, care este marca de centrale cu cele mai ieftine piese? Ma intereseaza pentru o centrala de capacitate mica (20kW).
Din auzite am inteles ca Romstal si Immergas ar avea cea mai buna relatie cost initial - fiabilitate - cost piese.

Multumesc.

#26
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postalx0, on 05 februarie 2013 - 14:09, said:

Din auzite am inteles ca Romstal si Immergas ar avea cea mai buna relatie cost initial - fiabilitate - cost piese...
da..? De ce nu te uiti la romstal pe site sa vezi cat costa piesele ?

#27
alx0

alx0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 01.10.2003
scheleton, nu ma pricep, sunt inginer dar in cu totul alt domeniu. Nu sunt la curent cu numele pieselor care se strica cel mai des. Dar am inteles, din auzite va rog sa ma contraziceti daca considerati, ca oricum se cam strica cate ceva la 3-5 ani indiferent de cat de scumpa este centrala. Asa ca eu cred ca ar fi interesant un sfat si din punctul asta de vedere.

#28
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
din ce stiu eu Immergas are printre cele mai scumpe piese dintre producatorii italieni. La Beretta am mai vazut piese mai ieftine decat media..
Iar tot ce comercializeaza Romstal, o face la preturi mari sau exorbitante.

#29
titi_kit

titi_kit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 17.08.2007
M-am hotarat sa cumpar si eu un Optimus MT si as avea sa stiu daca i se poate atasa senzor de temperatura extern. Am mai citit pe aici ca ar fi bine un stabilizator de tensiune. Unde trebuie pus acesta si cum arata. Exista un astfel de stabilizator ce poate fi pus in cutia de sigurante pe intreg circuitul ca sa protejeze toate aparatele din casa?

#30
sbarsanescu

sbarsanescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 11.07.2006
E de tras o linie legata de costurile pieselor - preturile ieftine nu inseamna neaparat si piese bune.

Majoritatea pieselor din centrale nu sunt produse de firma ce "produce" centrala. Unele piese - de ex vana cu 3 cai, schimbatorul, pompa, uneori chiar si placa electronica - sunt comune intre centrale de la mai multi producatori.

Dau 2 exemple simple:

Vana cu 3 cai: exista mai multe metode de actionare: cu motor "clasic" sau cu motor pas-cu-pas; mai mult, exista valve cu senzor de pozitie - garanteaza ca pozitia comandata e atinsa si exista si simple, fara confirmare. Calitatea componentelor - mai ales durabilitatea lor, joaca si ea un rol.

Pompa de circulatie - multe centrale au o pompa "clasica" cu 3 viteze. Cele mai evoluate au o pompa cu comanda electronica, care economiseste energie, reduce zgomotul in instalatie si... e mai eleganta.

E clar ca nu poti compara piesele intre ele - doar prin prisma costului.


Revin la ceea ce am spus mai sus - parerea mea e ca Motan e - in clasa lui de pret - construit cu piese de mai buna calitate, care par mai durabile decat alte optiuni la care m-am uitat.

Normal ca daca e sa comparam un MKDens 25 care costa 2500-2700 Ron un un Viessman Vitodens 100 care costa peste 6000, Vitodens este mai elegant, mai configurabil. Nu stiu despre robustete - aici parerile difera.

Inca o parere personala - din ce-am vazut eu, e o diferenta conceptuala intre Viessmann si Immergas - ca tot s-a vorbit despre ele:

Viessmann este o centrala cu conceptie eleganta - f.f configurabila, cu multe facilitati de confort - chiar lux, as spune.
Immergas isi proiecteaza centralele cu mai putine optiuni, insa - poate fiind mai putin "evoluate" - par mai robuste. Unde Viessmann are un ventilator complex, cu control de turatie si bucla secundara de control pt RPM - inteleg ca ventilatorul se ajusteaza singur la turatia prescrisa, Immergas are un control mai simplu, mai putin elegant... insa mai practic - piese mai simple, mai robuste, mai ieftine de inlocuit - si totodata mai greu de stricat (ma refer la varfuri de tensiune, impamantari proaste, etc)

Parerea mea e ca ar fi super daca cei ce repara astfel de centrale ar putea spune ce gasesc pe teren, Ce spun mai sus e din auzite, de la cunostinte care au (avut) astfel de centrale.

#31
Panzaru

Panzaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 19.04.2010
Salut tuturor!


In 1-2 luni se va opri caldura de la sistemul centralizat si doresc sa trec pe centrala termica. Asa ca m-am gandit sa o iau din timp si sa ma documentez, deocamdata pe faza pe internet. Este vorba de un apartament la bloc (neizolat), de cca 75 m (3 camere), cu o baie. M-ar interesa o centrala pe condensare (Bosh, Buderus, Viessman, Vaillant), undeva intre 3500 si maxim 4000 lei. In Timisoara am gasit Bosh ZWB24-1AR CONDENS 2000W + kit de evacuare, 4 ani garantie, cu 3600 lei la firma SC Activ Consulting. Stie cineva ceva de aceasta firma? La Dedeman este 3749 lei fara kit si doar 2 ani garantie.  Am mai vazut (pe www.centrale-buderus.com.ro) ca Buderus Logamax GB012 + kit evacuare este redusă de la 4100 la 3300 lei, dar doar 2 ani garantie si nu stiu daca tot cu atat o gasesc in Timisoara. La pret și garantie similare, ce m-ati sfatui intre cele doua modele de Buderus si Bosh?

O alta nelămurire a mea ar fi următoarea  ce alte cheltuieli OBLIGATORII (excluzând caloriferele și țevile de legatură)  se mai adauga la prețul de raft al centralei. Am văzut ca mai trebuie cumpărat un chit de evacuare a gazelor și unul de montaj, daca nu sunt incluse in pret.  Mai trebuie ceva termostate, cronotermostate, sau astea sunt doar optionale? banuiesc ca centrala are si ea termostatul ei, nu?

Edited by Panzaru, 09 February 2013 - 20:10.


#32
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
dar eu inteleg ca tu ai gasit oferte cu Kit evacuare inclus, nu ? Iar restul sunt intr-adevar optionale.
Aparatul Bosch coincide cu cel de la Buderus -ia-l pe cel cu garantia cea mai mare (respectiv, cel ramas din oferta din toamna, cu 4 ani garantie).

#33
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 21.01.2013
sper ca stii ce inseamna si cum functioneaza o CT cu condensare........

#34
Panzaru

Panzaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 19.04.2010
@ scheleton: Mulțumesc. Nu știam ca cele doua centrale sunt identice. Cei de la Buderus se lauda ca este ”modelul nou” și de aceea mă gândeam că poate e mai ”deșteaptă” decat Bosch-ul. Probabil că este doar o strategie de marketing ca să se vândă?
Așa ma gândeam și eu: dacă sunt la fel (preț, calitate), să o aleg pe cea cu garanția mai mare.

@blackiesasha: Nu înțeleg ce vrei să spui. Bineînțeles că stiu cum functioneaza o CT cu condensare. În principiu, apa care vine din calorifere în centrala termica  este preîncalzita de gazele de ardere care condensează. Mai știu că pentru ca acest fenomen (condensarea) să se întâmple, apa de pe retur trebuie să aibă o temperatura maxima de 35-40. Doar așa se ajunge la randamentele de peste 100%. Vrei să spui că e dificil de obținut acest lucru într-un sistem de încălzire relativ mic cum este cel dintr-un apartament de bloc cu 3 camere (cca 5 calorifere)? Aș aprecia dacă în loc să-mi răspunzi la întrebarea mea cu o altă întrebare mi-ai da un răspuns din care să pricep și eu (și poate și alții interesați) ceva.  

Edited by Panzaru, 10 February 2013 - 11:08.


#35
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
poate se refera la faptul ca e bine sa supra-dimensionezi caloriferele pt. a putea functiona cu temperatura cat mai scazuta a agentului termic.

#36
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
care este explicatia diferentei substantiale de pret intre CT Veissmann VITODENS 100W si 200W. La aceiasi putere (35KW) diferenta este de 1100 euro!!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate