Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 

Care este NUMELE LUI DUMNEZEU?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3140 replies to this topic

#2773
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postenohabel, on 12 aprilie 2014 - 16:17, said:

insa am patit de multe ori...am chemat pe unii la gratar- la o bere si m-au refuzat...nu am inteles de ce ?
Prozelitismul nu se face la grătar și la bere, să știi. :nonobad:

#2774
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

View Postenohabel, on 12 aprilie 2014 - 16:17, said:

am intentii bune bazate pe dragoste

Asta se vede, intr-adevar.

View Postenohabel, on 12 aprilie 2014 - 16:17, said:

am chemat pe unii la gratar- la o bere si m-au refuzat...nu am inteles de ce ?

Poate se simteau prea sufocati de intentiile alea bune bazate pe dragoste, de care aminteai mai inainte.P.S.: la topic, cand ai de gand sa scrii ???!!

Edited by november_soul, 12 April 2014 - 20:30.


#2775
Iztaccihuatl

Iztaccihuatl

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2014

View Postady_maris, on 06 februarie 2007 - 16:24, said:

IAHWEH=IAHSUAH TRADUS DOMNUL =ISUS

YHWH= Yahsuah Hanozri Wumelech Hajehudim..........ISUS NAZARINEANUL IMPARATUL IUDEILOR!!!!
6. Am făcut cunoscut Numele Tău oamenilor, pe care Mi i-ai dat din lume. Ai Tăi erau, şi Tu Mi i-ai dat; şi ei au păzit Cuvântul Tău.

26. Eu le-am făcut cunoscut Numele Tău, şi li-L voi mai face cunoscut, pentru ca dragostea cu care M-ai iubit Tu, să fie în ei, şi Eu să fiu în ei.”

10. pentru ca, în Numele lui Isus, să se plece orice genunchi al celor din ceruri, de pe pământ şi de sub pământ,
11. şi orice limbă să mărturisească, spre slava lui Dumnezeu Tatăl, că Isus Hristos este Domnul.

12. În nimeni altul nu este mântuire: căci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor, în care trebuie să fim mântuiţi.”

17. Şi orice faceţi, cu cuvântul sau cu fapta, să faceţi totul în Numele Domnului Isus, şi mulţumiţi, prin El, lui Dumnezeu Tatăl.

23. Şi porunca Lui este să credem în Numele Fiului Său Isus Hristos, şi să ne iubim unii pe alţii, cum ne-a poruncit El.

13. V-am scris aceste lucruri ca să ştiţi că voi, care credeţi în Numele Fiului lui Dumnezeu, aveţi viaţa veşnică.

Numele Sau e cel pe care tu, ca om, i-l dai, din dorinta de a-L identifica. Dar El nu e un individ care sa poarte un nume. I-au fost atribuite multe de-a lungul vremurilor si cu siguranta se vor gasi si alte nume si dupa ce noi nu vom mai fi.

#2776
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postmarcu35, on 02 aprilie 2014 - 23:20, said:

Pana la urma are Dumnezeu nume sau nu?
Pentru o persoană sinceră, care îl caută cu adevărat pe Dumnezeu, o singură dovadă este suficientă. Pentru ceilalţi, nici o sută de dovezi nu-i va convinge. Ei vor continua să creadă tot ceea ce vor ei să creadă, sau ce le-a băgat alţii în cap.

Am postat aici mai multe dovezi ...

http://forum.softped...4#entry14902481

(Psalmul 91:14) 14 „Pentru că are afecţiune faţă de mine, îl voi scăpa. Îl voi ocroti pentru că îmi cunoaşte numele.

(Ieremia 16:21) „De aceea, iată că îi fac să cunoască, îi fac să cunoască de data aceasta mâna mea şi puterea mea şi vor şti că numele meu este Iehova.“

Edited by Eugen3, 28 April 2014 - 08:45.


#2777
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006
Daca stiau de Yahweh, de ce nu l-au folosit, in Noul testament, crestinii?  Vezi bine ca Yahweh a fost numele lui Dumnezeu folosit doar in relatia cu poporul evreu.

#2778
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postnovember_soul, on 28 aprilie 2014 - 09:44, said:

Daca stiau de Yahweh, de ce nu l-au folosit, in Noul testament, crestinii?  Vezi bine ca Yahweh a fost numele lui Dumnezeu folosit doar in relatia cu poporul evreu.
nu incepe si tu!

cum vrei sa explici treaba aia cu "DOMNUL[YHWH] a spus Domnului[Adonai] meu...", daca iti tai craca de sub picioare?

#2779
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

View PostDude_2nd, on 28 aprilie 2014 - 09:46, said:

nu incepe si tu!

cum vrei sa explici treaba aia cu "DOMNUL[YHWH] a spus Domnului[Adonai] meu...", daca iti tai craca de sub picioare?

Septuaginta a exclus numele Yahweh si din Vechiul testament si totusi apostolii din ea au citat.

#2780
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postnovember_soul, on 28 aprilie 2014 - 09:46, said:

Septuaginta a exclus numele Yahweh si din Vechiul testament si totusi apostolii din ea au citat.
dar asta nu inseamna ca Dumnezeu, Tatal, este cunoscut ca YHWH...Posted Image

#2781
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postnovember_soul, on 28 aprilie 2014 - 09:46, said:

Septuaginta a exclus numele Yahweh si din Vechiul testament si totusi apostolii din ea au citat.
Întrebarea este de ce au exclus numele lui Dumnezeu, dacă El a afirmat că prin acest nume va fi cunoscut din generaţie în generaţie?

Cum să fie ştearsă identitatea Creatorului?  Nu ţi se pare ciudat că traducătorii au păstrat numele tuturor zeilor falşi şi au eliminat numele adevăratului Dumnezeu?

(Osea 12:5) . . .El este Iehova, Dumnezeul armatelor. Iehova este numele său, aşa va fi păstrat în amintire.

Evreii superstiţioşi şi apostaţi au recurs la această metodă mult timp mai târziu, însă toţi cei care l-au iubit pe Dumnezeu au scris şi folosit cu încredere numele său. Dovada este simplă. Numele lui Dumnezeu, Iehova, apare de aproape 7000 de ori în Biblie.

Iar Isus Cristos, ne-a învăţat să ne rugăm ca "numele lui Dumnezeu să fie sfinţit".

(Matei 6:9) . . .Tatăl nostru care eşti în ceruri, să fie sfinţit numele tău.

Attached Files


Edited by Eugen3, 28 April 2014 - 10:04.


#2782
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006
Identitatea cuiva, nu este data de un nume. Apoi, nu ai inteles: apostolii au citat din Septuaginta exact asa cum este scris acolo, si nu au semnalat faptul ca numele Yahweh a fost inlocuit, ca ceva gresit.

#2783
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,617
  • Înscris: 17.04.2014

View Postnovember_soul, on 28 aprilie 2014 - 10:13, said:

Identitatea cuiva, nu este data de un nume. Apoi, nu ai inteles: apostolii au citat din Septuaginta exact asa cum este scris acolo, si nu au semnalat faptul ca numele Yahweh a fost inlocuit, ca ceva gresit.

Si cum faci referire la cineva, daca nu conteaza numele personal?

#2784
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

View PostGRATEFUL, on 02 mai 2014 - 21:03, said:

Si cum faci referire la cineva, daca nu conteaza numele personal?

Poti folosi titlul de "Dumnezeu" sau, cel mai important, termenul "tata",  care denota nasterea din nou, duhul de infiere primit de crestin, deci calitatea de fiu, pe care fiecare crestin o are, spre deosebire de cei din vechime.

#2785
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,617
  • Înscris: 17.04.2014
November_soul,

Ai specificat bine, termenii “Dumnezeu” si “Tata” au sens pentru un crestin, dar cum poti sa te faci inteles de altcineva, care nu-L stie, nu-L cunoaste pe Dumnezeul Tau Caruia tu I te adresezi in felul acesta familiar, Tata? Nu este suficient sa pomenesti de Dumnezeu ( si oamenii cu putere pot fi numiti dumnezei; Satan idem), trebuie sa specifici Carui Dumnezeu te inchini.  

Edited by GRATEFUL, 03 May 2014 - 11:46.


#2786
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

View PostGRATEFUL, on 03 mai 2014 - 11:43, said:

trebuie sa specifici Carui Dumnezeu te inchini

Ai exemplu modul cum s-au rugat apostolii:

Cand au auzit ei aceste lucruri, si-au ridicat glasul toti impreuna catre Dumnezeu si au zis: "Stapane, Doamne, care ai facut cerul, pamantul, marea si tot ce este in ele! (Fapt.4:24)
Dumnezeul la care trebuie sa ne rugam, se poate identifica foarte usor, in felul mentionat mai sus.

Edited by november_soul, 03 May 2014 - 13:30.


#2787
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,617
  • Înscris: 17.04.2014

View Postnovember_soul, on 03 mai 2014 - 13:29, said:

Ai exemplu modul cum s-au rugat apostolii:

Cand au auzit ei aceste lucruri, si-au ridicat glasul toti impreuna catre Dumnezeu si au zis: "Stapane, Doamne, care ai facut cerul, pamantul, marea si tot ce este in ele! (Fapt.4:24)
Dumnezeul la care trebuie sa ne rugam, se poate identifica foarte usor, in felul mentionat mai sus.

Ai ocolit intrebarea. Nu era vorba cum te rogi.
Un crestin cunoaste Numele Tatalui Sau si nu este necesar ca in rugaciune sa I se adreseze  folosindu-I Numele, dar acest fapt nu face acel Nume – Yahweh (YHWH) – nesemnificativ, anulandu-I importanta.

Moise L-a intrebat pe Dumnezeul care i s-a revelat: „Iată, când mă voi duce la copiii lui Israel și le voi spune: „Dumnezeul părinților voștri m-a trimis la voi”; și mă vor întreba: „Care este Numele Lui?” Ce le voi răspunde?”
Si Dumnezeu i-a raspuns: „Eu sunt Cel ce sunt.” Și a adăugat: „Vei răspunde copiilor lui Israel astfel: „Cel ce Se numește „Eu sunt”(in ebraica:YHWH), m-a trimis la voi.”

Dumnezeu a mai zis lui Moise: „Așa să vorbești copiilor lui Israel: „Domnul Dumnezeul părinților voștri, Dumnezeul lui Avraam, Dumnezeul lui Isaac și Dumnezeul lui Iacov, m-a trimis la voi. Acesta este Numele Meu pentru veșnicie, acesta este Numele Meu din neam în neam.” (Exod 3:13-15)

Vezi, atat de important este a cunoaste Numele Sfant al lui Dumnezeu, Tatal.


#2788
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006
Grateful, vrei sa-ti arat cate lucruri au fost declarate a fi "vesnice" in VT, si totusi au "expirat"? Spre exemplu: Sabatul. Zi, vrei sa-ti arat?

"Vesnic" este traducerea termenului aion care inseamna: un timp la dispozitia lui Dumnezeu.Yahweh a fost numele de legamant doar cu poporul evreu. Crestinii nu trebuie sa foloseasca acest nume.Fiindca nu stim cum se pronunta si nici nu are vreo relevanta.

Edited by november_soul, 03 May 2014 - 14:59.


#2789
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

View PostGRATEFUL, on 03 mai 2014 - 14:17, said:

Ai ocolit intrebarea. Nu era vorba cum te rogi.

In acea rugaciune, este identificat Dumnezeul crestinilor. Nu tu ai intrebat: cum Il identificam?

#2790
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

View PostGRATEFUL, on 03 mai 2014 - 14:17, said:

Vezi, atat de important este a cunoaste Numele Sfant al lui Dumnezeu, Tatal.

In primul rand ca nici nu cunoastem numele din Vechiul. Yawheh e cea mai aproape forma de adevar, dar nu e sigur ca asa era numele. Apoi, acest nume nu a fost folosit niciodata de catre crestini, si drept dovada sta Noul Testament. Singurul nume care are valoare mantuitoare, pentru crestini, este "Isus", (Fapt.4:12).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate