Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Locuri de campare în România și în Europa

- - - - -
  • Please log in to reply
255 replies to this topic

#217
Adriany

Adriany

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.08.2008

View Posthuliganul, on 2nd July 2006, 23:34, said:

interesant topicu :
azi tocmai am venit de la munte cu prietenii si am fost intr-un loc minunat : cheile rasnoavei. un loc impresionat unde se face si alpinism si se poate si campa. referitor la conditii : cum iti asterni asa dormi. inafara de un rau , iarba verde, aer curat si priveliste natura nu mai are ce sa-ti ofere. interesant e ca prin zona cresc multe plante si daca esti cunoscator poti face tot felul de ceaiuri f bune. referitor la loc : unii faceau alpinism , fiind multe trasee pt sportul asta ( usoare si grele ). am plecat de acolo cu gandul de a ma interesa despre sportul asta pt ca as fi interesat sa-l practic. trecand peste locul cu alpinisti undeva la 500 m max de mers pe jos se intind locuri de campat : poienite dealungul drumului si raului din 200 m in 200m cu aproximatie. azi am fazut si cel putin 10 corturi dintre care cei mai remarcanti au fost un grup de tineri in jur de 18-19 ani in 4 corturi.
pt ca maine dau bacu la romana si dupa admitere vreau sa curteier muntii cat pot ( ca sa nu zic ca am invatat degeaba geografia ) lansez un mesaj : daca se face un grup de impatimiti ai muntelui cu cortul sau grupuri care fac trasee de munte cu plecare dimineata din buc si revenirea seara as dori sa ma fac auzit. :w00t:
bafta tuturor celor ce au examene !
mi se pare foarte interesanta destinatia asta, si eu as vrea sa fac parte dintr-un grup din asta, da nu is din bucuresti :( , sa treaca admiterile si cred ca ma duc si eu cu cortul pe undeva. Prima data trebuie sa imi cumpar unul, nu am fost niciodata cu cortul :(. Distractie placuta in concedii/vacanta  :photo:

#218
mphlorin

mphlorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 07.12.2007
aveti grija pe unde va puneti corturile; oamenii sunt mai rai decat ursii

#219
murtzunel

murtzunel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 20.08.2006

View Postmphlorin, on 8th July 2009, 15:19, said:

aveti grija pe unde va puneti corturile; oamenii sunt mai rai decat ursii

Asa e... eu am fost in Cheile Rasnoavei anul trecut si am plecat cu masina sa aducem niste prieteni de la Predeal, cand ne-am intors cortul nostru disparuse. Sfatul meu e sa nu campati niciodata prea aproape de un drum, chit ca e forestier el, macar la 100-200m de el, altfel riscati sa patiti ca mine.

----------------
Mountain Bear - echipament munte si alpinism

#220
drwatson

drwatson

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.04.2009
Salutare.

Locuri de campare care merita: Barajul Siriu - tre' sa cauti insa sa cobori aproape de malul lacului - gratis mama soacra;
                                              Muntii Macin - in Rezervatie sunt locuri pentru campare (au pana si toalete ecologice;) ), recomandat o provizie de apa
- tot gratis..;)
                                              Camping Central Sighisoara (anul trecut era in renovare asa ca am stat la Aquaris dar tot mai fain e in Central)..mai multe detalii poate aduc dupa Festivalul Medieval...

Asa ..pentru actualizare Hanul Piratilor 10lei/cort, 10lei/masina, 10lei persoana (15/15/15 lei in weekend) - umbra multa, liniste, curatenie..atentie la lucratorii ciocolatii de la grupurile sanitare care te lasa fara sapun..pacat..in rest super OK!

Vreme buna tuturor!

#221
reoscatu

reoscatu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 23.05.2008
salutare fratilor,

am reusit sa imi iau 2 sapt concediu anul asta si le-a luat ca sa plec cu cortul. Fiind din Bucuresti, ma gandeam sa merg in zona NV, Apuseni, Maramures, Lacul Rosu etc. ma gandesc sa stau 3-4 zile intr-un loc si pe urma sa plec mai departe. cine poate sa ma ajute cu niste propuneri ? vreau sa ajung cu masina.
am mai citit pe forum despre Fantanele - Belis si ma incanta ideea, problema este ca vreau liniste si nimic mai mult, nu muzica, nu nimic.
ce parere aveti ? puteti sa imi propuneti ceva ?

#222
myhaytzah

myhaytzah

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.07.2008
Salutare!!! In legatura cu camparea in zona barajului  Siriului gasim zone linistite fara prea multa populatie, ma refer ca pe o distanta de 100 m sa nu am vecini, sau altfel spus ziceti si voi cateva locatii ascunse de lume(manele si toate specimenele de Valea Prahovei ). Eu va zic unde am fost in vara asta si a fost dragut, semi salbatic si chiar caldut. Din Valea Oltului in dreptul satului Brezoi, faceti stanga treceti de barajele Bradisor si Malaia si o sa vedeti un indicator "Ciunget" spre stanga. O luati spre Ciunget mergeti 2-3  si pe partea stanga langa un rau se desface o poienita mai mare.Distanta de la rau la drum este cam de 100 m. Este un loc perfect de petrecut cateva zile cu cortul.

#223
drwatson

drwatson

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.04.2009

View Postmyhaytzah, on 27th July 2009, 15:49, said:

Salutare!!! In legatura cu camparea in zona barajului  Siriului gasim zone linistite fara prea multa populatie, ma refer ca pe o distanta de 100 m sa nu am vecini, sau altfel spus ziceti si voi cateva locatii ascunse de lume(manele si toate specimenele de Valea Prahovei ). Eu va zic unde am fost in vara asta si a fost dragut, semi salbatic si chiar caldut. Din Valea Oltului in dreptul satului Brezoi, faceti stanga treceti de barajele Bradisor si Malaia si o sa vedeti un indicator "Ciunget" spre stanga. O luati spre Ciunget mergeti 2-3  si pe partea stanga langa un rau se desface o poienita mai mare.Distanta de la rau la drum este cam de 100 m. Este un loc perfect de petrecut cateva zile cu cortul.


Salutare. Da, se gasesc...noi am stat singuri pe malul apei fara vecini sau alti musafiri, cu exceptia unor motociclisti straini care au poposit vreme de vreo doua ceasuri (vreau sa precizez ca asta se petrecea in timpul saptamanii). In weekend cu siguranta mai urca si "porcus turisticus cu grohaitul-i manelar", din pacate urmele lor erau evidente...(Sansele sa te intalnesti cu ei cresc daca se doreste a monta cortul langa masina - datorita reliefului, e mai dificil sa cobori cu masina pe malul lacului iar putinele locurile unde se poate, sunt de regula frecventate - cine vrea insa doar cort sa stea linistit chiar daca merge in weekend, sunt locuri SUPER )...Cat despre zgomot si "specimene" nu poate fi comparat cu Valea Prahovei , asta sigur ;)
Multu' pentru recomandarea  cu Valea Oltului, eram interesat, chiar daca nu se poate merge prea curand...am notat. ;)
      
PS.
Vin cu "restanta" referitoare la Camping Central din Sighisoara. S-a redeschis, cu toalete si dusuri noi..si cu acelasi personal de exceptie. tarife practicate anul acesta 10lei/pers, 10 lei/masina (fara taxa cort).

Toate cele bune, tuturor.

#224
Paulista

Paulista

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 02.02.2007
Salutare mie imi place sa ma duc cu cortu si mai ales ca imi fac propriul confort. De mers la campinguri am mers in Viena acolo am stat la camping Neue Donau unde am platit 32 de euro pentru cort+3 adulti+masina+curent electric si am fost tratat regeste, toaletele impecabile se facea din ora in ora curatenie nu cum se face la noi si tot timpul cand intrai la WC-uri si la dusuri (sunt in aceeasi incapere) te plesnea mirosu de lamaie B) . In Ungaria am mai fost la campingul din Balatonboglar acolo pretu se incadra cam tot prin 30 de euro pentru cort+3 adulti+masina+curent electric si curatenia era exemplara. Am fost si la Baile 1 Mai cu cortu (mai exact langa Baile Felix, jud. Bihor) dar am fost dejamagit complet. La campingul "Strandul cu Valuri" mai mult de 5 sec nu poti rezista in grupul sanitar cai foarte murdar, paza la poarta campingului NU este asa ca iti pui in pericol si ce ai in cort daca esti plecat, singurul avantaj pe care  il are este ca are strandu la care nu platesti si pretu ieftin dar pr asemenea conditii nu o sa ma mai duc acolo cat traiesc. Tot la Baile 1 Mai am fost la Campare Stefan acol intradevar este mai scump putin dar sunt mai curate WC-urile. Si tot la Baile 1 Mai am mai fost la Camping Venus aici este pazit 24 de ore din 24 WC-urile sunt mizerabile dak vrei sa iti montezi cortu acol numai langa drum se poate sau langa un rau (langa rau sunt foarte multi serpi, stiu din proprie experienta), curent electric daca vrei tre sa te duci la un "bungalow" sa ceri curent si depinde foarte mult daca cel de la bungalow te lasa sa iei curent de la ei.

#225
grobianu

grobianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 15.04.2009
Despre locuri de cort la Siriu pot sa va spun si eu ca am stat acolo de vreo 4 ori, uneori o noapte, in trecere, alteori si cate trei zile. Va recomand locul in care am stat si care e cunoscut mai de toata lumea.
Deci, venind dinspre baraj spre Intorsura B., cand incepeti coborarea muntelui, la aproximativ doi km de primul sat (ceva cu C..., nu mai stiu cum!), pe partea stanga se face un drum forestier care coboara usor cca. 1 km si aveti pe partea dreapta un loc intins chiar pe malul raului. Aveti un izvor cu apa potabila la 500 m mai departe, in aval; e liniste, mai vin uneori cocalari dar nu stau prea mult, cu ursul n-am avut "placerea" sa stau de vorba si nici cu alte lighioane paricopitate.
Ar trebui mentionat faptul ca va trebuie cuie de cort destul de otelite pt. ca terenul e foarte pietros si ca e cam curent acolo in defileul acela stramt. Nu e raiul pe pamant dar e curatel si liniste!

#226
mphlorin

mphlorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 07.12.2007
in jupiter, la camping zodiac: 16 lei de persoana, 7 lei masina; curent, umbra, toalete si dusuri aproximativ ok, mai sunt si porci in camping, dar curatenie se face destul de des
am uitat sa zic de wifi, poate conteaza pt unii;
ps: campati langa rulote, sunt oameni cu mare bun-simt

Edited by mphlorin, 03 August 2009 - 11:21.


#227
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,642
  • Înscris: 12.12.2006
Camping in nordul Bulgariei  stie cineva? (la N de Varna)
Cum e campingul Kristina de la Kranevo?

#228
mphlorin

mphlorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 07.12.2007
gasesti un camping imediat dupa vama veche, la cativa km; e si un camping langa nisipurile de aur, dar e scumpicel.. si mosu nu stie engleza; din cate am inteles de la el are amenajat super cu casute, restaurant, alea alea..

#229
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,642
  • Înscris: 12.12.2006
Multumesc!
La campingul de langa Vama veche ai fost? Sunt curate toaletele si dusurile?
Cel de langa Nisipuri e la N de statiune? O fi la Kranevo unde am inteles ca ar fi vreo 3. Vreau sa fie curat.

#230
mphlorin

mphlorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 07.12.2007
la cel de langa vama nu, am vazut doar indicator; cel de langa nisipuri e la 1-2 km de statiune, din cate vad aici http://wikimapia.org...l...amp;m=b&v=1 se pare ca e la Kranevo .. dar 90 de leva pe noapte la cort mi se pare imens (sau am fost eu bou si n-am inteles bine de la mosu ala)
daca tot vrei pe langa nisipuri, recomand calduros family hotel (asta e la vreo 2 km de camping Kranevo), e 50 de leva camera, si sunt super conditii (n-ai tv, dar ai wifi si mufa tv :D )

daca te intereseaza, am sa descarc diseara log-ul din gps si-ti dau coordonate exacte pt nisipuri, inclusiv unde sa iei cea mai buna inghetata :)

Edited by mphlorin, 03 August 2009 - 13:29.


#231
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,642
  • Înscris: 12.12.2006
Multumesc, probabil n-ai inteles bine 90 leva. Am sa caut campinguri in zona Kranevo.
Nisipuri nu multumesc, am fost acolo o saptamana cum 2-3 ani, nu mai vreau!

#232
mphlorin

mphlorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 07.12.2007
mai bine cauta pe aici http://davesgarden.c...cles/view/2486/

#233
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,642
  • Înscris: 12.12.2006
M-ai lamurit cu hotelul :), am rezervat la hotel Ankor Kranevo un apartament cu 60 euro, mic dejun inclus (mergem 6 persoane). Vrem doar pe week-end sa ne plimbam prin Balcic si sa facem plaja in Albena.

#234
mphlorin

mphlorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 07.12.2007
cam multe alge prin albena acum dar sunt si portiuni ok; nu uita hartia de 5 leva pt auto-taxare ;) vreme buna sa aveti

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate