Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Acumulatori NiMH pe charger de NiCd

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
AcerMate

AcerMate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 14.05.2003
Poate sa-mi spuna cineva ce se poate intimpla daca faci asta? Eu am niste acc de 1850mAh SANYO si i-am pus deja de vreo doua ori pe chargerul pt NiCd. Merg OK dar se poate intimpla ceva mai nasol? (lifetime redus, explozie)?

#2
diesel

diesel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 06.07.2003
nu se intampla nimic. Aceleasi acumulatoare am si eu, de vre-un an de zile, si le incarc cu succes intr-un incarcator NiCd.

#3
AcerMate

AcerMate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 14.05.2003
Ar mai fi o intrebare: deoarece pe charger nu scrie cit se lasa la incarcat acumulatorii, este valabil urmatorul calcul?: capacitatea acc (de ex 1850mAh) se imparte la amperajul de iesire al chargerului (de ex. 245mA) deci rezulta 7.5 ore??

#4
softeam

softeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 26.03.2003
De obicei, acumulatorii se incarca la un curent de 10% din valoarea capacitatii lui, timp de 14...16 ore. Sau vezi scrie pe el....
Adica pt. 1850mAh, vei incarca la 185mA. La valori mai mari ale curentului de incarcare, se micsoreaza timpul. Atentie la supraincarcare!

#5
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Pentru a nu mai deschide un alt topic...

Am o problema similara. Am un telefon fix cordless pe care l-am luat cam acum 2-3 ani. El a venit cu acumulatori AAA de 300 mA, NiCd.

De ceva vreme caut peste tot acumulatori similari sa-i schimb, si nu gasesc decat NiMH, in general de capacitati mai mari (800 mA). Banuiesc ca telefonul are in el un charger care sa incarce acc. NiCd de 300 mA (sau ma rog, acc de 300 mA). Daca iau de 800 NiMH, cred ca merg si aia, dar vor fi tot timpul sub-incarcati si nu stiu daca e o alegere buna.

Ce ma sfatuiti sa fac ?

#6
James

James

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 04.06.2003
Poti sa-ti iei linistit acumulator NiMH. Daca incarcarea se opreste automat atunci cand acumulatorul este incarcat atunci nu este nici o problema, doar incarcarea va dura mai mult.
Daca nu se opreste incarcarea automat atunci trebuie sa lasi telefonul la incarcat cam cat timp ar trebui sa dureze incarcarea si dupa aceea scoti telefonul de la incarcat, verifici si incalzirea acumulatorului intre timp.
Acumulatorii NiMH sunt foarte sensibili la supraincarcare si au efectul de memorie redus spre deosebire de NiCd care sunt rezistenti la supraincarcare dar au efect de memorie.
Eu am pus inclusiv acumulator LiIon in loc de NiCd la un telefon si merge fara probleme.

#7
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Ok. Multumesc. Ma duc sa-mi cumpar un set...

#8
Arcer

Arcer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 29.12.2004

softeam, on Jan 23 2004, 10:19, said:

De obicei, acumulatorii se incarca la un curent de 10% din valoarea capacitatii lui, timp de 14...16 ore. Sau vezi scrie pe el....
Adica pt. 1850mAh, vei incarca la 185mA. La valori mai mari ale curentului de incarcare, se micsoreaza timpul. Atentie la supraincarcare!

<{POST_SNAPBACK}>

Da, asa e! Incarcarea asta se numeste incarcare normala, iar cea la curenti mai mari si in timp mai scurt incarcare rapida. Cel mai bine pt accu este sa-i incarci normal daca ai timp, dar producatorii produc incarcatoare rapide pt a fi cat mai utile pt utilizator ( inchipuieste-ti ce s-ar intimpla daca ti-ai pune telefonul la incarcat 16 ore ). Un incarcator rapid de calitate primeste un feed-back de la acumulator in sensul ca citeste cind s-a terminat incarcarea prin identificarea fenomenului "Negative Slope Voltage Detection" - o mica scadere a tensiunii pe el, si in plus este dotat si cu o protectie la supraincalzire. Eu mi-am facut unul cu MC33340 si merge perfect de un an.

#9
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
inca o data.. ca sa nu mai deschid alt thread...
si daca incarca cu mai putin de 10% din puterea acumulatorului ?
se poate intampla ceva?
exemplu concret: am niste acumulatori samsung r6 de 2300mAh si un incarcator destul de vechi dar german .. care baga 120mAh... asta inseamna ca incarcarea la mine ar dura aproximativ ... 20 de ORE !! .. totusi in afara de problema timpului mai poate fii si alta?

#10
James

James

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 04.06.2003
Singura problema care ar mai fi este sa ai grija sa nu ii supraincarci, adica sa nu ii lasi mai mult decat timpul calculat de incarcare sau daca nu sunt complet descarcati nu e rocamandabil sa ii pui la incarcat pt ca nu stii sigur cat trebuie incarcati.
Timpul de incarcare se afla astfel :
Capacitatea / curentul de incarcare al incarcatorului x 1.4 randament.
Orice baterie nu este incarcata cu exact acelasi curent pe care il primeste pentru ca intotdeauna exista pierderi de aceea se inmulteste cu un factor de 1.3-1.4

#11
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
pei daca ar fi sa ma iau dupa calculul tau... acumulatorii mei ar trebui sa ii tin la incarcat 27 de ore ? ? 2300*1.4/120=26.8(3)... e excesiv de mult.. deci ar trebui sa imi iau un incarcator nou.. recomandari ceva? stiti de pe undeva..? nu vreau sa depaseasca 500 de mii ! si sa fie doar incarcatorul.. caci acumulatorii tocmai i-am luat!

#12
fiziflash

fiziflash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 21.07.2003
Pentru un acumulator monobloc de 12V / 4A ce recomandati?

#13
James

James

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 04.06.2003
Merge si cu incarcator de baterii de masina, numai ca trebuie sa masori curentul de incarcare si sa calculezi in cat timp se face incarcarea.
Numai sa nu aiba tensiunea prea mare, sa fie maxim 15V si daca curentul de incarcare e mai mare de 200mA la sfarsitul incarcarii sa nu il lasi mai mult.
Daca e mai mic atunci poti sa-l lasi fara grija 1-2 ore in plus.
Tensiunea recomandata de incarcare este de 14.4v si 800mA timp de 12-14 ore.

Shumilica vad ca te-ai prins care e treaba :)
Cauta neaparat un incarcator cu microprocesor care sa decupleze singur cand e gata incarcarea, chiar daca dai ceva mai mult.
Daca cauti bine s-ar putea sa gasesti asa ceva la banii tai. Incearca la GP.

#14
versus

versus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 15.11.2003

shumilica, on Feb 18 2005, 20:07, said:

pei daca ar fi sa ma iau dupa calculul tau... acumulatorii mei ar trebui sa ii tin la incarcat 27 de ore ? ? 2300*1.4/120=26.8(3)... e excesiv de mult.. deci ar trebui sa imi iau un incarcator nou.. recomandari ceva? stiti de pe undeva..? nu vreau sa depaseasca 500 de mii ! si sa fie doar incarcatorul.. caci acumulatorii tocmai i-am luat!

<{POST_SNAPBACK}>


Trebuie sa iti iei un incarcator rapid cu microprocesor ce poate detecta sfarsitul incarcarii (nu cu timer ci cu detectarea sfarsitului incarcarii bazat pe -dV sau dt) . Ideea este ca toate incarcatoarele de acest tip costa peste 1-1,5 milioane lei si mai au si un set de acumulatori inclusi. Singurul incarcator ce l-am gasit fara acumulatori inclusi si cu detectie -dV este un incarcator Orbit Genius si il gasesti la Germanos la numai 550.000 lei. Incarca 2 sau 4 acumulatori AA sau AAA.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate