Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...
 Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 

taxe vamale

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
alexalecu

alexalecu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 16.05.2003
vreau sa fac si eu comanda de pe net la piese de bicicleta (2 cercuri si 2 butuci) de la nemti. teoretic singura modalitate de plata acceptata ar fi de plata la primire. pana aici, toate bune si frumoase.
dar, cand ma duc sa ridic pachetul si sa platesc banii, ma pun aia sa platesc taxe ptr. ce am primit in pachet?

#2
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
daca sunt sub 100 euro nu ar trebui, sau cel putin asa scrie in lege. in practica se intampla si nenorociri, sa nu zic nesimtire. dhl imi cere pt o camera foto second hand 400$ vama, de exemplu. si tata a dat pe ea 650$... asta e, pleaca inapoi..

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,682
  • Înscris: 26.11.2001
Pardon 50 de euro incepand cu 2004
Statul roman sux !

#4
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
s-a extins nesimtirea.. ma rog.. numai la noi e asa

#5
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
cat timp ies bani frumosi..... nu vad care e problema....

aaaa, ca tot noi, cei de rand suferim.... e prea putin important...

:D

#6
alexalecu

alexalecu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 16.05.2003

Quote

Originally posted by dejayfx
dhl imi cere pt o camera foto second hand 400$ vama, de exemplu. si tata a dat pe ea 650$... asta e, pleaca inapoi..

pai cum iti cere dhl vama ?
ca eu am inteles ca, daca cumpar piesele respective (costa 78$), le primesc cu fedex-ul, care cere 65$ ptr. transport :(. si pe langa asta am aflat azi ca trebuie sa mai platesc si 20% la vama in romania.

#7
whitey

whitey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.01.2004
Eu am propunere : in loc sa ne plangem pe forumul asta in legatura cu taxele vamele , haideti sa le trimitem nenorocitilor astora de la Ministerul de Finante mailuri . Poate ca priminind 10- 100- 300 mailuri pe zi va conta. Haideti sa nu ne resemnam mioritic si chiar sa facem ceva, poate chiar se va intampla ceva.

E inadmisibil sa te taxeze in vama dupa un catalog nenorocit din 2001  :degetele: .
Courage , banuiesc ca ai si tu problema asta la o scara mai mare ; hai sa facem un mail tipizat, o petitie pe care sa o completeze fiecare si sa o expedieze individual, zi de zi , o saptamana . eu zic ca va conta.

Eu nu-i mai suport pe astia, m-am saturat , ne plangem si nu facem nimic.

#8
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
dhl, fedex and stuff au comisionarii lor in vama am auzit. si cauta sa si scoata profit pe langa. uite, am vorbit la un magazin in craiova, si pt acelasi model de camera importata, noua, au dat vama 150$ per bucata, dar a venit cu posta normala

daca e cum zice Courage atunci iesi peste limita nevamuibila si poti plati vama. daca ai noroc de un vames mai habarnist (si tre sa fie majoritatea asa, doar suntem in romania) atunci ala nu stie ce's alea si nu o sa platesti nici pe naiba pe ele. cumpara cu incredere.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate