Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Apostilare

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
A facut cineva chestia asta pana acum ? Este vorba despre apostilarea unei copii legalizate dupa cartea de identitate (buletin, nu auto). In mare, stiu ce trebuie de aici :
http://www.porti.spr...ro/cheia2a.html
dar as vrea sa stiu cat de exacte si actuale sunt informatiile de acolo si cam cat se sta la cozi (daca exista), daca adresa este corecta, si cam orice alte detalii.

#2
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
ce e aia apostilare?

#3
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
Este o supralegalizare, adica o legalizare valabila international, ca sa zic mai pe scurt.

#4
eugeno

eugeno

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 28.04.2002
eu am facut chestia asta acum vreo 2 ani si se cam statea la coada, pentru un certificat de casatorie, acum nu mai stiu cum este. Prima oara trebuie sa te duci la notar sa iti legalizeze copia, apoi la ministerul justitiei pentru inca ceva si la  ministerul de externe la sfarsit. Pentru supralegalizare la justitie ar trebui sa te duci pe la ora 11 ca e mai liber, dimineata e mai aglomeratie.
Si chestia cu taxele nu mai stiu.

#5
eugeno

eugeno

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 28.04.2002
Deci cam asta era pentru certificat de casatorie. Iti mai trebuie timbre judiciare pentru ministerul justitiei, dar nu stiu de ce valoare.
Programul la ministerul justitiei este de la 9:30-12:30 si de la 13:30-16:00.
Sa ai la tine pix si coli de scris neaparat ca mai trebuie sa scrii o cerere pe acolo. Cam atat stiu ! Sper sa iti fie de folos :)

#6
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
Se pare ca se schimba lucurile, incepand de pe 11 mai apostilarile se fac la Curtile de Apel, respectiv prefecturi in loc de Ministerele de justitie/externe. Deocamdata nu stiu daca s-a trecut efectiv la noul sistem, poate stiti voi mai mult ...

http://www.cdep.ro/p...eg_pl107_04.pdf

#7
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
bad news.
Am incercat si eu apostilare pentru copie de CI. NU se mai face in Romania.

moartea, cred ca stiu la ce iti trebuie. Da un mail si te invat cum se poate si fara apostilare ;)

#8
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
implica si photoshop ? :)

#9
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Exosyphen, stii cumva cum se procedeaza si cu actele de studii?

#10
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
dejayfx : no.

LoveDemon : nu stiu cum sa o spun asta, dar o spun simplu si la subiect.
Desi tratatul de la Haga prevede anumite lucruri care mi s-au expus sub forma unui pasaj extras direct din acel tratat, iubitii nostrii oameni de sus nu vor sa faca.

Incearca sa te adresezi celor de la www.apostilare.ro . Sunt serosi si te ajuta

#11
mammut

mammut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 02.10.2003
LoveDemon - pentru actele de studii cam asta ar fi cursul:
In primul  rand te duci si-ti faci programare pentru echivalare, vei astepta aproximativ 2 luni.
Diploma BAC - te duci la liceul pe care l-ai terminat sa-ti dea o adeverinta precum diploma ta este OK, specificand ca iti trebuie pentru echivalarea diplomei. Cu adeverinta aia te duci la Inspectoratul Scolar sa ti-o avizeze si ei.
Diploma Licenta + Foaie Matricola - adeverinta de la facultate, la fel ca pentru BAC, doar ca nu mai trebuie avizata la Inspectorat, ti-o fac astia la facultate.
Programa Analitica - trebuie stampilata pe fiecare pagina de catre facultate.
B.I. sau C.I.  - Original si copie
Oferta Munca - asta iti trebuie pentru Ministerul Invatamantului ca motivatie pentru echivalarea diplomelor. (sa ai la tine originalul si o copie)
Cam astea iti trebuiesc la Ministerul Invatamantului, daca totul este OK, ei iti pun stampilele, urmand sa te duci la Ministerul de Externe sa-ti puna stampila APOSTILLE.
Eu le-am echivalat zilele trecute, daca mai ai nelamuriri posteaza si te voi ajuta. Oricum stai linistit ca ai de umblat o gramada. Succes

#12
Aldocor

Aldocor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 29.11.2001
Dar daca am un certificat de casatorie facut in strainatate? Am si apostila pentru el.

Stiti care e procesul sa primesc certificat de casatorie romanesc pe baza celui strain?

Multumiri...

#13
mammut

mammut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 02.10.2003
Pt. LoveDemon - am uitat sa-ti zic programarile se fac doar telefonic la numerele: 315.743.30; 314.26.80; 310.43.20 int. 498, 328.
Mai multe informatii gasesti la http://www.edu.ro/cnred.htm

#14
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Multumesc mult, Mammut. Din pacate, am avut neplacerea contactului direct cu competenta celor abilitati sa aplice reglementarile internationale, si sunt un pic disperata, pentru ca m-au programat peste 4 luni... Si eu chiar am nevoie urgent de stampila aia a lor. Mult mai urgent de cele 4 luni alocate cu atata generozitate, poate totusi te razgandesti (ca la prima infatisare pentru divort)... In fine, daca ajungi in faza in care ai nevoie de asa ceva, in general se cheama ca esti norocos, asa ca... poate gasesc vreo pila intre timp ;). Multumesc inca o data. Daca mai am nelamuriri, te mai stresez.

#15
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,682
  • Înscris: 26.11.2001
Mda, Romania, tara tuturor posibilitatilor...

In Romania nu se mai apostileaza copii dupa pasaport sau carti de identitate, desi multe organisme internationale o cer :(

Ca sa ii driblezi te duci la notar cu o poza aparte si pasaportul.
Faci o declaratie cu poza lipita, in care scrii ca poza respectiva este aceeasi cu cea prezenta in pasaport/buletin, si atasezi si copia de buletin/pasaport.

Apoi traduci aceasta cerere si cu ea te duci bucuros la Ministerul de justitie :@

#16
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
ahaaa bingo. ai reusit sa faci treaba asta ? misto, incerc si eu !

#17
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
Premiu : Un pack de bere la cel care ghiceste de ce nu se mai apostileaza asa ceva.

#18
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
Nu stiu motivatia, insa stiu de ce, nici copii legalizate nu prea se fac dupa acte de identitate.
Pentru ca acel act trebuie sa fie unic. Daca il pierzi, esti obligat sa iti faci altul. Si atunci, ce sa faci cu copia? Pare dubios?
Oricum, care le e motivatia pe plan international?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate