Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

ATMEL sau PIC ? Discutii despre microcontrolere

- - - - -
  • Please log in to reply
206 replies to this topic

#19
svg2004

svg2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 07.04.2004
suna interesant ce se discuta aici as vrea sa incerc sa invat si eu sa lucrez cu PIC-uri un site ceva unde sa pot sa invat de la a-z asa ca la clasa I

#20
ady8954

ady8954

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 01.05.2004
parerea mea este sa le incerci pe amandoua (pic + atmel).personal mult mai mult imi place PIC.poti gasi la un pret deosebit de mic -pina 100.000lei -16f84 la Comet Electronics.este reprezentant Microchip in Ro.021 243 20 90.Pentru programatoare Pic si Atmel incearca www.willem.org.Am construit programatorul de aici si sunt mai mult decit multumit de el.Te poate ajuta foarte mult sa programezi  un Pic , PROTEUS  care este un program de desenat scheme electronice care are inclus in el si simulare ,ceea ce te va ajuta foarte mult la programare si la a intelege cum functioneaza PIC-ul.in plus ,tot cu PROTEUS poti face si cablajele schemelor doar prin "Netlist to Ares" unde rutatrea traseelor se poate face manual sau automat.daca vrei mai multe detalii suna-ma la 0740520627.
-----------------------------------------------------------------------
Informatia trebuie sa circule.

#21
vaLah

vaLah

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.03.2004
Stai sa vezi....de fapt nu Atmelul este AMD ci PIC-ul este AMD. Atmewlurile sunt cele mai bune. De ce? Pur si simplu pentru faptul ca sunt foarte bine organizate, au un mod de programare si creere al programelor foerte logic, au o arhitectura logica bine pusa la punt. Eu sunt proiectant de sisteme conduse cu microcontrolere si pot sa-ti garantez ca microcontrolerele Atmel sunt foarte versatile. Ele pot fi folosite pentru o multime de proiecte si in cazuri din cele mai ciudate, si in conditii foarte dificile.

#22
SwordFsh

SwordFsh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 06.05.2004
am gasit si eu un eprom m27256 .. cum pot sa scriu in el ? sa citesc ?

#23
magister

magister

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 25.12.2003
@SwordFsh: pentru stergere ai nevoie de un dispozitiv cu UV(UltraViolete)
Pentru programare se poate folosi programatorul facut de Willem
sau cel de aici (o varianta de Willem)

#24
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,086
  • Înscris: 07.05.2004
n-am decat un pic, 16f84, iar asm-ul lui se invatza f. usor. plus ca-i 'eftin ~ 200k, cu tot cu livrare, de la telezimex. bun pentru inceput. ca tot venii vorba de putere de calcul, m-am procopsit cu 2 buc. ds89c450 (maxim) -33Mhz/64K flash.... da' mi-am prins urechile in asm-ul lui... help!

#25
Teo_

Teo_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.06.2005
vezi la  Microclub www.microclub.pub.ro   :coolspeak:  au niste lucruri mishto peacolo

DeeJay, on May 11 2004, 14:21, said:

n-am decat un pic, 16f84, iar asm-ul lui se invatza f. usor. plus ca-i 'eftin ~ 200k, cu tot cu livrare, de la telezimex. bun pentru inceput. ca tot venii vorba de putere de calcul, m-am procopsit cu 2 buc. ds89c450 (maxim) -33Mhz/64K flash.... da' mi-am prins urechile in asm-ul lui... help!

<{POST_SNAPBACK}>


Edited by Teo_, 05 June 2005 - 00:54.


#26
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,086
  • Înscris: 07.05.2004
..daca tot s-a reactivat thread-ul, momentan pt. incepatori pic-urile sunt mult mai accesibile ca pretz, iar programatorul este mult mai simplu. din cate-mi dau seama, atmel foloseste modul paralel pt. programare. pic-ul - serial.

#27
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 04.04.2003
DeeJay, toate informatiile tale sint false, probabil din lipsa de informare.

#28
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,086
  • Înscris: 07.05.2004
lasa flame-ul si da exemple... daca eu am gresit cu atmel-ul, hai sa aratam oamenilor de pe aici cum sta treaba. multi au probleme cu programatorul. da-le un exemplu. eu nu am decat de pic.

#29
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 04.04.2003
E la fel de flame ca si postul tau plin de informatii utile.
Iata:
- software programare PonyProg - gratuit
http://www.lancos.com/prog.html
- interfata seriala/paralela pe site la PP, sau:
http://www.olimex.co...vr-pg1b-sch.gif
e destul de simplu ?
- software dezvoltare assembler/simulare/debug - gratuit
http://www.atmel.com...sp?tool_id=2725
- compilator C + suita de unelte avr-gcc - gratuit
http://winavr.sourceforge.net/
- adaptoare JTAG la preturi mai mult decit satisfacatoare
- RTOSuri, stive TCP/IP gratuite, vezi freertos, ethernut, uip, contiki sa.
- cit despre pret, la nivel de hobby diferenta de pret, daca este, e numai un motiv de flame; e destul de greu de apreciat oricum, e greu de spus care PIC e similar carui AVR
- despre performanta, iar motiv de flame. Sa incep? la aceeasi frecventa de ceas AVRurile sint pina la 4 ori mai rapide decit PICurile

#30
danseciu

danseciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.06.2005
Exista versiunea putin mai veche de compilator C pt PIC care poate fi apelat din mplab (CCS PCM  Compiler -  versiuni noi pe bani la http://www.ccsinfo.com)
[email protected]

#31
marius_alin8

marius_alin8

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.06.2005
Vreau sa te rog , sa-mi spui daca poti sa-mi faci rost de ATmega128 , PDF-ul in romana.

#32
aurelian

aurelian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.06.2005
Subscriu la ce a zis byteworks. Atmelurile au instructiuni care se executa intr-un ck pe cand pic-urile in 4 ck. eu personal lucrez numai cu atmeluri , da m-am interesat si de pic-uri. de programat folosesc o placa stk500 (se gaseste la connexelectronic.ro) si programele de mai mult timp le fac numai in C, folosind IccAVR. E super misto si ii garantez oricui ca poate face tot ce vrea cu un atmel. Cine e interesat de mai multe email la [email protected]. Traiasca ATMEL :D

#33
Eugeniu

Eugeniu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 07.09.2005
Va salut !

  Sa nu va suparati , dar , mai pun si eu o intrebare de incepator :

programatorul , oricare ar fi el , se poate folosi la programarea atat a PIC-urilor cat si a ATMEL urilor
( bine'nteles cu adaptarea la pini ) ?

  Multumesc !

#34
djenigma

djenigma

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 30.01.2006

 Eugeniu, on Jan 31 2006, 18:49, said:

Va salut !

  Sa nu va suparati , dar , mai pun si eu o intrebare de incepator :

programatorul , oricare ar fi el , se poate folosi la programarea atat a PIC-urilor cat si a ATMEL urilor
( bine'nteles cu adaptarea la pini ) ?

  Multumesc !


NU ! Difera registrii si multe alte chestii . Si un mesaj pt astia care vor manuale in romana : lasati-va de electronica pana invatati macar engleza .

Apropo , am 5 AT89C51SND ... pt cunoscatori 8051 cu decodor MP3 ... interseaza pe cineva ca le tin degeaba ?  

YM: rfsystemsro

Edited by djenigma, 01 February 2006 - 16:38.


#35
megadeth

megadeth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 28.02.2005
pu si simplu atmel sunt mai usor de folosit codul este mai usor de inteles si important e ca poti sa lucrezi cu ce vrei doar sa stii sa lucrezi

#36
danip00

danip00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 23.05.2006
plus ca atmelurile in general au memorii mai mari. cand am ales sa lucrez cu atmeluri asta a fost criteriul. in timp mi-am dat seama ca totusi exista softuri mai multe pentru pic, dar in general facute destul de aiurea. pe la noi sunt mai multi amatori catre lucreaza cu picuri, dar la firme cat de cat serioase am vazut mai mult atmeluri (normal dintre pic si atmel). un alt avantaj la picuri ar fi ca microchipul renunta mai greu la seriile vechi (pic 16f84 mai exista at90s2313 nu) ca sa folosesti attiny2313 in loc de at90s2313 trebuie sa vezi putin prin soft ca sa nu ai probleme. in general se transforma usor dar e bine sa verifici ca sa nu ai probleme. atmelurile sunt mai rapide dar programatoare pentru pic sunt mai usor de facut. manuale pentru atmeluri in romana nu prea sunt in schimb pr pic-uri sunt cate va pe net (e drept ca sunt cam ametite). asa ca nu stiu ce sa-ti recomand si eu. asa cum am zis, prefer atmelurile. daca vrei sa faci asamblare avrstudio e destul de competent si e free pe site-ul atmel. bafta

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate