Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Final Cut sau iMovie ... probleme la captura in Tiger x86

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
redmon

redmon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 19.01.2007
Salut. Am instalat de aproape o luna acest Tiger de pe o imagine despre care se spune ca merge. Eu zic ca da. Am instalat Final Cut si iMovie , pentru ca ma intereseaza sa cumpar pe viitor un G5 si sa lucrez in editare video. Fac editare video in windows, dar dupa cum stiti cu totii, tot ce exista pe windows face mai devreme sau mai tarziu probleme (mari) Imi place sa lucrez pe un mac, am invatat deja sa lucrez pe el , dar mai am muuulte pana ajung la un nivel de care sa fiu multumit.  Si cum spuneam, in Final Cut si iMovie incerc sa fac captura de pe o camera video digitala compatibila cu sistemul pe care il am. Imi da "droped frames" si ma gandesc ca ar putea fi din cauza hardware-ului si totusi ....ar trebui sa mearga. As avea nevoie de ajutor si sper sa il gasesc aici. Placa de baza Gigabyte - nu mai stiu acum modelul, Procesor 2,66 SSE2, 512 L2 Cache , 1 GB DDR 400, Video Ati Radeon 9200 SE, 160 GB HDD, Multumesc.

#2
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
captura/editarea video consuma foarte multe resurse si are nevoie de un subsistem I/O ireprosabil. te hazardezi un pic cam mult cind vrei sa faci captura pe un computer care este "inghitit" de PC-ul tau datorita unor patch-uri si programele facute in dormitor.

parerea mea este sa captezi sub windows si sa incerci sa importi fisierele in FCP sau iMovie pentru a te obisnui cu intefata. oricum ai face, ceea ce vezi tu pe PC este un mic "preview" care va fi inferior performantelor unui Mac mini sa zicem.

#3
zoita

zoita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.04.2007

 redmon, on Jan 19 2007, 16:22, said:

Salut. Am instalat de aproape o luna acest Tiger de pe o imagine despre care se spune ca merge. Eu zic ca da. Am instalat Final Cut si iMovie , pentru ca ma intereseaza sa cumpar pe viitor un G5 si sa lucrez in editare video. Fac editare video in windows, dar dupa cum stiti cu totii, tot ce exista pe windows face mai devreme sau mai tarziu probleme (mari) Imi place sa lucrez pe un mac, am invatat deja sa lucrez pe el , dar mai am muuulte pana ajung la un nivel de care sa fiu multumit.  Si cum spuneam, in Final Cut si iMovie incerc sa fac captura de pe o camera video digitala compatibila cu sistemul pe care il am. Imi da "droped frames" si ma gandesc ca ar putea fi din cauza hardware-ului si totusi ....ar trebui sa mearga. As avea nevoie de ajutor si sper sa il gasesc aici. Placa de baza Gigabyte - nu mai stiu acum modelul, Procesor 2,66 SSE2, 512 L2 Cache , 1 GB DDR 400, Video Ati Radeon 9200 SE, 160 GB HDD, Multumesc.


spune-mi te rog cum ai instalat tu final cut ca ma chinui de mor aici...am un fisier. dmg
pls ajuta-ma !

#4
zoita

zoita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.04.2007

 redmon, on Jan 19 2007, 16:22, said:

Salut. Am instalat de aproape o luna acest Tiger de pe o imagine despre care se spune ca merge. Eu zic ca da. Am instalat Final Cut si iMovie , pentru ca ma intereseaza sa cumpar pe viitor un G5 si sa lucrez in editare video. Fac editare video in windows, dar dupa cum stiti cu totii, tot ce exista pe windows face mai devreme sau mai tarziu probleme (mari) Imi place sa lucrez pe un mac, am invatat deja sa lucrez pe el , dar mai am muuulte pana ajung la un nivel de care sa fiu multumit.  Si cum spuneam, in Final Cut si iMovie incerc sa fac captura de pe o camera video digitala compatibila cu sistemul pe care il am. Imi da "droped frames" si ma gandesc ca ar putea fi din cauza hardware-ului si totusi ....ar trebui sa mearga. As avea nevoie de ajutor si sper sa il gasesc aici. Placa de baza Gigabyte - nu mai stiu acum modelul, Procesor 2,66 SSE2, 512 L2 Cache , 1 GB DDR 400, Video Ati Radeon 9200 SE, 160 GB HDD, Multumesc.


e fisier ptr mac...si eu am win....

#5
qbipq

qbipq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 03.05.2006
@ Centris : inseamna ca datorita constructiei sistemului de operare si a modului in care gestioneaza el
resursele hardware un mac cu configuratie similara unui pc va obtine performante mai bune la editare video?

(indiferent daca da sau nu, va rog sa raspundeti numai daca aveti experiente personale care pot atesta
un raspuns...)

#6
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
daca discutam de un OS X instala pe un PC, performanta are de suferit in mod sigur. este o discutue fooaarte luuunga daca un PC este "echivalent" cu un Mac ca si specificatii.

FCP merge ideal pe hardware Apple, si este optimizat pentru OS X. nu vei obtine rezultate la nivel profesional altfel

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate