Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

PRESA - SA CONSTRUIM IMPREUNA UN ZIAR

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
Giliolala

Giliolala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 10.05.2007

View PostYoChucky, on May 17 2007, 11:52, said:

Stie cineva ????? pentru un ziar gen "saptamanal de publicitate" trebuie ceva aprobari sau trebuie inregistrat undeva, in momentul in care vrei sa ii dai drumul pe piata?


Nu trebuie practic nimic. Daca ai un SRL e in ordine. Si bani sa il sustii pana devine rentabil si incepe publicitatea sa intre...

#20
pop_iosif

pop_iosif

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 15.04.2007

View PostGiliolala, on May 17 2007, 16:44, said:

Nu trebuie practic nimic. Daca ai un SRL e in ordine. Si bani sa il sustii pana devine rentabil si incepe publicitatea sa intre...
Din cate stiu e nevoie de ISSN, dar nu stiu daca e obligatoriu.

#21
baucta

baucta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.01.2007
parerea mea si cred ca va fi de viitor... sa faci un ziar care sa se distribuie gratuit (da gratuit) si cu un tiraj mare iar publicitatea sa se plateasca
cauta distribuitori (poti sa discuti cu cei care imprastie pliante publicitare) si distribuie ziarul in cutiile postale in statiile de autobuz etc.
acum cred ca doar asa mai poti avea sansa de reusita sau cea de a 2-a varianta sa ai foarte multi bani sa nu te intereseze ca pierzi bani ci sa-l tii de imagine ca majoritatea publicatiilor din romania
vanzatorii volanti sunt platiti la comision nu la procent ci o suma fixa din pretul ziarului, dar daca acesta nu e cunoscut si nu se vinde nu stau prea mult
oricum nu stau prea mult
va trebui sa faci si ceva acte cu ei cred ca un contract de comision este cel mai nimerit (trebuie vazut cine plateste impozitul de 16% din incasarile volantului)
mai e o problema in marile orase nu se mai accepta vanzatori volanti de ziare (vezi Constanta si Galati aici stiu din sursa sigura - m-am ocupat cu distributie de ziare cam 5 ani)

#22
rockkk

rockkk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 23.01.2008
lucrez in domeniu de cativa ani.

pot sa ti spun ca ai nevoie, inainte de bani, sau de creearea unui srl, de oameni.

ca si oameni ai nevoie de :

1. redactori BUNI

2. neaparat un tehnoredactor/designer care stie ce face, nu care incearca sa invete

3. bani DACA vrei sa l pui pe hartie


In caz ca nu vrei sa-l pui pe hartie si cunosti persoane respective care sunt dispuse sa-ti faca acel banal tabloid, iti cam iese GRATIS toata afacerea.

BTW, un tabloid de50-80 de pagini ia cam 3-4 zile de tehno, daca e mai complex.


Ok, in cazul in care vrei sa faci treaba serioasa, ia in considerare:

1. Tiparul pe hartie te va manca de viu. Practic un tiraj de 2000 de exemplare te costa pe la 1 si ceva, miliarde la o revista cu 80 de pagini, si hartia nu e de calitate nici coperta lacuita.

2. Cum faci bani din ziar? nu din vanzari faci banii, din publicitate faci banii.  De aici si marea dilema a subiectului unui ziar. Inainte sa concepi ziarul/revista sa te gandesti bine cui te adresezi, publicului, pentru ca nu vei pupa alt gen de publicitate decat la subiect, si chiar si acela doar daca esti niscaiva bun.

3. Distributia. NU REZOLVI NIMIC daca nu ai o distributie buna. ASta insemnand ca te ntelegi cu chioscurile, care au un COMISION, dar NU 50% cum ziceau cei de sus, e pe la 18% DIN VALOAREA TOTALA a numarului de exemplare puse drept pt distributie. PRactic , mergi la ei cu 2000 de exemplare, le zici ca DA , se vor vinde, ei iti dau banii in avans , socotin comisionul, iar la sf anului platesti TU returul, adica nr de exemplare care nu se vand... + E greu sa imparti in nr egal de exemplare la fiecare chiosc, trebuie sa faci o cercetare de piata unde se vand cel mai bine ziarele, acolo bagi mai multe, etc...

Edited by rockkk, 25 January 2008 - 00:20.


#23
andreicostan

andreicostan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.03.2008

View Postn123, on Jan 18 2007, 13:01, said:

Sunt o persoana fizica - cu o ideea care ar putea reusi pe piata -> vreau sa fac un ziar - un tabloid

  Caut idei pentru constructia lui

  Ce ar trebui sa fac mai intai ???  Unde sa ma adresez ???

  Credeti ca as putea sa reusesc ???

  Ce acte imi trebuiesc ???


                   Multumesc Anticipat pentru raspunsuri si idei    -  NU STI NICIODATA DE UNDE SARE IEPURELE !

Eu zic sa te apuci de ceva afaceri, sa ajungi la o cifra de afaceri de cateva sute de mii de euro pe luna, sa ai un profit de 30-50.ooo EU (sa mai ramai si tu cu ceva bani) si apoi poti sa iti faci ziar, ca o sa ai bani sa il sustii... A, si in ziarul ala sa iti pui sclavii sa dea limbi in cur la unii care te pot ajuta sa faci rulaje mai mari pe celelalte firme... sa iti pui sclavii de ziaristi sa iti f...a dusmanii si.... mai poti sa f..i si tu fetele de la pagina 5!
Cam asta e reteta! Bafta~!

#24
andreicta

andreicta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.12.2007
Deci un singur numar al unui ziar de 8 pagini in 1000 de exmplare te ajunge undeva pe la 1000 de euro,iti zic din surse sigure.

#25
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

View Postrockkk, on Jan 25 2008, 00:12, said:

3. bani DACA vrei sa l pui pe hartie


In caz ca nu vrei sa-l pui pe hartie si cunosti persoane respective care sunt dispuse sa-ti faca acel banal tabloid, iti cam iese GRATIS toata afacerea.

BTW, un tabloid de50-80 de pagini ia cam 3-4 zile de tehno, daca e mai complex.

lol.. si daca nu il printezi, de ce ar fi GRATIS? Hosting, servere, editori... etc. Toate astea COSTA. Incearca tu sa gasesti oameni buni care sa-ti faca ziarul ala, si mai vedem cat de gratis e :)  In plus, daca nu e printat, ai de asteptat de la mult la infinit sa ai.. reclama. Same problem. Doar ca la print, se arunca mai usor lumea.

#26
dreamtime

dreamtime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 03.01.2005

View Postandreicta, on Mar 17 2008, 22:35, said:

Deci un singur numar al unui ziar de 8 pagini in 1000 de exmplare te ajunge undeva pe la 1000 de euro,iti zic din surse sigure.

Dupa sursele tale un amarat de ziar de 8 pagini ar costa doar ca sa fie produs.. 35 mii lei

#27
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postdreamtime, on Mar 18 2008, 11:28, said:

Dupa sursele tale un amarat de ziar de 8 pagini ar costa doar ca sa fie produs.. 35 mii lei
O singura bucata, te-ar costa probabil ceva mai putin de 1000 euro.

Doar nu crezi ca cerneala si hartia aia reciclata reprezinta cheltuielile, ca sa faci impartirea asa simplu.

Edited by don_dannielo, 18 March 2008 - 18:22.


#28
stefan300

stefan300

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.07.2008
as vrea sa construiesc un ziar ma poate ajuta cineva  va rog :console:

#29
cristianka

cristianka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.07.2008
iti fac un calcul scurt la ceea ce lucrez eu
am un ziar de 32 de pagini format A4, ziar de anunturi
tiraj 1000 bucati, 16 color 16 alb negru
tipografia pt cele 1000 de bucati costa in jur de 800 lei (depinde cum negociezi, poti scoate pret bun si daca platesti in avans)
pretul ziarului 1 leu
transport + distributie ziar cam 70 de lei
retur 350 de ziare
vanzari 650 deci ar veni 650 de lei din care comisionul e 25% .. deci 488 din care unii iti platesc odata la 2 luni, altii odata pe luna, altii la saptamana
apoi salariul tehnoredactorului... eu aici nu iti pot spune cam cat dar e si in functie de cat de des apare ziarul, in general la un numar de ziar formatul acesta eu iau 250 de lei la tehno fara corectura.
facem calculele? :)
tipo 800
tehno 250
distributie 70
total: 1120 lei

nu mai punem curentul, investitita cu pc-ul... etc.

iar din vanzari tu ai maxim 488 de lei adunati oarecum in timp, iar cele de sus trebuie platite la timp.

no acum gandeste-te cam cat ar veni reclama, si cat ar trebui sa castigi si tu din chestia asta :) deci pe langa cei 488 trebuie sa mai pui 600 si ceva si normal ar fi ca tu sa ramai cu cel putin jumatate deci 1200 de lei trebuie sa vina din publicitate.
publicitate pe care daca esti tare o cauti singur daca nu angajezi agenti...si le dai comision din vanzari... 10-15 %

bafta!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate