Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 

panouri publicitare

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006
salut. detin o bucata de teren la marginea orasului (birlad) si mi-a venit ideea de a pune pe marginea drumului (drum european E581) panouri publicitare. loc este destul, am posibilitate de luminarea noaptea. ideea mi-a venit cand am fost in germania... si pe marginea carosabilului chiar si mai departe pe terenuri agricole erau amplasate panouri publicitare. acuma nu stiu de unde  sa incep...cum sa iau legatura cu potentiali clienti, ce preturi se percep pt astfel de panouri...daca chiar o sa mearga?!?!
va multumesc

#2
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005
NU

Singurii clienti ce iti sunt accesibili sunt cei din orasul tau. Cauta-i si vezi daca si cit iti ofera.

#3
dragossss

dragossss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 21.09.2006
de ce sa nu fie accesibili si clientii mari ? (gen Orange, Cosmote , Voda, P&G  ... )
poate vor sa aiba panouri publicitare si in Barlad si firmele mari de publicitare outdoor nu au panouri in orasul respectiv sa zicem si il/o cauta pe "prise"

#4
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005

 dragossss, on Jan 17 2007, 02:05, said:

de ce sa nu fie accesibili si clientii mari ? (gen Orange, Cosmote , Voda, P&G  ... )
poate vor sa aiba panouri publicitare si in Barlad si firmele mari de publicitare outdoor nu au panouri in orasul respectiv sa zicem si il/o cauta pe "prise"

Pentru ca un client mare lucreaza cu o agentie mare. Actualmente acestea isi protejeaza volumul de munca tinind scazut numarul de parteneri contractuali. Cu alte cuvinte niciodata nu vor semna si derula un contract pentru 1-2 panouri.

In realitate pentru a ajunge o astfel de reclama pe ele ar trebui sa fie minim 2 intermediari, una din cele 3 firme mari de la Bucuresti  si firma cu acoperire zonala din zona voastra.

Acest lucru este valabil la nivel national. Barladul are un minus datorita puterii financiare locale.

#5
rolo

rolo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 24.02.2006

 dragossss, on Jan 17 2007, 02:05, said:

de ce sa nu fie accesibili si clientii mari ? (gen Orange, Cosmote , Voda, P&G  ... )

Pentru ca acei clienti folosesc o agentie de media buying iar agentiile acelea au un algoritm dupa care cumpara spatii pe panouri. care algoritm, contine, printre altele traficul in zona, potentialul clientilor.

Pe scurt. Cauta o agentie de media buying, obtine avizurile de la primarie apoi instaleaza-ti panoul.

Spor

#6
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006

 anicoara, on Jan 17 2007, 11:57, said:

Pentru ca un client mare lucreaza cu o agentie mare. Actualmente acestea isi protejeaza volumul de munca tinind scazut numarul de parteneri contractuali. Cu alte cuvinte niciodata nu vor semna si derula un contract pentru 1-2 panouri.

In realitate pentru a ajunge o astfel de reclama pe ele ar trebui sa fie minim 2 intermediari, una din cele 3 firme mari de la Bucuresti  si firma cu acoperire zonala din zona voastra.

Acest lucru este valabil la nivel national. Barladul are un minus datorita puterii financiare locale.

eu cred ca este in interesul lor , pt ca am specificat ca locul unde am sa postez panourile este la iesirea din oras ... pe un drum european (E 581) si traficul este destul de intens ....


rolo ms pt idee

#7
xnick

xnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 05.12.2001
De nu incerci la alde Euromedia de exemplu si sa vezi poate construiesc ei panourile pa banii lor si tu dai doar terenul, incasezi o chirie si stai linistit fara sa-ti faci probleme ca ti le ia pe sus vantul sau iau foc din senin..

#8
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006

 xnick, on Jan 19 2007, 20:01, said:

De nu incerci la alde Euromedia de exemplu si sa vezi poate construiesc ei panourile pa banii lor si tu dai doar terenul, incasezi o chirie si stai linistit fara sa-ti faci probleme ca ti le ia pe sus vantul sau iau foc din senin..


o sa incerc si pe asta... pana acum toate firmele de buy media care le-am contactat nu mi-au dat nici un raspuns. mersi

#9
silviu 02

silviu 02

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 9
  • Înscris: 29.01.2007

 prise, on Jan 16 2007, 17:48, said:

salut. detin o bucata de teren la marginea orasului (birlad) si mi-a venit ideea de a pune pe marginea drumului (drum european E581) panouri publicitare. loc este destul, am posibilitate de luminarea noaptea. ideea mi-a venit cand am fost in germania... si pe marginea carosabilului chiar si mai departe pe terenuri agricole erau amplasate panouri publicitare. acuma nu stiu de unde  sa incep...cum sa iau legatura cu potentiali clienti, ce preturi se percep pt astfel de panouri...daca chiar o sa mearga?!?!
va multumesc

Salutare,
Am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva.Stau la etajul 1 intr-o zona centrala din Brasov si o firma doreste sa puna o reclama pe balconul meu 7x1 m.Daca stie cineva cam cati bani se ofera pt.treaba asta.
Multumesc

#10
angajatul

angajatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 09.10.2005
suna la Maroma sau la Xtel....si intreaba cat te-ar costa sa iti pui bannerul firmei tale pe un bloc de la iesirea dinspre bucuresti.....langa Mc Donalds....si dupa aia mai aduni cat crezi tu de cuvinta....

#11
logatul

logatul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,333
  • Înscris: 15.07.2003
daca ai posibilitatea financiara sa construiesti unul singur (binenteles dupa ce ai luat autorizatiile necesare), ii pui pe el un afis de genul : "advertise here tel xzzxyyyx" si astepti sa te sune lumea. In acelasi timp te duci si la firmele de publicitate cu oferta ta. Despre cat ai putea sa ceri..chiar nu stiu

#12
ace2

ace2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 12.06.2004
Si eu sunt in cazul in care am un teren pe marginea DN1
Daca tot vb de autorizatii de la primarie imi puteti spune si mie ce fel de autorizatii de la primarie imi trebuie?
Am inteles ca mai trebuie platit ceva pe la o agentie nationala de publicitate..samd.
Multumesc

#13
fonrabie

fonrabie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.11.2006
Dezgrop si eu un pic topicul asta:) am si eu o intrebare ... vreau sa ma apuc si eu sa pun publicitate in orasul meu. Adica? pai asa sa pun cate un panou (de ala mic) in zona verde in tot orasul pe masura ce am banii necesari comparari/confectionari acestorra. Dar problema e alta:) ce trebuie sa fac la primarie sa fac rost de bucatica aia de teren pe care voi amplasa panoul, am auzit ca trebuie ceva proiecte etc... despre ce e vb in mare... prin gara deja au inceput sa apara faimoasele panouri care sunt puse de persoane fizice sa zicem asa . sunt si cele mare care sunt puse de o firma din cluj :)

#14
ekumax

ekumax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 01.02.2008

 silviu 02, on Jan 30 2007, 14:11, said:

Salutare,
Am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva.Stau la etajul 1 intr-o zona centrala din Brasov si o firma doreste sa puna o reclama pe balconul meu 7x1 m.Daca stie cineva cam cati bani se ofera pt.treaba asta.
Multumesc

cel mai bine pune numarul tau de telefon acolo si o sa-ti apara si clietii care vor reclama acolo....oricum pentru centru se ia bani mai multi decat pentru zona Astra sa zic asa...

#15
eftimie83

eftimie83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.10.2008

 fonrabie, on Sep 18 2008, 19:35, said:

Dezgrop si eu un pic topicul asta:) am si eu o intrebare ... vreau sa ma apuc si eu sa pun publicitate in orasul meu. Adica? pai asa sa pun cate un panou (de ala mic) in zona verde in tot orasul pe masura ce am banii necesari comparari/confectionari acestorra. Dar problema e alta:) ce trebuie sa fac la primarie sa fac rost de bucatica aia de teren pe care voi amplasa panoul, am auzit ca trebuie ceva proiecte etc... despre ce e vb in mare... prin gara deja au inceput sa apara faimoasele panouri care sunt puse de persoane fizice sa zicem asa . sunt si cele mare care sunt puse de o firma din cluj :)

te mai intereseaza businessu cu panourile?

#16
doublez

doublez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 06.10.2008
Totul depinde de traficul de pe drumul respectiv.
Din pacate nu prea sunt masuratori oficiale decat din 2010. Uite niste cifre: http://www.wizard-me...ule-candr-2010/
E o perioada complicata acum pentru constructia de panouri. Fierul s-a scumpit si preturile la panouri a scazut.

#17
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
pe mine m-ar interesa. am un teren in Sinaia (exact la intersectia dintre cele 2 drumuri- cel ce o ia prin centru si cel care merge pe la gara-pt cunoscatori) , am avut ani de zile un panou cu reclama la o mare companie de sucuri , practic am scos 3/4 din pretul terenului din publicitate (si fara sa facem nimic, fara nicio investitie din partea noastra) . Din pacate lucrurile s-au deteriorat la un moment dat, nici noi n-am mai avut timp sa ne ocupam , dar cred ca un panou cu afisaj ar merge f bine acolo. Stiu doar ca trebuie ridicat la nu stiu ce inaltime ca sa aiba un nr de metri de la axul drumului. Altfel nu se primeste autorizarea (sau cel putin asta era legea cu cca 2 ani in urma )

#18
doublez

doublez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 06.10.2008
Trimite un mail la wizard media cu poza locatiei si eventual un link pe google maps. Ai putea sa primesti o oferta daca se poate construi un unipol pe teren.
Despre pret nu mai stiu ce sa zic ...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate