Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...
 Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Monopolul UPC! LA BACAU - articol

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,391
  • Înscris: 05.09.2005
Cu toate ca monopolul este interzis prin legea concurentei, in Bacau, firma UPC este unica varianta a abonatilor la cablul TV ► neavind alternativa, bacauanii platesc pentru abonamentul de baza cel mai mare tarif din tara ► in judetele in care UPC are concurenta, abonatii achita chiar mai putin de jumatate decit cei din Bacau, desi serviciile oferite sint similare ► reprezentantii Autoritatii Nationale de Reglementare in Comunicatii si ai Consiliului Concurentei recunosc ca s-a ajuns la aceasta situatie deoarece nu mai sint in Bacau si alte firme competitoare ► "Nu ne ascundem dupa deget si recunoastem ca pretul abonamentului este mare si ca nu avem concurenta, dar avem servicii de calitate!", sustine Marius Manoliu, director operatiuni UPC Bacau



"Este interzisa folosirea in mod abuziv a unei pozitii dominante detinute de agenti economici pe piata romaneasca (…) prin recurgerea la fapte anticoncurentiale care pot avea ca obiect prejudicierea consumatorilor prin impunerea pretului de vinzare-cumparare, a tarifelor si refuzul de a trata cu anumiti furnizori sau beneficiari (…) precum si aplicarea (…) unor conditii inegale la prestatii echivalente." (extras din Legea Concurentei, nr. 20/1996, articolul 6)

Acesta este extrasul din lege prin care se dovedeste clar ca mii de oameni sint trasi lunar pe sfoara de reprezentantii firmei de cablu "United Pan Comunication" (UPC), care au cumparat toate firmele concurente si au instaurat, in Bacau, monopolul. Cum de s-a ajuns la o asemenea situatie, nimeni nu stie. Pina si cei care au obligatia sa aplice legea ridica din umeri. Reprezentantii institutiilor de stat, care sint platiti din banii publici ca sa apere interesele cetatenilor, se arata neputiciosi si ne trimit la "sefii de la Bucuresti", care "stiu exact datele problemei". In schimb, toti sint de parere ca "firmele mici le mai poti lua la scuturat", dar cind vine vorba de vreun mare concern, care are nu stiu ce "bube", e mai bine "sa stam in banca noastra". In cazul firmei UPC, care a instaurat monopolul in Bacau, reprezentantii institutiilor abilitate sa faca ordine par legati de miini si de piciore si sustin ca, desi se stie acest lucru, acesta nu poate fi demonstrat. Cei care au de pierdut sint, fireste, cetatenii care, oricit de nemultumiti ar fi, au de ales doar varianta de a mai scoate, luna de luna, tot mai multi bani in fata ghiseului UPC. Un fapt poate fi insa demonstrat: bacauanii platesc cel mai scump cablu din tara! Acest lucru il dovedesc cifrele. Pentru a compara tarifele percepute in alte judete de UPC, am sunat la mai multe filiale locale din orase reprezentative ale tarii. Comparatia se raporteaza la sumele platite pentru pachetul de baza de clientii UPC din Sfintu-Gheorghe, Neamt, Botosani, Iasi, Suceava, Caras Severin, Dolj, Olt, Brasov si Tulcea. In urma demersului jurnalistic, totul a dus la un numitor comun: concurenta zero, preturi usturatoare.

Dublu fata de Sfintu-Gheorghe

In timp ce bacauanii platesc pentru 41 de canale TV suma de 34 lei pe luna, locuitorii din Sfintu Gheorghe achita, pentru servicii similare, chiar mai putin de jumatate, adica 16 lei. Motivul se dovedeste a fi acela ca in judetul Covasna mai este si o alta firma de cablu TV. In topul preturilor scazute, pe locul doi sint locuitorii din Brasov si din Tulcea, care platesc 23 lei. Urmeaza cei din Dolj si Olt - cu 25 lei, Caras Severin si Suceava - cu 27 lei, si Iasi - cu 29 lei. Locuitorii judetului Neamt scot din buzunare 30 lei, insa abonamentul de baza cuprinde 54 de canale, adica cu 13 mai multe ca in Bacau, iar cei din Botosani, care au doua posturi TV in plus fata de abonatii UPC din Bacau, platesc mai putin cu patru lei. Un calcul matematic, prin care inmultim cei zece euro incasati de la fiecare client din Bacau, cu cei aproximativ 50 de mii de abonati, arata ca firma UPC incaseaza luna de luna, numai din orasul nostru, aproximativ o jumatate de milion de euro. La aceasta suma se adauga contravaloarea incasata pentru pachetele suplimentare, internet si telefonie.

Lipsa concurentei, saltul preturilor

Concurenta firmelor de cablu TV in Bacau a durat pina anul trecut, cind UPC a cumparat societatea "Astral", ultimul sau "rival". Bacauanii sustin ca "tariful la abonamentul de baza era mult mai scazut in anii anteriori, cind oferta firmelor de cablu era mai mare si fiecare om avea de ales intre Satba, Astral, Eurosat sau UPC". Tot mai multi abonati ai firmei de cablu UPC sustin ca "s-ar decabla oricind, daca ar avea o alta varianta, mai ieftina". Pina si reprezentantii Autoritatii Nationale de Reglementare in Comunicatii (ANRC) si ai Consiliului Concurentei sint de parere ca preturile "o iau razna" atunci cind lipseste, de pe piata, concurenta. Pentru a afla de ce bacauanii platesc cel mai scump pret din tara la cablul TV, ne-am adresat reprezentantilor ANRC Bacau. Ioan David, expert in domeniu, a raspuns scurt: "Pentru ca nu e concurenta!". El ne-a explicat ca are informatii sigure ca, in curind, va aparea pe piata Royal Cablu TV, o alta firma, si "atunci se vor mai schimba, poate, datele problemei". Am dorit sa aflam daca exista vreo institutie a statului care sa "puna haturi" preturilor. Am fost trimisi la "sefii de la Bucuresti, care stiu mai bine datele problemei". De parere ca, in Bacau, UPC are monopol e si Gheorghe Pascu, inspector al Consiliului Concurentei. Acesta ne-a explicat ca acest lucru se poate dovedi doar la nivel national. "Folosirea abuziva a pozitiei de monopol trebuie demonstrata. Or, la nivel national, firma UPC nu e singura pe piata. Totul trebuie demonstrat la nivelul tarii, nu al unui oras sau judet. Asa ca reclamatiile oamenilor nu sint intemeiate", a spus inspectorul. El ne-a explicat ca fuziunea Astral - UPC a fost aprobata chiar de reprezentantii Consiliului Concurentei si ca ei se ocupa doar de practicile anticoncurentiale intre firme. Romeo Coroi, inspector de concurenta, ne-a zis ca "in Romania, preturile sint libere si nu exista nici un organ de stat care sa se ocupe de stabilirea tarifelor". Ca sa obtinem mai multe date despre cum este posibil ca o firma sa aiba monopol in Bacau am fost indrumati, si de aceasta data, la "sefii de la Bucuresti".

Bacaul e impinzit de cabluri

Am incercat sa aflam de ce tot Bacaul este impinzit de tot felul de cabluri, ramase de la fostele firme, care aglomereaza stilpii de telegraf si de ce lucratorii UPC, daca tot au ramas "lideri", nu se ocupa de descongestionarea lor. Expertul ANRC Ioan David ne-a explicat ca, in urma cu citiva ani, se trageau cabluri pe stilpi, "haotic, dupa cum il ducea capul pe fiecare". Acesta ne-a mai zis ca, daca le-am da jos, ar insemna sa ne intoarcem in timp cu 17 ani. "Se vor schimba lucrurile, dar nu batind din palme. In Occident, totul este pe sub pamint. Asa va fi si la noi, dar e o chestiune de timp. Normal ar fi ca primariile sa se ocupe de infrastructura si firmele de cablu sa plateasca chirie", a zis expertul ANRC. Reprezentantii Primariei Bacau ne-au explicat ca firma UPC va plati, cit de curind, o taxa pentru folosirea stilpilor de pe marginea drumului. "In prima sedinta a Consiliului Local, va fi supusa spre aprobare o hotarire, prin care Primaria va incasa o taxa de 1,2 euro pe luna pentru fiecare stilp care ii apartine si care va fi utilizat de firma UPC sau de alte firme posibil concurentiale", ne-a spus Ionut Tomescu, purtator de cuvint al Primariei Bacau.

"Nu avem rivali, dar avem calitate"


Ca sa intelegem motivul pentru care bacauanii platesc, luna de luna, cel mai scump abonament din tara la cablu TV, am luat legatura cu directorul de operatiuni UPC Bacau, Marius Manoliu. Acesta a incercat sa ne lamureasca de "calitatea serviciului oferit" si ca "pretul incasat de firma nu este absurd". El ne-a mai zis ca reprezentantii UPC nu au nici o vina ca detin monopolul pe Bacau si ca nu pot "inventa" ei alte firme concurente. Pentru a fi cit convingator si deschis concurentei loiale, acesta ne-a spus ca are informatii ca va mai intra, cit de curind, pe piata, o alta firma de cablu. Cit despre aglomeratia de fire de pe stilpii de iluminat public, acesta se arata convins ca "toate sint functionale, deoarece nu toate retelele achizitionate au fost integrate in UPC, dar anul acesta problema se va rezolva". Am insistat, totusi, sa aflam de ce bacauanii platesc mai multi bani, comparativ cu alte orase ale tarii, si i-am dat citeva exemple de tarife mai scazute, desi serviciile oferite sint identice. "Depinde de numarul programelor oferite", a raspuns Manoliu. I-am insirat, punctual, orase cu tarife mult mai mici si programe mai multe ca in Bacau. "Depinde care sint programele ce intra in abonamentul de baza", a venit imediat raspunsul. In cele din urma, acesta a pus punctul pe "i": "nu ne ascundem dupa deget si recunoastem ca pretul abonamentului este mare si ca nu avem concurenta

sursa . ziarul de bacau

Edited by a_d_y, 15 January 2007 - 10:15.


#2
*Victor*

*Victor*

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 31.01.2006

View Posta_d_y, on Jan 15 2007, 10:09, said:

In cele din urma, acesta a pus punctul pe "i": "nu ne ascundem dupa deget si recunoastem ca pretul abonamentului este mare si ca nu avem concurenta
Mi se pare corect. Nota 10 pentru sinceritate.

#3
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Alta viata era inainte cand erau 3 societati (satba,eurosat si astral) ...cred ca in curand o sa se reorienteze oamenii catre DIGI , BOOM care au oferte mai acceptabile si o sa le sparga monopolul....

#4
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,391
  • Înscris: 05.09.2005
Un calcul matematic, prin care inmultim cei zece euro incasati de la fiecare client din Bacau, cu cei aproximativ 50 de mii de abonati, arata ca firma UPC incaseaza luna de luna, numai din orasul nostru, aproximativ o jumatate de milion de euro. La aceasta suma se adauga contravaloarea incasata pentru pachetele suplimentare, internet si telefonie.



Cati bani pot lua HOTII astia numai din Bacau!

Va dati seama cat castig au pe an!!

Edited by a_d_y, 15 January 2007 - 18:54.


#5
Tuvene

Tuvene

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 29.12.2006
situatie asemanatoare si la UPC Focsani unde pentru 42 de programe se plateste 31 de lei cu mentiunea ca din aceste 42 unul este canalul de informatii de la UPC , pe frecventa postului Rai 2 este  afisat 40 % din timp meniul STB-ului cu mesajul Invalid CI  iar postul prima tv se vede de multe ori foarte prost , mentionez ca in focsani mai ese si Blue telecom ( fost Mega TV) care nu are decat cateva blocuri in cel mai sarac cartier din oras si la fel calitate f proasta  totusi trebuie mentionat faptul ca la noi lumea a inceput sa renunte la servicii UPC in favoarea DOLCE(la orice ora din zi sunt 3-4 persoane care stau la coada la UPC pentru reziliere) ca re pentru 16,2 lei ofera 45 pg la o calitate net superioara, cat despre internetul de la UPC  numai de rau  scump si prost ( am renuntat la el deaorece in 10 zile lam avut oprit de vreo 8 ori perioade mari de timp de ordinul orelor (4-5)  bineinteles ca am reusit sa reziliez contractul numai dupa ce iam amenintat cu OPC-ul si un scandal monstru la sediu ) in prezent am abonament la  internet la Romtelecom  de care sunt f multumit .

P.S. Sper din tot sufletul sa ajunga in pragul falimentului

#6
Silviudeep

Silviudeep

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 07.11.2005
Asta nu se va intampla prea curand. Au acoperire nationala, si va fi foarte greu sa existe un alt concurent care sa faca si fata standardelor UPC. Si eu inca sunt abonat UPC, dar trebuie sa recunosc, ca merge impecabil. Nu am ce sa le reprosez. Cade foarte rar semnalul si atunci nu dureaza mai mult de 1-2 minute. Pacat ca tot scumpesc abonamentele, si dispar programe din baza.... Acu  in GL abonamentul UPC baza este de 30 ron.

#7
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Cred ca vor sa fie cei mai tari din tara in materie de pret la abonament. Si cand te gandesti ca din grila le lipsesc multe programe care in mod normal n-ar trebui sa lipseasca.

#8
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,391
  • Înscris: 05.09.2005
ehee  au bagat baietii oferta

basic 17 RON timp de 6 luni

extrabasic gratis 6 luni

oare cati ab au pierdut? :D

#9
Bowser

Bowser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 07.12.2006
Pretul o fi scazut la nivelul Dolce/Digi, dar grila tot de rahat e.

#10
myamar

myamar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 20.01.2005
Am primit fluturasul Royal Cablu TV Bacau: 15 ron/luna pt 48 programe.

Sper ca treptat si Bacaul sa devina o economie de piata, pana acum UPC-ul facea legea - cum a recunoscut si ala in articolul din ziarul de bacau.

Am cerut si grila de programe, e ok, majoritatea sunt la fel ca la upc, cateva care nu mai intereseaza lipsesc, cateva de acelasi calibru sunt in plus.
Ce imi place ca e in plus: AXN, AXN1, AXN2, Viasat History si Explorer.

#11
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,346
  • Înscris: 05.09.2006
Corect! Din pacate(pt mine), au inceput cablarile din sud (Aviatori, Narcisa, etc...), eu stau in centru si mi-au zis ca mai am de asteptat 2,5-3 luni :(

#12
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005

View Posta_d_y, on Apr 19 2007, 10:47, said:

ehee  au bagat baietii oferta

basic 17 RON timp de 6 luni

extrabasic gratis 6 luni

oare cati ab au pierdut? :D
Mai nou, in baza unui act aditional la contract incepand cu luna iunie timp de un an reducere 10 RON la abonamentul Basic.
Nu stiu insa cat ii ajuta si acest lucru... Mai ales ca au concurenta acum.

#13
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,391
  • Înscris: 05.09.2005

UPC a implinit ieri zece ani de activitate in judetul Bacau.


Evenimentul a fost marcat printr-o seara de distractie pe Insula de Agrement, redeschiderea Centrului de Relatii cu Clientii si reduceri la

abonamentul tv de baza. Pentru serbarea de pe insula organizatorii au anuntat un concert live al trupei Jukebox, cunoscuta prin

participarea saptaminala la emisiunea tv «Cronica Circotasilor», focuri de artificii, jocuri, picturi pe fata pentru copii, plimbari cu ATV-ul,

demonstratii de zbor cu parapanta. "Am redeschis Centrul de Relatii cu Clientii din strada Razboieni, amenajat acum la standarde

moderne si dotat cu un spatiu unde persoanele interesate pot testa gratuit serviciile de internet. Cu aceeasi ocazie, clientii fideli de

televiziune primesc o reducere de 10 lei pe luna, timp de un an, la abonamentul de baza", a declarat reprezentantul UPC Dana

Dobrescu. In acest moment, UPC are la Bacau circa 50.000 de clienti.


desteptarea.ro

#14
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Cat i-au costat aceasta distractie?! Intrebarea e daca vor reusi prin aceasta modalitate sa atraga noi clienti.

#15
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,391
  • Înscris: 05.09.2005

View Postchatnoir401, on Jul 3 2007, 21:42, said:

Cat i-au costat aceasta distractie?! Intrebarea e daca vor reusi prin aceasta modalitate sa atraga noi clienti.


Mda... in loc sa bage bani in echipamente .. sa reduca ab .. sa aduca canale gen Boomerang , AXN-uri si altele.. dau bani in vant ..

#16
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,346
  • Înscris: 05.09.2006
Oricum, animatia a fost slaba la "eveniment", lumea preferand sa stea la un mic si o bere pe la terasele de pe Insula...
Cat despre canale noi si reducerea abonamentului - stati sa ia viteza concurenta, sa vedeti ca se vor dezmorti si ei!

#17
marlowe

marlowe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 03.05.2007
Si in judetul Alba profita ca niste nesimtiti de pozitia de monopol, abonamentul este 330000!!! iar serviciile sunt proaste.
La internet la fel: 540000!!!!!!!!!!!!! :death: A fost o saptamana in care nu a mers netul, dar nu au redus abonamentul pe perioada respectiva, DESI AM FACUT CERERE!!! :death:

#18
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005

View Postl_dan, on Jul 5 2007, 10:47, said:

Oricum, animatia a fost slaba la "eveniment", lumea preferand sa stea la un mic si o bere pe la terasele de pe Insula...
Cat despre canale noi si reducerea abonamentului - stati sa ia viteza concurenta, sa vedeti ca se vor dezmorti si ei!
Din cat remarc atat inainte cat si in prezent sunt cam zgarciti in ceea ce priveste adaugarea de noi canale in grila de programe. Cel putin pana acum cred ca este singurul care nu are in grila KISS TV - nu zic asta pentru ca sunt fan al acestui post insa l-am vazut in grilele de programe ale celorlalti operatori de tv cablu din tara... Si lista ar mai putea continua..
Oricum faptul ca a organizat distractia nu ii va vantaja prea mult dupa cate vad, bacauanii sunt deja obisnuiti cu asa ceva, nu e nimic nou...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate