Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Insulele Capului Verde

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
iimit

iimit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.01.2009

View Postabburell, on Sep 24 2008, 18:34, said:

topic despre asta lipseste.

sa o luam cu inceputul.

viza se poate lua si la sosire in aeroport ?

cineva a zis undeva pe alt topic ca da, pagina de la mae.ro spune ca nu dar aia au pagina incompleta si ptr alte chestii, deci nu ne bazam

care a fost, cum e treaba ?




a.
viza se obtine de pe aeroport.am plecat cu avionul din germania si am facut escala in gambia.in urmatorul an am fost in gambia,mult mai frumod decat in capul verde,unde totul este arid.cine merge in capul verde poate foarte usor sa prelungeasca sejurul cu inca o saptamana in gambia.atentie,in gambia este malarie.tara se poate vizita in lunile octombrie-mai,apoi vin ploile si multi tantari.pt.gambia trebuie viza.
in capul verde,daca va plac italienii si stilul lor de distractie puteti sa va duceti si sa nu va asteptati la nimic exotic.

#20
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Dacă despre prețul transportului până pe insule am aflat, care ar fi prețul cazării într-un hotel decent de condiții medii, de 3 stele, dar și la unul de categorie lux?
Și, nu în ultimul rând, cam care sunt prețurile mâncării, a diverselor alimente comune și al benzinei?
Mulțumesc mult!

#21
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,555
  • Înscris: 03.04.2010

View Postpanterra_2, on 02 iulie 2007 - 11:06, said:

Este un complex hotelier RIU acolo, ClubHotel Riu Garopa 5 stele, vezi www.riu.com si
pretul pt. o camera dubla 2 pers. AI este in jur de 900-1000 euro.
La care se adauga transportul fireste...
Am gasit oferta pentru hotel Riu Garopa 5 * : 8zile/7nopti, A.I., cu plecare din Bucuresti via Madrid sau via Munchen la 1200euro/pers. pentru octombrie 2012, dar oferta este vasta intre 900-1300 de euro, in functie de hotel si tipul de masa ales.

#22
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,555
  • Înscris: 03.04.2010

View Postpanterra_2, on 02 iulie 2007 - 11:06, said:

Este un complex hotelier RIU acolo ---
Sunt mai multe resorturi RIU in insulele ( 9 ) Cabo Verde. Scriu pentru ca ma intereseaza ca destinatie.

#23
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,555
  • Înscris: 03.04.2010

View Postalinasimonaoprea, on 26 octombrie 2012 - 12:31, said:

--- dar pare superb.
Este o destinatie interesanta, cand la noi incepe perioada friguroasa. Pentru cei interesati ridic hartile insulelor Boa Vista si Sal.

Attached Files



#24
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,555
  • Înscris: 03.04.2010
Cele mai bune oferte de pret, pentru zborul dus-intors Bucuresti – Sal ( conexiune Lisabona ) incepand de la 590euro in perioadele 15.01.2013-22.01.2013, 22.01.2013-29.01.2013, etc… cu TAP Portugal, detalii :
http://book.flytap.c...ebassis=UPROMO

#25
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
Verifica si variantele din Budapesta, intr-un timp erau preturi destul de bune

#26
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,555
  • Înscris: 03.04.2010
E sarbatoare mare azi in aceste insule  !!!  Scuze ptr. offtopic, dar mai stii poate este vreun conational prin insulele din Atlantic.
Romanii care sunt in vacanta acolo cred ca se bucura impreuna cu localnicii, de calificarea nationalei de fotbal a insulelor in Cupa Africii pe natiuni. Imi doream sa fiu pe Sal sau pe Boa Vista in aceasta iarna, dar poate cu alta ocazie.

#27
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,555
  • Înscris: 03.04.2010
Pentru perioada de iarna, TAP ( compania aeriana portugheza ) pregateste conexiuni bune, pentru romani, catre aceasta destinatie din Atlantic.

Edited by raul_6776, 08 June 2013 - 14:04.


#28
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,555
  • Înscris: 03.04.2010

View Postraul_6776, on 08 iunie 2013 - 14:04, said:

Pentru perioada de iarna, TAP ( compania aeriana portugheza ) pregateste conexiuni bune, pentru romani, catre aceasta destinatie din Atlantic.
Una dintre acestea va fi si in premiera, cu zbor direct: Lisabona - Boa Vista, de doua ori pe saptamana ( marti si sambata ) incepand din sezonul de iarna 2013-2014.

Edited by raul_6776, 04 July 2013 - 14:51.


#29
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007
Tocmai m-am intors din Capul Verde si am zis sa scriu putin aici pe forum in caz ca ajuta pe cineva in viitor.

Am fost 13 zile pe insula Sal la hotelul Morabeza. Zborul a fost cu TAP Portugal si a durat 4 ore din Lisabona(pretul nu stiu cat ajuta pentru ca nu am luat zbor cu conexiune avand in vedere ca la intoarcere am stat cateva zile in Portugalia). Nu stiu ce parere are lumea in general despre compania asta aeriana dar mie mi-a placut, a fost totul ok, curat, mancare buna, etc.

In Sal am ales sa stam la Morabeza(cotat cu 4 stele si primul hotel deschis pe insula) pentru ca nu am vrut all inclusive dar mai ales pentru ca era chiar lipit de centru, neingradit, n-am vrut sa stam in izolare. Bine, din ce am vazut, cateva resorturi sunt relativ aproape, mai toate de-a lungul unei plaje foarte lungi, de nu stiu cati km, dar tot esti ca la zoo. Morabeza e un hotel foarte dragut care initial a fost casa unor europen sii pe care au decis sa o extinda, sa adauge alte corpuri de cladire si sa o transforme in hotel. N-are plaja privata dar au amenajat in fata hotelului, pe plaja, un beach club cu restaurant/bar si o zona cu saltele si umbrele. Plaja in sine mi-a placut foarte tare, e o plaja lata cu nisip aproape alb si extrem de fin, apa foarte curata, limpede si calda, poti sa te plimbi pe plaja km intregi, e pontonul aproape unde vin pescarii locali cu barcutele lor si descarca peste, inclusiv ton.

Mancarea e buna, mai ales pestele si fructele de mare care-s foarte proaspete si la preturi foarte bune(un gratar consistent de ton proaspat e mai ieftin decat o friptura de porc/vita). Localitatea Santa Maria nu e cine stie ce dar centrul e plin cu terase/restaurante si e un loc sigur in general ,localnicii sunt "no stress". E o combinatie ciudata intre Europa si Africa insulara coloniala pentru ca a fost colonie Portugheza, sunt multi expati englezi si germani in special si desi e saracie, nu e saracia aia combinata cu nebunie urbana, aglomeratie si mizerie.

Se pot face excursii de la turul insulei(cu masina inchiriata, cu masina cu ghid, cu masina cu grup si ghid, cu ATV, cu hummer, cu buggy) la excursii de-o zi pe alte insule. Noi am fost in excursie in insulele Fogo si Santo Antao. Fogo e insula pe care e un vulcan mare activ care ultima oara a erupt prin Decembrie/Ianuarie 2014/2015 si in general erupe cam la 15-20 de ani deci e o insula interesanta, vulcanica, muntoasa cu vegetatie multa si excursia e concentrata pe vulcan, se merge pana in caldera, se vad craterele inclusiv cel nou, campul de lava de la ultima eruptie. Santo Antao e tot muntoasa si vulcanica dar nu activ, tot cu multa vegetatie tropicala. Se merge pe insule cu avionul(are compania aeriana locala niste avioane mici, cu vreo 20 de locuri, special pentru excursii d-astea), vreo 45 de minute dureaza zborurile. Singura chestie e ca sunt scumpe, ceva gen 250 euro de persoana/excursia. La hotel aveau excursie cu catamaranul pe Boavista, care-i aproape de Sal.

Fun fact, am prins un mic uragan, uraganul Fred, primul uragan care a lovit insulele din plin si uraganul format cel mai la est in oceanul Atlantic tropical. Toata distractia asta cu uraganul a durat fix o zi. In rest, desi am fost in perioada ploioasa, a picurat efectiv o data vreo 5 minute. Cica in august/septembrie e anotimpul ploios cand e si cel mai cald si nu bate vantul ca de obicei deci si oceanul e calm.

O sa pun si poze maine probabil.

Edited by entity22, 23 September 2015 - 18:03.


#30
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postentity22, on 23 septembrie 2015 - 18:01, said:


O sa pun si poze maine probabil.

pozee , vrem poze :)

#31
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,584
  • Înscris: 17.08.2007
M-am întors eu acum câteva zile din Sal și o să pun niste poze și să scriu ceva impresii. In principiu e cea mai la îndemână destinație calda ptr europeni daca nu vrei sa zbori in Asia sau Caraibe.
Noi am luat un pachet de la Tui Germania, zbor direct și am dat cam 950 e/persoana 7 nopți all inclusive la Melia Llana

Edited by atupi, 08 March 2020 - 16:58.


#32
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,584
  • Înscris: 17.08.2007
Am fost in insula Sal, e o insula pustie si dpmdv marea atractie sunt plajele mari, frumoase si libere. Am luat intr-o zi un tur al insulei care din pacate nu are mai nimic de oferit cu o singura exceptie, rechinii Lemon care inoata printre picioare.
Am inteles ca celelalte insule neturistice sunt mai ofertante (Sao vicente sau Fogo) dar trebuie sa te organizezi singur).
Desi sunt slab dezvoltati oamenii sunt chill, mi s-a parut f safe si culmea, preturile sunt cam ca in vestul europei chiar si in micile supermarketuri in care merg localnicii.

Attached Files


Edited by atupi, 12 April 2020 - 15:03.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate