Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 

Pozitionare antea pt Digi

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
bma2004

bma2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.01.2007
salutare.
Mi-am luat si eu un kit DigiTV
Reciver Hiunday HSS-1160NA
Antena Ovala DigiTv
LNB - Universal Single LNB DigiLine

pentru ca am cumparat echipamentul din Resita si eu locuiesc ( si vreau sa-l folosesc) in Timisoara nu beneficiez de instalare.

ma poate ajuta cineva cu pozitionarea antenei ?
am legat reciverul la TV, am montat antena si am pus-o pe garaj.
am un cablu coaxial de 30m de la LNB pana la Reciver.
Nu reusesc sa pozitionez antena incat sa creasca nivelul semnalului. este mereu 10%.
Stiu cam in ce parte trebuie antena. O vad pe cea de la vecinul meu, am pus-o pe garaj, n-am obstacol in fata, am pozitionat-o cam cum e cea a vecinului, dar nimic. n-am semnal.  am rotit-o in toate partile.
mai trebuie sa fac alte setari pe reciver ? ca vad ca sunt facute toate pt digi.
Cum pot sa o pozitionez corect ? ma poate ajuta cineva ?

astept un raspuns urgent. multumesc mult.

Edited by bma2004, 06 January 2007 - 01:26.


#2
4di

4di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 05.04.2006

View Postbma2004, on Jan 6 2007, 01:24, said:

salutare.
Mi-am luat si eu un kit DigiTV
Reciver Hiunday HSS-1160NA
Antena Ovala DigiTv
LNB - Universal Single LNB DigiLine

pentru ca am cumparat echipamentul din Resita si eu locuiesc ( si vreau sa-l folosesc) in Timisoara nu beneficiez de instalare.

ma poate ajuta cineva cu pozitionarea antenei ?
am legat reciverul la TV, am montat antena si am pus-o pe garaj.
am un cablu coaxial de 30m de la LNB pana la Reciver.
Nu reusesc sa pozitionez antena incat sa creasca nivelul semnalului. este mereu 10%.
Stiu cam in ce parte trebuie antena. O vad pe cea de la vecinul meu, am pus-o pe garaj, n-am obstacol in fata, am pozitionat-o cam cum e cea a vecinului, dar nimic. n-am semnal.  am rotit-o in toate partile.
mai trebuie sa fac alte setari pe reciver ? ca vad ca sunt facute toate pt digi.
Cum pot sa o pozitionez corect ? ma poate ajuta cineva ?

astept un raspuns urgent. multumesc mult.


exista solutii:
1. sa apelezi la instalator autorizat sau mai putin autorizat (cineva cu un bun receptor care sa vada semnaul in timp real, receptorul tau vede semnalul dupa 2-4 secunde chiar daca esti pozitionat exact pe satelit).
2. sa te dotezi cu multa rabdare si o busola pe care sa o setezi exact pe pozitia satelitului ,(tinand cont de 3 lucruri : azimut(217gradeexemplu), elevatie(inclinatia antenei fata de pamant), tilt(rotirea LNB)) datele legate de azimut le gasesti la http://www.satlex.de...h...5&diam_h=80
introduci tara , localitatea , in cazul de fata BUZAU, si vei avea azimut, elevatie si tilt
odata ce ai busola exact pe azimutul respectiv (ATENTIE EXACT PE AZIMUT), muti usor din antena stanga, dreapta pana creste semnalul (trebuie sa astepti 3-4 secunde dupa ce o misti usor (adica misti 1 mm , astepti 3-4 secunde vezi daca ai semnal etc.))
apoi dupa ce ai semnal fixezi antena pe stlp 100 % bine si umbli la elevatie (misti antena in sus si jos ) pana la semnal maxim fixezi bine antena si api misti de lnb pana ai din nou semnal maxim .

multa bafta la fixat antena
pentru nelamuriri mai scrie-ne !

#3
likom

likom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.02.2007
DA DA

#4
likom

likom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.02.2007
CARE STIE CUM FAC CONSERVA GIGI SA PRINDA POSTURI NECODATE

#5
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 10.10.2005

View Postlikom, on Feb 15 2007, 18:52, said:

CARE STIE CUM FAC CONSERVA GIGI SA PRINDA POSTURI NECODATE



Pai stie si singura. Doar sa-i dai o scanare pe toti satelitii.Ar trebui sa mai prinzi vreo 10 canale tv in plus si mult mai multe canale de radio

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate