Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Urgent CARGUS - Pareri / Sugestii / Reclamatii

- - - - -
  • Please log in to reply
247 replies to this topic

#37
valiro

valiro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 674
  • Înscris: 18.06.2005

View Postnano_thrust, on Aug 27 2007, 16:29, said:

Trebuia sa folosesti posta romana! :lol:
Sa vezi atunci distractie.
Si daca mai trebuie sa stai si pe la cozi si sa mai nimeresti si in pauza de schimbare de tura a lu' tanti de la ghiseu, e si mai placut.
Eu prefer Cargusul. M-am impretenit  :P cu curierul si n-am avut niciodata intarzieri, nu ca ar depinde neaparat de el, dar cel putin stiu ca daca tine de el nu o sa am intarzieri. Imi convine si faptul ca pot stabili prin telefon ora la care sa vina la mine. Ce-i drept la primirea rambursurilor ii mai scap si lui de-o bere.  B)

View Poststivut, on Sep 27 2007, 15:40, said:

Fratilor,eu am trimis un colet la Timisoara pe 5.09.2007 cu valoare ramburs,pe 11.09 a fost livrat si incasat rambursul,iar la 10 zile,pe 21.09,beneficiarul s-a intors la ei si a convins-o pe o tipa de acolo sa primeasca pachetul inapoi si sa-i restituie rambursul!!!! Va imaginati?! Azi e in 27.09 si nu am primit banii,cu toate ca am pus pe fax o reclamatie la Bucuresti si m-au sunat ieri si mi-au spus ca azi imi primesc banii1 aM SUNAT AZI LA tIMISOARA SI BANII NU ERAU EXPEDIATI! E O STANA FARA CAINI FIRMA ASTA!!!

Eu zic sa facem un top cu orasele in care Cargusul are servicii de rahat, caz in care ar trebui evitate serviciile lor.
Din ce am citit in acest topic s-au desprins urmatoarele:
IASI
TIMISOARA

PS: Am lucrat si cu FanCurier dar cand am vazut ce "ciori" imi vin la usa am renuntat rapid.

#38
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
mai bine cumparati orice produs de la magazine si atat!!!!!!!!!!!!! fara servicii curierat ca apar surprize ca peste tot din cauza incomptentei firmelor in marea majoritate !!!!!! :thumbdown:

cumparati-va orice de la magazine!!!!!

#39
harus_dj

harus_dj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 25.04.2006

View Postdave, on Nov 18 2007, 22:17, said:

mai bine cumparati orice produs de la magazine si atat!!!!!!!!!!!!! fara servicii curierat ca apar surprize ca peste tot din cauza incomptentei firmelor in marea majoritate !!!!!! :thumbdown:

cumparati-va orice de la magazine!!!!!

Cumpara tu!!! eu prefer de pe net cand in orasul meu nu prea gasesc produsele care le doresc.Cand gasesti gasesti cu diferente de pana la 100-150ron.Cu banii astia mi le trimit de la Constanta daca e cazul si imi mai raman de un Safe Sex(cocktail). :peacefingers:

#40
valiro

valiro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 674
  • Înscris: 18.06.2005
Aoleo ... s-a scumpit Cargusu ca la balamuc.
Am platit 26 ron pana la Cluj.
Trec pe Fan.
:bandit:

#41
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 17.05.2004
Eu am folosit numai Fan Courier si am fost foarte multumit Cargus are preturi mai mari???

#42
valiro

valiro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 674
  • Înscris: 18.06.2005

View Postdannek, on Nov 21 2007, 13:59, said:

Eu am folosit numai Fan Courier si am fost foarte multumit Cargus are preturi mai mari???
Da
Cargus a scumpit de ceva timp.
E trimiteam colete cu Cargus, cu plata ramburs, de pe vremea cand era 13 lei fara tva si de ceva timp unii clienti mi-au spus ca transportul e prea scump.
Am trimis un colet unde am platit eu transportul si mi-a scris pe factura 19 lei fara tva.
A fost ultimul colet trimis cu Cargus.
De cand au scumpit nici pe site-ul lor nu mai merge Calculatorul de tarife .... oricum au site-ul varza.

#43
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Postvaliro, on Nov 21 2007, 14:09, said:

Da
Cargus a scumpit de ceva timp.
E trimiteam colete cu Cargus, cu plata ramburs, de pe vremea cand era 13 lei fara tva si de ceva timp unii clienti mi-au spus ca transportul e prea scump.
Am trimis un colet unde am platit eu transportul si mi-a scris pe factura 19 lei fara tva.
A fost ultimul colet trimis cu Cargus.
De cand au scumpit nici pe site-ul lor nu mai merge Calculatorul de tarife .... oricum au site-ul varza.


Da au scumpit ! :cursing:

Sa trimit un colet din bz in sibiu costa cat unul din Germania in RO prin DHL. :cursing:

Am trimis un colet de curand in zona 2. Mi-au zis ca costa 30 lei cu ramburs cu tot si apoi s-au sucit ca cica au gresit si mi-au dat alta factura cu cost de 45 lei. Mai bine livrez personal pun benzina si m-am dus......Asa ca de atunci ii dau cu Fan courier ,Couriero si Prioripost(cei mai ieftini)

Edited by cosmin_miu, 22 November 2007 - 03:32.


#44
jak59

jak59

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.03.2007

View PostShambala, on Aug 21 2007, 11:20, said:

Acum vad, am scris gresit - ai dreptate.  Sensul a fost de zile lucratoare - 'la rand".  De altfel am precizat putin mai jos acest lucru.
Data la care am postat  poate ar fi trebuit sa sugereze acest fapt ...


Eu am criticat atitudinea si raspunsurile primite de la sediul [central ? ] din Bucuresti, nu activitatea firmei in totalitate.
Faza cu "agentul bolnav,  in spital" este neverosimila, sau, chiar daca adevarata, este lipsita de sens ca scuza.

Evident ca prin unele locuri merge mai bine, prin altele mai rau - functie si de agentii de livrari.

Totusi, 15 zile pt a primi un ramburs este FOARTE mult,   inacceptabil - daca as fi stiut dinainte.  
Iar asta este al doilea repros - lipsa de sinceritate!  Cand am depus coletul, cei de la sediul regional puteau sa ma previna ca poate dura mult pana sa se intoarca banii (nu conteaza suma). Ei stiau bine ca la aglomeratia de sarbatori se produc intarzieri, si ar fi putut sa le mentioneze ...


Ceea ce n-am apucat sa scriu in primul post a fost reactia de amuzament total a celor din Iasi cand le-am povestit convorbirile cu 'fetele' din Bucuresti.

Cu atitudinea nu sunt nici eu de acord si din pacate cred ca ai dreptate dar,asta e tara noastra cat despre agentul bolnav sau in concediu nu-mi  pare deloc neverosimil ,orice firma ,chiar si una mare,poate avea doar un agent intr-un oras,insa nu e normal sa fie folosita drept scuza,mai ales la ei .Probleme au toti ,totul e sa stie sa le rezolve repede si eficient fara ca noi,utilizatorii sa observam acest lucru.
Toate bune !

#45
jak59

jak59

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.03.2007

View Postdave, on Nov 18 2007, 22:17, said:

mai bine cumparati orice produs de la magazine si atat!!!!!!!!!!!!! fara servicii curierat ca apar surprize ca peste tot din cauza incomptentei firmelor in marea majoritate !!!!!! :thumbdown:

cumparati-va orice de la magazine!!!!!

Si magazinele online tot magazine sunt nu.Cum ai vrea sa-ti vina comenzile respective, pe cablul de la net?

#46
sambartonro

sambartonro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 07.02.2008
chiar daca a trecut ceva timp de la ultimul post si eu am patit-o cu cargus...astept de cateva zile bune sa mi vina plata ramburs si aceasta nu mai ajunge...am dat telefoane la ei,interventii dar degeaba,am 1 mil de nervi si inca astept sa-mi aduca banii curierul...eu nu am mai pomenit nicaieri sa stai sa astepti ca prostul pe banii tai..cargus e orice numai servici de curierat rapid nu e....ptr toti cei ce au nevoie de astfel de servicii nu mai apelati la cargus..orice alta firma dar numai cargus NU...sunt neseriosi!

#47
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
asa am patit si eu...
imi vine sa vomit cand ma gandesc la tupeul jegos cu care-mi spuneau : "pai coletul dvs e la depozit !"

pai de ce doamna ?!?!?!

pai...cred c-a uitat curierul sa-l ia !

de 3 zile ?!?!?!

mda...azi nu mai are cum sa ajunga...dar maine sigur


a venit a 4-a zi vomita-le-as intre ochi :death:

#48
valiscotty

valiscotty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.12.2007
sa va spuna baiatu cum sta treaba, am lucrat un an si ceva la cargus bucuresti:
-ca in orice "colectiv" mai mare sunt oameni si oameni care unii stiu sa-si faca treaba altii uita sa-si faca treaba si de aia se intampla ca mai scapa cate un colet sau mai ramane din greseala la statia de plecare din cauza ca este foarte multa marfa si totul se face prin muschi/forta
-alte chestii mai tine si de oameni in general... clientii... care scuzati-ma cate odata ei nu inteleg ca nu sunt numai ei si mai sunt si altii tot clienti, ca daca ai putea sa-i servesti si deservesti pe toti odata asta ar tine de supranatural sau sa angajeze un om la un client
-daca la cargus si alte firme mai romanesti sar aplica normele muncii cu ridicarea de greutati si alte lucruri va spun eu ca unii nu ar mai sari ca arsi ca esti curier, vii si faci si iei ca de asta esti platit, de exemplul posta romana are sofer care conduce masina si om care se ocupa numai de colete
-multe mai tin si de sistemul de lucru in sine...si de pile si favoritisme...ca peste tot in general omul bun si muncitor e luat de fraier iar cel lenes si puturos e ......las sa se inteleaga
-si cel mai mult un lucru care ii doare pe toti..clienti si curieri.. rambursurile, va spun din proprie experienta, in general un curier tine cam multi bani dupa el si ca sa intelegeti foarte bine sistemul si se aplica la toate firmele de curierat, curierul preda coletul ,primeste fara nicio exceptie rambursul si trebuie sa faca cam pe loc plicul cu bani.Acel plic se preda seara la descarcare , nu se pleaca nicaeri cu el, se considera ca orice colet (valoare) si pleaca catre destinatar...fara nici o exceptie...dar referitor la problema semnalat de toti la cargu pct de lucru bucuresti sunt foarte multi oameni care erau putin mai greu de urmarit decat cei din tara..aprox. 200 de curieri si va dati seama ca banul e ochiul dracului dracului si curierul mai il tine si el cateva zile sa se foloseaca de el pana suna cineva ca nu ia ajuns rambursul si atunci il pune imediat ca sa nu auda seful si sa-si ia penalizare, va garantez ca la toate firmele se intampla lucruri de astea
-cel mai mult pe mine ma deranjat acest lucru ca nimeni nu te consilia cu aceasta problema sa te ajute cumva, va spun ca ei (cargusu) stiau ca se intampla lucruri din astea dar nu la ce nivel si cand au tras linie....a inebunit lupul la propriu... nu are rost sa va spun, ca nu e frumos, ce suma totala sa gasit nerambusata,totusi de atunci sau mai luat niste masuri de prevenire, dar eu nu am mai beneficiat decat putin de ele sper ca ALTI CARE VIN SA NU MAI POATE SA FACA LUCRU ASTA CONSTIENT SAU INCOSTIENT.


SI MAI INTELEGETII SI PE CURIERI CA SUNT OAMENI CA SI DVS SI NU TREBUIE SA MERGETI PE :CLIENTUL NOSTRU STAPANUL NOSTRU.

sa nu intelegeti ca mau dat afara, am plecat eu in alta parte si va ofer alte informatii

#49
niki5

niki5

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.03.2008
IATA SCRISOAREA TRANSMISA DE MINE MINUNATILOR DE LA CARGUS PENTRU SERVICIILE LOR DE MARE EXCEPTIE.
DACA EU AM GRESIT CU CEVA ASTEPT RASPUNSUL VOSTRU.mULTAM

Mare nesimtire si bani luati moca citeodata trebuie sa fie la unui angajati.
Care este rostul a trimite un dobitoc plictisit de activtate sa-si faca treaba pentru care este platit.
Se urca dobitocul in masina, consuma timp si combustibil, forjeaza masina, ajunge la destinatie lipeste PE USA
DE LA INTRARE IN BLOC - este mare lene si greata a a afisa marele biletel pe usa destinatarului - pt a avea acces totata lumea la mesajul trimis de firma dumneavoastra.
Poate este varianta de advartasing a firmei , sau niste biletele pt joaca copilasilor din fata blocului.
In concluzie pt a nu rapi timpul nimanui :
-este bataie de joc , sa trimiteti pe neica nimeni la ce ora vrea muschii lui (marea placere a firmelor care distribuie ceva sa o faca de la 10 pina la ora 15 apoi intervine greata indiferent de programul care este platit. Inchipuiti-va ca multi lucreaza inca , de la 8-19 fara sa stim ca trebuie sa lipsim de la locul de munca pentru a
primi marea livrare de la Cargus.
-nu cred ca modul de instiintare/predare la plesneala (acest lucru in masura in care nu va deranjeaza pierederea de timp, combustibil si uzarea masinii)este cel mai original
si potrivit , cind printr-un simplu telefon se poate afla ora cind destinatarul este acasa. Cred ca este mai ieftin sa dai 1 telefon in prealabil.
-intimplator am gasit biletul cum tot atit de bine era posibil sa nu il gasesc.
- le-am rugat pe binecuvintatele telefoniste care cu greu mi-au spus numele ( conform noi politicii preluate din afara nu ai voi sa vorbesti cu o alta persoana competenta , acest lucru este valabil cind sistemul este functional ) Ina Graur ca o sa-mi trimita luni plicul pt este vineri ora 15.00 si numai poate trece sa-l aduca ca este epuizat mai ales daca a venit cu el
din sediul Cotroceni de exemplu. I-am explicat ca nu are pe cine gasi dar nu am impresionat-o deloc.
- sa numai calcati niciodata pe aici , si am sa va fac o reclama pe internet cum rar vi-a fost data sa pomeniti.
Deci sa va fie rusine ca va bateti joc de oameni, de timpul lor, de banii lor

#50
florin_trs

florin_trs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 10.06.2008
Ma alatur si eu listei celor nemultumiti de serviciile celor de la Cargus!. Am trimis un colet din Rm. Valcea la Botosani pe data de 04.06.2008 si cum era normal, ca doar este un serviciu de curierat rapid ma asteptam sa primesc banii in 2 zile cel mult. Sambata cand am sunat mi s-a spus ca termenul in care primesc banii retur este de 5 zile si ca este specificat in nu stiu ce regulament. Am asteptat, si azi, s-au facut 5 zile, i-am sunat din nou si mi s-a spus ca banii au fost pusi de abia ieri... Sa inebunesc nu alta, cum ieri cand eu am vorbit cu clientul vineri in timp ce ii dadea banii curierului de la Cargus si imi comfirma ca este o.k. continutul coletului. Atunci se naste urmatoarea intrebare: la ce bun am mai platit 47lei taxe de curier rapid daca banii ajung la Sfantu' Asteapta...?! Am mai lucrat si cu alte firme, nu este cazul sa le fac reclama aici, dar primeam banii cel mult in 2 zile de la confirmarea de primire a coletului.  :cursing: :thumbdown:  Cu cati clienti lucreaza daca misti niste bani prin niste conturi, se fac ceva smecherii...

#51
cavou

cavou

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 24.03.2007
eu cu fan curier si cu cargus am patit-o am cumparat de la cineva un telefon de 300 ron si sa dau la schimb 300 ron si o camera video cand vine un tigan borat de la fan curier cica am de plata 360 ron si un colet eu dau pachetu si 360 ron si cand verific pachetu gasesc un telefon de max 50 ron ma duc la sediu dupa 5 min si cica au plecat banii clar i-a sutit curieru prin cargus am patit si mai rau am trimis o camera digitala si o camera video ultraperformante tot la ele pentru schimb cu un ps2 dupa ce a ridicat persoana camerele cu 60 ron imi zice daca vreau sa le cumpar cu 200 ron bucata

#52
olteanul

olteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,285
  • Înscris: 05.12.2005
Nu știu dacă a fost o întâmplare, dar eu de două ori am apelat la Cargus și a fost OK.
Prima dată am trimis un colet la Călărași și a ajuns la timp, iar destinatarul mi-a trimis banii care mi-au ajuns în mână repede.
A doua oară am trimis un colet în Franța, la Strassbourg (desigur la CEDO!) și aveam nevoie de o confirmare a faptului că pachetul chiar a ajuns la primul grefier. Altfel zis, cu confirmare de primire. Am cerut în mod expres să primesc acea confirmare.
Mi-au zis că o vor face că au metodele lor.
Pachetul l-am trimis înainte de Paște și după sărbători nu îmi venise încă nicio confirmare.
M-am dus la ei să le zic, mi-au spus că în câteva zile voi avea confirmarea...
Din fericire mi-a venit scrisoarea de la cei de la CEDO prin care mi-au spus că dosarul meu  a ajuns acolo și că se află în dezbateri.
Deci la acest aspect au un minus de la mine.
Dar coletele au ajuns!
Deci sunt mulțumit de ei!

#53
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005
Vroiam sa trimit un colet azi prin Cargus. Am cerut sa achit asigurare de transport pe valoare declarata. Mi s-a refuzat optiunea de "ASIGURARE DE TRANSPORT" pe motivul ca nu am facturi, chitante, bonuri sau orice alte documenet justificative ale continutului pachetului, precum si a contravalorii acestora.

Cu alte cuvinte daca doresc asigurare, trebuie sa definitivez ambalarea in fata lor sa vada ce contine coletul si sa le arat documente privind contravaloarea. "Dom'ne, asa-i politica firmei ... asa-i la toate, daca ma tepuiesti ce-am facut, cine plateste ... ?!" Din start esti considerat un potential complotator asupra intereselor firmei.

In secunda urmatoare am mers la colegii de la "curierului vesel" unde am expediat fara probleme coletul asigurat (1%), la valoarea declarata de mine, care putea si poate fi oricat, ca doar eu suport costurile suplimentare, nu ei !

Rusine maxima Cargus ! Cat traiesc nu mai apelez la ei de trimis. De primit nu tine de mine ... stupoare dar unii ii mai aleg ...

O plangere in acest sens ajunge dimineata pe masa comisiei OJPC din judetul cu pricina, plus o copie spre departamentul central Cargus Bucuresti - ca asa prevede legea sa instiinteti si capitania despre mizeriile si abuzurile din teritoriu ...

#54
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Cred ca avea o mare durere in spate respectivul curier de la Cargus. N-am avut vreodata probleme de genul asta nici cu ei, nici cu Fan. Hell, nici cu posta. :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate