Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Cum se curata DSLR-ul

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
danf_yah

danf_yah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 27.09.2006

 adipelcz, on Dec 30 2006, 14:32, said:

... eu inca nu le-am folosit pe toate ca nu curat senzorul chiar asa des.
Bunã,
Ce zici când ne mai vedem te-ar tenta sã scapi de una (contra cost evident)?
Cu stimã,

#20
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005
Aidan......
Nu folosi spray de aer ca ala are in interior particule de ulei sau alte solutii.....
Mizeria de pe oglinda sau ecranul mat, atata timp cat nu te incurca la focusat sau la incadrare, nu-ti afecteaza poza, asa ca nu merita sa risti afectarea lor doar pentru ca un fir de praf iti sta "pe creier".La inceput si eu ma atacam asa cand aveam praf pe ecranul mat... acum insa....le ignor.
Dust removal are efect in cazul prafului uscat.Daca sufli cu gura , umezeala aia iti lipeste praful de senzor si e normal sa nu mai cada de la vibratii.
Ce e de facut:

Oglinda - de preferat sa nu o atingi, are o zona semitransparenta pe unde lumina trece spre senzorul de AF.Teoretic poti incerca curatarea ei cu solutie pentru senzor (Eclipse) si cu ceva foaaarte fin, si fara sa apesi.Cu alte ocazii evita cu orice pret atingerea ei.
Ecranul mat - il poti spala cu seringa, cu apa distilata(fiole), dar cu mare atentie sa nu ii atingi cu mana decat marginile.Daca te uiti la el, o sa vezi ca are o bucatica in plus de care sa il manevrezi.
Senzorul....dupa cum ti-au mai spus si altii, solutie Eclipse si pecpad.Ulterior, evita sa sufli cu gura, si incearca sa protejezi pe cat posibil camera oglinzii la schimbarea obiectivelor.Adica.. te intorci cu spatele la directia vantului...sau iti cauti un loc mai ferit unde sa chimbi obiectivul.Eu am facut prima suflare a senzorului pe la 6 luni.Acum, dupa un an parca s-ar cere o curatare cu solutie insa cateva puncte care apar doar la diafragme foarte inchise(16) nu ma deranjeaza atat de tare, mi-e mai simplu sa le corectez cu "clone tool". Oricum si filmele fotografice aveau astfel de defecte, zgarieturi, praf...etc...

#21
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,001
  • Înscris: 12.06.2004
Oglinda nu-i ca cea din baie, suprafata argintata e cea expusa. Stergeti-o si va veti alege cu o zgarietura de toata frumusetea...
Geamul mat presupun ca spui sa fie spalat dupa demontare.

#22
Aidan

Aidan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 05.09.2006

 Kunzite, on Dec 31 2006, 06:30, said:

Oglinda nu-i ca cea din baie, suprafata argintata e cea expusa. Stergeti-o si va veti alege cu o zgarietura de toata frumusetea...
Geamul mat presupun ca spui sa fie spalat dupa demontare.
e de belea dupa cum spuneti voi, eu am sters si oglinda si geamul mat. am verificat autofocusul si focusul manual conform tutorialului gasit pe net si sunt OK  :naughty: de acu incolo NU LE MAI ATING. matul cred ca a suferit o zgarietura mica dar am sa o ignor si am sa ignor si praful si zgarieturile mici de pe mat pana imi cumpar alt mat sau alta camera .. de acu' cu asta's insurat pe cativa ani (cel putin 4 cat am garantie). am vazut niste maturi gradate destepte la bhphoto (44 dolarei) eventual imi iau unul din ala. senzorul nu l-am atins inca decat am suflat cu o pompa mica peste el si l-am scuturat din meniuri (cam ineficient). dupa cum descrieti voi eu mi-am nenorocit camera fiindca am sters oglinda si am zgariat prostia aia de plastic mat pe care chiar producatorul a facut-o interschimbabila. tot ce sper e ca pentax sa nu dispara si daca investesc in obiective sa am la ce le pune cand body-ul acutual moare sau devine fosila, la urma urmei sticla pare mai importanta.

#23
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005
Ei... sa nu exageram acuma.Nu e chiar atat de grav...Dupa cum ai zis si tu....ecranul mat il poti inlocui(daca nu il mai suporti pe asta..).Cel mai important e senzorul.Daca mizeria de pe el nu e atat de mare incat sa se vada flagrant in poze... eu zic ca nu prea merita curatarea.Mai bine ignora firele de praf si bucura-te de aparat...

#24
sarpeco

sarpeco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 19.11.2006
Cred ca daca nu ai folosit cine stie ce material aspru cind ai curatat oglinda, nu s-a zgiriat (prea rau). Daca vezi pete albastre sau violete pe ea mai degraba provin de la un strat organic subtire ramas de la degete sau de la evaporarea solventului pe care l-ai folosit la curatare. Intr-adevar, oglinda nu-i ca cea din baie ci este cu stratul reflectant depus pe partea cea mai expusa, dar cred ca are totusi un strat protector foarte subtire (subtire de tot: nu mai mult de citiva microni). Oricum, pe viitor nu mai face experimente. Cu geamul mat nu-i problema asa de mare, ca se poate schimba. Iar cu disparitia Pentaxului cred ca nu-i cazul sa fii speriat. Si de o sa-i cumpere Toyota, sint convins ca tot pe baioneta K o sa produca aparatele foto si tot Pentax o sa le numeasca.

 Aidan, on Jan 2 2007, 07:15, said:

e de belea dupa cum spuneti voi, eu am sters si oglinda si geamul mat. am verificat autofocusul si focusul manual conform tutorialului gasit pe net si sunt OK  :naughty: de acu incolo NU LE MAI ATING. matul cred ca a suferit o zgarietura mica dar am sa o ignor si am sa ignor si praful si zgarieturile mici de pe mat pana imi cumpar alt mat sau alta camera .. de acu' cu asta's insurat pe cativa ani (cel putin 4 cat am garantie). am vazut niste maturi gradate destepte la bhphoto (44 dolarei) eventual imi iau unul din ala. senzorul nu l-am atins inca decat am suflat cu o pompa mica peste el si l-am scuturat din meniuri (cam ineficient). dupa cum descrieti voi eu mi-am nenorocit camera fiindca am sters oglinda si am zgariat prostia aia de plastic mat pe care chiar producatorul a facut-o interschimbabila. tot ce sper e ca pentax sa nu dispara si daca investesc in obiective sa am la ce le pune cand body-ul acutual moare sau devine fosila, la urma urmei sticla pare mai importanta.

Edited by sarpeco, 02 January 2007 - 11:11.


#25
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,001
  • Înscris: 12.06.2004
Aidan, relax; chiar daca ai zgariat nitel oglinda si geamul mat, asta nu afecteaza cu nimic pozele. Oglinda-i mai problematica (nu se schimba cu una-cu doua), insa geamul mat e usor de inlocuit.
Senzorul... well... ma intreb cand vom putea cumpara acadeaua, erm sistemul de curatat Pentax. Pare o solutie interesanta, n-ai nevoie de solutii, nu stergi, nu nimic - doar "culegi" praful :)

#26
Aidan

Aidan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 05.09.2006

 Kunzite, on Jan 2 2007, 07:48, said:

Aidan, relax; chiar daca ai zgariat nitel oglinda si geamul mat, asta nu afecteaza cu nimic pozele. Oglinda-i mai problematica (nu se schimba cu una-cu doua), insa geamul mat e usor de inlocuit.
Senzorul... well... ma intreb cand vom putea cumpara acadeaua, erm sistemul de curatat Pentax. Pare o solutie interesanta, n-ai nevoie de solutii, nu stergi, nu nimic - doar "culegi" praful :)

Multumesc tuturor. Sa sumarizez:

1) avea mici pete violete asa ca am sters oglinda. si nu am zgariat-o. deloc. TOTI o sa ajungeti sa o stergeti. mai ales daca ajungeti undeva unde e atmosfera foarte umeda si e foarte cald. cand schimbi obiectivul se aseaza ceva pe ea. daca stai langa soba in aer uscat si faci poze pe geam scapi. oricum mesajul meu e sa o stergeti daca trebuie, si daca o faceti cu grija nu se zgarie, cred ca are intradevar cum bine zice kunzite cativa microni de protectie ai stratului de argint.
2) matul nu e dificil de manuit insa nu puneti mana pe el niciodata asa cum bine zicea kunzite sau look. daca trebuie sters mai bine-l spalati cu apa calda si apoi cu apa distilata sau eventual filtrata/ionizata sa nu lase praf sau urme de saruri. eu l-am sters cu niste solutie de lentile care nu i-a daunat dar apoi o carpa fina de bumbac care a lasat un f.mic semn pe suprafata abraziva a matului. Concluzia: NU stergeti matul cu carpe.
3) baza pentaprismei merge stearsa cu o carpa foarte fina e sticla nu se zgarie usor daca aveti mare grija.
4) de asemenea lentile - merg sterse usor se gasesc kituri cu niste solutii si hartii speciale care nu lasa praf. o pompa si o perie de lentile sunt de asemenea de gasit in comert.
5) nu atingeti senzorul. suflati cu aer uscat. daca musai trebuie exista kituri speciale pentru senzor(solutie + pads cu care se tamponeaza)

Topic inchis (sper)!

Edited by Aidan, 02 January 2007 - 18:55.


#27
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,001
  • Înscris: 12.06.2004
Grrr... oglinda nu se sterge. De cate ori trebuie sa repet?

#28
freddyhfk

freddyhfk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 29.06.2006
Pana la urma nu am inteles, omu a suflat sau nu cu GURA in ap foto, sau mai bine spus, a scuipat in el?
Oricum nimik nu se atinge, nici obiectivele nu e bine sa le atingi chiar daca folosesti mama solutiei si tata kiturilor de curatare, stratul de la suprafatza de tratament tot se afecteaza, cel mai bine e sa previi sa le murdaresti, si sa nu exagerezi in curatare, le cureti doar daca e neaparat necesar nu doar asa cand vezi un pic de praf.

#29
Aidan

Aidan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 05.09.2006

 freddyhfk, on Jan 29 2007, 08:07, said:

Pana la urma nu am inteles, omu a suflat sau nu cu GURA in ap foto, sau mai bine spus, a scuipat in el?
Oricum nimik nu se atinge, nici obiectivele nu e bine sa le atingi chiar daca folosesti mama solutiei si tata kiturilor de curatare, stratul de la suprafatza de tratament tot se afecteaza, cel mai bine e sa previi sa le murdaresti, si sa nu exagerezi in curatare, le cureti doar daca e neaparat necesar nu doar asa cand vezi un pic de praf.

hai nu exagera si tu acum. LENTILELE OBIECTIVELOR SE STERG. in rest vezi ce am sumarizat eu sus cu errata lui Kunzite sa nu stergi oglinda. El vrea cand iese le pensie sa aiba K10D functional :P (sau poate sa il dea pe $$$ multi cand apare k20d  :naughty: )

#30
dDaNa

dDaNa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 06.11.2003
Solutia asta zice aici ca e ff buna...dar...

#31
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Deci azi am observat in vizor un fir de par si doua de praf. Maniac cum sunt am incercat sa curat oglinda si focusing screen-ul. Un fir de praf s-a dus, firul de par si inca unul de praf nu se duc si pace, nici macar pozitia nu li se schimba, ceea ce ma face sa cred ca sunt undeva intre focusing screen si prisma.
Cum se da jos acest screen si cu ce curat? Sau mai bine le las asa?
Aparatul e cel din semnatura.

Edited by hellrider, 05 March 2007 - 23:32.


#32
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Eu zic ca deca sa faci vreo prostie, mai bine il lasi asa. Si la mine s-a infiltrat praf si nu am ce sa-i fac.

#33
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Pai acel focusing screen e interschimbabil, deci nu ar trebui sa fie mare inginerie sa il scot. Dar nu stiu cum, ca in manual nu spune.
Initial am crezut ca e pe senzor (stupid), dar mi-am dat seama ca nu am cum sa vad senzorul prin vizor.

#34
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
aaa..
sunt varza, acum am vazut mai jos un topic pe care se discuta exact problema mea la exact aparatul meu http://forum.softped...howtopic=196380
Il rog pe Tudor sa mute posturile si sa stearga topicul asta. Aseara abia vedeam pe unde merg si ma enerva rau praful ala.

#35
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,001
  • Înscris: 12.06.2004
Geamul mat se scoate cu mare, mare grija :)
N-am efectual operatiunea asta (si n-o voi face decat in caz de urgenta), insa sper ca instructiunile pentru Z1 sa-ti fie de ajutor:
http://www.pentaxima...ing_Screens.pdf

#36
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
10X kunzite. A mers, acum e mai curat acolo decat a fost cand a iesit din fabrica :D .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate