Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Codare vs. Design

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

Poll: Program de design sau imbinare codata a unui site? (13 member(s) have cast votes)

Ce preferi?

  1. Sa fac site cu ajutorul unui programd de design (4 votes [30.77%])

    Percentage of vote: 30.77%

  2. Sa fac site cu ajutorul unui editor HTML\PhP. (2 votes [15.38%])

    Percentage of vote: 15.38%

  3. Toate variantele de mai sus(Editor Design + modificare codului HTML\PhP) (7 votes [53.85%])

    Percentage of vote: 53.85%

Vote Guests cannot vote

#1
DjAndrewMoshu

DjAndrewMoshu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 01.09.2006
Am deschis acest topic spre variate discutii in legatura cu modul de creare a unui site, ponturi, pareri etc.

*****************************************
End of first Topic anounce
*****************************************
My hi5 acount : http://www.AndrewDijey.hi5.com
IDul de messenger este valabil pe CARD-ul meu Softpedia

*Sectiunea Webmaster Corner*

Trimite si prietenilor tai pt. a face schimb de pareri pe forumul Softpedia - http://forum.softpedia.com/ si sa acceseze siteul http://www.softpedia.com pt.diverse !
:peacefingers:

#2
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
ce cauta toata tarasenia de dupa ******************** ?

#3
DjAndrewMoshu

DjAndrewMoshu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 01.09.2006

 again, on Dec 23 2006, 19:48, said:

ce cauta toata tarasenia de dupa ******************** ?
Semnatura mea de StartTopic :)  :rolleyes:

#4
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
unde ai mai vazut tu asa ceva?

#5
DjAndrewMoshu

DjAndrewMoshu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 01.09.2006

 again, on Dec 23 2006, 20:53, said:

unde ai mai vazut tu asa ceva?
Conteaza? ...iti sugerez sa iti rezumi posturile doar la titlul topicului ! :death:

#6
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
iti sugerez sa mai adaugi niste optiuni peacolo...
eu votez : nici una din variantele de mai sus :)

din numele topicului ar reiesi ca am de votat intre ce imi place mai mult : sa fac un design sau sa realizez partea de coding pentru un sit...nu am gasit asa ceva in optiunile date de tine...

"Am deschis acest topic spre variate discutii in legatura cu modul de creare a unui site, ponturi, pareri etc."
stiai ca in toata sectiunea "Webmaster Corner" se discuta chestiile astea ? nu inteleg ce legatura are titlul topicului cu continutul post-ului tau :)

"Sa fac site cu ajutorul unui programd de design" - nu poti sa faci un sit doar cu un program de design...eventual un template

"Sa fac site cu ajutorul unui editor HTML\PhP." - in majoritatea cazurilor mai folosesti si css si js.

           Cred ca toate nelamuririle mele se datoreaza modului in care ti-ai expus tu gandurile

#7
DjAndrewMoshu

DjAndrewMoshu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 01.09.2006

 sergiu_spooky, on Dec 23 2006, 23:46, said:

iti sugerez sa mai adaugi niste optiuni peacolo...
eu votez : nici una din variantele de mai sus :)

din numele topicului ar reiesi ca am de votat intre ce imi place mai mult : sa fac un design sau sa realizez partea de coding pentru un sit...nu am gasit asa ceva in optiunile date de tine...

"Am deschis acest topic spre variate discutii in legatura cu modul de creare a unui site, ponturi, pareri etc."
stiai ca in toata sectiunea "Webmaster Corner" se discuta chestiile astea ? nu inteleg ce legatura are titlul topicului cu continutul post-ului tau :)

"Sa fac site cu ajutorul unui programd de design" - nu poti sa faci un sit doar cu un program de design...eventual un template

"Sa fac site cu ajutorul unui editor HTML\PhP." - in majoritatea cazurilor mai folosesti si css si js.

           Cred ca toate nelamuririle mele se datoreaza modului in care ti-ai expus tu gandurile
1.Iti sugerez sa te gandesti si tu putin prin faptu ca "TOT" ce se spune in Webmaster Corner am generalizat eu in topicul acesta.
2.Nu e nevoie de nici o optiune in plus ...daca nu vrei sa votezi atunci mai bine nu vota si dute cauta altundeva.
3.Se poate face un site cu un program de design deoarece fiecare element pus in pagina cu ajutorul programului are meniul sau personal prin care setezi actiunile pe care le aplica.
4.Legatura dintre titlu si continutul topicului e acela de dezbatere intre design si codarea intr`un editor HTML\PhP\javascript\CSS\XHTML\XML si multe altele.(trebuie sa fi cretin sa nu vezi legatura)
5.Nelamuririle tale sunt neclare pentru mine deoarece nu sti tu sa le exprimi corect si nici drept iti recomand un doctor psiholog ..daca nu e vorba de asta ai nevoie de asistenta educativa.
6.Intregul reply la adresa mea a fost critical si de batjocura in loc sa vi cu o parare obiectiva si folositoare celora care citesc acest topic.(punct)

Edited by DjAndrewMoshu, 24 December 2006 - 00:04.


#8
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005

 DjAndrewMoshu, on Dec 24 2006, 00:03, said:

3.Se poate face un site cu un program de design deoarece fiecare element pus in pagina cu ajutorul programului are meniul sau personal prin care setezi actiunile pe care le aplica.

ba se poate si in Notepad si uneori iese mai bine decat intr-un "program de design"

ps: eu nu vad sensul topicului

#9
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

 again, on Dec 24 2006, 00:35, said:

ba se poate si in Notepad si uneori iese mai bine decat intr-un "program de design"

ps: eu nu vad sensul topicului
Subscriu.
Codul iese mult mai "frumos" cand il faci tu cu mana ta, nu coduri autogenerate de programe de tipul WYSIWYG.

#10
DjAndrewMoshu

DjAndrewMoshu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 01.09.2006

 again, on Dec 24 2006, 00:35, said:

ba se poate si in Notepad si uneori iese mai bine decat intr-un "program de design"

ps: eu nu vad sensul topicului
Se poate si in notepad++ poate vrei sa spui unde avem syntax highlight ...si ai dreptate uneori chiar iese mai bine decat intr`un program de design ...tocmai ai venit cu o idee ...poate asa te convingi care este sensul topicului. :rolleyes:

#11
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Ba se poate si in Notepad chior. Si nu de putin ori mi s-a intamplat sa trebuiasca sa fac bucatele (mai mici sau mai mari) de cod direct pe server, unde le-am deschis direct in notepad (da, ala fara highlight) si am lucrat fara "syntax highlight" sau "autocomplete" fara nici o problema.

Nu votez in pollul tau, ca nu am timp sa inteleg ce-i acolo. O sa-ti spun insa pasii pe care-i parcurgi (dupa ce ai stabilit cu clientul ce mama naibii vrea) cand faci un site:
- layout (sau mock-up daca mai e doar o varianta preliminara, fara toate detaliile) intr-un program "design" - Photoshop sau Fireworks.
- template - site-ul taiat, cu manuta ta, in html/xhtml. Daca esti profi, te chinui putin sa faci si codul valid. Eu folosesc DW insa sunt o multime de programe care te ajuta sa scri codul
- site-ul final - introduci interactia cu baza/bazele de date, inlocuiesti lorem ipsum-urile cu text real (fix sau din db), faci scripturile de control, etc. Idem, folosesc DW dar se pot folosi si alte softuri

A doua varianta, site flash:
- layout - identic
- template - fac modelul folosind lorem ipsum-uri, fac animatiile, si paginile importante - Flash
- site-ul final - introduc interactia cu baza de date, citesc datele din xml-uri in loc de lorem ipsum, etc - Flash + DW pentru php-uri

A 3-a varianta: magazin onlne, blog, site dating, etc unde sunt folosite scripturi gata facute
- layout - identic ca mai sus
- modific fisierele scriptului (in general css + tpl-uri) ca sa folosesc varianta grafica prezentata - DW
- creez/modific functii, scripturi suplimentare cerute de client

Edited by miromulus, 24 December 2006 - 12:34.


#12
DjAndrewMoshu

DjAndrewMoshu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 01.09.2006

 miromulus, on Dec 24 2006, 12:25, said:

Ba se poate si in Notepad chior. Si nu de putin ori mi s-a intamplat sa trebuiasca sa fac bucatele (mai mici sau mai mari) de cod direct pe server, unde le-am deschis direct in notepad (da, ala fara highlight) si am lucrat fara "syntax highlight" sau "autocomplete" fara nici o problema.
Se poate si in notepad evident ...dar nu e mai bine cu syntax highlight?
Iar direct pe server nu se poate decat in notepad...

Edited by DjAndrewMoshu, 24 December 2006 - 13:25.


#13
wrath_d1

wrath_d1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 04.07.2004

 DjAndrewMoshu, on Dec 24 2006, 13:25, said:

Iar direct pe server nu se poate decat in Notepad...

eu lucrez de ani buni direct pe servere si nu folosesc notepad, ci editoare care se pot conecta prin ftp, ...

asta ca sa nu mai vorbesc ca poti schimba editorul default la WinScp in notepad++ sau ce vrea muschiul tau.

#14
DjAndrewMoshu

DjAndrewMoshu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 01.09.2006

 wrath_d1, on Dec 24 2006, 18:19, said:

eu lucrez de ani buni direct pe servere si nu folosesc Notepad, ci editoare care se pot conecta prin ftp, ...

asta ca sa nu mai vorbesc ca poti schimba editorul default la WinScp in notepad++ sau ce vrea muschiul tau.
cum schimb?  :-?

#15
wrath_d1

wrath_d1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 04.07.2004
Winscp -> Options -> Preferences -> Editors -> Add (la instalare ar trebui sa ai doar Notepad si editorul intern).

#16
stefy

stefy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 18.04.2006
codare vs design.Pei topicul ar trebui sa se refere la care este mai importanta dintre cele 2.......


EU cred ca Design castiga.Nu trebuie sa fie un site frumos codat,nici complex.....dar daca arata BINE e un site BUN.Designul e partea care dureaza cel mai mult in crearea unui site si tot el face diferenta intre site-uri.
Dupa parerea mea castiga detasat

#17
vectorialpx

vectorialpx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 30.10.2006
mda... stefy are dreptate... thread-ul are numele pus aiurea si... DjAndrewMoshu, ai uitat sa-ti mai pui `Semnatura de StartTopic` :( Ce draq e aia ? Aaaa... iti spun eu ce este : spam !

bafta !

eu folosesc Dreamwaver si... referitor la ce zice stefy, nu-s de acord cu el... programarea si utilitatea are primul loc. Vezi designul Google si totusi... cati vizitatori are ? Iti zic eu : aproape toti !

#18
DjAndrewMoshu

DjAndrewMoshu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 01.09.2006

 vectorialpx, on Dec 27 2006, 14:13, said:

mda... stefy are dreptate... thread-ul are numele pus aiurea si... DjAndrewMoshu, ai uitat sa-ti mai pui `Semnatura de StartTopic` :( Ce draq e aia ? Aaaa... iti spun eu ce este : spam !

bafta !

eu folosesc Dreamwaver si... referitor la ce zice stefy, nu-s de acord cu el... programarea si utilitatea are primul loc. Vezi designul Google si totusi... cati vizitatori are ? Iti zic eu : aproape toti !
1.Cine crede ca topicul are nume aiurea? :mellow:
2.Semnatura TopicStart e o mica inventie de a mea ! :D
3.Multumim pt.ideea adusa  :rolleyes:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate