Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

afaceri termopan

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
orinoco

orinoco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.11.2003
as vrea sa intru in afacerile cu geam termopan, pare o chestie cu potential

nu stiu insa cu ce se mananca :-)

ii invit pe cei cu experienta in domeniu sa ma lamureasca si pe mine: aprobari speciale, dotari, surse de aprovizionare, tipologie s.a.m.d.

#2
orinoco

orinoco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.11.2003
alo! nu ma aude nimeni? e vorba de tamplarie pvc, geam termopan, chestiile astea la moda acum

mi s-a parut ca sunt o gramada de cunoscatori pe aici...

#3
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
Pai tu habar nu ai despre ce vrei sa faci...dar vrei sa faci?

Te astepti ca cineva sai iti spuna "surse de aprovizionare" ??? :rolleyes: Cati ani ai ? 18?

Hai ca cei in domeniu dar spune de aprobari si dotari....dar in rest esti naiv....BA NU...esti prost daca crezi ca iti da cineva asa pe tava asemenea informatii

Eu zic sa mai faci ceva research tu......ca pari pe dinafara rau...nu la capitolu termopane ma refer....ci la modul general

Success!

:cya:

#4
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Orinoco, eu am un prieten care si-a deschis un atelier de termopane.
Ii merge foarte bine, in 6 luni a inceput sa-si construiasca o casa, dar are nevoie de un asociat la fel ca tine.
Care sa nu stie nimic despre termopane, dar sa-i aduca clienti cit mai multi.
Te descurci ?

soferu' - nu descuraja pe nimeni care vrea sa faca ceva.
De bine de rau, va reusi mai mult decit unul ca tine care asteapta, ce ?
Sa aiba totul pe tava ?

Astept citeva jigniri din partea ta, ca iar am indraznit sa-ti adresez citeva cuvinte.
Sper doar sa nu intelegi (nu m-ar mira) si sa ma ignori.

#5
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
Ce te face sa crezi ca eu astept. Prestez si eu in domeniul meu, nuti fa griji. Crezi ca eu astept ceva pe tava? orinoco asteapta pe tava totul. Nu te jignesc sau mai stiu eu ce, dar nu arunca notiuni de dragul postarii pe forum

Eu sa il descurajez? I-am trasat liniile lipsa, esentiale in dezvoltarea unei afaceri.

Nus afacerist, sper sa devin, ma gandesc la un business pentru mine, unu pentru prietena mea...so nuti fa griji ca incep sa descopar cu ce se mananca lucrurile....pe cand orinoco..le vrea asa....moka...cum se zice :P

:cya:

#6
orinoco

orinoco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.11.2003
burvi2001, multam' frumos pt. incurajare. am sa ma gandesc la propunerea ta.

driverx, iti multumesc si tie pt. "semnalul de alarma" tras.
cu siguranta stii ca informatii suficiente pot fi si deduse sau obtinute conditionat, nu numai "moka". pt. asta oamenii discuta intre ei.

bafta in domeniul tau

#7
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Te hotarasti si vorbim.

#8
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Te-ai interesat cumva de preturi pentru utilaje? Te anunt ca sunt extrem de scumpe si nu vorbesc de utilaje super profesionale ci de cele profesionale. O dotare minima pentru a asigura o calitate buna a lucrarilor te ajunge la 25-30 mii de euro. Dupa aia itit trebuie un spatiu care iti asigura 400V, bani pentru aprovizionare, pentru salarii, pentru masini cu care sa transporti ce produci, scule pentru montaj..... si lista e lunga. Te ajunge cam pe la 50k de euro numai startul.
Sa stii ca vorbesc chestii reale si nu din auzite.
Poti sa incepi o afacere de acest gen numai daca te asociezi sau daca ai banii pentru a incepe, asa sa faci credite si alte imprumuturi nu prea merge.
Cya.

Bafta totusi.

#9
orinoco

orinoco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.11.2003
oho, e ceva cheltuiala...

"Sa stii ca vorbesc chestii reale si nu din auzite. "
sa inteleg ca am dat peste cineva din domeniu?

nu ti-e teama de concurenta?

#10
woodpecker

woodpecker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 23.11.2003
orinoco......astia pe aici te cam sperie...nu-ti trebuie chiar asa de multi bani.
am prieteni care au inceput sa faca termopane in sufragerie (asamblarea) si pe hol taiatul barelor si acum sunt departe.

daca VREI cu adevarat poti face orice.

iti trebuie o masina de gaurit normala pentru inceput o masina de taiat in unghi (mai buna nu din aia de la metro), asta te ajunge intre 12 si 30 milioane o presa pentru decupat si inca niste accesorii pe care ti le faci singur pe parcurs.

iti trebuie pe cineva care sa te initieze in domeniul profilelor ( ala e bun, ala nu e bun, ala se potriveste cu ala s.a.m.d)...asta te pot invata cei de la care iei marfa.

daca te hotarasti sa-ti faci si geamurile singur...iti mai trebuie si un pistol de la de silicon si un spaclu.....si indemanare.

apuca-te mai repede ca deja sunt multi

cu stima,
woodpecker

#11
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
woodpecker, eu inteleg ca ne indreptam spre capitalism dar nici chiar asa. Calitatea unor asemenea lucrari o sa lase de dorit. Eu i-am zis ce ii trebuie pentru a face ceva de calitate..... Acum sunt foarte multi pe piata si daca unui client nu-i place ce i-a iesit iti face o reclama negativa de nu o sa mai vinzi nimic. Acum trebuie sa iesi in fata prin calitate si prin preturi mici.
Nu sunt in domeniu, inca. Nu trebuie sa-ti fie frica de concurenta reala.

#12
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
stiu pe cineva care face treaba asta aici in US. tipul are toata povestea intr'un garaj. da, isi tine masinile pe strada.

are profilele care le ia.. de unde habar n'am... geam pe care il taie cu o scula manuala si o masina de taiat profilul. totul e din plastic. asamblarea o face el cu cei doi baieti ai lui, pe o masa mare. cam asta ar fi.

tipul e super ocupat, nevasta e la telefon ... preia comenzile, el cu baietii fac geamurile, le asambleaza si apoi se duc la clienti si le monteaza. Au un camion mai mic pt asta. Fac cam 2-3 case pe zi...

cat fac pe luna, nu stiu, dar probabil enorm...

atata cat lucrezi curat si ingrijit, ai bun simt si te ti de cuvant, totul merge bine.

#13
woodpecker

woodpecker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 23.11.2003
petman.....eu mai stiu pe cineva care a inceput dintr-un garaj si acum e cel mai bogat din lume.

si mai stiu si o firma, distribuitor de GEALAN care i-a facut unui prieten de-al meu toata tamplaria de pvc la o vila (lucrare de vreo 500 mil. lei) si desi avea toate sculele posibile si super reclama a facut un mare chix....adica, numai termopane nu puteau numi.

daca incepi prin a face numai la prieteni si chiar daca faci numai geamuri de baie....incet , incet capeti experienta si te arunci la lucrari mai mari.

cu stima,
woodpecker

#14
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Hehehe, exemple ar mai fi, dar sunt cam putine cazuri. Fiecare cu norocul lui.

#15
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
hehehe ce? ce exemple? solutii de success? tz'am spus... omu are investitie de 2000 in garajul ala.. ma refer la materiale si la masina de debitata + alte scule + o masina + reclama la yellow pages. thats all

restul e munca serioasa si de calitate.... fara vaicareala ca oricum nu te asculta nimeni.

#16
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Arty, 2000 de dolari? E foarte putin.
Hai sa calculam:
- masina debitat .... 15-20 milioane (una bunicica)
- alte scule ........ 20 milioane
- masina transport (un papuc sh) ...... 40-45 milioane
Ajunge cam 75-85 milioane. Mda, ar ajunge cam 3000 de dolari pentru o afacere de garaj (asta daca ai spatiul si nu trebuie sa-l mai cumperi si pe ala).
Chiar as fi curios ce ar iesi din asemenea garaj, in Romania si nu in SUA.

#17
woodpecker

woodpecker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 23.11.2003
petman......tu te incapatanezi sa-l temperezi pe orinoco.

nu cred ca orinoco vrea sa se apuce din start sa faca fatada la blocul connex.
o ia usorm usor si sculele le ia pe parcurs din ce castiga.
e adevarat, daca vrea sa iasa calitate masina de debitat trebuie sa fie una buna, precisa, altfel....

am mai zis, daca VREI cu adevarat se poate face orice.


cu stima,
woodpecker

#18
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Nu ma incapatanez sa-l temperez. Orinoco, poti face ce vrei! :)
Bafta!
Ps. Se zice sa nu-ti pui toate ouale intr-un cos.........

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate