Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Asigurari- Agent exclusiv sau agent independent

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
milelucian

milelucian

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 31
  • Înscris: 11.03.2005
Salut. Apelez la cei care lucreaza in asigurari sau cei care au prieteni in domeniu (de preferat cifre vs. fapte/pareri generale)

am ceva experienta in vanzari, marketing direct, munca de teren si as vrea sa activez part-time si in domeniul asigurarilor(am facut 5 contracte, am pus piciorul in agentie, am incasat comisionul).

Ce as vrea eu acum e sa merg pe teren, sa fac vanzari, sa nu stau la sedinte, sa nu dau cu semnatul pe condica.
Inainte de a contacta niste departamente de HR as avea cateva intrebari pt cunoscatori:

1. se mai practica sistemul agent independent? nu ca as vrea sa lucrez cu toate societatile, ci 2-3. Ex: Societatea are sucursala in capitala de judet si eu stau in al doilea oras de judet. Care sunt dif. intre agentul independent si ag exclusiv(prin ag. exclusiv eu inteleg salariu fix+comision+contract -a nu se colabora cu alte soc. de asig. in veci-corecturi , va rog ).

2. cum se incaseaza comisionul in cazul in care asiguratul plateste prima in 4 rate pe an?

3.cum se incaseaza comision pentru asigurare de viata de ex. prima bruta incasata 2000 euro? trebuie sa mai stau un an la acel asigurator? (la cerere reformulez intrebarea).

4. forma juridica de colaborare recomandata. pf, pfa, pj.

5. ce e cu persoanele alea fizice de pe bestjobs care dau anunt in bestjobs/ejobs si promit cariera si ce e pe luna si nu pe pamant? ei sunt ca brokeri de asig? ce comision iau ei de la soc. de asig? si ce comision ofera ei pt colaborare?

5.daca ajung ca pf de pe bestjobs si ca sa incasez comision mai mare tb sa recrutez pe altii(ceea ce nu ma intereseaza, nu vreau si nam timp), pot sa ma inteleg cu niste amici ca ei sa dea cu semnatura ca lucreaza pt mine, ei sa nu vanda , ci doar eu?

Multumesc anticipat celor care raspund punctual( on topic) la intrebarile mele.

#2
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005

 milelucian, on Dec 18 2006, 17:04, said:

Salut. Apelez la cei care lucreaza in asigurari sau cei care au prieteni in domeniu (de preferat cifre vs. fapte/pareri generale)

1. in general poti asigurari de viata cu o firma si nonviata (bunuri) cu alta

2. depinde de companie. la majoritatea pe masura incasarii

3. nu esti obligat sa stai dar odata plecat nu mai primesti comisionul aferenta incasarilor ulterioare plecarii

4. una singura este posibila - pfa

5. firmele de asig nu recruteaza si in general nu angajeaza. chiar si sefii de agentii sunt pfa si mandatari ai companiei. anunturile sunt date de asa numitii Unit manageri - un fel de sefi de grupa de vanzatori. Acestia sunt pfa si recruteaza oameni pt unitul lor pt a-i face pfa. Ei nu fac asigurari, primesc ~ 10 % din castigul oamenilor lor. Comisionul unui agent poate ajunge la 50% din incasarea aferenta primului an a politei semnate (asig de viata cu acumulare).

6. nu te obliga nimeni sa devii sef. daca esti f bun vanzator nici nu merita pt ca iti maninca prea mult timp. Mai greu, amicii trebuie sa apara la sedinte de 2-3 ori pe saptamina, etc.

#3
2BB

2BB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 06.11.2006
1. Poti fii agent independent fara nicio problema (pr non-life). Pentru partea de viata e putin mai dificil dar exista solutii.

2. Depinde de companie, unele platesc la incasare altele platesc la anualizat (tot comisionul o data).

3. Nu exista prima bruta incasata. Daca te referi ca tu ai incasat o rata anuala de 2000 de euro si pe urma pleci de la asigurator atunci o poti face fara probleme. Daca totusi te referi la prima bruta anualizata, care poate fi impartita in mai multe rate (ex. 2 rate; 4 rate) atunci se poate ca la plecarea te sa ti se ceara o parte din comision inapoi.

4. toate trei

5.daca te referi la brokeri, de la ei poti obtine comisioane chiar mai bune decat daca te duci tu personal la societatea de asigurari.

6. Nu esti obligat sa recrutezi decat daca esti Unit Manager. Unele companii ofera, totusi, un bonus daca mai aduci alti agenti in structura.

Edited by 2BB, 19 December 2006 - 15:45.


#4
milelucian

milelucian

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 31
  • Înscris: 11.03.2005
mersi celor doi de mai sus pt promptitudine.

Cum ajung pfa(in afara de ce gasesc postat pe site), ma refer in special la actul de studii, se face un training cu asiguratorul si el da o hartie? Mentionez ca vreau sa intru imediat in paine

#5
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005

 milelucian, on Dec 19 2006, 16:25, said:

mersi celor doi de mai sus pt promptitudine.

Cum ajung pfa(in afara de ce gasesc postat pe site), ma refer in special la actul de studii, se face un training cu asiguratorul si el da o hartie? Mentionez ca vreau sa intru imediat in paine

Dupa ce semnezi cu firma de asigurari contractul te duci cu el la admin financiara si te inscrii ca pfa. La firmele cunoscute de mine pasii sunt urmatorii:

1. interviu cu UM
2. interviu cu seful acestuia (seful de agentie)
3. curs de aproximativ 1 saptamina
4. te apuci sa cauti clienti. vei fi activat doar cu ocazia primei semnari.

Nu te stresa cu pfa-ul, firma nu te intreaba daca te-ai inscris sau nu, iti retine doar impozitul  :naughty: . Mai bine te gandesti ce firma ti se potriveste, unele vor polite in orice conditii ( cu aburirea clientului ) altele se straduie sa explice clauze contractuale si sa aleaga produsul cel mai potrivit clientului. Depinde de filozofia ta de viata unde te vei integra mai bine.

#6
milelucian

milelucian

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 31
  • Înscris: 11.03.2005
sedintele, unde se tin? la cele viata, non-viata? care este frecventa lor pe luna? daca depasesc targetul mai e nevoie sa particip la ele?

#7
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005

 milelucian, on Dec 20 2006, 10:55, said:

sedintele, unde se tin? la cele viata, non-viata? care este frecventa lor pe luna? daca depasesc targetul mai e nevoie sa particip la ele?
cred ca la ambele eu totusi cunosc cel mai bine o firma de asig de viata. la aceasta sunt 2 pe saptamana, targhetul este de 3 asig  pe luna. Nu te entuziasma ca nu se fac asa usor precum pare. Daca ai rezultate este posibil sa-ti cistigi si anumite privilegii neoficiale mai ales ca mobilitatea agentilor pe piata este mare si te pot pierde usor.

#8
milelucian

milelucian

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 31
  • Înscris: 11.03.2005
1.

 anicoara, on Dec 19 2006, 17:53, said:

Nu te stresa cu pfa-ul, firma nu te intreaba daca te-ai inscris sau nu, iti retine doar impozitul  :naughty: .


acest impozit, presupun 16%,  am eu vreo obligatie daca ei nul vireaza la timp la fisc?

2. sa zicem ca nu ma intereseaza lista cu clienti potentiali pe care mi-o da firma, eu vreau sa ii gasesc prin metodele mele (marketing direct si/sau relational). marketingul direct se face fara mentionarea numelui societatii de asigurare. cheltuielile cu marketingul le pot deduce?

3. fiind vorba de contract de comision, e vorba de un singur impozit? cel de 16%?

#9
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005

 milelucian, on Dec 20 2006, 12:54, said:

1. acest impozit, presupun 16%,  am eu vreo obligatie daca ei nul vireaza la timp la fisc?

2. sa zicem ca nu ma intereseaza lista cu clienti potentiali pe care mi-o da firma, eu vreau sa ii gasesc prin metodele mele (marketing direct si/sau relational). marketingul direct se face fara mentionarea numelui societatii de asigurare. cheltuielile cu marketingul le pot deduce?

3. fiind vorba de contract de comision, e vorba de un singur impozit? cel de 16%?

1. Firma retine 10%. La final de an ai de ales intre a ramine cu 10% oprit sau a te duce cu dosarul de cheltuieli la inspectorul fiscal. Acesta iti va audita cheltuielile, va calcula profitul, va aplica 16% la el si apoi dupa caz vei mai da sau recupera bani. Nu ai probleme daca nu-l vireaza dar sincer nu cred ca se pune problema.

2. teoretic da, dar depinde de inspector.

3. este posibil sa platesti si 9% sanatate. BY the way, cunosc un caz in care casa de sanatate a trimis scrisoare pt plata procentului retroactiv ( au reusit sa-si cupleze baza de date cu cea a impozitului pe profit). Pina acum toti agentii se culcau pe o ureche si nu plateau sanatatea.

#10
milelucian

milelucian

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 31
  • Înscris: 11.03.2005
mam uitat pe net si am citit ca exista vreo 273 de brokeri de asigurare

1.daca ma duc la un broker sa colaborez presupun ca pot vinde rca, casco de la toatesocietatile care colaboreaza cu brokerul.
un broker poate sa reprezinte mai multe societati cu asigurare viata?

2.pentru ca ma gandesc , ca daca colaborez pe non viata cu omniasig, asirom (dau ca exemplu) si AIG sau ING are sucursala in alt judet apropiat cu al meu, trebuie sa pierd timp si bani doar cu deplasari pt sedinte. intrebare: la broker scap mai usor cu sedintele(darea de seama)?

#11
adispan

adispan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 30.06.2006
cred ca varianta cea mai buna pt tine este sa lucrezi pentru un broker; ai astfel posibilitatea de a oferi potentialilor clienti o gama larga de produse, de la diverse societati - asta te ajuta in special in cazul in care vine un client si iti zice "vreau CASCO la Omniasig"; daca esti agent exclusiv, ii zici "sorry, io fac numai la ASIBAN" si incerci sa-l convingi ca-i mai buna polita ta decit cea de la Omniasig, pe cind la broker, daca are intelegere cu Omniasig ii zici "sigur, luati loc, dureaza 5 minute"

in principiu brokerul nu prea te freaca la cap sa ii faci X polite pe luna (adica sa ai plan de facut) ... faci cit vrei/poti, iti iei comisionu si asta e ... brokerul cistiga si el, indiferent cite polite faci tu

la broker exista varianta de a fi angajat cu salar+comision ... da' asta trebe sa o discuti cu patronu'; mai e var sa iti faci un SRL cu obiect unic de activitate intermedierea in asigurari (asa cere legea) si iti iei comisioanele pe firma

io zic sa cauti un broker mai "maricel", sa vb cu ei, si sa ii intrebi daca au in plan sa vind si pensiile din pilonul 3 sau/si 2 (e vorba de pensiile facultative=pilonul 3 si cele obligatorii=pilonul 2), pentru ca va fi O PIATA URIASA pentru aceste pensii incepind din 2007

daca mai vrei info suplim, chip in taci, eventual pe PM, ca intru rar de tot pe softpedia

bafta maxima

Adi

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate