Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Fizica.....sau..stiinta oricum..

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluºka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View PostNenea Zap, on Dec 19 2006, 13:44, said:

De aia spun ca aceasta e a doua teorie . Wow am nimerit-o pana la urma :D
Asa ca atunci cand se va descoperi altceva, mai rapid decat lumina se va emite probabil alta teorie a relativitatii .
Oricum citeam undeva despre un anumit fapt , intr-o anumita fibra parca, lumina avea viteza mai mare decat lumina insasi . Iesea din tub in momentul intrarii , iar viteza pe care ar fi trebuit sa o parcurga era parcursa de o unda inversa, care anula unda initiala. Nu cred ca ati inteles vreo ceva :)


Vrei sa fii mai clar? :huh: Esti sigur ca vrei sa spui ceva??

#20
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Evident ca vreau sa spun ceva :huh:


But how does this fit with the conservation of energy? And how about Einstein's idea that things don't go faster than the "speed of light", not even light itself!

This is how Boyd himself puts it: "We sent a pulse through an optical fiber, and before its peak even entered the fiber, it was exiting the other end. Through experiments we were able to see that the pulse inside the fiber was actually moving backward, linking the input and output pulses."
Vedeti aici

#21
G0dLik3

G0dLik3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 08.04.2006

View PostNenea Zap, on Dec 19 2006, 10:16, said:

Aia e teoria relativititatii pentru prosti
E = mc2 e a doua teorie, prima fiind realizata de Galilei parca .
E=m*sqr© :lol: este formula restransa...sunt altele si mai lungi...brrrr scary :confuzzled:

View PostNenea Zap, on Dec 19 2006, 17:10, said:

Evident ca vreau sa spun ceva :huh:
But how does this fit with the conservation of energy? And how about Einstein's idea that things don't go faster than the "speed of light", not even light itself!

This is how Boyd himself puts it: "We sent a pulse through an optical fiber, and before its peak even entered the fiber, it was exiting the other end. Through experiments we were able to see that the pulse inside the fiber was actually moving backward, linking the input and output pulses."
Vedeti aici
E grele cu fizica :mellow:

#22
mistyk

mistyk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 26.08.2006

View PostBlitzkrieg, on Dec 17 2006, 00:44, said:

viteza luminii nu se poate depasi pentru ca odata cu cresterea vitezei creste masa corpului => la viteza luminii masa tinde spre infinit
asta are relevanta doar daca obiectul (alex2u) se afla in sfera de atractie a altui corp. oricum e abstract subiectul.

#23
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
eu tot nu m-am lamurit daca viteza lumini > < sau = cu viteza luminii...

#24
mistyk

mistyk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 26.08.2006

View Postspare-me, on Dec 22 2006, 14:37, said:

eu tot nu m-am lamurit daca viteza lumini > < sau = cu viteza luminii...
ia o carte de fizica de a 6-a.

#25
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

ia o carte de fizica de a 6-a.
...asa-mi trebuie daca incerc subtilitati si n-am cu cine...:death:

uita-te la titlul topicului si poate o sa intelegi ce vreau sa spun...

#26
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluºka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View Postspare-me, on Dec 22 2006, 16:01, said:

...asa-mi trebuie daca incerc subtilitati si n-am cu cine... :death:

uita-te la titlul topicului si poate o sa intelegi ce vreau sa spun...


Totusi ia o carte de-a sasea, ce daca n-ai sa gasesti un asemenea raspuns in ea? :lol: Fa-i un bine si cumpara cartea :))

#27
memento mori

memento mori

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 11.03.2006
Dupa cum spune Einstein nu se poade depasi viteza luminii deoarece excesul de energie care exista pentru a depasi aceasta viteza se transforma in masa. Acest lucru nu se poate inca demonstra dar Werner Heisenberg a demonstrat ca masa se poate transforma in energie dupa formula lui Einstein si astfel a fost creata bomba atomica. Iar la viteza luminii umbra nu ar ramane in urma.
Despre partea cu calatoria la viteza luminii daca imbatranesti mai greu nu stiu (am auzit tot felul de "teori" dar nu am gasit nici un documentar sau lucru concret despre asta).

#28
r-bruce

r-bruce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 06.11.2005

View PostBlitzkrieg, on Dec 17 2006, 00:44, said:

viteza luminii nu se poate depasi pentru ca odata cu cresterea vitezei creste masa corpului => la viteza luminii masa tinde spre infinit

Viteza luminii nu se poate ATINGE (decit de catre particulele cu masa de repaos nula). Nu scrie niciunde ca nu se poate depasi. Incearca ecuatiile relativiste cu v>c si o sa rezulte masa imaginara (adica cu i). Sint o gramada de speculatii pe tema asta. De exemplu tahionii, presupusele particule cu masa imaginara care au viteza mai mare decit viteza luminii in vid. Asa cum particulele cu masa (de repaos) reala tind asimptotic sa atinga viteza luminii de la viteza 0, asa (cel putin teoretic) tahionii tind asimptotic la viteza luminii de la +infinit in jos.

De fapt teoria relativitatii mai lasa citeva usite deschise pentru speculatii si filme SF.


View Postmemento mori, on Dec 22 2006, 18:27, said:

Dupa cum spune Einstein nu se poade depasi viteza luminii deoarece excesul de energie care exista pentru a depasi aceasta viteza se transforma in masa. Acest lucru nu se poate inca demonstra dar Werner Heisenberg a demonstrat ca masa se poate transforma in energie dupa formula lui Einstein si astfel a fost creata bomba atomica. Iar la viteza luminii umbra nu ar ramane in urma.
Despre partea cu calatoria la viteza luminii daca imbatranesti mai greu nu stiu (am auzit tot felul de "teori" dar nu am gasit nici un documentar sau lucru concret despre asta).

Bomba atomica nu-i decit o reactie de fisiune (in lant) necontrolata. Singura reactie cunoscuta care transforma complet materia in energie este interactiunea dintre materie si antimaterie.

#29
memento mori

memento mori

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 11.03.2006

View Postzoso, on Dec 24 2006, 17:34, said:

Viteza luminii nu se poate ATINGE (decit de catre particulele cu masa de repaos nula). Nu scrie niciunde ca nu se poate depasi. Incearca ecuatiile relativiste cu v>c si o sa rezulte masa imaginara (adica cu i). Sint o gramada de speculatii pe tema asta. De exemplu tahionii, presupusele particule cu masa imaginara care au viteza mai mare decit viteza luminii in vid. Asa cum particulele cu masa (de repaos) reala tind asimptotic sa atinga viteza luminii de la viteza 0, asa (cel putin teoretic) tahionii tind asimptotic la viteza luminii de la +infinit in jos.
# To accelerate an object of non-zero rest mass to c would require infinite time with any finite acceleration, or infinite acceleration for a finite amount of time
# Either way, such acceleration requires infinite energy. Going beyond the speed of light in a homogeneous space would hence require more than infinite energy, which is not a sensible notion.

It's not possible to go faster than the speed of light, so the laws of physics can't possibly say what would happen if you imagine things that way in some hypothetical universe. Physics is a complete package: once you decide to ignore one physical law, you're ignoring them all.

Se pare ca in unele locuri scrire ca nu se poate depasi.

View Postzoso, on Dec 24 2006, 17:34, said:

Bomba atomica nu-i decit o reactie de fisiune (in lant) necontrolata. Singura reactie cunoscuta care transforma complet materia in energie este interactiunea dintre materie si antimaterie.
Nu am spus ca in reactia unei bombe atomice materia se transforma complet in energie. Defapt uraniul se transforma in alte elemente mai usoare cu degajare de energie. Deci mai ramane materie. In interactiunea dintre materie si antimaterie se transforma complet materia in energie, dar este o reactie teoretica. De bomba atomica nu pot zice acelasi lucru.

Si pentru intrebarea 2 am gasit un raspuns. Da, imbatranesti mai greu sau mai bine zis timpul se opreste in loc atunci cand calatoresti cu viteza luminii.

First off, there is no evidence that a spaceship can travel at the speed of light. It would take an infinite amount of energy. Plus, time would stop for you, so you couldn't do the experiment.

Edited by memento mori, 24 December 2006 - 21:27.


#30
G0dLik3

G0dLik3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 08.04.2006

View Postmistyk, on Dec 22 2006, 15:40, said:

ia o carte de fizica de a 6-a.
Ce este scris in cartea de fizica de a 6-a este lege,nu?Adica daca acolo zice ca nu se poate mai mult decat cu viteza luminii,inseamna ca asa este?Si oamenii astia de stiinta nebuni care tot incearca diferite chestii(teleportare,sa intreaca viteza luminii etc) cred ca ar trebui sa arunce si ei cate un ochi in cartea de a 6-a sa vada si ei ca nu se poate,ca doar e scris acolo...nebunii de ei chiar n`au ce face...
In fizica ce azi poate este SF in viitor va fi ceva obisnuit.Este ca un puzzle unde incet incet mai potrivim cate o bucata,iar imaginea devine tot mai clara.Cine stie ce ne rezerva viitorul...

Edited by G0dLik3, 25 December 2006 - 00:24.


#31
r-bruce

r-bruce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 06.11.2005

View Postmemento mori, on Dec 24 2006, 21:26, said:

Se pare ca in unele locuri scrire ca nu se poate depasi.

Ai incercat totusi, ca idee, sa inlocuiesti v>c in ecuatiile teoriei reletivitatii restrinse (de fapt in transformarea Lorentz). Nu am spus ca tahionii exista. Am spus ca s-ar putea sa existe. Tot asa cum s-ar putea sa nu existe. Dar e cam mult sa afirmi ca "Physics is a complete package". Nici un capitol din fizica nu e inchis, cu atit mai putin fizica particulelor. Nu uita ca multe particule au fost descoperite teoretic, iar dupa zeci de ani au fost confirmate experimental (de exemplu neutrino). Am spus ca teoria relativitatii lasa deschise citeva usi petru speculatii si SF; alt exeplu decit tahionii ar fi curbarea spatiului. Asta e smecheria cu warp. Decit sa mergi pe "drum" mai bine tai curba si scurtezi bine. In cazul asta nu e vorba de a depasi c cit de a alege un drum mai scurt decit lumina. Adica de a trisa. Nu pot spune ca nu se poate. Asa au spus si altii despre avion.

View Postmemento mori, on Dec 24 2006, 21:26, said:

In interactiunea dintre materie si antimaterie se transforma complet materia in energie, dar este o reactie teoretica.

Nu cred ca mai e teoretica. Interactiunea electron(materie) - pozitron(antimaterie) din care rezulta 2 fotoni gamma (energie) a fost demonstrata pe la multe acceleratoare de particule. Si procesul e reversibil. Daca se ciocnesc doi fotoni de energie suficient de mare (>1 MeV daca imi aduc bine aminte) rezulta o pereche electron - pozitron.



Nu stiu cit e de adevarat, dar am citit pe undeva ca Einstein, cu citeva luni inainte de moarte, ar fi aruncat vreo citeva zeci de foi de manuscris in foc si ar fi spus unui prieten "Omenirea inca nu este pregatita sa afle asta..."

Si Einstein a spus"Doua lucruri sint infinite: universul si prostia umana. Dar nu sint sigur despre univers.". Fara suparare sau intentie de a jigni; inca nu se poate calatorii nici cu 20% din viteza luminii si pe unii ii fu.. grija ca oare ce-o sa se intimple cu umbra...

#32
memento mori

memento mori

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 11.03.2006

View Postzoso, on Dec 25 2006, 00:48, said:

Si Einstein a spus"Doua lucruri sint infinite: universul si prostia umana. Dar nu sint sigur despre univers.". Fara suparare sau intentie de a jigni; inca nu se poate calatorii nici cu 20% din viteza luminii si pe unii ii fu.. grija ca oare ce-o sa se intimple cu umbra...
Pai discutia cu umbra se extinde si astfel aflam si noi lucruri noi. De exemplu eu nu stiam ca "Interactiunea electron(materie) - pozitron(antimaterie) din care rezulta 2 fotoni gamma (energie) a fost demonstrata pe la multe acceleratoare de particule. Si procesul e reversibil. Daca se ciocnesc doi fotoni de energie suficient de mare (>1 MeV daca imi aduc bine aminte) rezulta o pereche electron - pozitron."
Am mai gasit cateva intrebari si raspunsuri desul de interesante aici.

#33
G0dLik3

G0dLik3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 08.04.2006

View Postzoso, on Dec 25 2006, 00:48, said:

Nu stiu cit e de adevarat, dar am citit pe undeva ca Einstein, cu citeva luni inainte de moarte, ar fi aruncat vreo citeva zeci de foi de manuscris in foc si ar fi spus unui prieten "Omenirea inca nu este pregatita sa afle asta..."
Eu am auzit de Tesla ca ar fi facut ceva asemanator :P

#34
r-bruce

r-bruce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 06.11.2005

View PostG0dLik3, on Dec 25 2006, 15:25, said:

Eu am auzit de Tesla ca ar fi facut ceva asemanator :P

Poate aprindeau focul cu facturile.

#35
Andreas1

Andreas1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 08.10.2005
Stiati ca 9 din inventiile lu' Tesla sunt folosite in zilele noastre? :)

#36
G0dLik3

G0dLik3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 08.04.2006

View Postzoso, on Dec 25 2006, 19:37, said:

Poate aprindeau focul cu facturile.
Sau poate nu aveau hartie igienica? :P

View PostAndreas1, on Dec 25 2006, 19:53, said:

Stiati ca 9 din inventiile lu' Tesla sunt folosite in zilele noastre? :)
Nope.Care sunt alea?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate