Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Acumulatori

- - - - -
  • Please log in to reply
2055 replies to this topic

#19
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Also ZOOM-ul consuma foarte mult !!!  ;)

#20
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,477
  • Înscris: 14.04.2002
Eu mi-am luat pt HP 215 4 AA Kodak de 1850 NiMh si charger ultra rapid (tot 1h) de la Kodak. E foarte ok, si a costat acc fiecare 120k iar chargerul 990k. Mi-am mai luat, before, unul Orbit slow charger si tot in fix 16h incarca. Ce e drept, am 4 AAA mici (220) si cu chargerul rapid nu tin, dar cu cel Orbit tin mult

#21
A|ex

A|ex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 24.06.2003
am si eu de spus ceva referitor la primul mesaj.
Monitox, incarcatorul tau nu este idiot este chiar unul bun si hai sa-ti explic de ce. 1 iti incarca bateriile mult mai bine; 2 prelungeste viata lor. Deci ai avea nevoie de 2 incarcatoare: unul rapid si unul mai lent cu pe care sa-l folosesti doar in situatii de necesitate majora :)
Si referitoar la aparatul tau nu-mi vine sa cred cat de repede iti consuma acumulatorii. Eu am un minolta dimage 7i si imi papa un set la 256MB(cca 130 fotografii asta fara flash)

#22
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by A|ex
Si referitoar la aparatul tau nu-mi vine sa cred cat de repede iti consuma acumulatorii. Eu am un minolta dimage 7i si imi papa un set la 256MB(cca 130 fotografii asta fara flash)

Eu nu ma zgarcesc daca pot sa spun asa cand il folosesc ;) Asta inseamna zoom frecat la max, vedere pe ecranul TFT ...etc.

Oricum, cu un set incarcat OK de acumulatori probabil ma tine in jur de 30-40 de poze la care se foloseste in general si flash...

Oricum, acum ca am doua seturi de acumulatori chiar nu mai conteaza cat de repede consuma bateriile.  :drac:

#23
gramalaurentiu

gramalaurentiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 15.05.2003
Aceiasi chestie o spuneam si eu. Nu e prea bine sa incarci acumulatorii cu incarcatoare rapide. In caz de urgenta e OK dar pe termen lung nu e bine.
In literatura de specialitate se spune ca un acumulator se incarca optin cam in 10 ore la un curen = cu 10 dim puterea sa. La un acumulator de 1800mA curentul optim ar fi de 180mA. (oricum aceste date nu sunt batute in cuie. exemplu sunt aceste inarcatoare de o ora. daca stam sa ne gandim cele 1000 de cicluri de incarcare sunt arhisuficiente pt un set de acumulatori. 3 ani de zile daca ii incarcam zilnic.

#24
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Da. La cat costa DOAR acumulatorii nu e nici o problema. Sa tina ei macar 2 ani si eu as fi foarte multumit.

Si tinand cont ca am doua seturi ar insemna 4 ani fara griji  :drac:

Heh... in 4 ani sper sa-mi iau un model de camera mult mai avansat cu acumulatori smecheri care or sa apara probabil in timpul asta :D:D

#25
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Wow ! Sunt efectiv uimit !

Cu blitz (TOATE POZELE) + folosire NUMAI a ecranului TFT (zoom and stuff) acumulatorii tin PESTE 120 de poze !

Ca 120 am facut cu un set nou chiar in seara asta si inca mai duc cred vreo 10-20 :D Problema era ca incarcatorul ala LENT nu era bun. De cand folosesc incarcatorul rapid tin mai mult acumulatorii  :drac:

Deci HP850 NU consuma asa mult.  ;)

#26
ady_botos

ady_botos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 17.07.2003
Salutare......natziune


      Nu am vazut (inca) discutii privind acumulatorii. Eu vreau sa-mi iau un set (4buc) dar nu m-am hotarat cam ce firma sa fie. Problema e ca bateriile testate pe net nu prea sunt la noi. Pe la noi am gasit acumulatori Kodak de 1800mAh la 140 000/buc si am mai vazut ceva la Germanos, nu stiu exact ce firma dar erau de la 1600mAh la 2100 mAh si aveasu si ceva incarcatoare de 2 ore(cred).Costau 180 000/buc alea de 2100mAh. Acum, ce firma de baterii ar fi bune, adica aprox cateva sute de incarcari si sa stii ca daca scrie pe el 2100 sa si fie de 2100 !!!!
     Alta chestie:   incarcatorul trebuie sa fie de aceeasi firma??
Sugestii si ptr incarcatoare, va rog !!!


                                                                   tnx in advance !!!!

#27
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by ady_botos
Nu am vazut (inca) discutii privind acumulatorii.

Nu ai vazut pentru ca nu ai dat un simplu SEARCH ! In fiecare forum ai : Search this forum (o casuta f vizibila) si in plus search-ul (alta CASUTA) de langa avatarul tau din panoul de welcome de pe index... Pe viitor nu ezita sa-l folosesti !

#28
ady_botos

ady_botos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 17.07.2003
Scuze ca nu am dat un search inainte, dar eram grabit. Nu o sa se mai intample. Uite, incercati aici chesti despre baterii NiMH, incarcatoare si alea:

http://www.steves-di...ccessories.html











                                      Salutare

#29
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
Eu am optat pt doua seturi de acumulatori GP 2000 (2000 mAh) pe care ii folosesc alternativ, port mai tot timpul la mine un rand incarcat. La aparatul meu Canon Powershoot A40 o incarcare ma tine peste 100 de poze. Incarcator folosesc tot unul GP care incarca acumulatorii in 6 ore, ce e fain la el e ca poti sa-i lasi in incarcator dupa incarcare, nu te tine stresat cu scosul acumulatorilor din el. Dupa mine de la asta in sus incep incarcatoarele. Nu ma deranjeaza la incarcatoare timpul de incarcare (lucrand cu doua seturi de acumulatori), ci ma deranjeaza ca trebuie la incarcatoarele proaste sa scoti acumulatorii din ele dupa ce s-au incarcat si sa cronometrezi tu incarcarea.

#30
Oblio

Oblio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.07.2003
http://www.cliffshad...w/batteries.htm

si

www.gpbatteries.ro
:cya:

#31
inu

inu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 31.05.2002

Quote

Originally posted by Fane
Eu am optat pt doua seturi de acumulatori GP 2000 (2000 mAh) pe care ii folosesc alternativ, port mai tot timpul la mine un rand incarcat. La aparatul meu Canon Powershoot A40 o incarcare ma tine peste 100 de poze. Incarcator folosesc tot unul GP care incarca acumulatorii in 6 ore, ce e fain la el e ca poti sa-i lasi in incarcator dupa incarcare, nu te tine stresat cu scosul acumulatorilor din el. Dupa mine de la asta in sus incep incarcatoarele. Nu ma deranjeaza la incarcatoare timpul de incarcare (lucrand cu doua seturi de acumulatori), ci ma deranjeaza ca trebuie la incarcatoarele proaste sa scoti acumulatorii din ele dupa ce s-au incarcat si sa cronometrezi tu incarcarea.

poti sa-mi zici si mie ce model e incarcatorul GP ?

merci .

#32
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
Pe spatele lui scrie: "MODEL:GPKB34P", si arata cam asa:

Attached Files



#33
scooby

scooby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 19.07.2002
cati bani e un incarcator dala Fane?
Vine singur sau cu un set de 4 bucati acumulatori inclusi ?

#34
inu

inu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 31.05.2002
esti sigur ca incarcatorul ala nu incarca numai acumulatori de 1100 - 1200 mAh ?

e cu timer ..si incarca in 5 ore cu 250 mA .

mi-am luat si eu unul de ala cu 500.000 de la ultrapro.

#35
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
inu -tot ce am reusit sa gasesc despre specificatiile lui este aceasta pagina:
http://www.gpbatteri...ncarcatoare.htm
Eu m-am luat dupa gura vanzatorului. Pe cutie era cam sarac in specificatii.
scooby -am dat 640 000 lei, fara acumulatori.

#36
noname

noname

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,881
  • Înscris: 02.06.2003
mi-am luat acumulatori Uniross pe NI-MH la 2100mAh, format AA,  model RB102222

am dat 1.950.000 lei pe 4 bucati + charger rapid + charger de masina (se pune la bricheta de masina).
nu stiu ce sa zic si daca e sa fiu multumit cu ei sau nu pentru ca nu am experieta cu altii.
dar de azi de dimineata si pana acum am facut 200 de poze, 3 filmulete si am tot frecat camera in timp ce citeam user guide-ul pentru ea.
vad ca pe site-ul producatorului de acumulatori  nu este specificatie pentru camera mea (canon A70), dar A40 este f apropiata si sunt recomandati pentru ea.

cand o sa ma mai lase cu joaca de inceput o sa pot sa imi dau seama exact cat tin. mai are cineva de aici experienta cu acumulatori uniross?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate