Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Viata profetului Mohamed

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
77 replies to this topic

#1
Fidelio

Fidelio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 06.02.2006
Sute de oameni au scris Biblia.
Si se intelege calea urmarii Lui Dumnezeu PASNIC.

Eeeii un om a scris Coranul si se intelege calea urmarii Lui Alah in RAZBOI.

Cine l-a inflentat pe profetul Mohamed sa scrie Coranul ?
Dar pe Isus ?

#2
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006
Iisus era Dumnezeu iar Biblia a scris-o prin oameni, fiecare contributie fiind impregnata si de personalitatea respectivului om.

Mahomed a vazut în Hristos doar un om si uimit de succesul învataturii Lui a dorit sa câstige si el atâta faima si din îngaduinta divina a reusit oarecum.


Arabii erau niste neamuri salbatice, partial crestinate.

#3
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
Pe Mahomed l-a influentat societatea in care traia, iar pe Iisus nu l-a influentat nimic.

#4
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006
Dumnezeu prin arhanghelul Gabriel i-a dictat lui Mohamed Coranul . (conform musulmanilor)
Isus era Dumnezeu si el le-a dictat apostolilor si lui Paul Noul Testament . (conform crestinilor)
De ce credeti ca unii au dreptate si ceilalti nu ?  :huh:

#5
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,247
  • Înscris: 24.05.2006

View PostFidelio, on Dec 9 2006, 21:06, said:

Sute de oameni au scris Biblia.
Si se intelege calea urmarii Lui Dumnezeu PASNIC.

Eeeii un om a scris Coranul si se intelege calea urmarii Lui Alah in RAZBOI.

Cine l-a inflentat pe profetul Mohamed sa scrie Coranul ?
Dar pe Isus ?


you make no f....ing sense, homey. Ce treaba are Mahomed cu Iisus si cu Biblia? mahomed a transcris coranul timp de 23 de ani, dupa ce i-a spus Allah. De-aia se si cheama profet. Iisus apare doar in Noul Testament, care e o parte din biblia crestina.

#6
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

Quote

Dumnezeu prin arhanghelul Gabriel i-a dictat lui Mohamed Coranul . (conform musulmanilor)
Isus era Dumnezeu si el le-a dictat apostolilor si lui Paul Noul Testament . (conform crestinilor)
De ce credeti ca unii au dreptate si ceilalti nu



Coranul nu ofera nimic care sa ne faca sa credem ca are o sursa inefabila.

Noul Testament (în mai mica masura si Vechiul) sunt însa de o natura care nu poate proveni decât de la Stapânul existentei.

#7
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006

View PostRamunc, on Dec 10 2006, 13:13, said:

Coranul nu ofera nimic care sa ne faca sa credem ca are o sursa inefabila.

Noul Testament (în mai mica masura si Vechiul) sunt însa de o natura care nu poate proveni decât de la Stapânul existentei.
De unde stii ?

Daca te nasteai intr-o familie de musulmani acum cred ca aveai alta parare :).

#8
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

View Postmagic-gabi, on Dec 10 2006, 13:35, said:

Daca te nasteai intr-o familie de musulmani acum cred ca aveai alta parare :).
Ca ar fi fost de alta parere nu era nici un bai... daca s-ar fi nascut intr-o familie musulmana acu ar fi fost unul din principalii sustinatori ai Jihad-ul. :lol:

#9
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
daca vorbim de copiere concepte atunci ridicarea la ceruri a profetului Mahomed pare un copy paste dupa Evanghelii . doar ca e scrisa cu 700 de ani mai tarziu.
no offense, asta e parerea mea.

plus ca Mahomed le-a avut cu sabia...

#10
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,247
  • Înscris: 24.05.2006
plus ca Mahomed le-a avut cu sabia...
[/quote]



Dadadada... Creca daca se batea Mohamed cu Isus, il facea Mohamed.

#11
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postwiseguy76, on Dec 11 2006, 21:36, said:

plus ca Mahomed le-a avut cu sabia...
Dadadada... Creca daca se batea Mohamed cu Isus, il facea Mohamed.
parca mahomed a fost comandant de osti , nu? sau am informatii false? uite de pe ghid islamic.com ce zice:

Mahomed devine conducatorul orasului si in scurt timp Medina devine capitala primului stat islamic. Acest stat este imediat atacat de vecinii mai puternici din Mecca, insa Mahomed resuseste sa castige cateva batalii importante, asigurand securitatea statului sau. Acesta continua sa sa se extinda si in cele din urma Mahomed cucereste Meca fara varsare de sange in 630. In tot acest timp, versete din Coran continua sa ii fie revelate, fiind scrise si pastrate cu exactitate. Mahomed a murit la 63 de ani, in 632. La moartea sa, toata peninsula Arabica era unita pentru prima data in istorie, in noul stat islamic.

Edited by turbo trabannt, 11 December 2006 - 10:44.


#12
Fidelio

Fidelio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 06.02.2006

View Postturbo trabannt, on Dec 11 2006, 11:37, said:

parca mahomed a fost comandant de osti , nu? sau am informatii false?

Pai nu-i mai bine sa fie socotit Apostolul Pavel ?

Quote

La moartea sa, toata peninsula Arabica era unita pentru prima data in istorie, in noul stat islamic.

Acum si africanii sunt musulmani.
Organizatiile catolice se straduiesc din greu sa acapareze si ei, cam tot ce nu e vizitat de arabi.

#13
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View PostFidelio, on Dec 11 2006, 21:47, said:

Pai nu-i mai bine sa fie socotit Apostolul Pavel ?
Apostolul Pavel  :huh: ? Nu vad legatura intre cei doi.

#14
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
-------------
Coranul nu ofera nimic care sa ne faca sa credem ca are o sursa inefabila.
------------
te înşeli.. iar..

Ali, ginerele profetului, a spus că fiecare verset are patru sensuri:
- exoteric (zhāhir);
- ezoteric (bātin);
- definitoriu (hadd – literal, limita care stabileşte ce este permis şi ce nu);
- destinal (mottala’ – literal, proiectul divin, ceea ce îşi propune Dumnezeu să realizeze în om prin versetul respectiv).

Aşa că Tăcere..

#15
armonie

armonie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 11.12.2006

View Postshapeshifter, on Dec 12 2006, 20:18, said:

-------------
Coranul nu ofera nimic care sa ne faca sa credem ca are o sursa inefabila.
------------
te înșeli.. iar..

Ali, ginerele profetului, a spus că fiecare verset are patru sensuri:
- exoteric (zhāhir);
- ezoteric (bātin);
- definitoriu (hadd – literal, limita care stabilește ce este permis și ce nu);
- destinal (mottala’ – literal, proiectul divin, ceea ce își propune Dumnezeu să realizeze în om prin versetul respectiv).

Așa că Tăcere..

Cine era GINERELE LUI MOHAMED CA SA IL POT CREDE???? E MAI MARET DECAT MOHAMED INSUSI?

Iata cine era Ali!!!

Sahih Al-Bukhari: Volume 4, Book 52, Number 260:

Narrated Ikrima:
Ali burnt some people and this news reached Ibn 'Abbas, who said, "Had I been in his place I would not have burnt them, as the Prophet said, 'Don't punish (anybody) with Allah's Punishment.' No doubt, I would have killed them, for the Prophet said, 'If somebody (a Muslim) discards his religion, kill him.'


POvestita de Ikrima: ALi a ars cativa oameni aceasta veste a ajuns la Ibn' Abbas, care a spus, " Daca eram in locul lui nu i-as fi ars, ca si Profetul a spus, "Nu pedepsi (pe nimeni) cu Pedeapsa lui Allah. " Fara nici o indoiala, I-as fi ucis, pentru ca Profetul a spus, " Daca cineva ( ca musulman) respinge islamul. OMOARA-L

Sahih Al-Bukhari: Volume 5, Book 59, Number 630:

UITE INCA UNUL

Narrated Abu Burda:

Allah's Apostle sent Abu Musa and Muadh bin Jabal to Yemen. He sent each of them to administer a province as Yemen consisted of two provinces. The Prophet said (to them), "Facilitate things for the people and do not make things difficult for them (Be kind and lenient (both of you) with the people, and do not be hard on them) and give the people good tidings and do not repulse them. So each of them went to carry on his job. So when any one of them toured his province and happened to come near (the border of the province of) his companion, he would visit him and greet him. Once Mu'adh toured that part of his state which was near (the border of the province of) his companion Abu Musa. Mu'adh came riding his mule till he reached Abu Musa and saw him sitting, and the people had gathered around him. Behold! There was a man tied with his hands behind his neck. Mu'adh said to Abu Musa, "O 'Abdullah bin Qais! What is this?" Abu Musa replied. "This man has reverted to Heathenism after embracing Islam." Mu'adh said, "I will not dismount till he is killed." Abu Musa replied, "He has been brought for this purpose, so come down." Mu'adh said, "I will not dismount till he is killed." So Abu Musa ordered that he be killed, and he was killed. Then Mu'adh dismounted and said, "O Abdullah (bin Qais)! How do you recite the Qur'an?" Abu Musa said, "I recite the Qur'an regularly at intervals and piecemeal. How do you recite it O Mu'adh?" Mu'adh said, "I sleep in the first part of the night and then get up after having slept for the time devoted for my sleep and then recite as much as Allah has written for me. So I seek Allah's Reward for both my sleep as well as my prayer (at night)."



Ali ginerele profetului are aprobarea Profetului la viol


Sahih Bukhari: Volume 5, Book 59, Number 637

Narrated Buraida:
The Prophet sent 'Ali to Khalid to bring the Khumus (of the booty) and I hated Ali, and 'Ali had taken a bath (after a sexual act with a slave-girl from the Khumus). I said to Khalid, "Don't you see this (i.e. Ali)?" When we reached the Prophet I mentioned that to him. He said, "O Buraida! Do you hate Ali?" I said, "Yes." He said, "Do you hate him, for he deserves more than that from the Khumus."

Povestita de Buraida:
Profetul l-a trimis pe Ali la Khalid sa aduca Khumusul (prada) si eu il uram pe Ali, si Ali a facut baie (dupa ce a avut relatii sexuale cu o sclava din prada). Eu i-am spus lui Khalid, " Observi aceasta (Ali)? Cand ne-am apropiat de Profet i-am mentionat asta Profetului. El a spus," O Buraida! Il urasti pe Ali?" eu am spus," Da". El a spus, " Il urasti, pentru ca el merita mai mult decat acel Khumus"

Decembrie 7th, 5:41 PM  
http://www.usc.edu/dept/MSA/fund amentals/

#16
Nefersetty

Nefersetty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,692
  • Înscris: 23.01.2007
Dupa cum se stie profetul Muhammad(pbuh),era un baiat tinar care nu stia sa scrie sau sa citeasca si pastea caprele sau oile pe deal.Asta inainte sa-i apara ingerul Gavril.Atunci cum a putut el sa scrie sau sa dicteze o carte cum e Quranul,asa de unul singur.

Dragii mei,nu doresc sa insult nici o credinta dar sint si eu curioasa de un anumit lucru.Cum se face ca Vechiul Testament contine legi si porunci date de Dumnezeu prin profetii anteriori,iar Isus cind a venit a declarat invalide multe lucruri din acest Testament.Deci daca Isus e Dumnezeu asa cum cred crestinii,nu inseamna ca sa contrazis pe sine insusi?
Nu am auzit se se fi gasit vreodata ceva scris de Isus cu mina lui,deci tot prin altcineva sa relatat Biblia.Nu este posibil ca acei oameni sa fi inteles gresit unele lucruri sau dupa atitea milenii ca continutul Bibliei sa fi fost alterat?Nu fac acuzatia asta,ci doar intreb.

Quranul publicat in ziua de azi are acelasi continut ca si cel original care a aparut prima data.Dar cum se face ca unele ramuri ale religiei crestine au versiuni ale bibliei ce difera de la una la alta.Cea Catolica difera de cea Ortodoxa sau Protestanta sau Luterana..si asa mai departe.
Puteti sa-mi explicati si mie?Eu am citit Biblia si am ramas nedumerita in privinta unor contradictii intre Noul si Vechiul Testament.Sint Bibliile de astazi exact la fel ca si cele de acum 1000 sau 500 de ani...asa cum e Quranul? :confuzzled:

Edited by Nefersetty, 17 February 2007 - 06:39.


#17
armonie

armonie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 11.12.2006

View PostNefersetty, on Feb 17 2007, 07:35, said:

Dupa cum se stie profetul Muhammad(pbuh),era un baiat tinar care nu stia sa scrie sau sa citeasca si pastea caprele sau oile pe deal.Asta inainte sa-i apara ingerul Gavril.Atunci cum a putut el sa scrie sau sa dicteze o carte cum e Quranul,asa de unul singur.

Dragii mei,nu doresc sa insult nici o credinta dar sint si eu curioasa de un anumit lucru.Cum se face ca Vechiul Testament contine legi si porunci date de Dumnezeu prin profetii anteriori,iar Isus cind a venit a declarat invalide multe lucruri din acest Testament.Deci daca Isus e Dumnezeu asa cum cred crestinii,nu inseamna ca sa contrazis pe sine insusi?
Nu am auzit se se fi gasit vreodata ceva scris de Isus cu mina lui,deci tot prin altcineva sa relatat Biblia.Nu este posibil ca acei oameni sa fi inteles gresit unele lucruri sau dupa atitea milenii ca continutul Bibliei sa fi fost alterat?Nu fac acuzatia asta,ci doar intreb.

Quranul publicat in ziua de azi are acelasi continut ca si cel original care a aparut prima data.Dar cum se face ca unele ramuri ale religiei crestine au versiuni ale bibliei ce difera de la una la alta.Cea Catolica difera de cea Ortodoxa sau Protestanta sau Luterana..si asa mai departe.
Puteti sa-mi explicati si mie?Eu am citit Biblia si am ramas nedumerita in privinta unor contradictii intre Noul si Vechiul Testament.Sint Bibliile de astazi exact la fel ca si cele de acum 1000 sau 500 de ani...asa cum e Quranul? :confuzzled:

Nu l-a compus singur ci cu ajutoare , de exemplu varul Kadijei preot crestin apostat

http://www.usc.edu/d...tml#001.001.003

Volume 1, Book 1, Number 3:

Khadija then accompanied him to her cousin Waraqa bin Naufal bin Asad bin 'Abdul 'Uzza, who, during the PreIslamic Period became a Christian and used to write the writing with Hebrew letters. He would write from the Gospel in Hebrew as much as Allah wished him to write. He was an old man and had lost his eyesight. Khadija said to Waraqa, "Listen to the story of your nephew, O my cousin!" Waraqa asked, "O my nephew! What have you seen?"

Un crestin a devenit musulman apoi s-a increstinat afirma " Mohamed nu cunoaste nimic decat ce I-am scris lui"

http://www.usc.edu/d...tml#004.056.814

Volume 4, Book 56, Number 814: Narrated Anas:

There was a Christian who embraced Islam and read Surat-al-Baqara and Al-Imran, and he used to write (the revelations) for the Prophet. Later on he returned to Christianity again and he used to say: "Muhammad knows nothing but what I have written for him." Then Allah caused him to die, and the people buried him, but in the morning they saw that the earth had thrown his body out


dupa cate stiu, nici Mohamed nu a scris cu mana lui Coranul nu doar Iisus

Si uite cum arata un Coran in 725 fara diacritice si vocalize, si cum sunt destule consoane cu aceeasi forma in alfabetul arab, fara acele diacritice, ar fi fost foarte dificil de "tradus" Coranul, cu siguranta a suferit si modificari intre timp nu iti fa griji.

http://aleph2at.free.../savoirplus.htm

#18
armonie

armonie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 11.12.2006

View PostNefersetty, on Feb 17 2007, 07:35, said:

Dragii mei,nu doresc sa insult nici o credinta dar sint si eu curioasa de un anumit lucru.Cum se face ca Vechiul Testament contine legi si porunci date de Dumnezeu prin profetii anteriori,iar Isus cind a venit a declarat invalide multe lucruri din acest Testament.Deci daca Isus e Dumnezeu asa cum cred crestinii,nu inseamna ca sa contrazis pe sine insusi?

Ce a contrazis Iisus din vechiul testament? Ai citit vreodata cele 10 poruncile de pe tablele lui Moise? Sunt aceleasi cu legea lui Iisus: sa ai un dumnezeu, sa nu ucizi, sa fii desfranat, sa nu furi, sa iti respecti parintii, sa nu ravnesti la bunul altuia ...ce a contrazis Iisus?

Cum s-a contrazis Iisus pe sine?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate