Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Fotografie de produs

- - - - -
  • Please log in to reply
814 replies to this topic

#109
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Posthellrider, on Nov 28 2007, 16:45, said:

Pai ma gandeam la lumina in primul rand, definitia subiectului si realizare tehnica.
Cand spuneam faceti abstractie de subiect ma gandeam la subiect in sine (adica janghina de telefon zgariat si tocit) si nu la reproducerea acestuia.
Nu vreau sa te supar, dar mie nu imi place. Mi se pare o poza obisnuita cum vezi pe site-urile cu vanzari de ocazie. Nu imi place nici fundalul, nici focalizarea, nici umbra de sub telefon si mi se pare deranjanta reflexia din coltul de jos al telefonului. Nici telefonul lui vladutz8 nu e nou, insa cred ca poza lui e mult mai reusita decat a ta. Poate cauti totusi foaia aia A4 si incerci o alta incadrare :)

#110
bisquit

bisquit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 13.10.2007
avem tematica? daca nu, ma invart un pic si vad ce scot :)

#111
SouzaRocha

SouzaRocha

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 27.09.2007
Salutare,
Am incercat si eu cateva fotografii de produs. Astept cu nerabdare critica.

Attached File  cana.jpg   187.06K   165 downloads

Attached File  farfurie.jpg   199.23K   160 downloads

Attached File  suports.jpg   192.5K   112 downloads

Attached File  cutie.jpg   187.04K   133 downloads

Attached File  cosulet.jpg   202.91K   137 downloads
Toate cele bune,
Vlad

#112
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003

View Postandrei_0, on Nov 28 2007, 17:04, said:

Nu vreau sa te supar, dar mie nu imi place. Mi se pare o poza obisnuita cum vezi pe site-urile cu vanzari de ocazie. Nu imi place nici fundalul, nici focalizarea, nici umbra de sub telefon si mi se pare deranjanta reflexia din coltul de jos al telefonului. Nici telefonul lui vladutz8 nu e nou, insa cred ca poza lui e mult mai reusita decat a ta. Poate cauti totusi foaia aia A4 si incerci o alta incadrare :)


Pai nu ma supar, de ce sa ma supar, dimpotriva, doar de aceea postez aici. Nu am mai facut foto de produs si vreau sa incerc. In legatura cu focalizarea, ce am gresit, trebuia dof mai larg? Mai ingust?

#113
bisquit

bisquit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 13.10.2007
Vlad, mie mi se par reusite. As putea realiza orice macheta grafica folosind aceste imagini. Sunt clare. Ma straduiesc sa imi fac timp sa trag si eu ceva in poza. Cu ce ai realizat pozele? Canon?

#114
adriahno

adriahno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 06.07.2006
Sa va plictisesc si eu cu una :)

Attached Files



#115
Xilen

Xilen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 31.05.2006
N-am stat sa citesc tot topicul, dar m-am gandit ca poate ar fi util pentru unii sa arunce un ochi si la una din galeriile mele de stock

Gear: 350d, veioza, lanterna, cutie de monitor, 18-55, 70-200 f/4 L, tripod Velbon.

#116
SouzaRocha

SouzaRocha

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 27.09.2007
Salutare,
Multumesc bisquit. Le-am realizat cu un Nikon D40x si obiectivul din kit (18-55). Am folosit o cutie de pantofi si doua veioze de birou (becuri normale - tungsten) dar cred ca trebuie sa mai lucrez la lumini, totusi deocamdata nu am timpul necesar.

Xilen: chiar daca sunt inceptaor pot sa spun ca imi plac foarte mult fotografiile din galeria ta. Cea cu telecomanda imi place extrem de mult.
Toate cele bune

Edited by vladimirchira, 29 November 2007 - 17:38.


#117
nrlarry

nrlarry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 25.01.2007

View Postadriahno, on Nov 29 2007, 16:34, said:

Sa va plictisesc si eu cu una :)
Cat ti-au platit cei de la Timex pentru poza asta?! :scratchchin:

Keep :photo:!

PS: ca sa nu-ti chinui inteligenta incercand sa dai un rspuns la intrebare, iti aduc la cunostinta, pentru ca in mod evident ai "aterizat" fortat pe un topic fara sa citesti ceva reguli de postare, aici, si de altfel in oricare topic din critica, se pun poze facute personal de cel ce posteaza...

#118
adriahno

adriahno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 06.07.2006

View Postnrlarry, on Nov 30 2007, 01:02, said:

Cat ti-au platit cei de la Timex pentru poza asta?! :scratchchin:

Keep :photo:!

PS: ca sa nu-ti chinui inteligenta incercand sa dai un rspuns la intrebare, iti aduc la cunostinta, pentru ca in mod evident ai "aterizat" fortat pe un topic fara sa citesti ceva reguli de postare, aici, si de altfel in oricare topic din critica, se pun poze facute personal de cel ce posteaza...


Simpaticule  :D

Poza asta chiar e facuta de mine (iti dau un indiciu: nici un producator de ceasuri nu ar accepta sa-i fie fotografiate produsele cu limbile asezate astfel) si chiar nu mi-am chinuit inteligenta. Si dupa cum spui si tu, fiind un topic de critica asteptam comentarii despre poza nu despre nivelul meu de inteligenta.
Nu te lasa pacalit de nr mic de posturi pe care le am, ca decat sa vorbesc mult si...   :naughty:

#119
adriahno

adriahno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 06.07.2006
Xilen    Intradevar cea cu telecomanda face toti banii (doar e de vanzare, nu? :)). Este un exemplu de utilizare inteleapta a DOF-ului.

#120
nrlarry

nrlarry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 25.01.2007
Ok, eu imi cer scuze pentru ironie si faptul ca ti-am atribuit lucrarea altcuiva nenominalizat.
Dar raman la parerea ca nu ai citit deloc regulamentul... Exista butonul de edit daca ai ceva de adaugat la scurt timp.

Keep :photo:!

Edited by nrlarry, 30 November 2007 - 14:20.


#121
Xilen

Xilen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 31.05.2006

View Postadriahno, on Nov 30 2007, 10:48, said:

Xilen    Intradevar cea cu telecomanda face toti banii (doar e de vanzare, nu? :)). Este un exemplu de utilizare inteleapta a DOF-ului.

intr-adevar, iese un pic in evidenta fata de celelalte. Cu toate astea, cele mai vandute sunt cele doua chei. Urmeaza crucea pe fond negru si altele. Vorbesc de vanzari masive, Shutterstock adica. Fotolia it's just started to pick up :)

Mersi de aprecieri.

#122
bisquit

bisquit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 13.10.2007
Si tu cum iti aperi dreptul de autor? Pe fiecare poza in parte? Cred ca e foarte greu.

#123
Xilen

Xilen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 31.05.2006

View Postbisquit, on Dec 2 2007, 20:37, said:

Si tu cum iti aperi dreptul de autor? Pe fiecare poza in parte? Cred ca e foarte greu.

Aici e vorba de microstock, nu de managed rights. Exista numeroase locuri in care este descris sistemul asta pe net.

#124
bilder

bilder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 917
  • Înscris: 17.06.2007
Am incercat si eu fotografie de produs. Poza intunecata este cea originala, iar cea "curata" este cea de dupa prelucrare. Prelucrarea din ps a constat in cresterea brightness-ului si a contrast-ului si apoi, partea cea mai nasoala, stergerea cu guma a restului fotografiei. Treaba asta m-a tinut doua saptamani(mai mult de lene). Mi s-a parut cea mai migaloasa parte a prelucrarii.In final, am aplicat si un "Reduce Noise" de 10. Rezultatul este multumitor, desi la un crop se vad marginile colturoase ale marului,(de aceea am postat-o la o rezolutie asa de mare) plus partea de jos prea orizontala

Totusi, nu exista o alta metoda? Trebuia sa selectez cumva subiectul si restul sa sterg, sau trebuia sa las fundalul (dar sa umblu la brightness si  contrast)?

p.s.: Daca ati fi vazut in ce conditii de "ghetou" am realizat cadrul... :D  :lol: un monitor, 3 coli A3, una bucata cearsaf alb, 2 lampi de birou, scotch, niste sticle cu apa(!), 2 scaune..... Doamne, bine ca s-au inventat cutiile de pantofi, ca la asa un decor nu ma mai bag niciodata!!

Deci, ce ziceti de intrebarea mea?

Attached Files


Edited by bilder, 09 December 2007 - 17:03.


#125
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007

View Postbilder, on Dec 9 2007, 16:59, said:

Am incercat si eu fotografie de produs. Poza intunecata este cea originala, iar cea "curata" este cea de dupa prelucrare. Prelucrarea din ps a constat in cresterea brightness-ului si a contrast-ului si apoi, partea cea mai nasoala, stergerea cu guma a restului fotografiei. Treaba asta m-a tinut doua saptamani(mai mult de lene). Mi s-a parut cea mai migaloasa parte a prelucrarii.In final, am aplicat si un "Reduce Noise" de 10. Rezultatul este multumitor, desi la un crop se vad marginile colturoase ale marului,(de aceea am postat-o la o rezolutie asa de mare) plus partea de jos prea orizontala

Totusi, nu exista o alta metoda? Trebuia sa selectez cumva subiectul si restul sa sterg, sau trebuia sa las fundalul (dar sa umblu la brightness si  contrast)?

p.s.: Daca ati fi vazut in ce conditii de "ghetou" am realizat cadrul... :D  :lol: un monitor, 3 coli A3, una bucata cearsaf alb, 2 lampi de birou, scotch, niste sticle cu apa(!), 2 scaune..... Doamne, bine ca s-au inventat cutiile de pantofi, ca la asa un decor nu ma mai bag niciodata!!

Deci, ce ziceti de intrebarea mea?


mmm ai sters cu pensulica de mina in jur? niciodata nu se face asa. se putea repara doar din culori sau cu o selectie de orice fel. iar daca trebuie sa desenezi se face cu pen in PS, ala cu spline.

Edited by sorin79, 09 December 2007 - 17:10.


#126
bilder

bilder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 917
  • Înscris: 17.06.2007

View Postsorin79, on Dec 9 2007, 17:09, said:

mmm ai sters cu pensulica de mina in jur? niciodata nu se face asa. se putea repara doar din culori sau cu o selectie de orice fel. iar daca trebuie sa desenezi se face cu pen in PS, ala cu spline.
Da, cu guma  :rolleyes: Am sa incerc din nou cum mi-ai zis

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate