Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

descarcare acumulatori Ni-Mh

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
katanel

katanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 24.11.2006
salutare forumisti,

am si eu o intrebare simpla pentru cei cunoscatori in ai electronicii: e ok sa descarc niste acumulatori Ni-Mh de 1,2V (r6 aa) cu o lanterna? intreb asta deoarece ii folosesc la un aparat foto digital si n-as vrea sa-i incarc complet nedescarcati...

poate intrebarea pare copilareasca dar daca stiti dati-mi un raspuns

merci mult.

Edited by katanel, 03 December 2006 - 18:08.


#2
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

View Postkatanel, on Dec 3 2006, 18:08, said:

e ok sa descarc niste acumulatori Ni-Mh de 1,2V (r6 aa) cu o lanterna? intreb asta deoarece ii folosesc la un aparat foto digital si n-as vrea sa-i incarc complet nedescarcati...
Da.
Orice metoda de descarcare, prin care curentul  consumat nu depaseste valoarea optima pentru elementi si care este oprita la atingerea nivelului minim de tensiune pe element (aprox 1.1V), este OK. Si  la o lanterna se observa direct momentul atingerii tensiunii minime... :)

#3
katanel

katanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 24.11.2006

View Postmister_rf, on Dec 3 2006, 18:13, said:

Da.
Orice metoda de descarcare, prin care curentul  consumat nu depaseste valoarea optima pentru elementi si care este oprita la atingerea nivelului minim de tensiune pe element (aprox 1.1V), este OK. Si  la o lanterna se observa direct momentul atingerii tensiunii minime... :)

ok, multumesc mult de raspuns.

#4
katanel

katanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 24.11.2006
totusi revin cu o intrebare: cand se vede la lanterna momentul atingerii tensiunii minime?? cand se stinge becul? sau asta e deja prea tarziu??

are cineva vreo schema pemtru descarcarea acumulatorilor de 1,2V nimh?

#5
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

View Postkatanel, on Jan 5 2007, 15:54, said:

totusi revin cu o intrebare: cand se vede la lanterna momentul atingerii tensiunii minime?? cand se stinge becul? sau asta e deja prea tarziu??

are cineva vreo schema pemtru descarcarea acumulatorilor de 1,2V nimh?
Poate ca am exagerat si ti-am recomandat descarcarea acumulatorilor, dar acest tip de acumulatori Ni-MH ar trebui sa suporte si incarcarea partiala fara efectul de ''memorie''  obtinut la vechile acumulatoare cu Ni-Cd.

Quote

NiMH offers higher capacity, high peak power, high energy density, high rate discharge, excellent low temperature
performance and continuous charging capability. With no added cadmium or lead, NiMH is also the
environmentally preferred battery technology.

Iar daca doresti sa faci descarcarea  cu o lanterna, cel mai simplu este sa testezi cum lumineaza becul cu un set de acumulatori descarcati si apoi sa-ti fixezi acesta situatie ca referinta...
Eu presupun ca la atingerea pragului de descarcare becul va continua sa lumineze slab, dar lumina acestuia va fi aprope inutilizabila la o lanterna.

#6
ghimpe--

ghimpe--

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 12.08.2006
Dar daca acumulatorii mai au ceva "juice" in ei o sa cam ai de asteptat sa se descarce in laterna...Am incercat si eu odata asa utilizand o laterna cu LED-uri, dar dupa vre-o 2 ore m-am plictisit si i-am bagat inapoi in camera, i-am dat play la un filmulet si s-au descarcat cam intr-o juma de ora :coolspeak:

#7
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Cred  ca discutam despre o lanterna clasica cu bec.  B)

#8
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Descarcarea cu o lanterna a acumulatorilor NiMN este periculoasa si inutila. Descarcarea SUB limita normala a acestor acumulatori poate duce la micsoararea ireversibila a capacitatii.
Spre deosebire de acumulatorii NiCd, cei cu NiMH nu au efect de memorie si pot fi reincercati din orice stare de descarcare.

#9
katanel

katanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 24.11.2006
ok, multumesc pentru informatii. ii folosesc la un aparat foto digital si cateodata am nevoie sa fie incarcati pentru un anumit eveniment.

e bine ca la Nimh nu exista efectul de memorie, asta e bine de stiut.

mai am insa o alta intrebare: e adevarat ca incarcarea pe modul rapid (5-9 ore) ii poate deteriora in timp decit o incarcare normala (>10h, etc) ??

#10
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
CA tot se vorbeste de acumulatori: acumulatorii Li-Ion nu au fenomen de memorie,cel putin asa stiu eu. VAd ca la mine la telefon s-a deteriorat acumulatorul dupa un an de folosire. Acum tine incarcat 2 zile daca il inchid noaptea si daca nu vorbesc mai mult de 15 min. Nu e chestia ca la 1 an acumulatorul isi diminueaza capacitatea la 80%,ca la mine mai are cred ca 50%. Si il incarcam in diferite stadii de descarcare. Bine, cateodata il puneam doar 15 min la incarcat ca trebuia sa plec undeva. Incarcarea incompleta ar putea fi cauza deteriorarii?

#11
PsichoDaddy

PsichoDaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 15.07.2004
Din cate stiu eu descarcarea completa a acumulatorilor tip NI-MH duce la inversare polaritatii acestora, lucru care le dauneaza, dar cum nu prezinta efect de memorie nu vad rostul de a-i descarca complet. Incearca sa-ti mai iei un set de acumulatori pentru camera si sa-i folosesti prin rotatie, si incarcarile prea dese duc la micsorarea capacitatii acestora, caldura fiind principalul "dusman" al acestora. Chiar si depozitarea lor, incarcati sau nu, e recomandabila a se face la temperaturi mai mici(nu congelator sau medii cu temperaturi foarte scazute  :D ), stocarea la caldura duce la descarcarea lor asa ca sa nu te miri daca ii pui incarcati si vrei sa-i folosesti dupa o saptamana sau mai mult, sa observi ca sunt descarcati. Cat despre incarcarea rapida/lenta, as recomanda-o pe cea lenta, prelungeste viata acumulatorilor cat si autonomia.

Edited by PsichoDaddy, 08 January 2007 - 12:40.


#12
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postaugustin87r, on Jan 8 2007, 03:35, said:

CA tot se vorbeste de acumulatori: acumulatorii Li-Ion nu au fenomen de memorie,cel putin asa stiu eu. VAd ca la mine la telefon s-a deteriorat acumulatorul dupa un an de folosire. Acum tine incarcat 2 zile daca il inchid noaptea si daca nu vorbesc mai mult de 15 min. Nu e chestia ca la 1 an acumulatorul isi diminueaza capacitatea la 80%,ca la mine mai are cred ca 50%. Si il incarcam in diferite stadii de descarcare. Bine, cateodata il puneam doar 15 min la incarcat ca trebuia sa plec undeva. Incarcarea incompleta ar putea fi cauza deteriorarii?
Acumulatorii ci Li-ion sunt si mai speciali :) Nu le pasa absolut deloc cand si CAT ii incarci (spre deosebre de aia cu Ni-MN care vor totusi sa fie incarcati complet) dar... odata fabricati durata lor de viata incepe sa ticaie. Nu conteaza daca sunt folositi sau nu, daca stau in depozit sau in telefon, dupa un numar de ani sunt dusi.
Toti acumulatorii au un numar maxim de reincarcari, deci sa nu va mirati ca in timp capacitatea acestoara scade. Cam 3000 la un Ni-MH.
De asemenea cu ct sunt mai vechi, apare mai pronuntat efectul de autodescarcare - NiMH initial tin incarcati (si nefolositi) cam 1-2 luni ca spre sfarsit sa ajunga la 1-2 saptamani.
Sanyo a scos recent acumulatorii Enerloop care vin gata incarcati deoarece incarcarile initiale tin cam 1 an (curenti extrem de mici de autodescarcare).
Despre incarcarea rapida... daca acumulatorul respectiv frige la final, nu este a buna :)

Edited by SuperDuper, 08 January 2007 - 13:24.


#13
katanel

katanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 24.11.2006
interesant ce spuneti...

am totusi un incarcator normal si las acumulatorii in functie de amperaj intre 10 si 12h. totusi frig la final (la fel ca la incarcarea rapida). asta e normal?

#14
PsichoDaddy

PsichoDaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 15.07.2004

View Postkatanel, on Jan 8 2007, 14:42, said:

interesant ce spuneti...

am totusi un incarcator normal si las acumulatorii in functie de amperaj intre 10 si 12h. totusi frig la final (la fel ca la incarcarea rapida). asta e normal?
E normal sa se incalzeasca spre sfarsitul incarcarii cand energia electrica nu mai poate fi stocata si se elibereaza sub forma de energie termica. Incarcatoarele "smart" sunt prevazute cu senzori pt temperatura, pt prevenirea supraincalzirii acumulatorilor. Deasemenea chiar daca acumulatorii sunt incarcati, unele incarcatoare, folosesc "trickle charge", mai simplu explicat, le da scurte impulsuri pentru a-i tine incarcati la un nivel cat mai ridicat ~99% chiar si dupa ce incarcarea propriu-zisa a luat sfarsit, un fel de overcharging. Din punct de vedere chimic cam asa stau reactiile la incarcare: Anod MH + OH- —> M + H2O + e- (0.83V)  
Catod NiOOH + H2O + e- —> Ni(OH)2 + OH- (0.52V); pentru descarcare reactia are loc de la dreapta la stanga.

#15
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Incarcatoarele cu circuite specializate opresc incarcarea la final sau alea mai destepte o reduc la curentul de mentinere (cam de 10 ori mai mic decat cel de incarcare). Daca al tau nu face asta, "fierbe" acumulatorii degeaba si ii uzeaza.

#16
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005

View PostSuperDuper, on Jan 8 2007, 13:22, said:

Acumulatorii ci Li-ion sunt si mai speciali :) Nu le pasa absolut deloc cand si CAT ii incarci (spre deosebre de aia cu Ni-MN care vor totusi sa fie incarcati complet) dar... odata fabricati durata lor de viata incepe sa ticaie. Nu conteaza daca sunt folositi sau nu, daca stau in depozit sau in telefon, dupa un numar de ani sunt dusi.
Toti acumulatorii au un numar maxim de reincarcari, deci sa nu va mirati ca in timp capacitatea acestoara scade. Cam 3000 la un Ni-MH.
De asemenea cu ct sunt mai vechi, apare mai pronuntat efectul de autodescarcare - NiMH initial tin incarcati (si nefolositi) cam 1-2 luni ca spre sfarsit sa ajunga la 1-2 saptamani.
Sanyo a scos recent acumulatorii Enerloop care vin gata incarcati deoarece incarcarile initiale tin cam 1 an (curenti extrem de mici de autodescarcare).
Despre incarcarea rapida... daca acumulatorul respectiv frige la final, nu este a buna :)


Si eu la fel staim ca nu conteaza cat si cand ii incarci,dar totusi, dupa un an ma tine 2 zile tel incarcat dak il opresc noaptea.Cred ca  a fost vechi acumulatorul.Nici nu e bifat pe el anul si luna fabricatiei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate