Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Intrebare, poate stiti

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
drigish

drigish

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.06.2006
Imi puteti spune care este impedanta ? As vrea sa folosesc boxele (2 boxe mono ) la un amplificator, dar mi-e frica sa nu le ard.
Precum am scris si in topic description, e vorba de un radiocasetofon electra ec-400dl mkII.

#2
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

View Postdrigish, on Dec 3 2006, 02:06, said:

Imi puteti spune care este impedanta ? As vrea sa folosesc boxele (2 boxe mono ) la un amplificator, dar mi-e frica sa nu le ard.
Precum am scris si in topic description, e vorba de un radiocasetofon electra ec-400dl mkII.
Impedanta  utilizata   de obicei la boxele folosite la radiocasetofoane este de 4 ohmi.
Dar  la conectarea pe un amplificator diferit, acestea se pot distruge datorita puterii mai mari care se poate debita pe boxe.
Deci nu este suficient sa conectezi boxe de impedanta identica cu cea ceruta de amplificator la acesta, este necesar ca amplificatorul sa nu depaseasca  putere utila maxima acceptata de difuzoare.  B)
Si cum nu ai dat si alte detalii despre amplificator sau radiocasetofon, este dificil sa-ti spuna cineva ce se poate intampla.  :rolleyes:

#3
drigish

drigish

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.06.2006
Putere la amplificator ( e un amplituner stereo delia ) e de 20W, iar impedanta de 8 ohmi. La radiocasetofon nu mai am cartea tehnica, nu stiu nimic despre el.

#4
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

View Postdrigish, on Dec 3 2006, 11:13, said:

Putere la amplificator ( e un amplituner stereo delia ) e de 20W, iar impedanta de 8 ohmi. La radiocasetofon nu mai am cartea tehnica, nu stiu nimic despre el.
Se pare ca in acesta situatie nu este foarte bine sa conectezi boxele la amplificator.
Difera impedanta de lucru a amplificatorului-8 ohmi fata de impedanta boxelor-4 ohmi(am presupus ca sunt boxele ''clasice'').
Amplificatorul poate debita  20W pe 8 ohmi, deci daca i se conecteaza boxe de 4 ohmi  puterea de varf poate creste si la 40W
P=U*U/R
U*U= 20*8

P=160/4= 40W

Pericolul apare si pentru amplificator, deoarece in acesta situatie  curentul maxim depaseste valoarea nominala. Stiu ca se pot face si experimente de conectare dar trebuie tinut volumul catre minim si le faci pe riscul tau... :)

Edited by mister_rf, 03 December 2006 - 12:31.


#5
drigish

drigish

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.06.2006
ms mult
Eu acum am deja niste boxe conectate la amp, dar joasele se aud FOARTE prost ( tre sa tin joasele date la minim mereu ). Stii vreo solutie pt asta ?

#6
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

View Postdrigish, on Dec 3 2006, 16:46, said:

ms mult
Eu acum am deja niste boxe conectate la amp, dar joasele se aud FOARTE prost ( tre sa tin joasele date la minim mereu ). Stii vreo solutie pt asta ?
Probabil ca este tot din cauza neadaptarii de impedanta... La un nivel mai mare pentru joase  se solicita prea mult amplificatorul si de aici limitarea semnalului si senzatia de distorsiuni. Sau poti sa ai probleme cu amplificatorul, este defect, prost reglat sau in timp a scazut capacitatea unor condensatoare... :)

#7
drigish

drigish

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.06.2006
Impedanta nu-i problema, tot de 8 ohmi este. Probabil este cum zici tu de la amp.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate