Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

SARA Motors Timisoara

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

View Postto_the_limit, on 25th June 2010, 16:21, said:

ma refer la cele serioase, nu la catelul.srl care iti zice ca iti schimba uleiul si de fapt nu o face
Nu e vorba de "catelul.srl" ci exact de pravalia din titlul acestui topic (care se regaseste si in lista de aici) ... uite mai jos cam cum a fost la revizia de 1 an (am facut copy / paste din ce am scris pe aceasta tema pe forumul dedicat marcii):

... ridica masina pe elevator si aduce un bidon de ulei Castrol SLX 5w30. Iau bidonul si ma uit la el ... vad ca scrie ceva de genul "Castrol - a BP group brand" apoi cu bidonul in mina ii zic mecanicului " nici nu stiam ca astia fac parte din BP" ... la care mecanicul zice "da' sa stiti ca nu e ce scrie pe bidon" ... eu intreb "da' ce e ?" iar raspunsul primit ma face sa vad negru in fata ochilor "este 10w40 din butoi" ...
Zic "stop" si ma duc spre receptie cu intentia de a discuta cu seful de service. Il intreb pe sef ce ulei mi se pune in motor ... putin mirat de intrebarea mea imi spune ca exact ce scrie pe bidon ... ii povestesc ca mecanicul a spus ceva de 10w40 din butoi ... moment in care mecanicul o da la intors si spune ca a gresit ... (la care eu vreau scot telefonul spunind ca de acum incolo tot ce se vorbeste se va inregistra, dar renunt ...)
Inca suparat incerc sa gindesc ce e de facut si nu-mi vin in minte decit 2 variante:
- sa zic inca o data "stop", sa iau masina si fisa de intrare in service si sa ma duc la protectia consumatorului si eventual un telefon pe la Suzuki Romania ...
- sa solicit un bidon nou si sigilat de ulei 5w30

Aleg varianta mai simpla (nu stiu daca si cea buna) si cer un bidon nou si sigilat de ulei 5w30 ... seful se duce in magazie si apare imediat cu un bidon identic cu cel adus de mecanic ...
Iau bidonul, il examinez ... era curat la exterior ... si desurubez capacul ... se pare ca era sigilat (adica atunci cind l-am desfacut s-au rupt firicelele de plastic care legau capacul de inelul care ramine pe gitul bidonului ... da' recunosc ca nu stiu daca sub capac trebuia sa mai fie sau nu un sigiliu de aluminiu - ceva in genul celui de la borcanele cu cafea solubila).
Ii spun sefului ca e ok si ca poate sa puna uleiul respectin in motor ... moment in care seful imi spune ca trebuie sa plec din service si sa ma duc la receptie. Il intreb daca au ceva de ascuns ... se cam enerveaza si spune ca trebuie sa semnez normele de protectia muncii ... ii spun "ok, aduceti-le aici si le semnez" ... se uita la mine si zice "dureza 8 ore sa va instruiasca" ... ii povestesc ca primul instructaj de protectia muncii l-am facut in septembrie 1985  (asta era la prima angajare in fabrica, de cele facute cu ocazia practicii din liceu am uitat ...) ...
Pina la urma seful face o concesie si ma lasa sa stau la intrarea in hala de unde puteam vedea cit de cit masina. Dupa ce se face schimbul de ulei ma apropii de masina si-l rog pe mecanic sa "traga" putin de rotile din fata. Se conformeaza si dupa ce examineaza putin imi spune ca nu sint probleme ...
Si cu asta gata revizia ... cheama un coleg care scoate masina si o duce in parcare iar eu ma duc la receptie sa platesc si sa iau "carnetul de garantie si evidenta service".

#38
televizor_stricat

televizor_stricat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.09.2011
salutare, in legatura cu Sara Motors Timisoara, partea de service, am fost la ei cu un Passat din 2005 pentru revizie(schimbat distributie, ulei filtre, pompa apa, etc), mi-au montat distributia cu 2° decalaj (este in parametri), punand-o intr-un capat, astfel nemaiputand fi reglata in partea respectiva. In motor intra 4 litri de ulei, eu am cumparat un bidon de 5 litri, restul de ulei ramanand la ei pentru cartofi prajiti cred. NU RECOMAND!!! Poate chiar is praf la Passat, totusi cred ca schimbul unei curele de distributie e cam la fel la toate masinile, in sensul de reglaje si alte cele. Si alta chestie: axul cu came era praf iar ei mi-au zis ca masina e in perfecta stare de functionare(le-am zis in prealabil sa verifice daca mai este ceva in neregula cu masina)

#39
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 22.08.2012
In 6 ani, de la penultima postare, s-or mai fi reglat treburile. :)

#40
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,568
  • Înscris: 15.06.2007

View Posttelevizor_stricat, on 04 august 2016 - 11:10, said:

salutare, in legatura cu Sara Motors Timisoara, partea de service, am fost la ei cu un Passat din 2005 pentru revizie(schimbat distributie, ulei filtre, pompa apa, etc), mi-au montat distributia cu 2° decalaj (este in parametri), punand-o intr-un capat, astfel nemaiputand fi reglata in partea respectiva. In motor intra 4 litri de ulei, eu am cumparat un bidon de 5 litri, restul de ulei ramanand la ei pentru cartofi prajiti cred. NU RECOMAND!!! Poate chiar is praf la Passat, totusi cred ca schimbul unei curele de distributie e cam la fel la toate masinile, in sensul de reglaje si alte cele. Si alta chestie: axul cu came era praf iar ei mi-au zis ca masina e in perfecta stare de functionare(le-am zis in prealabil sa verifice daca mai este ceva in neregula cu masina)
Eu sunt curios cum ai descoperit ca distributia a fost montata cu decalaj de 2grade?  Ti-au zis ei? Ai masurat tu?  Nu a mers masina sau cum? Te-ai mai dus apoi la alt service sa repare stricaciunile facute de primii?

#41
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008

View PostOlteanul_sfios, on 05 august 2016 - 11:20, said:

In 6 ani, de la penultima postare, s-or mai fi reglat treburile. Posted Image

Speranta moare ultima, da' tot moare!
Nu s-a schimbat nimic in 12 ani de cand ii stiu, cu exceptia adresei...

#42
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006

View PostOlteanul_sfios, on 05 august 2016 - 11:20, said:

In 6 ani, de la penultima postare, s-or mai fi reglat treburile. Posted Image

Nu, nu s'a mai reglat nimic.
http://www.suzuki-cl.../#new&gsc.tab=0

Edited by george90, 11 August 2016 - 15:52.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate