Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Nissan Micra K10 1.0 GL

- - - - -
  • Please log in to reply
664 replies to this topic

#649
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Odo 138200km. Am inlocuit astazi filtrul de polen si cel de aer. Mai mergeau nitel, in special cel de aer, dar am zis sa le schimb pe ambele odata.

#650
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

 Marius3k, on 10th October 2009, 17:24, said:

Punto a facut buba. Are ulei in vasul de expansiune. :(
Punto a facut buba reloaded.
Inca nu stiu sigur ca e ulei in vasul de expansiune, dar e clar ca garnitura de chiulasa trebuie inlocuita. Pe langa garnitura schimbam iar termostatul, antigel+apa, probabil ulei+filtru si bujii. De asemenea, ma gandesc sa iau si prezoane de chiulasa noi. <_<
Am lasat-o la mester, maine ii duc piesele sa se apuce de lucru.

Edited by Marius3k, 05 March 2012 - 23:17.


#651
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Am luat azi-dimineata pe la 1 masina de la mecanic, am schimbat asa:
Termostat, garnitura chiulasa, garnitura capac supape, prezoane chiulasa, antigel+apa. Piesele au costat ~230 de lei iar manopera a fost 200 de lei la "express night service".
Tot aseara s-au inlocuit si sabotii de frana + arcurile ce le tin intinse - inca 100 de lei bine investiti.

#652
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Astazi am trecut la incaltarile de vara, nu fara peripetii. Operatiunea trebuia facuta vineri, doar ca am avut fericita surpiza sa gasesc doua dintre cele 4 roti nu tocmai umflate la 2.1 as putea spune. Gigeii de la vulcanizare ori service au introbagat gresit prezoanele in butucul dreapta-fata, asa ca a trebuit rectificat. Am cautat aprox. 2 saptamani dupa o filiera metric 12 cu pas de 1.25 iar intr-un final am si gasit-o. Am comandat 4 prezoane noi pentru jantele de tabla, 4 prezoane noi pentru jantele de aliaj (au venit mult mai lungi, a trebui sa le tai) si am purces la treaba. Vineri am rectificat filetele butucului dreapta-fata si am montat roata de tabla inapoi, am scris mai sus de ce, iar doar astazi am gasit nitel timp (inainte de grill) sa fac miscarea. Tot astazi am schimbat si amortizorul de pe stanga spate cu unul dintre cele doua pe care le-am avut initial pe masina pentru ca a inceput sa faca un zgomot din ce in ce mai enervant. Om pune doua Sachs noi dar mai la vara nitel.
Tot astazi am inlocuit si stergatoarele Aero no-name (care au facut fata iernii cu brio dar se pare ca le-a ajuns) cu unele Bosch - classice. Poze:

Attached Files


Edited by Marius3k, 01 April 2012 - 19:44.


#653
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Cam asa stam pe jante de alu:
Attached File  020101_195524.jpg   190.12K   81 downloads
Si pentru ca a fost relativ cuminte, i-am facut cadou un set de covorase de la Lidl - pe care mi le-am dorit de foarte multa vreme.
E vorba de modelul din partea dreapta a imaginii:
[ http://src.discounto.de/pics/Angebote/2011-05/122664/146191_CARSTAR-Auto-Fussmatten-Set_xxl.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#654
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Odo: 1405xxkm. S-a ars un bec pe pozitie stanga spate - lucru semnalizat in bord. Am desfacut stopul si l-am inlocuit cu unul nou-nout de la Philips R10W. Am luat doua (4 lei ambele), iar acum am de rezerva din fiecare H7 - 2 buc, P21W - 1 buc, R10W 1 buc si W5W - 2 buc.
Astazi am facut o mica excursie pana pe WestCoast, prestat 366km dus-intors cu o medie de 19km/Litru - citit pe compiuterul de bord. Not bad, as putea spune. Titei am pus de la Mol, vad ca ii place tare mult - o avea mai putina apa. :w00t:

#655
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,543
  • Înscris: 08.12.2001
Sper sa nu iti stric topic-ul, dar am o intrebare: se poate afla kilometrajul real la o Micra (an fabricatie intre 2002-2006)? Cam cum e la VW, sa stiu sigur ca are atatia km. Ma intereseaza pentru o viitoare achizitie.

#656
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Odo: 144xxx km. Am schimbat de vreo 2 saptamani filtrul de aer, filtru de ulei si uleiul. Am pus tura asta Aral High Tronic 5w-40 - 3x1L.
Astazi am facut si asigurare RCA - 366lei/12 luni (era 265/6 luni :w00t: ) la GroupAma daca nu ma insel + rovinieta pe o luna deocamdata. Urmeaza zilele astea si ITP-ul, sper sa nu avem dileme existentiale.
Cam asa arata filtrul de aer dupa nici un an/maaaxim 7000km:
Attached File  CAM00056.jpg   88.3K   35 downloads

#657
ajaccio

ajaccio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 19.02.2008
Rovigneta pe o luna Posted Image ... ce faci mestere cu ea..o vinzi ?
Hai la km cati mai multi. Eu cu fosta am deja 204.000 si se prezinta foarte binisor.

#658
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

 ajaccio, on 30 decembrie 2012 - 18:20, said:

ce faci mestere cu ea..o vinzi ?
Maybe. Posted Image
De cand e si Focusul in peisaj, am mers mai mult cu el (kombi - spatiu mai mult, alta tinuta de drum, etc.) e posibil sa facem un upgrade anul asta desi masina merge foarte bine.
Foarte multumim de urari, la fel si tie cu negresele! Ce-ai facut cu bratele, apropo?

Edited by Marius3k, 30 December 2012 - 19:07.


#659
ajaccio

ajaccio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 19.02.2008
Cu bratele nu am facut nimic.Am avut atunci idei sa le schimb dar momentan am alte prioritati.Nici distributia nu am schimbat-o inca.Leneveala mare din partea mea.

#660
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Odo: 145.710km, incredibil cum zboara kilometri cand folosim o singura masina. Am facut azi ITP-ul, acum e valabil pana in 2015. :D
Maine Punto e programat la inlocuit doua amortizoare spate Monroe Reflex, bielete de directie si capeti de bara Ruville. Cred ca o sa ii schimb si bucsele antiruliu (nu are bielete - Logan style) , preventiv. Drumurile noastre ruleaza, ce sa zic.

#661
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Odo 157xxxkm. Am schimbat de ceva vreme uleiul - Aral High Tronic 5W-40, filtrul de ulei si filtrul de polen si toba finala de esapament. Intre timp am mai urcat-o nitel pe elevator la giob si am constatat ca mai are nevoie de unele chestii de cauciuc. Am comandat suportul anti-rasucire a motorului, adica cel din spate - am luat un Ruville, cel putin asa scrie pe cutie. Trebuie sa iau si doua tampoane din fata de la esapament pentru a fi toate noi.

#662
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Joi, 25 iulie s-a schimbat uleiul (Aral High Tronic 5W-40) si filtrul de ulei. In weekend cred ca schimb si filtrul de aer - zace de cateva zile prin porkbagaj.
Ieri s-a facut o revizie/verificare a instalatiei de racire: Punto avea 12ml de ulei si 265gr de freon. S-a vidat timp de 20 de minute instalatia si s-a completat cu 22ml de ulei si 550gr de freon. Alta viata.

#663
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Punto a plecat la un alt proprietar saptamana trecuta la odo 17xxxx km. Acestea fiind spuse, cautam inlocuitor, nu se stie exact ce va urma.

#664
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Cu cat ai maritat-o?

#665
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Am trimis pm.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate