Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poiana lui Ioc Khan CPI

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing
 BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 

Romanii

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
9 răspunsuri în acest subiect

#1
imblanzitoruldelei

imblanzitoruldelei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.267
  • Înscris: 10.05.2005
Deschid acest editorial cu un subiect ce are legatura cu aria sportiva , dar arata adevarata fata a nostra.

  S-a petrecut in fiecare an la orice calificare ratata a oricarei echipe romanesti sa greseasca arbitrii flagrant impotriva nostra.
Bun .
   S-a facut mereu scandal pe tema asta , au curs articole de prima pagina , cum ca suntem nedoriti de lumea fotbalistica.

   Bun . S-a intamplat aseara miracolul (meciul STEAUA - D.KIEV)- arbitrii au tinut cu romanii. Si stupoare - TOATA PRESA  CRITICA DECIZIA IN FAVOAREA NOSTRA si mai au putin sa depuna EI memoriu la FIFA si UEFA pentru a rezolva ei ce au stricat arbitrii.

   De ce acest topic nu l-am pus la aria sportiva?

   Pentru ca in acelasi mod a actionat presa si in cazuri politice - vezi cazul VARUJAN V. unde singuri ne-am facut de ras la BRUXEL.

   Tot presa noastra sesizeaza cazurile de rasism in romania si face frumos memoriu la toate instantele internationale.

   Dar problema este - PRESA de partea cui este? bineinteles ca este o intrebare retorica .

#2
obnoxious

obnoxious

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.099
  • Înscris: 01.03.2006
Probabil mergea foarte bine la topicul din Poiana legat de ce este tipic la romani.
Tinand cont de faptul ca Steaua este echipa romaneasca cea mai mediatizata, orice nimic intamplat legat de ea este facut mare eveniment.
Ce am zis mai sus legat de faptul ca la noi corectitudinea e aplicata tipic romaneste, plus frustrarea unor adversari ai Stelei a dus la tonul existent in presa.

Din pacate aceste articole si aceasta atitudine de sacali a majoritatii jurnalistilor vor ramane in arhive.
Iar performanta Stelei va ramane doar in statistici.

#3
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.295
  • Înscris: 21.04.2004
am deschis mai tirziu forumul, deci ce s-a intimplat? au gresit arbitrii in favoarea noastra si ziaristii zic ca nu e corect? iar voi ziceti ca ar trebui sa taca? hmmm, daca am inteles bine, voi aveti niste principii etice care pe mine ma depasesc pe stinga si intra frontal intr-un tir care circula regulamentar din sens invers :wacko:

#4
clicu

clicu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 638
  • Înscris: 16.11.2006

View PostMosotti, on Nov 22 2006, 16:31, said:

hmmm, daca am inteles bine, voi aveti niste principii etice care pe mine ma depasesc pe stinga si intra frontal intr-un tir care circula regulamentar din sens invers :wacko:

:roflmaofast:  subscriu

Pai nu asta e rolul presei? Sa raporteze problemele? Presa din Romania nu e nici pe departe "imaculata", da' exemplele astea (poate cu exceptia lui Vosganian, unde a fost mana lui Voiculescu) ilustreaza in opinia mea o functionare normala a presei.

Editat de clicu, 22 noiembrie 2006 - 17:53.


#5
vrajitoarea666

vrajitoarea666

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 858
  • Înscris: 11.04.2006
Dupa un moment de uluiala sper sa fi inteles. Cand ai facut "mereu scandal pe tema asta", "greseli flagrante ale arbitrilor", sa dai dovada de consecventa, sa tratezi cu egala masura si erorile favorabile, te insemneaza cu calitatea neamului prost. Atitudinea potrivita cere sa te revolti in fata nedreptatii cand te afecteaza si sa s-o practici fara oprelisti, ba chiar s-o justifici si s-o acoperi, cand te avantajeaza.   :clapping:

Quote

Pentru ca in acelasi mod a actionat presa si in cazuri politice - vezi cazul VARUJAN V. unde singuri ne-am facut de ras la BRUXEL.


Se potriveste una cu alta, ca si albu merge cu negru. In cazul Varujan daca a colaborat, ca sa nu ne procopsim  cu admiratia europenilor, acele informatii trebuiau s-apara inainte, nu dupa ce a fost nominalizat pentru a-l compromite inclusiv pe Tariceanu.  Nu sansa redusa de a ocoli adevarul limpede pentru toti telespectatorii onesti fuse la mijloc, ca bine ar fi fost sa fie asa, cu atat mai putin indragirea corectitudinii caz in care nu s-ar fi ingropat totul ulterior, efortul unora de a provoca alegeri anticipate fara sa zdrobeasca Alianta, scop meschin si politicianist :D e la mijloc. Daca admiti ca politicenii tre` sa fie mai curati decat cetatenii de rand, cata vreme pretind calitatea admirabila a reprezentarii intereselor majoritatii votante, slujirea poporului si renuntarea la sine :D, atunci o pata precum colaborarea cu Securitatea e inadmisibila si e corect sa dezvalui adevarul si sa scoti din pricini morale individul de pe scena politica. Numai ca in acest caz, de vreme ce cunosteai adevarul era firesc sa n-astepti pana ajunge la Bruxelles.
In caz ca n-a colaborat comparatia e cu atat mai putin nimerita. Aici e minciuna, dincolo adevarul.

Quote

Ce am zis mai sus legat de faptul ca la noi corectitudinea e aplicata tipic romaneste

Daca a fi corect si cand ai de castigat si cand ai de pierdut e corectitudine aplicata tipic romaneste inseamna ca suntem cel mai corect popor, desi dupa supararea unora vizavi de golul ucrainean, perfect valabil, n-as zice...

Quote

Iar performanta Stelei va ramane doar in statistici.

Mare performanta, 1-1 acasa cu doua goluri anulate adversarilor.

Editat de vrajitoarea666, 22 noiembrie 2006 - 18:31.


#6
obnoxious

obnoxious

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.099
  • Înscris: 01.03.2006

View PostMosotti, on Nov 22 2006, 16:31, said:

am deschis mai tirziu forumul, deci ce s-a intimplat? au gresit arbitrii in favoarea noastra si ziaristii zic ca nu e corect? iar voi ziceti ca ar trebui sa taca? hmmm, daca am inteles bine, voi aveti niste principii etice care pe mine ma depasesc pe stinga si intra frontal intr-un tir care circula regulamentar din sens invers :wacko:
Problema mare este exagerarea greselilor si scoaterea lor in fata mai mult decat orice altceva legat de joc. De tactica nu a comentat nimeni sau de calitatea slaba a jocului ambelor echipe. Insa greselile de arbitraj au fost in  toate ziarele pe pagina intai. Daca nu ai fi stiut rezultatul, stiai mai intai ca arbitrii au avantajat Steaua si apoi scorul meciului.

Quote

Daca a fi corect si cand ai de castigat si cand ai de pierdut e corectitudine aplicata tipic romaneste inseamna ca suntem cel mai corect popor, desi dupa supararea unora vizavi de golul ucrainean, perfect valabil, n-as zice...
Noi cand avem de pierdut ne punem cenusa in cap si ne plangem de mila. Iar cand avem de castigat, nu ne multumim sa fim obiectivi, ci trebuie sa si exageram greselile.

Cat despre obiectivitatea ta...posturile tale din sectiunea Arena sunt edificatoare.

Quote

Mare performanta, 1-1 acasa cu doua goluri anulate adversarilor.
Ma refeream la calificarea in primavara europeana din cea mai grea grupa posibila.

#7
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postobnoxious, on Nov 22 2006, 18:34, said:

Problema mare este exagerarea greselilor si scoaterea lor in fata mai mult decat orice altceva legat de joc.

ce tactica frate? n-a jucat cu dinamo kiev, echipa pe care au batut-o acasa la ei cu 4-1 sau cit dracu? ce tactica sa discute daca scot aici un egal dupa 2 goluri anulate din, dupa cum spuneti, greseala arbitrilor? tactica proasta sau care tactica?  :lol:

#8
obnoxious

obnoxious

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.099
  • Înscris: 01.03.2006
Ideea e ca ziarele au preferat sa faca mare eveniment din greselile de arbitraj (de un hent langa care+ un cartonas galben pentru un jucator de la Kiev nu mai zicea nimeni nimic), si restul au pus pe planul doi.
Ca Steaua a jucat prost asta e altceva.

Editat de obnoxious, 22 noiembrie 2006 - 18:49.


#9
vrajitoarea666

vrajitoarea666

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 858
  • Înscris: 11.04.2006

View Postobnoxious, on Nov 22 2006, 18:34, said:

Noi cand avem de pierdut ne punem cenusa in cap si ne plangem de mila. Iar cand avem de castigat, nu ne multumim sa fim obiectivi, ci trebuie sa si exageram greselile.

Egala masura. Daca te-ai victimizat si ti-ai plans soarta cu lacrimi de crocodil, nu poti trata cu raceala, epuizand subiectul intr-o recunoastere seaca, nenorocirea asemanatoare abatuta asupra altora. Ii intelegi si simti nevoia sa le alini suferinta :D printr-o razvratire contra arbitrilor corupti de egala intensitate.

Quote

Cat despre obiectivitatea ta...posturile tale din sectiunea Arena sunt edificatoare.

Uitasi ce a fost la gura noastra cand o patiram...In obiectivitatea mea se amesteca uneori reprosul afectiv adus insuportabilei lejeritati cu care loveste nedreptatea, dar tot obiectivitate ramane.  -_-

#10
obnoxious

obnoxious

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.099
  • Înscris: 01.03.2006

View Postvrajitoarea666, on Nov 22 2006, 19:08, said:

Egala masura. Daca te-ai victimizat si ti-ai plans soarta cu lacrimi de crocodil, nu poti trata cu raceala, epuizand subiectul intr-o recunoastere seaca, nenorocirea asemanatoare abatuta asupra altora. Ii intelegi si simti nevoia sa le alini suferinta :D printr-o razvratire contra arbitrilor corupti de egala intensitate.
Nu cred ca presa trebuia sa aline suferinta lui Borcea.

Quote

Uitasi ce a fost la gura noastra cand o patiram...In obiectivitatea mea se amesteca uneori reprosul afectiv adus insuportabilei lejeritati cu care loveste nedreptatea, dar tot obiectivitate ramane.  -_-
Nu am uitat. Dar nu a fost in toate ziarele head-line.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate