Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

DVD player care sa citeasca divx-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
1888 replies to this topic

#361
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
@hoyad > pune ultimul fw intr-un atasament pe forum sa iti schimb fontul la subtitrare. In legatura cu culoarea si pozitia ei pe ecran nu se poate face nimic deocamdata la nici un tip de DVD Player. Singurele noutati pe care le-am auzit sunt legate de afisarea ID Tag pentru mp3-uri la un model rusesc. Vor apare si pe la noi in viitor.

@gabigrigore am incercat intr-o zi cateva ore bune sa modific un font si sa creez unul nou special pentru subtitrari de playere din acestea si dupa multe ore de munca mi-am dat seama ca gresisem cu ceva. Am lasat-o balta deocamdata pentu ca m-am enervat prea tare. :( Cand ma mai linistesc, sper sa ma apuc din nou de el.
Unul din motivele pentru care nu incap prea multe litere este pentru ca portiunea activa din ecran pentru afisarea subtitrarii este ca aceasta este destul de scurta si de aceea se face ruperea de rand prea devreme. Ar trebui ca cei de la Mediatek sa mareasca aceasta portiune activa. Cel putin la posturile TV este mai mare si chiar am vazut pre PROTV subtitrare de 40 de caractere asa cum este si standardul DVDQS.
As vrea sa vad cum arata fontul Tiresias si poate ma poate ajuta cineva cu el ca sa il vad macar cum arata.

@KamiKADZE > acelasi bug este si la mine. Astazi nu au fost modificari la fontul subtitrarii ci doar la cel de meniu, care acum imi place foarte mult. Mai trebuie sa fac vreo 2-3 modificari pe acolo minore (am mancat un t - de fapt era tz, dar nu il afiseaza- si ceva pe la meniul SPDIF. In rest imi place foarte mult cum arata si asta ar trebui sa ramana definitiv si in varianta oficiala. Tot legat de afisaj, mai sunt cel putin 2 probleme:
- daca intri in setup in timpul filmului, la revenire dispare bordura neagra de la subtitrare
- daca folosesti afisarea timpului din butonul display, dupa scoaterea acestuia ramane o dunga neagra foarte putin vizibila.
Tot referitor la meniul OSD, am vazut o diferenta in textul din firmware la linia 58 in sensul ca in engleza original apare valoarea "\x0E", dar nu cred ca este vreo problema deoarece si in alte traduceri cum ar fi germana, italiana, rusa etc nu este trecut nimic la linia 58. Chiar daca trec acea valoare, in momentul in care salvez fisierul, aceasta dispare.
Probabil ca este pentru vreo optiune care ar putea fi implementata in viitor.

@gabitza, am citit de prima data observatia ta, dar am asteptat sa revii ca poate ai gresit tu ceva pe acolo si a fost doar o chestie de moment. Bugul prezentat de tine nu imi apare la nici un film cu care am facut proba.

Si daca veni vorba de teste, am vreo 60 de materiale pentru testarea DVD-ului cu codari de mai multe tipuri. Voi posta rezultatele in curand.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 24 September 2004 - 21:51.


#362
gabitza

gabitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 23.04.2003
Uite aici despre fontul Tiresias, caut in continuare sa vad daca-l pot downloada de undeva.

http://www.myfonts.c...font/index.html

#363
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Haideti sa va spun eu care este cel mai bun player pt DivX, DVD and so on... e chiar XBOX :D Bonus: merg si jocurile noi si super misto :D

Daca mai sunt posesori/fani ii rog sa deschida un thread nou unde sa ne putem desfasura  :coolspeak:

#364
ak725

ak725

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 19.05.2004

Mtz, on Sep 24 2004, 14:06, said:

Versiune noua!
Doar mici modificari la limba romana pentru meniurile OSD si background-ul meu. ;)

Chiar nu aveti nici un comentariu despre fontul subtitrarii ?

enjoy,
Mtz

<{POST_SNAPBACK}>


Lãþimea caracterelor nu trebuie sã fie multiplu de 4 ?

Eu folosesc fon_tool ºi textul copiat cu ultraedit îl prelucrez în Excel.

Teoretic playerul poate afiºa 512 pixeli care la o lãþime medie de 12 pixeli pe caracter dau 42 de litere pe rând.

Când o sã termit o sã postez un font mic de 30 de pixeli ºi unul mare de 40 de pixeli înãlþime.

#365
gabitza

gabitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 23.04.2003
Uite si fontul!

Attached Files



#366
x3mytiz

x3mytiz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 29.11.2003
Pentru cei ce vor sa creeze fonturi pentru mediatek firmware aveti aici o 'scula' extrem de folositoare. Converteste orice font true type in fisier bin plus o serie de ajustari pentru fonturi. Cred ca editarile ulterioare ce trebuiesc facute manual vor fi incomparabil mai putine decat in cazul folosirii fon_tool-ului. Recunosc ca din lipsa de timp nu am testat programul si rezultatele obtinute. Succes! :thumbup:

Edited by Mtz, 02 February 2005 - 07:21.


#367
gabitza

gabitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 23.04.2003
Ce ziceti de acest font?

Attached Files



#368
Alexander Maxim

Alexander Maxim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 20.05.2004

x3mytiz, on Sep 25 2004, 19:34, said:

Pentru cei ce vor sa creeze fonturi pentru mediatek firmware aveti aici o 'scula' extrem de folositoare. Converteste orice font true type in fisier bin plus o serie de ajustari pentru fonturi. Cred ca editarile ulterioare ce trebuiesc facute manual vor fi incomparabil mai putine decat in cazul folosirii fon_tool-ului. Recunosc ca din lipsa de timp nu am testat programul si rezultatele obtinute. Succes! :thumbup:

<{POST_SNAPBACK}>

Il testez eu diseara pe Philipsul meu. Sper sa nu imi faca greutati  :D
@bladhaund:
putem sa punem si font bold in firmware? caracterele tb. sa aiba o dimensiune max/min? MTKRemaker ajusteaza automat checksum-ul. E bine ce face sau nu?
cum putem adauga fonturi intr-un f/w si cum stim sa le atribuim la subtitrare?

Edited by Alexander Maxim, 30 September 2004 - 12:43.


#369
Alexander Maxim

Alexander Maxim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 20.05.2004
Problema: de ce, daca deschit un f/w cu mtkremaker si il salvez cu un alt nume FARA SA  FAC NICI O MODIFICARE, fisierul obtinut este MAI MIC?????????  :angry:
I s-a mai intamplat cuiva chestia asta?

#370
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
In poza ai marimea de la 2 fisiere: origina si salvat fara modificari.

bladhaund: daca editez in notepad fontul (chiar si numai o linie) si salvez fara a modifica checksum-ul (adica ce scrie dupa acel S#) se duce dreaq tot.
Cum calculezi acea valoare dupa ce editezi si urmeaza sa salvezi?

enjoy,
Mtz

Attached Files



#371
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

Mtz, on Sep 30 2004, 18:30, said:

In poza ai marimea de la 2 fisiere: origina si salvat fara modificari.

bladhaund: daca editez in notepad fontul (chiar si numai o linie) si salvez fara a modifica checksum-ul (adica ce scrie dupa acel S#) se duce dreaq tot.
Cum calculezi acea valoare dupa ce editezi si urmeaza sa salvezi?

enjoy,
Mtz

<{POST_SNAPBACK}>


La mine nu se duce draq tot. Eu modific, apoi compilez fontul, vad ce dimensiune rezulta, modific valoarea S#, apoi recompilez. :coolspeak:

#372
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

Alexander Maxim, on Sep 30 2004, 13:41, said:

@bladhaund:
putem sa punem si font bold in firmware? caracterele tb. sa aiba o dimensiune max/min?
Nu exista astfel de limitari. Nu exagera totusi. Limiteaza-te la caractere citibile (adica nici de 2pts, dar nici de 72 pts)

Quote

MTKRemaker ajusteaza automat checksum-ul. E bine ce face sau nu?
Ghici.

Quote

cum putem adauga fonturi intr-un f/w si cum stim sa le atribuim la subtitrare?

Daca nu poti sa-ti dai seama care e fontul pentru subtitrare doar privindu-le pe cele din fw, atunci modifica-l pe cel care arata la fel cu subtitrarea si vezi clar unde e folosit. La unele aparate, fontul de meniu/OSD e comun cu cel pentru subtitrare (si probabil ca e font 1).

Edited by bladhaund, 30 September 2004 - 23:06.


#373
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Ce-ti mai place sa ocolesti raspunsul... Esti politician cumva? :D

Cum anume calculezi acel #S ?

Exemplu:
#F 70,79,78,1,15,5,2,0,1,0,35

#S ?????

#C 256

#H 35

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 30 September 2004 - 23:44.


#374
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

Mtz, on Oct 1 2004, 00:43, said:

Ce-ti mai place sa ocolesti raspunsul... Esti politician cumva? :D
Nu inteleg ce nu intelegi...  :P

1. Compilezi fontul. Se poate compila si cu S# incorect. Testat de nenumarate ori.
2. Rezulta un fisier "compilat".
3. Vezi ce dimensiune are acel fisier, in bytes. (Click dreapta, propreties, sau alta metoda; eu folosesc Far Manager). Dimensiunea fisierului este valoarea S# cautata.
4. Modifici valoarea S#.
5. Recompilezi.

P.S.: E nevoie de un tutorial in imagini?  B)
Poftim: se vizualizeaza in ordine: 1->6

Attached Files


Edited by bladhaund, 01 October 2004 - 11:49.


#375
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Corect, cel putin acum E-Boda are un suport extraordinar din partea comunitatii celor care modifica firmware.
Dar sunt interesat de realele facilitati ale acestui nou player. Mai ales ca e mai "eftin".

#376
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
DVD,where are you,Scooby Doo?Fa-ti simtita prezenta,please!

#377
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
In tot acest timp s-au mai vandut 1067353... bucati de E-Boda  :naughty:
I LOVE DVD free-zone :D

#378
DVD

DVD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 01.10.2004
Aveti dreptate! aceleasi chestii sub acelasi nume... oare nu asta caracterizeaza intreaga piata romaneasca? si nu numai... totusi sunt si exceptii, pot aparea firme care aduc ceva nou sau un avantaj in plus fata de ceea ce exista pe piata...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate