Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Cum fac in photoshot?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Rommy

Rommy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.10.2003
In photoshot cum pot sa rotunjesc coltul unei imagini jpg  fara ca coltul ce l-am rotunjit sa se vada in trepte sau cu picatele, etc

#2
Nyana

Nyana

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 02.04.2002
cred ca ar fi mai bine sa ne spui cum ai rotunjit tu coltul de a iesit in trepte si picatele. Ideal ar fi sa atasezi si poza ca sa vedem ce a iesit.

solutie: selecteaza rounded rectangle tool (U) si construieste un shape in asa fel incat sa ramana in afara lui numai portiunile care trebuie sa "pice" din poza, respectiv marginile raman vizibile.

CTRL + click pe layerul shape pe care tocmai l-ai facut, inverseaza selectia ctrl + shift + invert. Ai grija ca acuma sa fie selectat layerul cu poza care trebuie rotunjita si apasa DEL. Si gata!

#3
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
solutzie mult mai simpla...

1. selecteaza zona dreptunghiulara dorita
2. meniu Select, alegi :Feather:... bagi o valoare .. sa zicem 15 pixi
3. meniu Edit, Copy...
4. new file, lashi setarile care vin automat, cele legate de size
5. paste

gata

#4
Nyana

Nyana

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 02.04.2002
da dar atunci nu va aparea problema de care s-a lovit si el? Adica va avea colturile rotunjite cu feather...(in trepte).  Din cate am inteles eu el vroia o varianta in care sa scape tocmai de aceasta problema. ;)

#5
MadMax

MadMax

    Pike hunter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 14.05.2003
(Photoshop 7)

Selectezi zona dreptunghiulara, Select/Modify/Smooth si introduci "sample radius" cat ai nevoie.
Apoi cu selectia poti face ce vrei tu...Copy/Paste, Inverse selection/Delete, etc...

Sper ca te ajuta.

#6
PET

PET

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,351
  • Înscris: 24.02.2002
asa...putin off topic...topicu asta nu venea la grafix ?

#7
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
well, "fara sa se vada in trepte sau cu picatzele" eu l'am intzeles ca fiind... smooth fade out... daca nu e asha.. atunci facem altfel...

anyway, cel mai bine ar fi ca cel care a pus intrebarea sa dea ceva mai multe lamuriri .. sau poate un pic mai detaliate...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate