Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Problema instalare program ce utilizeaza un tabel Access legat prin control Data

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
tpaxt

tpaxt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.10.2006
Salut

Am si eu o mare problema, incerc sa-i dau de cap de o gramada de vreme, haoi ca-mi iau inima-n dinti si v-o supun atentiei:

Intai de toate mentionez ca am cautat in topicele de pe threadul de VB ceva asemanator, dar nu m-am lamurit (stupid me :confuzzled: ). Sper sa nu fiu impuscat si am mare nevoie de niste ajutor, in nici un caz refacerea programului sau ceva asemanator, doar sa stiu care mi-e pb si eventual daca se paote ce sa fac s-o remediez.

Mentionez ca sunt absolut varza in programare, recunosc ca m-am bagat in ce nu trebuia, dar

Am facut un programel (un programel patetic, veti zice) in VB6.0, o aplicatie de tip 'test grila' din 200 de intrebari cu 5 variante de raspuns fiecare. intrebarile le-am pus intr-un tabel dintr-un .mdb

Am un control Data (Data simplu, nu ADO sau alte minunatii deoarece dupa cum spuneam nu shtiu mai nimic, poate doar basicul visual basicului).
Pe form am si niste label-uri care se leaga de controlul asta Data , daca dau .movenext se misca si textul din labeluri etc, in fine contorizeaza niste raspunsuri prin valori de checkboxuri, cam asta.

problema este ca la mine merge. si instalat dupa un kit facut cu Setup and Deployment Wizard, merge de n-are nici o treaba.


PROBLEMA: Nu-l pot face sa mearga pe un alt calculator. pe unul da "disk or network error", apoi ruleaza programelul fara sa mai lege labelurile de Data, apar "label1", "label2, etc

pe alt calculator nu da mesaje de eroare, dar tot nu leaga cu baza de date.

la mine merge super ok. absolut frustrant

INTREBAREA: ce pot sa fac? poate i-am dat eu sa fie prea hard-coded baza aia de date??! nu shtiu cum sa fac s-o leg altfel decat prin proprietatea DataBaseName a unui control Data.

mentionez ca nu shtiu cum sa folosesc alte controale de baza de date (ADO sau altele). M-am luat si de o carte de VB de la teora, nu s-a prins nik de mine, de aceea ma dau batut si vin sa intreb poate cineva shtie si are bunavointa sa-mi zica.

sper sa fie o pb mica si sa nu va rapeasca din timp

As prefera sa se paote face ceva si fara ADO Data, sunt presat de timp si mi-e si frica sa nu ma afund si mai mult in ce nu ma pricep, programelul il facusem pentru niste copchii care au un examen peste 3 sapt, un fel de simulare pe intrebarile de anul trecut.

Va multumesc mult, apreciez orice ajutor

Edited by tpaxt, 30 October 2006 - 08:32.


#2
ionut_y

ionut_y

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.06.2005

 tpaxt, on Oct 30 2006, 09:26, said:

Salut

Am si eu o mare problema, incerc sa-i dau de cap de o gramada de vreme, haoi ca-mi iau inima-n dinti si v-o supun atentiei:
...................................
Va multumesc mult, apreciez orice ajutor

Atata timp cat aplicatia functioneaza pe calculatorul tau,se poate spune ca e programata ok,greseala cred ca ai facut-o cand ai stabilit calea catre baza de date (eroarea "disk or network error"),incerca sa pui baza de date in directorul aplicatiei si sa incarci prin cod proprietatea
                  DatabaseName=App.path+"\<baza de date>.mdb"
E foarte posibil ca baza de date sa nu se mai gasesca in aceesi locatie ca pe calculatorul tau (litera disc.etc)

Daca nu merge nici asa, revino cu cateva indicatii, unde apare mai exact eroarea ,sigur ai instalat microsoft data access components ?

#3
tpaxt

tpaxt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.10.2006
Pai s-a rezolvat problema, acu programelul merge okay:)

Mii de multumiri ionut_y, pentru promptitudine si tot ajutorul acordat, ma bucur mult ca am gasit ajutorul de care aveam nevoie.


Multumiri

Bafta everyone!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate