Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

au inceput sa-mi bāzāie boxele

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
De un timp, boxele de calculator (care sunt atasate la monitor, si se alimenteaza cu o mufa dinaia cilindrica gen de 9 sau 12 V tot de la monitor) au inceput sa-mi bāzāie; ciudat e ca atunci cand inchid calculatrul bazaie un pik mai tare! Daca inchid monitorul de la buton, atunci tac si ele (pentru ca atunci li se taie si lor curentul) Exista ceva ce pot face?, aveti vreo idee de la ce e? (nu obishnuiesc sa inchid monitorul de la buton)

#2
Luke

Luke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 20.12.2002
Daca bagi semnal in ele se aude ceva?
Cel mai probabit s-au stricat sau s-a bushit o conexiune. ( totusi daca fac amandoua odata e mai probabila prima varianta).

#3
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
aaa, n-am mantionat; boxele merg perfect; iar acest bāzait nu este tare, dar se aude; daca dau mute in device manager nu afecteaza; in schimb daca dau la maxim se aude bazaitul mai tare; cand il inchid nu conteaza cum dau sonorul; si nu-s cine stie ce boxe... īs d-alea mici, da-s marfa ca-s la set cu monitorul, si nu pot sa-mi iau altele.. etc, ca sunt cool astea :) O varianta , gandesc acum, Ar fi sa la pun intrerupator de curent, sa nu trebuiasca sa inchid monitorul ca sa taca boxele... dar nu scap de bazait cat ascult la ele

#4
root

root

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 06.05.2002
Daca zici "de un timp" ma gandesc ca ar putea fi de la condensatorul/condensatorii de filtraj de pe alimentare. Asta daca nu e ce a zis lukedan mai sus.

#5
Luke

Luke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 20.12.2002
Verifica firele care vin de la placa de sunet. Scoate-le de tot si vezi sa nu se fi bushit cablu. Ai pus de curand un traf pe langa ele?

#6
Indianu

Indianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 21.08.2003
eu cred ca ar trebui sa le duci la bobinat...cel putin asa ma facut eu cu niste boxe...
sau pana sa le duci verifica totul daca este in ordine

#7
v3l0

v3l0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 13.07.2003
mda...eu am avut boxe care pacaneau de aiurea...un condensator rebel era de vina. Cauta intai cauzele evidente(fire puse langa o sursa de camp electromagnetic, indoite, atingeri, etc) apoi du boxele la un tatic in electronica sa ia la puricat partea de amplificare. Sper ca nu ai mutat placa de sunet de curand (de exemplu mai aproape de placa video).

In cel mai rau caz, daca nu se rezolva nimic, potzi incerca sa alimentezi separat boxele, daca shtii la catzi voltzi, si/sau sa pui maruntaiele unor alte boxe in locul celor originale.

P.S. ai dreptate, boxele originale ale unui monitor au farmecul lor.

#8
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002
1.

Quote

Originally posted by indianu
eu cred ca ar trebui sa le duci la bobinat...cel putin asa ma facut eu cu niste boxe...
sau pana sa le duci verifica totul daca este in ordine

mai indiene...
tu gandesti inainte sa scri?(m-am abtinut sa nu ma iau de posturile tale...dar totusi...intreci orice limita)

1.1.tu crezi ca daca tu ai avut o problema cu niste boxe(difuzoare) care s-a rezolvat prin bobinare...crezi ca orice problema la boxe se rezolva tot prin bobinarea lor....?..serios acum...
1.2 daca un difuzor ajuge sa fie rebobinat inseamna ca in prealabil S-A ARS!!  adica nu mai scotea nici un sunet....(exceptie face cazul cand se desprinde o parte din bobinaj de pe el...si atunci scoate un gajait specific si ii scade enorm din putere - logic)
insa adynis a zis FFF CLAR ca e vorba de un brum...deci difuzoare FUNCTIONEAZA...deci problema vine de la partea de amplificare/filtrare a boxelor...sau de la conectica....

1.3 tocmai asta a cerut omul....sa ii se spuna ce au boxle lui...adica sa faca el verificare/constatarea....nu poti sa ii raspunzi omului zicand acelasi lucru...adica verifica ce au...e exact cum te-as intreba eu cum te cheama si tu imi spui ca ai un nume...(logic...stiam si eu ca ai un nume...insa care...aici e prb...)

2.

scoate cablul audio care e pus la line in.....adica lasa boxle fara sa mai aibe ceva pe intrare si vezi daca face tot la fel
    daca nu....insamna ca cablul tau audio a cam imbatranit...sa placa ta audio are niste probleme...
    daca da....insemna ca s-a dus ceva pe la filtre...oricum revino cu detalii

aa....poate sa fie de la un traf ceva...cum zice lukedan...si daca ma gadesc bine poate sa fie si de la partea de alimetare...asteptam sa revii cu detalii


[email protected] sa iei part 1 a postului ca pe un advertisment....si tind ca nu e primul care l-ai primit pe forum....te apropii de ban....so...watch out

#9
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
noroc cu indicatiile voastre!
am observat asa: Ceva ciudat, am dat shutdown, si am observat ca daca scoateam firul audio din placa de sunet, se mai reducea din sunet... Dar nu mult, si am observat ca era o influentza de la o priza care o pusesem de curand; Dar am scos unitatea centrala din priza si bāzaitul deja nu mai depindea de firul audio; m-am orientat spre firul de alimentare la boxe care intra in monitor; si intamplator am observat ca daca misc mufa boxelor care intra in alimentare (acolo in spate la monitor) dispar fāshaitul... Deci este firul de alimentare a boxelor se pare, nici nu ma gandeam la ala; Chiar langa mufa, pe fir, are o gālma cilindrica de vreo 1 cm diametru si vreo 2-3 cm īnaltzime; nu imi dau seama unde exact este buba, dar e p-acolo: ori in mufa, ori intre mufa si gālma, ori imediat dupa gālma... ori īn gālma... da' e p-acolo ceva... In mare s-a rezolvat, i-am gasit o pozitia in care momentan nu mai face; dar care e buba?, firul intrerupt? (ciudat, p-ala nu l-a mishcat nimeni de cānd e acolo...) O fi ceva deteriorat in gālma? Ce face acea gālma?

Oricum, Mersi de hint-uri!!!

#10
Iubitu

Iubitu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.01.2010
Salut! Am si eu o problema asemanatoare : boxele mele scot un bazait ingrozitor atunci cand joc ceva sau cand folosesc scroll-u' de la mouse..acelasi lucru se intampla si cand port o conversatie pe messenger cu cineva(prin microfon)..dar de data aceasta acest zgomot se aude la cealalta persoana :cursing: ..Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un sfat,sa imi spune de la ce poate fii si cum se poate rezolva? Multumesc anticipat

Am uitat sa precizez : se intampla de vreo 2 luni..iar cand vorbesc pe messenger..sunetul este auzit de persoana cu care vorbesc chiar dak boxele/microfonul sunt decuplate de la calculator
este posibil ca boxele ca faca asta pt k au in apropierea lor un telefon(mai mereu)?si dak da..atunci trebuiesc schimbate boxele..sau e ceva mai grav?

Edited by Iubitu, 17 January 2010 - 18:08.


#11
Iubitu

Iubitu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.01.2010
Salut! Am si eu o problema asemanatoare : boxele mele scot un bazait ingrozitor atunci cand joc ceva sau cand folosesc scroll-u' de la mouse..acelasi lucru se intampla si cand port o conversatie pe messenger cu cineva(prin microfon)..dar de data aceasta acest zgomot se aude la cealalta persoana :cursing:  ..Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un sfat,sa imi spune de la ce poate fii si cum se poate rezolva? Multumesc anticipat

Am uitat sa precizez : se intampla de vreo 2 luni..iar cand vorbesc pe messenger..sunetul este auzit de persoana cu care vorbesc chiar dak boxele/microfonul sunt decuplate de la calculator
este posibil ca boxele ca faca asta pt k au in apropierea lor un telefon(mai mereu)?si dak da..atunci trebuiesc schimbate boxele..sau e ceva mai grav?

#12
ady_has

ady_has

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 17.11.2009
cred ca telefonul e devina ele bazaie de la undele telefonului si nu cred ca din cauza lor

#13
Iubitu

Iubitu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.01.2010

View Postady_has, on 17th January 2010, 20:37, said:

cred ca telefonul e devina ele bazaie de la undele telefonului si nu cred ca din cauza lor


telefonul numai sta acum pe langa boxe..iar ele se aud la fel:(

#14
FolderBulk

FolderBulk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 19.08.2007
:D

#15
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Bazaitul acela apare de la placa audio sau de la sursa de alimentare.
O rezolvare (care a mers la mine) este sa faci un update pentru driverele placii audio si de baza.

O alta rezolvare este sa schimbi sursa de alimentare, bazaitul acela de la ea apare.

Later Edit: Bazaitul despre care vorbesti tu, apare predominant la placile audio incorporate pe placa de baza.

Edited by pelikanu, 17 January 2010 - 20:55.


#16
Iubitu

Iubitu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.01.2010
Da, placa audio este incorporata pe placa de baza.
Sursa este recent schimbata...si la ceva timp dupa aceea a inceput sa bazaie.
Dar, eu sunt incepator...bazaitul poate incepe chiar daca candva nu exista pt aceleasi drivere..(adica bazaie pt ca asa deodata e nevoie de un update?)..dak da cum fac asta?
Imi cer scuze dar pt multi este o banalitate..dar eu chiar habar nu am si as dori sa-mi raspundeti
Multumesc!

#17
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Nu stiu ce placa de baza ai pentru a-ti indica o adresa de unde poti downloada si instala ultimele versiuni de drivere.
Spune-ne modelul placii de baza si indicatiile despre cum se face update-ul vin ..

Edited by pelikanu, 18 January 2010 - 16:46.


#18
Iubitu

Iubitu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.01.2010
pot afla ce placa de baza am din windows? sau trebuie sa-l desfac sa ma uit in el? si cum adica "indicatiile despre cum se face update-ul vin .."?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate