Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Calitate la recodare video

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Intrebarea este: se pierde intotdeauna calitate la recodarea video?

Pun aceasta intrebare in urma unui "experiment".

Am avut 2 materiale video in format DV transferate prin firewire de pe camera miniDV in calculator. Rezolutie 720x576.
Soft folosit in tot ceea ce urmeaza: Pinnacle Studio 8 SE si ambele fime au fost facute cu aceeasi camera miniDV in aceeasi locatie.
Filmul 1 codat in mpeg2 la calitate DVD (720x576) dupa transferul prin firewire.
Filmul 2 format avi DV original dupa transferul prin firewire.
Pe ambele le-am bagat in Pinnacle si le-am codat in format SVCD (480x576 mpeg2) rezultand un singur film.
La vizionarea filmului rezultat am observat ca am calitate mai buna in partea 1 unde la origine a fost filmul ce fusese deja codat o data, iar in partea a doua unde practic s-a facut o singura codare calitatea fiind mai slaba.
De ce?

enjoy,
Mtz

#2
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
>La vizionarea filmului rezultat am observat ca am calitate mai buna in partea 1 unde la origine a fost filmul ce fusese deja codat o data, iar in partea a doua unde practic s-a facut o singura codare calitatea fiind mai slaba.

fiind vorba de un experiment la care nu ai facut publice rezultatele obiective (macar un screenshot ceva daca nu chiar un fragment de 10 cadre comparativ), aprecierea ta este subiectiva si practic intrebarea ta "de ce ?" este mai mult "de ce mi se pare asa  ?", adica nu stiu cum ar putea cineva sa-ti raspunda la ea.
poate are legatura cu deinterlace-ul, cu raportul de aspect, cu cuantizarea folosite la mpeg2 si preluata apoi mai bine la codarea svcd...nu stiu
dar clar o codare pierde calitate, in termeni teoretici (e la mintea cocosului, iti trebuie mate de clasa a II-a cred ca sa-ti dai seama), insa sunt convins ca la anumite setari si teste/experimente cu diversi paramterii, ti se poate parea si ca nu este asa...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate