Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Noutati / Stiri placi video

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
5235 replies to this topic

#1585
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View Postshmu, on 13 februarie 2019 - 13:49, said:

oricum daca nu are ray tracing, tot degaba.. doar nu vrei sa-ti traiesti viata fara ray tracing!
De ce ?
Este indespensabil vietii ?

#1586
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,414
  • Înscris: 01.11.2004
Pai na ce sa fac daca m-am entuziasmat ;>
Sa vedem cum bag patchurile ca acum rulez o strutocamila cu OpenCL din Rocm, Vulkan din AMDVLK si AMDGPU 18.50 pentru maxim de performanta in toate domeniile :>

#1587
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
era o gluma...
asta a zis unu de a facut unul din primele reviews la seria noua si toata lumea a inceput sa faca misto pe treaba asta.

#1588
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,414
  • Înscris: 01.11.2004
Si update cu patch-ul minune pentru AMD pe Linux : RadeonSI Primitive Culling Yields Mixed Benchmark Results

Din ce se vede nu e pentru jocuri unde chiar dauneaza grav sanatatii :>

#1589
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

View Postro_explorer, on 09 februarie 2019 - 22:14, said:

E vorbeam de ținta dezvoltării hardware.
Asta e flagship... nava amiral a flotei AMD... și e intre 2070 și 2080 la performante comparativ cu ce are concurenta. Asta pe gaming.

Parca pe alte topicuri de produse amd se ridica în slăvi eficienta, celebrul raport preț/performanta... s-a terminat cu asta pe domeniul grafic vad.

Da, are competente de gaming dar nu ia decât locul 3 pe podium, prin urmare mai trebuie băgați carbuni în departamentul R&D.
Da-mi un motiv (altul decât fanboism) de ce ar cumpăra un gamer radeonul asta în defavoarea unui rtx 2080? Repet, gamer, nu altceva.
Majoritatea gamerilor sunt pe console, unde AMD are 100% dominatie

#1590
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostBraviaAmpero, on 26 februarie 2019 - 21:51, said:

Majoritatea gamerilor sunt pe console, unde AMD are 100% dominatie
majoritatea GAMERILOR sunt pe pc.

majoritatea alora care se joaca din joi in pasti si nu le pasa de performante sunt pe console.

si ei NU au ales AMD,  ci au ales consola, fara a avea vreo posibilitate de a alege AMD / altcineva.

PS: exemplu concret colegul georgik - a fost gamer, a avut pc. acum se joaca din joi in pasti, are consola.

Edited by shmu, 26 February 2019 - 22:00.


#1591
xvmhunt

xvmhunt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 08.01.2019

View PostBraviaAmpero, on 26 februarie 2019 - 21:51, said:

Majoritatea gamerilor sunt pe console, unde AMD are 100% dominatie
Play si stop dupa cateva secunde. Nu are rost sa enumar miliardele de diferente dintre un pc si consola, concluzia o poti trage si singur din captura (am selectat doar cateva zone, insa mai sunt si vorbim doar de un cadru).

Attached File  Clipboard01.jpg   784.44K   12 downloads


Sursa:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NenWZ4sKcBs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


PS. Se zice ca nu poti pofti la ceea ce nu vezi, caci nu doar detaliile sunt altele, dar prin console se pare ca isi are Dragnea locasul, prea lipsesc multe. Posted Image

Edited by xvmhunt, 27 February 2019 - 10:23.


#1592
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

View Postxvmhunt, on 27 februarie 2019 - 10:19, said:

Play si stop dupa cateva secunde. Nu are rost sa enumar miliardele de diferente dintre un pc si consola, concluzia o poti trage si singur din captura (am selectat doar cateva zone, insa mai sunt si vorbim doar de un cadru).
Depinde de joc, ia uite aici fara rtx(zici ca are, dar n-are ci pur si simplu clasica rasterizare facuta calumea):
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-usL12t4sPM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Quote

PS. Se zice ca nu poti pofti la ceea ce nu vezi,
Exact, tocmai de aceea nu poti intelege  ca mai toti gameri s-au mutat pe console.
A fi uin PC entuziast insemna ca esti si gamer, insa a fi gamer nu implica a fi un PC entuziast.

#1593
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostBraviaAmpero, on 27 februarie 2019 - 12:22, said:

Exact, tocmai de aceea nu poti intelege  ca mai toti gameri s-au mutat pe console.
A fi uin PC entuziast insemna ca esti si gamer, insa a fi gamer nu implica a fi un PC entuziast.
A gamer is a person who plays interactive games, especially video games, tabletop role-playing games, and skill-based card games, and who plays for usually long periods of time.

cred ca generalizezi termenul de gamer si la cei care se joaca casual si rar.

da, sunt si gameri care se joaca pe consola, da, sunt si casuals care se joaca pe pc, dar in general, daca vorbim de gameri in adevaratul sens al cuvantului, PC still rulz.

#1594
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,414
  • Înscris: 01.11.2004
Dupa tine doar cei care nu au ocupatie sunt gameri in adevaratul sens al cuvantului, exclud cei care castiga bani din asta ca acolo se aplica alte reguli, notiunea de fun personal prin gaming fiind deja scoasa din ecuatie cand trebuie sa umple frigideru. Ce faci cu cei care nu stiu sa scrie/citeasca neavand inca varsta necesara care evident intra in market cu telefonul/tableta , iar tranzitia normala e consola nu PC-ul pentru ca e plug & play, parintele/odrasla nu are nevoie de know-how si permite controlul parental mult mai simplu. Aia nu sunt gameri ?

Dar pana la urma unde e stirea ? sa lansat vreo consola noua ? avem vreun leak ceva ?

#1595
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
eu am ocupatie si sunt si gamer. si da, ma joc de fun. niciodata nu m-am jucat pt competitie cu altii sau mai stiu eu ce. si diablo cand n-a mai devenit fun n-am mai jucat.
dar pe langa asta imi pasa sa se vada bine, imi pasa sa am control mai bun - aka maus si tastatura (joc foarte mult RPG).

dar gamingul pe consola... nush... pur si simplu nu mi se pare ca suna a gaming, ci mai mult recreeere si having fun si cam atat. nu poti "customiza" experienta - ce ti se ofera, aia folosesti. hardware, software, controls, etc...

#1596
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Va rog sa nu o luati pe aratura.
Nu vad nimic nou sau stiri despre placi video.
Topicul nu e despre console.

#1597
xvmhunt

xvmhunt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 08.01.2019

View PostBraviaAmpero, on 27 februarie 2019 - 12:22, said:

Exact, tocmai de aceea nu poti intelege  ca mai toti gameri s-au mutat pe console.
Poti transforma pc-ul cand doresti glisand detaliile pe low, ceea ce nu poti cu o consola. Dar nici pe low nu o sa vezi pe pc un copac in halul ala (lasam deoparte reflectiile si elementele lipsa).

On: GTX1660Ti de la 1450 pana spre pretul lui 2060. Cam scump!

#1598
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 27.03.2010
Par sa mai fi scazut preturile, dar nu inteleg de ce au nevoie de alimentare cu 8 pini.
http://www.cel.ro/pl...-pMCAzMDQmMQ-l/

#1599
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
pentru ca e TI? poate poti sa-i dai ceva boost?
in general pt orice placa de gaming cat de cat consider ca ar trebui macar un 6 pin

#1600
xvmhunt

xvmhunt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 08.01.2019
1660
RIP GTX 1060

View Postshmu, on 11 martie 2019 - 12:19, said:

pentru ca e TI? poate poti sa-i dai ceva boost?
in general pt orice placa de gaming cat de cat consider ca ar trebui macar un 6 pin
GTX 1660(Ti) au TDP 120W, asemanator cu GTX 1060 (alimentare auxiliara cu 6 pini). Ma indoiesc ca poti depasi 150W cu overclock, insa 8 pini sunt bineveniti.

#1601
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,414
  • Înscris: 01.11.2004
NEON NOIR: Real-Time Ray Traced Reflections - GDC 2019

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1nqhkDm2_Tw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Arthos, 15 March 2019 - 18:55.


#1602
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Randata pe Vega 56? Hmmm... frumos arata reflexiile, umbrele alea si luminile care se reflecta realist. Hai ca in 5 ani apar si jocurile raytraced care sa mearga pe placi de muritori, nu doar high end

Edited by MembruAnonim, 16 March 2019 - 11:22.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate