Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

vhs to cd

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Amedio_67

Amedio_67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 10.02.2002
Bun si ieftin (daca se poate free), pentru copierea casetelor video pe cd-uri. Pareri despre calitate? Multumiri anticipate.

#2
Amedio_67

Amedio_67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 10.02.2002
Am un tuner WINFAST TV 2000XP DELUXE. Oare sa caut o placa specializata pe captura? Recomandari?
P.S. In jur de 3 milioane....pls.

#3
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
oops. wrong answer.

#4
Amedio_67

Amedio_67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 10.02.2002
Care raspuns e gresit?

#5
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
cate casete/ore ai ? poate iesi mai ieftin si merita mai mult daca iti face cineva treaba cu un echipament k lumea, plus daca se mai si pricepe omu....
mai economisesti si timp, lasand la o parte ca de multe ori mai toate placile sunt f. bune pt VHS iar softurie/driverii exista pe net garla, dar rar vezi o treaba bine facuta...si adica nu din cauza echipamentelor....

#6
Seven[BERE]

Seven[BERE]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 06.11.2002
Ca sa nu mai deschid alt thread intreb si eu aici.

Am o caseta video + video si un tvtuner.
Video-ul are iesiri RCA, tvtunner-ul are video-in RCA. Inteleg ca sunetul din video ( tot RCA) trebuie sa-l aduc in placa de sunet cu un cablu RCA->jack iar din placa de sunet in tvtunner cu un jack->jack.

I: de ce soft am nevoie pt. captura?
R: banuiesc ca Virtual Dub.

I: unde gasesc ceva documentatie?
R: use search button.

Am folosit search da nu m-am lamurit. Exista pe undeva un how-to pt. newbies?

10x
bye

#7
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
la intrebarea 1 depinde si de placa ta, de driverii ei (la fel ca si sistemul de operare). virtualdub nu merge intotdeauna cu orice si oricum....

la a doua intrebare, incearca aici

#8
Seven[BERE]

Seven[BERE]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 06.11.2002
Este o placa kworld cu ultimii driveri pe windows xp sp1.

Sper sa mearga virtualdub sau dscaler.

bye

#9
jotte_ct

jotte_ct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 19.06.2003

Quote

Originally posted by Seven[BERE]

I: unde gasesc ceva documentatie?
R: use search button.

Am folosit search da nu m-am lamurit. Exista pe undeva un how-to pt. newbies?

Daca vrei sa faci o treaba k lumea, ia-ti timp si "studiaza" aici

#10
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
acolo e un forum mai mult de discutii "expert" mode (de fapt cel mai cel), nicidecum un loc sau un tutorial pt newbies, dar intr-adevar, pentru o pasiune puternica este un punct de plecare :)

nicidecum daca vrei sa codezi un material rapid in 2 zile si sa-ti vezi de alte treburi (pt aia da-mi un mail la [email protected] :) )

#11
Seven[BERE]

Seven[BERE]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 06.11.2002
Am caseta de la nunta mea :P si vreau sa o pun pe calculator.
Problemele sunt mai multe: procesorul e slab, hdd-ul e mic, etc.

Am facut un mic test aseara:
am facut o captura de pe atomic, am folosit xvid pt. compresie si wma parca pt. sunet. Rezolutia 512x... la 25 fps. Ca soft am folosit ChrisTV.  A capturat binisor, la vre-o 5 minute am avut doar vre-o 8,10 frame-uri pierdute.

Daca duc rezolutia la 640x480 sau fps-ul la 30 sau fac compresia audio cu lame, se pierd multe frame-uri din cauza procesorului: duron 750.

O sa incerc un codec pt. sunet care sa nu faca compresie cine stie ce.

Spatiu pe HDD nu am decat cel mult 2G... asta e.

Ce as vrea eu sa stiu: ce setari sa fac la xvid sau la divx pt. o compresie mai mica (deci viteza mai mare si frame drop cat mai mic).

10x
bye

PS: GunX, daca nu ma descurc iti dau mail.

#12
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
>Ce as vrea eu sa stiu: ce setari sa fac la xvid sau la divx pt. o compresie mai mica (deci viteza mai mare si frame drop cat mai mic).

daca pui un bitrate mai mare, teoretic compresia e mai mica.
practic, lipsa de putere de procesare nu poate fi inlocuita de nimic. daca se putea asta, nu mai avea sens aparitia sau folosirea nici unui procesor mai rapid de duron-ul tau :)

chiar si cu sunetul lasat necomprimat, un 640x480 nu vei captura fara dropuri sau desincronizari sub P4 la 2.5Ghz.
unde sa mai punem ca semnalul mai necesita apoi si filtrare intretesut-progresiv pentru rezolutia verticala mai mare de 288....

>am facut o captura de pe atomic, am folosit xvid pt. compresie si wma parca pt. sunet. Rezolutia 512x... la 25 fps. Ca soft am folosit ChrisTV. A capturat binisor, la vre-o 5 minute am avut doar vre-o 8,10 frame-uri pierdute.

cu ce ai filtrat semnalul interlaced ? sau ai lasat asa ? sau mai transmite si atomic din cand in cand in progresiv (cum face tele7abc mai nou). nu ai niste liniute deranjante la zonele in miscare ?

#13
Amedio_67

Amedio_67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 10.02.2002
Vad ca nu se inghesuie lumea sa-mi dea niste sfaturi concrete. Ca sa nu mai spun ca s-a discutat mai mult off-topic.
Este vorba de doua casete, circa 5h30'. Si as prefera sa le fac eu. E prima data când fac asa ceva si vreau sa invat. Mi-ar prinde bine niste sfaturi si tocmai de aceea am intrebat si eu pe altii. Calculatorul pe care lucrez are urmatoarea configuratie:
-Mb: Asus A7V600
-Procesor: Athlon XP2500 Barton
-2x256 DIMM PC2700
-Hdd: Barracuda 120 Gb SATA
si cred ca restul componentelor nu mai au importanta prea mare.
Ma ajuta careva?

#14
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
>Si as prefera sa le fac eu.
.
.
.
>Ma ajuta careva?


hotaraste-te. daca vrei sa le faci singur (da-i bataie, cauta pe net si studieaza singur), ori vrei sa ti le faca cineva ca sa nu-ti bati capul deloc...

formul nu inseamna mura in gura, aici pui si tu intrebari mai concrete, la obiect, ceva in particular de care te-ai lovit, nu "sunt novice, nu stiu nimic, spuneti-mi voi ce sa fac de la A la Z, eu vreau doar sa iasa bine si sa nu ma coste mai nimic, nici munca/studiu/timp, dar nici bani"

sau cel putin eu unul nu am timp de predat cursuri gratuite online (credeai ca o sa se inghesuie multi ?)...dar daca gasesti tu pe cineva, bafta !

#15
Amedio_67

Amedio_67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 10.02.2002
Nu vroiam cursuri gratuite. Daca ai sa citesti ce am postat prima data, poate ai sa realizezi ca te-ai umflat degeaba. M-ai intrebat de numarul de casete/timp si ti-am raspuns. Intrebarea era: pot face captura si sa iasa bine cu WINFAST TV 2000XP sau sa caut o placa de captura ?
Si daca ai putea sa enumeri etapele si programul folosit in fiecare (daca nu cer prea mult) ar fi excelent.
Best regards.

#16
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
>Intrebarea era: pot face captura si sa iasa bine cu WINFAST TV 2000XP sau sa caut o placa de captura ?

poti face o captura decenta (buna oricum e un termen relativ). daca ai sursa perfecta, poti face o captura chiar foarte buna !

spuneam doar ca si daca nu poti, alta placa mai buna tot nu ar rezolva problema de vreme ce 99% din cazuri problemele si nemultumirile vin din folosirea incorecta a softurilor si setarea non-optima a codecurilor, nu este vina hardware-ului.

in rest, nu exista o reteta universala cum speri tu ca-ti voi da eu. daca era asa, aveam de mult toti un soft in care clickam o singura data si nu trebuia sa stii nimic, nu se mai chinuia nimeni, era plina lumea de fisiere video impecabile. din pacate nu se poate si procedura (etapele) difera de fiecare data de la caz la caz.

per total, poti folosi un singur program pentru tot : virtualdub.

p.s. abtine-te sa imi dai mie lectii (da, asa ma umflu eu, nu-ti place nu ai decat sa nu mai dai pe aici, nu-ti vom simti lipsa) de vreme ce tu in primul post nici macar nu ai putut formula o fraza normala cu predicat din care sa rezulte clar ce vrei (de obicei asemenea posturi se inchid/sterg instant)

#17
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
amedio_67,
Eu am tot winfast 2000 Deluxe, si am facut capturi reusite.
Am un procesor AMD 1600.
In orice caz daca vrei sa-ti iasa ceva bine, trebuie sa capturezi necomprimat, mai ales ca zici ca ai procesor slab, in schimb o sa-ti trebuiasca un hdd mai mare.
Pentru restul astept intrebari, din putinul care-l stiu iti spun si tie, nu sint expert, dar mi-am pierdut ceva vreme cu asta si pina la urma am reusit.

Vdub e mama lor, asa cum bine spune Gunx.

#18
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
pt captura necomprimat iti trebuie nu numai un hdd mare, ci si f rapid (depinde si in ce format de culoare alegi sa faci asta, daca iti permite driverul)

Offtopic : Mad Max, te rog fara posturi offtopic. Daca fac observatie cuiva, asta nu este o invitatie pentru toti sa isi spuna parerea personala asupra problemei, sa isi exprime cui ar lua ei partea daca ar fi sa se antreneze si ei in divagatie in asa fel incat in final sa batem toti campii la unison. Merci frumos

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate