Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 

6-7 ani pina la colapsul global

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
415 replies to this topic

#1
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
Economia globală continuă să crească, ea ar putea fi dărâmată de evenimente precum o criză financiară prelungită sau o secare a surselor de energie. Alte probleme e foarte probabil să apară:
- evenimente politice violente datorate deteriorării violente a standardelor de viață în Orientul Mijlociu (asta deja a avut loc)
- formarea unei coaliții teroriste internaționale cu scopuri anti-Vestice și cu acces la arme high-tech
- schimbări bruște în patternurile vremii care dăunează grav sănătății umane și economiilor (acum mai iminente decât oricând)
- o epidemie globală pe scara HIV/SIDA
- creșterea mișcării antiglobalizare până când devine o amenințare la adresa itereselor guvernelor vestice și a intereselor de corporație
- colapsul alianței dintre SUA și Europa
- crearea unei organizații de contraforță care ar putea submina puterea Fondului Monetar Internațional și a Organizației Comerțului Mondial, subminarea capacității SUA de a-și exercita capacitata de leader în economia globală. O bifurcație este un punct de decizie critic al unui proces mai vast și mai general: procesul evoluției unui sistem complex. Evoluția sistemelor complexe este în mare parte IREVERSIBILĂ iar calea pe care se desfășoară este înalt NONLINIARĂ.
Bifurcația traiectoriei evoluționare apare când fluctuațiile care au fost corectate anterior prin self-stabilizarea feedback-urilor negative din cadrul sistemului, scapă de sub control: ele rup structura sistemului. În acel moment sistemul întră într-o perioadă de haos. Rezultatul este ori DEZINTEGRAREA sistemului în părțile sale individual stabile (breakdown) ori EVOLUȚIA RAPIDĂ către un fel de sistem care este rezistent fluctuațiilor care au destabilizat sistemul anterior (breakthrough). Într-un breakthrough, sistemul transformat și-a îmbunătăit capacitatea procesării informației, eficiența în folosirea energiei libere, precum și flexibilitatea, complexitatea structurală și a ajuns la nivele adiționale de organizare.

Attached File  poza_1.jpg   242.35K   966 downloads

Edited by Mosotti, 04 January 2007 - 10:26.


#2
ciprianv

ciprianv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 760
  • Înscris: 15.03.2006
Economia globală continuă să crească, ea ar putea fi dărâmată de evenimente precum o criză financiară prelungită sau o secare a surselor de energie. Alte probleme e foarte probabil să apară:
- evenimente politice violente datorate deteriorării violente a standardelor de viață în Orientul Mijlociu (asta deja a avut loc) ASTA DA
- formarea unei coaliții teroriste internaționale cu scopuri anti-Vestice și cu acces la arme high-tech ASTA DA

- schimbări bruște în patternurile vremii care dăunează grav sănătății umane și economiilor (acum mai iminente decât oricând) POSIBIL
- o epidemie globală HIV/SIDA ASTA NU
- creșterea mișcării antiglobalizare până când devine o amenințare la adresa itereselor guvernelor vestice și a intereselor de corporație ASTA NU
- colapsul alianței dintre SUA și Europa IN NICI UN CAZ
- crearea unei organizații de contraforță care ar putea submina puterea Fondului Monetar Internațional și a Organizației Comerțului Mondial, subminarea capacității SUA de a-și exercita capacitata de leader în economia globală DA SI NU

Interesante aspectele enumerate.
Parerea mea este ca ceva se va schimba in viitorul apropiat in sensul ca se va adanci prapastia intre tarile din occidentale si cele orientale si de acolo vor pleca toate problemele. :death:

#3
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
scuze.. rectific:

- o epidemie globală pe scara HIV/SIDA

#4
ciprianv

ciprianv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 760
  • Înscris: 15.03.2006

View Postshapeshifter, on Sep 25 2006, 16:21, said:

scuze.. rectific:

- o epidemie globală pe scara HIV/SIDA
Epidemie? Ce fel de epidemie?
Sa fi ajuns celulele teroriste sa detina arme biologice?

#5
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
Foametea și condițiile nesanitare vor accelera răspândirea HIV/SIDA, SARS și a alor epidemii.

- lipsa apei și a rezervelor de hrană din Africa subsahariană, China, Asia de Sud și Mezo-America vor genera războaie bazate pe foame și lipsa apei
- ultimele eforturi disperate vor fi de a preveni o nouă eră glaciară în Vestul și Nordul Europei, Curentul Golfului producând temperaturi extreme (scăzute) în primăvară și vară
- milioane de refugiați din cauza climei, a orașelor de coastă inundate și a regiunilor joase, urbane și rurale se vor mișca către interiorul continentelor

Edited by shapeshifter, 25 September 2006 - 16:19.


#6
ciprianv

ciprianv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 760
  • Înscris: 15.03.2006

View Postshapeshifter, on Sep 25 2006, 16:35, said:

Foametea și condițiile nesanitare vor accelera răspândirea HIV/SIDA, SARS și a alor epidemii.

- lipsa apei și a rezervelor de hrană din Africa aubsahariană, China, Asia de Sud și Mezo-America vor genera războaie bazate pe foame și lipsa apei
- ultimele eforturi disperate vor fi de a preveni o nouă eră glaciară în Vestul și Nordul Europei, Curentul Golfului producând temperaturi extreme (scăzute) în primăvară și vară
- milioane de refugiați din cauza climei, a orașelor de coastă inundate și a regiunilor joase, urbane și rurale se vor mișca către interiorul continentelor
Sa zicem DOAMNE fereste!!!!

#7
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
În trecut macroshifturile au fost locale, naționale sau regionale. Macroshiftul de azi e global. Evoluția socio-culturală a umanității a ajuns la dimensiunile planetei. Ne apropiem de limitele sustenabilității sistemului nostru globalizat – status quo-ul nu se mai poate menține. Trebuie să se intre în una sau alta dintre căile alternative disponibile în ceea ce privește dezvoltarea. Alternativele sunt numeroase și ,,wide-ranging” (domeniu larg). Ele include la o extremă o progresie care implică creșterea stress-ului (a presiunii asupra sistemului), implică conflict și haos, iar cealaltă o dezvoltare care duce către sustenabilitate și pace.
Scenariul breakdown-ului este un scenariu alternativ cu mare probabilitate intrinsecă. El implică o seroe de stress-uri în creștere, care duc în cele din urmă la haos global.

Attached File  poza_2.jpg   335.67K   425 downloads

Edited by shapeshifter, 25 September 2006 - 16:13.


#8
ciprianv

ciprianv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 760
  • Înscris: 15.03.2006

View Postshapeshifter, on Sep 25 2006, 17:07, said:

De unde ai scos-o?

#9
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
Foarte probabil ca bifurcaţia să fie anul 2012.. până atunci mai putem face ceva.. fiecare.. până nu e foarte târziu pt. a evita colapsul..

#10
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
chiar daca ar fi asa cum zici tu (eu unul nu am informatiile necesare care sa ma conduca spre o astfel de concluzie asupra scalei si a datei), EU sau TU, ce-am putea face sa preintampinam? la nivelul la care vorbesti tu, SIGUR nimic. la nivelul meu, pot cel mult sa-mi deschid umbrela si sa sper ca vantu' nu mi-o va smulge din mana....

#11
Serpone

Serpone

    malus dacus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,892
  • Înscris: 21.06.2006

View Postshapeshifter, on Sep 25 2006, 17:34, said:

Foarte probabil ca bifurcația să fie anul 2012.. până atunci mai putem face ceva.. fiecare.. până nu e foarte târziu pt. a evita colapsul..
Pai din cate am inteles eu, colapsul tot va veni..la ce sa mai lungim treaba! Sa vina, sa treaca, sa ne vedem de treburi :D Mai bine sa vedem cu trecem peste el onorabil sau sa o luam pe linia de duce in sus, aia e buna nu? :D

#12
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
păi da, dar poate nu o să mai aibă cine să stea pe vreun forum.. Einstein spunea că nu poți rezolva o problemă cu același tip de logică care a generat problema.. trebuie schimbat ceva.. cultura dominantă.. iar cultura dominantă care este acum sucks.. ,,Occidentul e un cadavru înmiresmat" că să-l citez pe Cioran.. pe de altă parte nici Orientul nu e mai breaz..

Edited by shapeshifter, 25 September 2006 - 17:06.


#13
rolo

rolo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 24.02.2006

View Postciprianv, on Sep 25 2006, 17:09, said:

De unde ai scos-o?

Ei bravo, de unde a scos-o...
Ce, tu nu ai un glob de cristal care iti spune viitoru?

#14
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
,,tigrule" iar mă miroși la topicuri.. e vorba de rapoarte, analiză.. nu de Hâncu..

Edited by shapeshifter, 25 September 2006 - 17:02.


#15
rolo

rolo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 24.02.2006

View Postshapeshifter, on Sep 25 2006, 17:58, said:

,,tigrule" iar mă miroși la topicuri.. e vorba de rapoarte, analiză.. nu de Hâncu..


Cu mine vorbeai?

Si Hâncu avea rapoarte pe masa si alte 'studii'

Acum serios vorbind, si eu cred ca istoria este liniara si ca ne indreptam se finalul ei. Dar nu as putea sa spun ca peste 6-7 ani.

PS Ne-am mai intalnit undeva?

#16
Serpone

Serpone

    malus dacus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,892
  • Înscris: 21.06.2006

View Postrolo, on Sep 25 2006, 18:06, said:

Cu mine vorbeai?

Si Hâncu avea rapoarte pe masa si alte 'studii'

Acum serios vorbind, si eu cred ca istoria este liniara si ca ne indreptam se finalul ei. Dar nu as putea sa spun ca peste 6-7 ani.

PS Ne-am mai intalnit undeva?
Ehh finalul poate fi maine sau poate fi peste 1 milion de ani!! In principiu da, ne indreptam spre final :D

#17
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
măi băieți, holocaustul după actualele prognoze o să fie prin 2020.. cine își spune în barbă că asta nu e ,,really real", va simți pe propria piele holocaustul.. că nu va fi în 2020, că va fi în 2030 să zicem ce mai contează..
nimic pe lumea asta care e făcut fără cap, nu rămâne fără efect.. vremea celor cu mațul gros a trecut.. ei sunt deja morți.. trăiesc în lumea lor.. să le fie mațul plin.. Amin!

Edited by shapeshifter, 25 September 2006 - 17:25.


#18
zoriana

zoriana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 19.06.2006

View Postshapeshifter, on Sep 25 2006, 18:23, said:

măi băieți, holocaustul după actualele prognoze o să fie prin 2020.. cine își spune în barbă că asta nu e ,,really real", va simți pe propria piele holocaustul.. că nu va fi în 2020, că va fi în 2030 să zicem ce mai contează..
nimic pe lumea asta care e făcut fără cap, nu rămâne fără efect.. vremea celor cu mațul gros a trecut.. ei sunt deja morți.. trăiesc în lumea lor.. să le fie mațul plin.. Amin!
FIAT LUX__

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate