Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Laptop cu autonomie mare

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004

View Postrcostin, on Feb 7 2007, 01:16, said:

Parere personala: cauta un DELL care are baterie de 9 cells si inca una de 6 atasabila in locul DVDROMului in media bay => 15 cells => cam 10 ore
Interesanta solutie. Sincer nu am auzit de modul asta de suplimentare. Ai un link?

#20
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View PostHazard, on Feb 7 2007, 09:32, said:

Interesanta solutie. Sincer nu am auzit de modul asta de suplimentare. Ai un link?

Majoritatea notebook-urilor au ca solutie de autonomie, un tip special de baterii pt slotul Ultra-Bay de la unitatea optica!
Personal, mi se pare ceva folositor... dar destul de costisitor!

Uite pentru Lenovo, de exemplu: http://odin.emini.dk...prod_nr=40Y6789

Si aici ceva pe Wiki - http://www.thinkwiki...raBay_batteries

Eu doar despre IBM am auzit ca ar avea astfel de baterii, despre Dell nu...

#21
schumy1502

schumy1502

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 03.01.2007
care este cel mai bun laptop la capitolul autonomie ??sunt tare curios

#22
dr_paul

dr_paul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 28.08.2006
Unul pe care il alimentezi cu celule solare... doh  B)

#23
rcostin

rcostin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 25.07.2006
Personal am un dell latitude D820. Bayul este folosit ca:
1. DVD (sau alta unitate optica)
2. floapa
3. al doilea hard
4. media bay battery

Deviceul este vazut pe USB

Diferentele nu sunt chiar mari la pret: o baterie de 9 cells normala (UP TO 6.6 HOURS cum zic ei) costa cu 19$ mai mult ca una de 6, insa una de 6 cell "media bay" este  119$. La celelalte laptopuri, in special HP si IBM exista o baterie externa care se ataseaza pe fundul laptoapei ei ii da un o poziie inclinata (arata ca un plan inclinat).

Problema e ca, mai multa autonomie => baterie mai mare => greutate mai mare

#24
ale96andru

ale96andru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.05.2007
http://www.emag.ro/a...carcatoare-i432

Quote

Baterie: Li-Ion

Autonomie de lucru (ore): Pana la 6 ore
oare este pe bune? are cineva o asemenea jucarie? Si eu as avea nevoie de un laptop pentru facultate. Nu caut o autonomie prea mare, notebook-ul fiind destinat exclusiv "invatzatului" si realizarea diferitelor proiecte. Inclin catre un apple macbook pentru ca au configuratii bune in comparatie cu pretul, tastatura in romana si aspect atragator.

Edited by ale96andru, 06 November 2007 - 16:06.


#25
romeomanciu

romeomanciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 06.06.2006
Dell 1720 cu baterie de 9 celule
Autonomie cu wi-fi deschis 3,5 ore cu wi-fi inchis 4,5 ore totul la maximum
Ascultat muzica cu ecranul inchis 6-7 ore
Daca in schimb ai dell 1520 si ii pui bat de 9 cell cred ca oa va duce mai bine deoarece are ecranul mai mic si un sungur hdd

#26
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Foloseste cineva "baterii solare" (celule fotovoltaice) ?

Am gasit pe net mai multe modele flexibile, pliabile de 12V cu mufa bricheta de masina, care pot fii folosite impreuna cu un adaptor de masina.
Am gasit de puteri diferite: 6W, 10W, 26W, 52W, e.t.c.
Cu cat puterea este mai mare si suprafata/greutatea este mai mare...

Intrebarea mea este daca foloseste cineva in productie asa ceva si daca da, cat de eficiente sunt, inclusiv cu lumina artificiala (ex. neon, bec).

#27
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,527
  • Înscris: 20.10.2006
Cu lumina de neon am inteles ca nu ar merge.

#28
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005

View PostLunaCrystal, on Nov 30 2008, 10:02, said:

Cu lumina de neon am inteles ca nu ar merge.

Am o vechitura de calculator de buzunar (nu PC !) de acum 30 de ani, care functioneaza numai pe baza de celule fotovoltaice. Functioneaza la bec cu "lumina calda" precum si neon fara probleme... bineinteles ca acolo este vorba de 1,5v cu un consum infim, insa daca tehnologia de acum 30 ani produce curent electric, presupun ca si cea de acum poate...
Intrebarea este cat % din capacitatea maxima produce... din ce am observat un laptop consuma ~25W (asta fara sa mai adunam si incarcarea acumulatorului).

Pana la urma daca imi cumpar asa ceva nu vreau sa ma trezesc ca de fapt imi mareste durata de viata a acumulatorului cu 30-50% deoarece nu produce suficent curent... pentru asa ceva pot folosii un acumulator suplimentar...
De asta intreb care este situatia in practica...

#29
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
O soluter mai extrema folosesc eu . Un acumulator ,de motocicleta banuiesc ca e , de 45 A , dar nu e chiar asa de greu  :D , si un adaptor sa faca de la el 19v cat trebuie la laptop . Nu e usor asa dar tine si 20 de ore ,poate si mai mult , dar nu am incercat .

#30
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006

View Postlucifer76, on Nov 30 2008, 19:30, said:

O soluter mai extrema folosesc eu . Un acumulator ,de motocicleta banuiesc ca e , de 45 A , dar nu e chiar asa de greu  :D , si un adaptor sa faca de la el 19v cat trebuie la laptop . Nu e usor asa dar tine si 20 de ore ,poate si mai mult , dar nu am incercat .



Acum astfel de solutii sunt multe , dar nu cred ca oricine are timp sau mai ales e dispus sa incerce asemenea lucruri , nu de alta dar risti 40 de milioane...
e mare acumulatorul ?

#31
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Varianta cu acumulatorul este cea mai folosita.... ma refer la acumulatori suplimentari pe LiIon... din pacate la orice varianta cu acumulatori creste greutatea prea mult :(
Varianta cu celule fotovoltaice de 52W, are o greutate de 0,5kg. in plus atata timp cat ai suficenta lumina nu se termina curentul... pe de alta parte daca nu ai suficenta lumina este aproape inutila :(

#32
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Acumulatorul are 3kg si un pic . L am luat de la talcioc cu 100 lei  :lol: . Unu normal de laptop e 300 si nu tine atat . La el am pus un incarcator de la bricheta auto care mareste tensiunea .
    " Varianta cu celule fotovoltaice de 52W, are o greutate de 0,5kg. "  Asta cat costa ? Si are 52w doar cand e soare maxim vara , acum nu mai scoate atat .

#33
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Am inceput sa i-au si eu in calcul varianta cu acumulatorul suplimentar de 12V, mai ales ca am deja incarcator de masina.
Am gasit acumulator etans folosit de obicei in UPS-uri, ~2-3kg de 12V cu 9Ah (adica maxim 108W) la 60RON (~20x10x5cm).
La un consum de ~25W/h ar trebuii sa reziste cel putin 4 ore...

#34
marius_megane

marius_megane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 10.07.2007
Ce noutati mai sunt de ex pentru laptop 10 inch care are cea mai mare autonomie.

#35
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008
Dintre noutati de netbook-uri cu cea mai mare autonomie am observat Samsung NF210 care promite 14,5 h:http://www.marketonl...50-250gb-1024mb

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate