Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

un sfat

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
romeo

romeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 24.02.2002
am un LAN intr-un bloc pe BNC conex peer to peer in curind o sa ne punem net prin cablu TV ,intrebare:
-cum pot sa fac ca printr-o singura conex.la net sa avem toti  acces la net nu ma refer la soft ca asta stiu , mentionez ca modemul TV foloseste si mufa UTP... trebuie schimbat pe UTP si un HUB ?ok sa zic ca schimb pe UTP si pun un HUB cum fac cu modemul TV , il conectez la HUB ? ca la calc nu pot ca am conexiunea la HUB pt retea ?

#2
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
Chiar azi am vazut in magazin "gamer kit" care consta dintr-o placa de retea obisnuita si una care avea si un... hub (sau ceva asemanator) incorporat (se pot conecta la ea alte 5 calculatoare dupa cum zice in reclama). Cu asa ceva cred ca se poate iesi la internet... Peste doua saptamini ma interesez exact despre ce e vorba si daca face asa ceva.

#3
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
Nu mah, nu te lega la cap cu HUB on LAN Card ...

Ca sa faci share in retzea intzi trebuie un server ... sory ... sau un PC care sa stea pe post de server ... de ce?

Pai uite: ISPul itzi da un SINGUR IP (de obicei), pe care trebuie sa-l rutezi ca sa itzi vada shi celelalte PCuri netu' ... pentru asta itzi trebuie un calculator care sa stea aprox in permanentza deschis shi sa aiba 2 placi de retzea: una pentru modemu' de cablu shi alta pentru retzea ... alta solutzie e cu modem-shared, care e special shi care de fapt e un combo-box - modem+switch, care duca pana la maxim 16 conexiuni ... da' asta tre sa faca ISPu, deci trebuie sa plateasca shi ceilaltzi ...

Deci ramane tot slutzia de baza: server cu routare ... sorry, da' modemu' nu potzi sa-l bagi direct in hub sau switch ... poate doar daca itzi iei un router fizic :D:D:D (shi nu cred ca vrei) ...

Daca ai nelamuriri, baga aici ... raspund cat pot de repede ...

#4
ZET

ZET

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.03.2003
potzi baga modemul in sw daca ai mai multe IP-uri rutabile (de la ISP - ceea ce se face doar la abonamente mai mari). plus ca pe modem se pot limita numarul de mac-uri invatate. adica s-ar putea sa nu-tzi mearga decat 3 statii odata, sau 5, sau depinde de ce limita are modemul. Unele au si 15, dar majoritatea sunt de 3. Mai nou am vazut cu 1 mac maxim invatat.

Adica tot mai bine e sa folosesti un router. vezi si alte discutii de pe acest forum, care te-ar lumina. nu are sens sa vorbim de 100 de ori aceleasi lucruri.

#5
nevrax

nevrax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 19.05.2004
romeo

am mai zis asta pe un thread... asa ca dau doar paste :)

Totusi o mica adaptare trebuie facuta... exista switch-uri (surecom parca) care au si port bnc. conectezi si sw-ul la retea pe portul bnc si in sw mai pui si router-ul de care iti zic mai jos... si gata :)

Ti-am zis astea daca tii NEAPARAT sa mai ai retea pe BNC, daca nu SCAPA de cablurile alea si pune tara UTP si switch-uri.

Sa revenim la router:

- daca ai sange-n vena... foloseste un 486 cu 8 MB RAM  si cu un linux mic (SmoothWall 1.0  ar fi de ajuns)... te costa cam 300 de mii  pc-ul iar restul te chinui sa ti le faci... sau ceri ajutor

- daca vrei ceva simplu si fara bataie de cap ia-ti echipament. ai documentatie, interfatza web de administrare... etc etc etc. iti recomand un echipament superb (http://www.ral.ro) P944S - modem de cablu DOCSIS 1.x + router - ZyXEL care costa 143 para  si face tot ce-ti trebe

-------------------------
Prestige P944S cable modem router cu serie noua chipset de rutare contine switch 4 porturi LAN 10/100Mbps, conector RF "F" si este certificat Cable Labs, compatibil MCNS DOCSIS 1.0, upgradabil DOCSIS 1.1, downstream maxim 42.88Mbps, upstream maxim 10.24Mbps, rutare RIP1&2, capacitate full-NAT, DHCP server/client
Specificatii tehnice

chipset avansat cu functii suplimentare fata de P941R precum:

Multi-NAT care ofera protectie pentru reteaua LAN, facand posibila rularea de aplicatii care solicita adrese IP valide multiple

suporta date speciale VSIF (Vendor Specific Information Field)

suporta rutare IP: TCP, UDP, ICMP, ARP, RIPv1 & RIPv2, rute statice programabile, IP alias pentru trei retele logice pe acelasi mediu fizic si IP

multicast pentru trimiterea de pachete IP catre grupuri de statii


include un switch Fast Ethernet 10/100Mbps cu 4 porturi ... aici e faza cu sw-ul care are si bnc...

-------------------------

IT'S UP 2 U!

#6
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.12.2003
Scurt si la obiect.... Save yourself from trouble... Schimba infrastructura.... Am facut si eu experiente din astea si mi-am blestemat zilele.... Cam asta ar fi. O mie de vorbe un ban nu fac.

#7
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
MAMA:) 28-02-2002 22:10
Zet tu chiar crezi ca omul nu a rezolvat problema?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate