Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Probleme de Logica,Inteligenta

- - - - -
  • Please log in to reply
5808 replies to this topic

#5779
volumepower

volumepower

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 14.08.2013

 pufonel, on 14 iulie 2014 - 21:18, said:

Prin cloaca.

de fapt prin curte Posted Image

#5780
Liviut96

Liviut96

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.03.2011
Salutare! Trebuie sa rezolv o ghicitoare si nu-i dau de capat, apelez la voi daca reusiti sa ma ajutati
Ghicitoare ii:
Ce-i Ileana cu Marin daca mama lui Ileana ii soacra cu mama lui Marin?

P.S raspunsul nu-i gradul de rudenie, se afla in prima parte ce-i Ileana cu Marin

#5781
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
Pai zi-ne tot atunci. De unde sa stim noi la ce se refera ghicitoarea cand singurele indicii pe care le da (si le dai si tu aici) se refera la gradele de rudenie...

Edited by AlexEn, 30 October 2014 - 20:03.


#5782
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006
Tatal lui Marin e fiul Ilenei, deci Marin e bunicul Ilenei. Sau Ileana e nepoata lui Marin.

#5783
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
Pufonele, o dadusi cu logica in balta. Daca tatal lui Marin e fiul Ilenei, Ileana e bunica lui Marin, nu invers.

Edited by AlexEn, 04 November 2014 - 09:26.


#5784
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

 Liviut96, on 30 octombrie 2014 - 18:50, said:

Ce-i Ileana cu Marin daca mama lui Ileana ii soacra cu mama lui Marin?
Dacă mama Ilenei ar fi soacra mamei lui Marin, atunci Ileana ar fi mătuşa lui Marin.
Dar nu e cazul. Ambele mame fiind soacre.
Deci:

Soţ şi soţie. :)

#5785
Liviut96

Liviut96

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.03.2011
Raspunsul era barbat si femeie

#5786
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Atunci e unul prost, după cum e formulată ghicitoarea.
Atât timp există acel dacă, nu te poţi opri înaintea lui.
În plus mamelor li se atribuie calitatea de socră, nu de femeie, aşa că răspunsul oferit de tine este invalid. :)

#5787
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

 Liviut96, on 05 noiembrie 2014 - 12:02, said:

Raspunsul era barbat si femeie

nu e nici de logica, nici de inteligenta ghicitoarea ... e de rahat.
o intrebare stupida cu o mie de raspunsuri posibile ...

#5788
Costel71390

Costel71390

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.03.2015
la 4 cei 2 nu au buric

#5789
alexandrualexe

alexandrualexe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 05.07.2015

 TheGrudge, on 02 martie 2012 - 10:07, said:

O problema care s-ar fi dat la interviul pentru angajare la Google :

Un răufăcător nebun te obligă să joci cu el ruleta rusească. În cilindrul revolverului sunt trei gloanţe, în camere consecutive. Revolverul are şase camere pentru gloanţe. La începutul jocului, cilindrul revolverului este învârtit o singură dată. Apoi, arma va fi pasată între voi (tu şi răufăcător) până când va elibera un glonţ. Răufăcătorul te lasă să alegi dacă vrei să fii primul sau al doilea care trage. Ce ai alege, pentru a avea mai multe şanse să rămâi în viaţă? Explică răspunsul.

Sursa : http://www.realitate...l#ixzz1nwd9NJWh

E veche. Dar nu s-a dat un raspuns corect (parere personala). Problema este de logica/inteligenta. Multi au dat raspuns matematic. In cazul asta nu s-ar mai numi problema de logica si una de matematica. Raspunsul este usor si poate fi dat de aproape oricine deoarece este vorba de probabilitate, rezolvare ce poate fi facuta rapid printr-un grafic etc.

Problema fiind de logica, raspunsul corect este urmatorul: alegi sa tragi primul si il ucizi pe raufacator. Astfel ai sansa 100% sa ramai in viata.

Edited by alexandrualexe, 16 February 2016 - 02:44.


#5790
Aunti

Aunti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 31.01.2016

 TheGrudge, on 14 septembrie 2006 - 21:58, said:

O sa incep eu, am cateva, sper sa mai gasesc pasionati si printre voi Posted Image
Sorry daca mai e un thread similar insa am cautat si nu am gasit decat Teste IQ.

1.In vremurile de demult trăia un împărat orgolios nevioe mare. Se credea cel mai puternic si mai destept om din lume si se mânia nespus numai la gândul că ar putea exista cineva mai grozav ca el.

Si iată că, din gură în gură, ajunse zvon la urechile lui că pe undeva vietuia un întelept foarte ager. Impăratul, vrând sa se descotoroseasca de el, porunci ca înteleptul sa fie grabnic întemnitat si judecat pentru o pricină scornită. Fără să zăbovească prea mult, judecătorii l-au condamnat pe întelept la moarte. Adus în fata tronului, împăratul i-a spus trufas:
- Alege-ti singur moartea. Vei fi spânzurat, ori doresti să ti se taie capul?
- Nu doresc nici una nici alta, zise înteleptul, dar n-am încotro. Totusi, mărite împărate - continuă el - as vrea sa-mi împlinesti, asa se obisnuieste, o ultimă dorintă: să-mi aleg singur moartea. Voi rosti câteva cuvinte. Dacă le vei considera drept un adevăr, atunci să mi se taie capul; dacă, dimpotrivă, vei găsi că cele spuse exprimă un neadevăr, atunci să poruncesti moartea prin streang.
- Mă învoiesc! - zise îndată împăratul, vrând să arate celor din jur că stie să respecte ultima dorintă a condamnatului.

Iar condamnatul a rostit nu mai mult de trei cuvinte si ... a scăpat cu viată! Care au fost cuvintele salvatoare?




2.O femeie se duce la un hotel din austria,ia o camera,se duce isi cara bagajele,se`ncuie in camera incuie geamuri,usi si nu mai iese.dupa 3 zile aia de la hotel vazand ca nu iese se duc,sparg usa si gasesc 2 cadavre.cine era al 2lea?



3.Un om sta la etaju 10 al unui bloc,ia in fiecare zi liftu coboara pana la parter,se duce la munca,isi face treaba,se intoarce acasa si ia liftu doar pana la 6.Omu e obosit,nu vrea sa se opreasca la nimeni,vrea sa ajunga cat mai repede.liftu nu are probleme dar totusi nu poate urca pana la 10.de ce?



4.Un savant gaseste la polu nord 2 cadavre..si isi da seama k sunt adam si eva.Cum si-a dat seama?
-mincinosul spune ca minte-

#5791
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Cumnati...

#5792
VictorI

VictorI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 22.11.2006

 alexandrualexe, on 16 februarie 2016 - 02:41, said:

Problema fiind de logica, raspunsul corect este urmatorul: alegi sa tragi primul si il ucizi pe raufacator. Astfel ai sansa 100% sa ramai in viata.

nu e chiar asa... Daca nu ai glont pe teava ? pana armezi din nou, te-a fript !

#5793
Aunti

Aunti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 31.01.2016

 Liviut96, on 30 octombrie 2014 - 18:50, said:

Salutare! Trebuie sa rezolv o ghicitoare si nu-i dau de capat, apelez la voi daca reusiti sa ma ajutati
Ghicitoare ii:
Ce-i Ileana cu Marin daca mama lui Ileana ii soacra cu mama lui Marin?

P.S raspunsul nu-i gradul de rudenie, se afla in prima parte ce-i Ileana cu Marin
dupå divort,rude prin aliantå

foste

#5794
bleujandarm

bleujandarm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.06.2013

 Trinfidelity, on 29 septembrie 2006 - 14:29, said:




inca una:
Un barbat vede un urs. Apoi merge un kilometru spre SUD, un km spre EST si apoi un km spre Nord si ajunge de unde a plecat. Ce culoare are ursul ?

(explicatia e perfect logica si e singurA)

Ignorand chestiunea culorii ursului, care oricum are un caracter ludic, Polul Nord nu este singurul loc  de unde urmand traseul din problema, ajungi in acelasi loc. Eu am mai gasit 2 situatii. Care sunt acestea?

#5795
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Tot ma gandesc la problema asta si nu i pot da de capat.

Medicul ti a prescris 2 pastile care arata la fel , dar se afla in sticle diferite, pe care trebuie  sa le iai in fiecare zi cate una din fiecare. Fie butelia x si y cu pastile. Intr o zi ai luat o pastila din butelia x si ai pus o in mana si din greseala din butelia y au cazut 2 pastile. Ai in mana 3 pastile si nu mai stii care e din x si care e din y. Cum poti sa iai ce ti a prescris medicu?

Edited by exydos, 10 October 2019 - 10:37.


#5796
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Le arunci pe toate trei si iei altele.
Dar cu atentie sa nu repeti greseala.


Desigur, la mine s-a intamplat altfel in viata reala:
aveam pastila x in mana si cand rasturnam din flaconul/butelia cealalta pastila y au cazut doua langa pastila x.
Eu am fost atent si am vazut ca pastila x era la marginea palmei, pastila din mijloc era y iar cealalta pastila y era la margine inspre mine.

Desigur, am avut noroc altfel le aruncam pe toate trei si luam altele Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate