Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Canon - are probleme cu, :) culoare violet?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003
Deci acuma detin un canon A610 dupa ce batranul A80 a inceput sa imbatraneasca.

La canon A80 am fotografiat cateva branduse (pacat ca nu am pozele si nici nu stiu exact cand le-am facut) si am observat ca in poze brandusele sunt albastre si nu violet. ok, nu am dat importanta dar acuma cu noul canon A610 se intampla exact acelasi lucru.

am facut cateva poze la o floare care avea culoarea branduselor si surpriza, violetul este perceput ca si albastru. in conditii normale de folosire nu am observat ca violetul sa fie perceput ca si albastru dar la fotografierea florilor ....hhhh

atasez o poza cu floare care ar fi trebuit sa aibe culoarea violet culoare branduselor ...


De ce se intampla acest lucru?

Attached Files



#2
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
hei, ala e violet :D

#3
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Eu vad violet. Ti'ai calibrat monitorul? :photo:

#4
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
confirm!
pe lcd-ul camerei cum le vezi?
sa nu ai tu cumva probleme cu ochii (am mai vazut cazuri)

#5
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003
LOL

:)) probleme cu ochii :))
deloc

deci acuma serios, da, intr-adevar da spre violet, dar nu e culoarea originala. credeti-ma.
nu stiu alte aparate cum fac pozele dar cine are un canon sa incerce sa pozeze o brandusa.

culoarea pe ecranul LCD al camerei poate ca nu arata poza reala si se vede cu o nuanta de albastru dar nici pe ecranul monitorului si am si un laptop si un hp 22"  u arata culoarea originala a florii.

Cum as face diferenat intre cele 2 culori daca as avea probleme cu ochii.

Deci 100% nu sunt probleem cu ochii sau monitoare calibrate :).

Ma repet, da are o tenta de violet cu albastru dar imaginati-va o bradusa

Attached Files



#6
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003
Comparati cele 2 culori si spuneti-mi ca nu vedeti diferenta intra violetul de sus si violetul de jos. :)

#7
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
De fapt problema este legata de saturatia culorii rosu.

Din cauza ca rosul este o culoare aflata la capatul spectrului vizibil si faptului ca senzorii digitali inregistreaza si lumina infrarosie, producatorii pun peste senzor filtre IR. Acestea de multe ori mai "taie" si din nuantele de rosu vizibil, nefiind perfecte. De multe ori aceste imperfectiuni se rezolva din softul camerei.

Si la 300D exista problema asta (noise-ul devine mult mai repede vizibil in cazul saturarii unei imagini pe zonele de culoare rosie). Deci problema ta este legata de faptul ca rosul este mai putin prezent in imaginea ta decat in realitate, si dupa cum se stie, violet = rosu + albastru, deci daca lipseste rosu, vei avea doar albastru).

O alta cauza poate fi white-balance-ul setat gresit, ceea ce poate da o nota generala de albastru intregii imagini. In prima imagine ai culorile prea reci, iar in a doua - prea calde. Pentru a corecta problema trebuie lucrat individual pe canalele de culoare intr-un editor de imagini.

Sper ca nu te-am bagat mai in ceata.

Edited by adipelcz, 12 September 2006 - 13:12.


#8
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Seteaza white balance-ul (WB) pentru a detecta culorile mai reci. Incearca o coala alba sau si mai bine, o placa de azbest, iluminata corect.

#9
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003
Nu, nu m-ai bagat mai in ceata. Am inteles in mare care ar fii problema. Deci aceasta "problema" poate exista :) si nu am probleme cu ochii cum se spunea mai sus :).

Sunt curios daca aceasta problema apare si la alte aparate decat canon. Eu pe 2 aparate am sesizat aceasta diferenta de nuanta.

#10
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Eu cred ca apare la toate aparatele, pentru ca e o problema de fizica/optica. Sunt destul de multe care au probleme cu culoarea rosu (desi putin observabila in viata de zi cu zi).

#11
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View PostArpi, on Sep 12 2006, 06:53, said:

deci acuma serios, da, intr-adevar da spre violet, dar nu e culoarea originala. credeti-ma.
nu stiu alte aparate cum fac pozele dar cine are un canon sa incerce sa pozeze o brandusa.
Eu am Canon dar nu am branduse... Oricum poza aia este destul de violeta.
Vezi ca la Canon se pot modifica culorile pozei (My Colors) - sa nu fie schimbat ceva pe acolo.
Nu mai repet ce s-a zis despre white balance.
De asemenea poti cauta pe gogu ceva in genul de mai jos (pt documentare):
http://desktoppub.ab.../cal_camera.htm

Edited by SuperDuper, 16 September 2006 - 05:55.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate