Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

ISA 2004 + Citrix CISCO Client

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Quax

Quax

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.01.2006
Salut.

          De cateva zile am un server ISA 2004/2003R2. Desi mi l-am dorit destula vreme, acum imi vine sa trec pe router, la loc...
          De la firma mama ni s-au dat 2 laptop-uri setate pentru DHCP si restrctionate la nivel de user. De pe ele se lucreaza cu Citrix si client de CISCO pentru a se lega la adresa din tara cu oameni foarte bogati, de unde sunt cei care ne-au inghitit de curand...
          Am creat o regula pe ISA, unde am lasat "internal" la "from", iar la exterior am pus adresa de ip a "lor". Nu merge. Am facut un schimb de mailuri cu unul dintre IT-stii firmei mama si el mi-a raspuns:

"Your provider has to open the IP-Sec-Protocol on the Firewall for the address"

Cum inainte de ISA a mers fara probleme, i-am zis ca nu e de la asta. Am cerut sa-mi dea mai multe detalii...

"It is a one way connection. You need the Standard-IPSEC-Ports and you may need the UDP-Port 4500."

I-am scris din nou: "Our ISA settings for this VPN contain the following protocols: IPSec ESP & IPSec ESP Server, IPSec NAT-T Client & IPSec NAT-T Server. At IPSec NAT protocols parameters/Primary Connections we have Port Range – 4500 and at Protocol Type – UDP." Si: "But the connection does not work yet. Your notebooks are not members of the internal domain and I can’t configure them because user rights are restricted. It can be this the problem? (notebooks not included in domain?)"

Ultimul mail de la el: "I think, you have to allow all IP-Addresses in your subnet to connect with VPN instead of only the Domain-Computers. Auer notebooks will get the IP-Address with DHCP."

Cum spuneam si mai sus, la regula respectiva am lasat "internal" cuprinzand toate ip-urile noastre, la "from".

Mesajul de eroare este urmatorul:
"“Secure VPN Connection terminated locally by the Client. Reason 412: The remote peer is no longer responding.”  "

Care sa fie problema?

Multumesc.

#2
muntos

muntos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 03.08.2002
Salut, incearca pe forumul de la www.isaserver.org , ai mai multe sanse sa-ti raspunda cineva la problema ta.

#3
muntos

muntos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 03.08.2002
Si parca clientii de VPN nu fac parte din Internal, e un group separat..

#4
Quax

Quax

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.01.2006
Acum merge. Nu am mai lasat ipsec-urile si i-am dat all outbound la setarile catre exterior. Temporar, pana ce it-stii elvetienilor isi dau seama ce si cum, ca pe mine ma depaseste.

Multumesc,

Quax

#5
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
eixsta vreo problema de instalare a clientului de isa server 2004 pe un windows xp? am nevoie de firewall pt a da drumu' la un port pe masina respectiva, pt o aplicatie, iar tot ce poate sa faca in xp este browsing... nu gasesc deocamdata nimic pe net, mai caut

#6
muntos

muntos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 03.08.2002
Este posibil sa nu se fi instalat bine clientul de firewall si sa nu poata autentifica aplicatiile care doresc sa iasa.

#7
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
problema apare constant pe xp...e mai mult de-atat

#8
muntos

muntos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 03.08.2002
Instaleaza ISA Firewall Client tool de aici si ruleaza in linie de comanda fwctool.exe pingserver si posteaza aici rezultatele.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate