Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Genius Home Theatre SW 5.1 + Creative SB Live 5.1 problem

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
h.robert

h.robert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 29.05.2002
Problema se manifesta in felul urmator...  nu se aude boxa centrala cand ascult muzica sau ma uit la filme non AC3. Care-i revolvarea?

Multumesc!

#2
Paxus

Paxus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 29.08.2002
sunt bagate mufele corespunzator? mai uita-te o data...mai verivica si mufele care intra in comp...si vezi din softu placii audio daca e pe 5.1...daca

ps .vezi sa ai ultimile drivere!!!

#3
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,309
  • Înscris: 05.06.2002
Problema a mai fost discutata pe forum.
Sistemul de sunet 5.1 a fost conceput de laboratoarele Doby special pt filme, DVD-urile vin cu sonor AC3 sau DTS in care sunt 5 canale separate. Sunetul stereo (2 canale) nu are nici o treaba cu sistemele 5.1. Degeaba incerci sa faci sa se auda muzica pe 5 canale ca tot ce poti sa obtii este doar un pseudo 5.1. Daca vrei numai decat treaba asta cauta ca erau niste plugin-uri pt Winamp. In schimb daca vrei sa te bucuri cu adevarat de efectele Dolby Souround cumpara-ti DVD si uitate la filme, efectele pe 5.1 sunt deosebite. Aud de multa vreme discutinduse de DVD audio dar eu personal inca nu am apucat sa vad asa ceva, astea au sunetul tot pe 5 canale. A incerca sa faci muzica stereo sa o faci sa se auda 5.1 e ca si cum ai vrea sa faci din mono stereo. Iese un rahat.
Intelegeti oameni buni, sistemul 5.1 a fost conceput pt DVD, in central la DVD-uri se aud numai dialogurile, pe sateliti efectele de spatialitate si muzica, pe woofer LFE (low frequency effect).

#4
Seven[BERE]

Seven[BERE]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 06.11.2002
@Fane: la jocuri mai merge 5.1. Cel putin la mine (cand foloseam driverele Creative) asa se auzea.
Acum folosesc driverele de la kxproject. Se aude in toate 5 boxele, dar , intradevar, e pseudo 5.1

bye

#5
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,309
  • Înscris: 05.06.2002
da, la jocuri care stiu de 5.1, UT2003, Unreal 2, Project IGI

#6
h.robert

h.robert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 29.05.2002
OK am inteles ca nu merge 5.1 decat la dvd si jocuri care au habar!Dar boxa centrala nu o aud nici macar in mixer cind testez boxele(cu setarile necesare pentru 5.1).Nu ar trebui sa o aud?Firele sunt conectate corect...cred(ca la carte).Iar boxele merg.Vreau sa stiu ce naiba fac schimb placa,schimb boxele sau ce?

Oricum multumesc in avans.

#7
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,309
  • Înscris: 05.06.2002

Quote

Originally posted by h.robert
Dar boxa centrala nu o aud nici macar in mixer cind testez boxele(cu setarile necesare pentru 5.1).Nu ar trebui sa o aud?Firele sunt conectate corect...cred(ca la carte).Iar boxele merg.
Asta e intradevar o problema. Subwoofer-ul se aude (ii vine semnalul pe aceasi mufa cu centralul)? Mufa in care trebuie intepat e cea portocalie, din capatul celalalt fata de front-uri si rear-uri). Folosesti cumva cablul scurt venit cu boxele si care zic ei se foloseste cand ai probleme cu sunetul in central (la SB Live 5.1 nu e nevoie)? Incearca sa dai mai multe detalii despre cum ai facut conectarile si despre setari.

#8
h.robert

h.robert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 29.05.2002
Da, subwooferul se aude(ii vine semnalul pe aceasi mufa cu centralul)!Mufele sunt conectate cum trebuie!Nu am folosit cablul scurt iar setarile sunt in regula zic eu(setat pt 5.1 si in Windows si in setarile placii de sunet)!Am bifat casuta cu AC3 Dolby... si Bass redirection(fara ultimul nu se aude subwooferul) din setarile placii de sunet(Speaker Settings)!
La pl. de sunet onboard(dezactivata din BIOS acum), care stia 4.1, puteam auzi la alegere ori boxa centrala ori subwooferul.Deci nu cred sa fie o problema cu boxele!

Daca nu si nu,cred ca iau pl de sunet si o duc inapoi la Flamingo cu multumirile de rigoare ! :mad:

Multumesc!

#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,309
  • Înscris: 05.06.2002
Conectica si setarile par OK. Cred ca nu mai ramane decat sa te duci la Flamingo si sa-i rogi sa-ti faca testul si sa-ti arate ca merge. Oricum era una din indatoririle lor sa-ti faca proba placii cand ti-au vandut-o, care destul de probabil nu au facut-o.

#10
morosanuciprian

morosanuciprian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 21.06.2004
Am și eu o problemă! Un amic de-al meu și-a luat de curând un sistem Ceative SB 5.1 (nu stiu ce model, dar e destul de nou) și aici intervine problemuța  :wallbash:  . Nu se aude centralul din sistem, când se uită la un Dvd. (Playerul pe care îl folosește pentru vizionare este Power DVD). În setările playerului am pus tot felul de setări de 5.1 sau dolby digital, însă rezultatul este același. Nu se aude boxa centrală! Filmul pe care l-a  băgat în dvd-rom are sunet 5.1 și deci nu este stereo. Am folosit și search-ul în speranța că am să găsesc un răspuns concret dar nu am gasit nimic care să mă lămurească. Din câte am înțeles eu, ar putea fi vorba din drivere, dar totuși...Dacă se poate să mă ajute și pe mine cineva, aș tare recunoscător!      
P.S: Am uitat să precizez că are o placă de sunet tot de la Creative 5.1 care a cumpărat-o odată cu sistemul 5.1 iar sistemul este un AMD Barthon 2,5+ cu 512 Mb DDR memorie. Thanks a lot!

Edited by morosanuciprian, 25 November 2004 - 13:33.


#11
aden

aden

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 08.12.2004
SAl all!
Uitati care e chestia cu boxa centrala...
Am vb cu cineva de la Flamingo si m-a elucidat si pe mine...
In Creative Play Center cand e in mod mic, are in dreapta o sageata care deschide un patrat cu piste (1 pana la 9)...pe acolo pe jos exista un buton mic numit cmss (creative multimedia surround spekers)...apasati si dati on...Dupa aia tre sa mearga si aia din centuu 99% (1% poa sa fie stricata)...:P
Bafta all!

#12
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
adynis has pressed the ThankYou button  :D  :P

#13
smecherasu92

smecherasu92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 22.10.2008
puteti icnercat http://www.fbx.ro/65rfs69jjt3sfse8 astea is bune leam instalat pe toate si leam setat putin si bubuie sistemul de rupe :X

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate