Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

De nevoie zugravesc singur

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

 Bastard, on Sep 8 2006, 04:19, said:

din intamplare am lucrat in domeniu dar ma-am lasat de constructii .... fac doar la mine acasa ... ma-m apucat de ceva care necesita mai putina munca fizica
ca sa incep cu inceputul ... ai grija ce materiale cumperi adica :materialul pentru glet , amorsa, lavabila ....
eu zic sa te interesezi mai intai cam ce face fiecare si de ce . pentru a aplica gelt pe perete iti trebuie un pic de indemanare (o sa o ai din experienta  :D ) ai grija sa nu tii mana incordata .. o sa ai un brand mai ceva ca arnold .dar am uitat de amorsa (nu e necesara neaparat daca ai desprafuit bine peretii ).. pentru desprafiut poti folosii o bidinea  si o galeata cu apa.
sa revenim la glet .. ai intrebat cum se face ... pai cum sa se faca pui apa(cam un sfert) intr-o galeata (de plastic de preferat ----> se curata mai usor) apoi adaugi praf ... dar nu dintr-o data ci presarat de preferabil cu mana(de aici "ce face omu' cu mana lui......... "stii tu restul) "pana nu mai vezi apa" ca sa zic asa... dupa aceea amesteci cu un bat (coada de matura e foarte utila) pana se omogenizeaza.... trebuie sa fie o pasta care sa nu cada de pe fierul de glet tunci cand o tii inclinata la 45 grade(P.S. daca e prea subtire mai pune praf)
ACUMA E ACUMA - partea cea ma interesanta "aplicarea cu fierul de glet"
pentru asta iti trebuie : 1 fier de glet (iti recomand unul din plastic ... e ma usor si mai comod... vis-a-vis de cel care ti-a recomandat din inox nu e pentru incepatori si oricum e scump)iti mai trebuie un spaclu (sa fie mai lat (cam de 12-15 cm) si multa rabdare
ai grija ce glet cumperi - ia unu care sa iti permita mult timp de lucru - pentru ca o sa te cam muncesti la el si nu cred ca iti permiti sa pierzi material(se usuca)
aplica de jos in sus (AVIZ AMATORILOR : NU TREBUIE NEAPARAT O MISCARE INTR-UN ANUMIT SENS CI TREBUIE ASA CUM CERE PERETELE -adica cum ti-e mai usor tie ...ai sa vezi tu cand te apuci de treaba
Lavabila trebuie aleasa cum trebuie - ia una cu putere mare de acoperire (recomand superweiss e cam scump dar e bun ... nu ma dezamagit vreodata .. il folosec de vreo 4-5 ani)

Daca mai ai intrebari te rog foloseste adresa mea de email unii useri@fac prostii.com
succes !!! :OK:

extrem de utile sfaturile, mai ales ca in curand urmeaza sa ma apuc si eu de sportul renovarii apartamentului.

Edited by punkt, 04 May 2007 - 12:14.


#38
lucian_ionescu46

lucian_ionescu46

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.09.2005

 Bastard, on Sep 8 2006, 04:19, said:

din intamplare am lucrat in domeniu dar ma-am lasat de constructii .... fac doar la mine acasa ... ma-m apucat de ceva care necesita mai putina munca fizica
ca sa incep cu inceputul ... ai grija ce materiale cumperi adica :materialul pentru glet , amorsa, lavabila ....
eu zic sa te interesezi mai intai cam ce face fiecare si de ce . pentru a aplica gelt pe perete iti trebuie un pic de indemanare (o sa o ai din experienta  :D ) ai grija sa nu tii mana incordata .. o sa ai un brand mai ceva ca arnold .dar am uitat de amorsa (nu e necesara neaparat daca ai desprafuit bine peretii ).. pentru desprafiut poti folosii o bidinea  si o galeata cu apa.
sa revenim la glet .. ai intrebat cum se face ... pai cum sa se faca pui apa(cam un sfert) intr-o galeata (de plastic de preferat ----> se curata mai usor) apoi adaugi praf ... dar nu dintr-o data ci presarat de preferabil cu mana(de aici "ce face omu' cu mana lui......... "stii tu restul) "pana nu mai vezi apa" ca sa zic asa... dupa aceea amesteci cu un bat (coada de matura e foarte utila) pana se omogenizeaza.... trebuie sa fie o pasta care sa nu cada de pe fierul de glet tunci cand o tii inclinata la 45 grade(P.S. daca e prea subtire mai pune praf)
ACUMA E ACUMA - partea cea ma interesanta "aplicarea cu fierul de glet"
pentru asta iti trebuie : 1 fier de glet (iti recomand unul din plastic ... e ma usor si mai comod... vis-a-vis de cel care ti-a recomandat din inox nu e pentru incepatori si oricum e scump)iti mai trebuie un spaclu (sa fie mai lat (cam de 12-15 cm) si multa rabdare
ai grija ce glet cumperi - ia unu care sa iti permita mult timp de lucru - pentru ca o sa te cam muncesti la el si nu cred ca iti permiti sa pierzi material(se usuca)
aplica de jos in sus (AVIZ AMATORILOR : NU TREBUIE NEAPARAT O MISCARE INTR-UN ANUMIT SENS CI TREBUIE ASA CUM CERE PERETELE -adica cum ti-e mai usor tie ...ai sa vezi tu cand te apuci de treaba
Lavabila trebuie aleasa cum trebuie - ia una cu putere mare de acoperire (recomand superweiss e cam scump dar e bun ... nu ma dezamagit vreodata .. il folosec de vreo 4-5 ani)

Daca mai ai intrebari te rog foloseste adresa mea de email: unii useri@fac prostii.com
succes !!! :OK:

Edited by punkt, 04 May 2007 - 12:13.


#39
asifilip

asifilip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.01.2005
dar pentru baie trebuie vreo tehnica speciala?
ca tot la 2, 3 ani mi se mai umfla dispersitul si iarasi trebuie sa zugravesc, in special in zona dusului.
doar jumatate din perete are faianta...

am fost sfatuit sa nu mai dau cu dispersit lavabil ci cu aracet si var ca sa respire peretii, si sa nu se mai cada dispersitul...
nu stiu ce sa zic...  <_<
trebuie tratati cumva peretii inainte sa dau cu dispersit , sau ma rog, cu aracet si var?

#40
explorer_iasi

explorer_iasi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.05.2007
[quote name='bibi' date='Aug 29 2006, 12:27' post='1828137']
Salutare.

Im primul rand va anunt ca de 1 saptamana sunt proprietarul unui ap. cu 2 camere (54mp).M-a costat 47.500E (fara agentie), din care, 20.000 E luati pe 25 de ani de la banca.

salutare! sunt nou pe forum dar nu si in domeniu. am patit si io la fel, am luat apartamentu cu 3 camere (60 mp) da nu am mai avut bani decat de materiale si de termopan care a ajuns 2000E la o firma care a treia zi dupa montajul in mare a si disparut, dupa aia am fost la g....., o firma cu renume si am facut un calcul. rezultatul? cu vreo trei sute de E mai mult dar o garantie reala si geamuri la care iarna nu stai cu ligheanu sa strangi apa. am fost gascan mare de tot!!nu vreu sa mai pateasca si altii ca mine!! glet, var si ce am mai putut face eu am facut singur. la glet am facut exact cum scriu astia pe ambalaj si nu am dat gres, ca de altfel si la adeziv pt faianta si gresie. la var am luat unul ieftin si am dat-o in bara, recomand un superweiss, calitate/pret buna. succes

#41
explorer_iasi

explorer_iasi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.05.2007
pentru asifilip nu te prosti cu var si aracet ca o sa plangi mai tarziu la dat jos, asa am avut io cand m-am mutat, peste asta nu prinde nici smoala,e naspa de tot. in baie mai ales daca ai dus i-ti recomand sa pui faianta pana la tavan, (ceresit sau sanex e foarte buna, nu te uita la alea de import ca is la fel, numai vezi sa iei calitatea intai) tavanul gletuit cu un glet bun si dat cu un lavabil pt exterior si garantez eu ca nu o sa ai probleme. si daca mai deschizi si geamul dupa dus e mai mult decat ok! eu asa am facut si am avut si inundatie de la vecini si tot nu am probleme mari, am dat cu un smirghel usor, apoi am reparat cu glet facut cu var lavabil si am mai dat odata cu pensonul cu lavabil si e ca nou! ai cuvantul meu!!

#42
Stentor_ro

Stentor_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.04.2006
Zugraveala antichizata/patinata cu jumatate din costul la ce ati zis pana acum (mai putin varul, evident). Respira, nu se ia si este rezistent la soc si umezeala.

Attached Files



#43
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,218
  • Înscris: 30.10.2007
salutare!
sper sa fi nimerit corect.
sunt intr-o mare dilema: casa mea e construita din chirpici. dupa refacerea instalatiei electrice am observat , in unele zone, ca tencuiala aplicata este practic mai mult nisip si se sfarama ff usor la contactul cu un corp dur( chiar si cu mana). acest gen de tencuiala se afla sub un strat de calciu. doresc sa gletuiesc si sa finisez peretii, dar in conditiile astea pot fi linistit?sau tb sa dau jos toata tencuiala si sa tencuiesc cu simt de raspundere?( paradoxal, in alte zone de pe acelasi perete tencuiala e practic beton, am rupt dalta cand am sapat santurile pt cabluri si a tb sa bag flexul!!)

orice sfat mi-ar fi de mare folos!
PS : am tot rascolit vechiul UTIL, dar sunt enorm de multe pagini iar nevasta ma tot cicaleste sa dau drumu la lucrare!
(IMG:style_emoticons/default/helpsmilie.gif)

multumesc !!!!

#44
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,218
  • Înscris: 30.10.2007
chiar nu are nimeni habar? sau inca nu v-ati intors din vacanta! :D

multam

#45
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,218
  • Înscris: 30.10.2007
nu toti odata!! pe rand, va   rog!

:band:

#46
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,218
  • Înscris: 30.10.2007
interesante solutiile propuse... dar altele nu mai aveti?! chiar s-au epuizat?

#47
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Legat de tencuire, consistenta amestecului si modul de aplicare - cel mai bine e sa vezi cum fac mesterii, cu explicatiile de rigoare:
http://www.youtube.c...p;search=Search

-----

tinere sisif, daca zici ca-i asa nasol cauta pe youtube "earth plastering" - vezi cum ti se pare. Pentru tencuirea unei case de chirpici ce poate fi mai bun decat chirpiciul?

Edited by blimpyway, 14 January 2008 - 01:59.


#48
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,218
  • Înscris: 30.10.2007
multumesc pt sfaturi!
pana la urma solutia e sa dau tot jos si sa o iau de la capat cu tencuitul!! a-iai-ai! :wallbash:

#49
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,541
  • Înscris: 10.05.2007
Un strat de amorsa dat cu trafaletul nu cu bidineaua si un policolor sau spor iese giugiuc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate