Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Lens Cleaner

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
dany3l_sk

dany3l_sk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.08.2006
am un cd-player Panasonic si nu mai vrea sa citeasca cdurile doar asa cand ii vine lui cheful de citit  adica dupa mai multe incercari... si ma gandesc sa cumpar un cd cleaner...imi puteti da niste sugestii pls :worthy:

#2
websitefinder

websitefinder

    pretendent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,402
  • Înscris: 15.06.2006

 dany3l_sk, on Aug 28 2006, 13:25, said:

am un cd-player Panasonic si nu mai vrea sa citeasca cdurile doar asa cand ii vine lui cheful de citit  adica dupa mai multe incercari... si ma gandesc sa cumpar un cd cleaner...imi puteti da niste sugestii pls :worthy:
Uneori da! Rareori... Mai bine imprumuta unul daca ai de unde... Ca nu e ieftin... Mai pui niste bani langa el si-ti iei unul nou

#3
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
de parca e scump un cd-cleaner. maxim 10 lei bucata

#4
websitefinder

websitefinder

    pretendent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,402
  • Înscris: 15.06.2006

 romaximusro, on Aug 28 2006, 13:37, said:

de parca e scump un cd-cleaner. maxim 10 lei bucata
Si un CD-rom nou e 30-40 lei. Deci se merita? Si poate isi cumpara cd-cleaner-ul degeaba

#5
dany3l_sk

dany3l_sk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.08.2006
mi`am cumparat pana la urma un cd cleaner cu 10Lei si isi facea treaba ca lumea... a inceput sa`mi citeasca cdurile si merge bine ;)

#6
websitefinder

websitefinder

    pretendent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,402
  • Înscris: 15.06.2006
Eu sa fiu sincer as mai fi pus 20-30 de lei si-mi luam unul nou. Doar daca nu e un CD-rom la care tii din motive sentimentale. Atunci si eu mi-as fi luat cleaner-ul. Oricum, ar fi super daca ne-ai spune cat te mai tine CD-romul dupa ce folosesti CD-ul ala de curatat de 2-3 ori.

#7
Ender Wigins

Ender Wigins

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 03.11.2005
E pe cale să-și "dea duhul".
Primul simptom e că nu mai citește bine unele cd-uri. Cureți lentila, mai merge un timp, după aceea iar face "figuri".
Când nu mai vrea deloc, poți să mărești tensiunea pe laser. Te mai duce cateva luni, iar după aceea iți iei altul nou.

#8
websitefinder

websitefinder

    pretendent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,402
  • Înscris: 15.06.2006
Fiecare face ce vrea cu banii lui  :naughty:

#9
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001

 dany3l_sk, on Aug 28 2006, 13:25, said:

am un cd-player Panasonic si nu mai vrea sa citeasca cdurile doar asa cand ii vine lui cheful de citit  adica dupa mai multe incercari... si ma gandesc sa cumpar un cd cleaner...imi puteti da niste sugestii pls :worthy:
Banuiesc ca CD-PLAYER se refera la o chestie mica portabila cu baterii si casti!
Daca da ..atunci e simplu...foloseste acel CDcleaner iar cdurile audio nu le mai trage peste 8x! Defectul ori e de la praf in cazul ca l-ai folosit mult timp outdoor ori de la anumite cduri trase cu erori...lucru combinat cu uzura lui...si asta e tot!

#10
Meffy

Meffy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.09.2006

 websitefinder, on Aug 30 2006, 21:53, said:

Fiecare face ce vrea cu banii lui  :naughty:
asta cam asa este ...dar parca imi pare mie rau...

#11
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Am acest blu-ray: https://www.pcgarage...bh16ns40-black/
Am inregistrat, cred ca peste 1000 de discuri cu el. Cam 1 din 100, mi-l strica...
E cazul sa ma gandesc la un Lens Cleaner? Si daca da, pe care mi-l recomandati?
Multumesc.

#12
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019

 lost_in_a_dream, on 17 martie 2020 - 02:27, said:

Am acest blu-ray: https://www.pcgarage...bh16ns40-black/
Am inregistrat, cred ca peste 1000 de discuri cu el. Cam 1 din 100, mi-l strica...
E cazul sa ma gandesc la un Lens Cleaner? Si daca da, pe care mi-l recomandati?
Multumesc.
Mi-a stricat 3 DVD-uri consecutiv. Si erau Verbatim.
De 2-3 zile, scoate un carait asemanator cu cel pe care il fac HDD-urile cand sunt pe moarte.
Ma poate salva un Lens Cleaner? Ce sa fac?

#13
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Acesta e bun de ceva? https://www.emag.ro/...p/pd/D7PY25BBM/
Vreau sa cumpar cat mai curand.

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004
Eu as schimba unitatea.
1000 de discuri scrise e enorm ptr un LG. Cred ca e chiar de cartea recordurilor. De obicei crapa mult sub cifra asta. Am avut 3 LG-uri. Primul a crapat dupa o saptamana - scris doar un disc, cel care l-a inlocuit a crapat dupa 10 discuri scrise, inlocuit cu alt model care iar a crapat dupa vreo 10 discuri. Trecut pe Plextor/Pioneer - tin de ani de zile.

In general nu se recomanda utilizarea de discuri de curatare - distrug iremediabil capul.

#15
danno_cj

danno_cj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 01.01.2014
Curățarea se face doar dacă a fost folosit de fumători. Fumul se depune pe lentila afectând funcționarea capului laser. Eventualele firicele de praf nu se depun pe capul optic, curentul de aer le împinge pe margini. Nu recomand discuri de curățare, mai bine curățare manuală cu bețișoare de urechi și alcool izopropilic.
Șansele de recuperare sunt mici. Capul laser are o durată de viață limitată, apoi sunt driverele care poziționează ansamblul laser pot ceda.

#16
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Gasesc ceva instructiuni pentru curatarea manuala a laserului? Nu vreau sa stric ceva. E blu-ray, am dat multi bani pe el.
Din cate am inteles, ar trebui sa fie doua lasere. Un laser rosu pentru DVD-uri si altul albastru pentru blu-ray.
Eu vreau sa il curat doar pe cel rosu. Am inregistrat maxim 5 blu-ray-uri, nu are cum sa aiba praf.
Multumesc.

#17
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Cum se uzeaza mai repede laserul? Daca inregistrez la viteze mici sau mari?
Sau nu conteaza?

#18
Moonknight

Moonknight

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 15.07.2013

 eiffel, on 04 aprilie 2020 - 07:37, said:

Eu as schimba unitatea.
1000 de discuri scrise e enorm ptr un LG. Cred ca e chiar de cartea recordurilor. De obicei crapa mult sub cifra asta. Am avut 3 LG-uri. Primul a crapat dupa o saptamana - scris doar un disc, cel care l-a inlocuit a crapat dupa 10 discuri scrise, inlocuit cu alt model care iar a crapat dupa vreo 10 discuri. Trecut pe Plextor/Pioneer - tin de ani de zile.

In general nu se recomanda utilizarea de discuri de curatare - distrug iremediabil capul.

Salut , imi poti recomanda te rog , daca stii , un Blu-Ray Writter extern de calitate ? Oferta este destul de limitata , cel putin la magazinele online cunoscute si nu prea stiu ptr. ce sa optez ( ma intereseaza scrierea BD-urilor si mai putin a DVD-urilor sau CD-urilor ) . Multumesc frumos si scuze ptr. off-topic !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate