Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Interviu viza turist SUA

medicament melatonina

La mulți ani @A_Stere!

Vrabia a infundat cosul centralei
 Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!

Avanti Delta Vox

20 de miliarde de euro ingropati ...
 Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA
 Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici
 

Facultatea de arhitectura

- - - - -
  • Please log in to reply
313 replies to this topic

#163
VLAD_GIV

VLAD_GIV

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.02.2008

View Posttiasmeea, on Mar 6 2008, 21:44, said:

da. bineinteles ca poti veni .. nu e nici o pb. pai atunci ne vedem acolo :P
Nu am mai venit la iasi tsiamea ,am gasit ceva mult mai bun decat iasiul si acum am vazut cat de multi oameni se pregatesc pentru arhitectura si credema ca multi din ei sunt foarte pregatiti dar sa speram c anu dau la iasi oricum succes .   Ne vedem la examen!!!!

#164
tiasmeea

tiasmeea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.01.2008

View PostVLAD_GIV, on Mar 23 2008, 20:04, said:

Nu am mai venit la iasi tsiamea ,am gasit ceva mult mai bun decat iasiul si acum am vazut cat de multi oameni se pregatesc pentru arhitectura si credema ca multi din ei sunt foarte pregatiti dar sa speram c anu dau la iasi oricum succes .   Ne vedem la examen!!!!




TE rog "Tiasmeea". mc

Ok atunci spor la munca si ne vedem la exam.

#165
Wolfstyle

Wolfstyle

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.09.2007
salut tuturor... vreau sa dau si eu la cantacuzino.... talent am din fericire (toti profesorii mei de desen pe care i-am avut mi-au spus asta)... mana mere binisor zic eu.... dar am cateva probleme grave si cateva foarte grave :))) ....

sunt slabut la simetrie...  desen tehnic nu am facut in viata mea... abia azi am pus mana pe niste creioane mecanice 0.5 si 0.7 b 2b hb si 2 creioane normale (din alea din lemn cu mina in mijloc) grosime 1 B si 2 HB... eu nu simt diferenta dintre hb b si restu ... eu vad si simt o singura diferenta, grosimea...

trebuia sa vin si eu la pregatiri la iasi... alea de sambata si duminica.... dar nu m-am dus ca taica-miu de fiecare data isi gasea o scuza sa nu ma mai duc... acum cica a gasit alt prof .... si cica face doar odata pe saptamana pregatirea.... :( ....
deci suntem in la sfarsitul lui martie si eu nici nu stiu cu ce se mananca desenu tehnic.... :( ....

mie cam frica sa ma duc la profu ala care zice taica-miu k poate e mana-n mana cu el si o sa-mi spuna ca nu are ce sa faca cu mine.... (taica-miu vrea ca eu sa dau la auto-vehicule rutiera ... nici nu stiu ce inseamna aia.... :) ...)

aveti si o poza cu o schita de-a mea care am facut-o acu 1 an sau poate mai mult.... (am facut poza cu telu k nu detin un scanner)....
vreau sa mentionez k nu am facut cursuri de desen... deci teoretic io's o materie prima.... :) ...asa k nu dati prea tare....
si mai aveam una cu eminescu in care se vede ce probleme de simetrie am... :D ...

o singura intrebare am... credeti k se mai poate face cv ptr mn??

Attached Files



#166
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View PostParinteleTeoharie, on Feb 28 2008, 16:22, said:

am o intrebare pentru cei care sunt la mincu...e o sectie de mobilier si decoratiuni interioare unde se fac 3 ani. ce iesi dupa ce termini cei 3 ani? e singura sectie de la design interior de 3 ani.m-ar tenta sectia dar nu sunt sigur ca faci ceva dupa ce termini.sa ma lamureasca cineva.ai diploma de designer dupa doar 3 ani in domeniul mobilierului cumva? poti sa te angajezi dupa?
este o profesie cautata si bine platita.

DA, esti proiectant de mobila sau designer si lucrezi cu firme de mobila sau pe cont propriu. Se cistiga bani frumosi.

#167
kriss_cms

kriss_cms

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 02.01.2007

View Postshinny, on Mar 23 2008, 19:52, said:

Mai, eu asa am auzit de la cineva care preda acolo. Si da, "arhitectura e la moda", mai ales printre copiii de bani gata (la ei ma refeream cand am spus de pile).

Acum, s-ar putea sa ma insel sau s-ar putea sa nu avem nici unul dreptate. Dar una peste alta e mult de munca, si inainte de admitere si in timpul facultatii. Deci multa bafta.  ^_^

eu vorbesc de mincu.nu stiu care e treaba la alte facultati...ba da, de fapt stiu, dar doar la admitere: nu vreau sa ma laud, dar la cluj am intrat a 3-a fara sa fi citit un subiect de admitere inainte si la timisoara, ceva mai jos, dar la buget (numai la iasi nu stiu cum e). scopul meu era doar sa vad in ce consta un examen si cu toate astea am intrat. acum nu poti sa-mi spui ca daca intr-adevar iti doresti sa intri si faci totul pentru asta, nu o sa reusesti.
si pilele am impresia ca sunt mai degraba pentru copiii de profesori (la facultatile de arhitectura) sau de arhitecti, nu neaparat pentru cei de bani gata...ei nu-si "pierd" 6 ani din viata cu taiatul machetelor si cu cele 10 ore de lucru la schita de 3 ori pe semestru.

#168
tudorksy

tudorksy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 24.10.2005

View Postkallisa, on Mar 15 2008, 21:59, said:

buna!
imi zice si mie cineva cum e cu examenul asta de admitere?
e greu? ce se da?


Daca esti bun la desen si bata la mate ai toate sansele sa intri(si sa te duci la cursurile alea a lor). Cel putin asa era acum cativa ani.

#169
kallisa

kallisa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.03.2008

View PostWolfstyle, on Mar 28 2008, 12:35, said:

salut tuturor... vreau sa dau si eu la cantacuzino.... talent am din fericire (toti profesorii mei de desen pe care i-am avut mi-au spus asta)... mana mere binisor zic eu.... dar am cateva probleme grave si cateva foarte grave :))) ....

sunt slabut la simetrie...  desen tehnic nu am facut in viata mea... abia azi am pus mana pe niste creioane mecanice 0.5 si 0.7 b 2b hb si 2 creioane normale (din alea din lemn cu mina in mijloc) grosime 1 B si 2 HB... eu nu simt diferenta dintre hb b si restu ... eu vad si simt o singura diferenta, grosimea...

trebuia sa vin si eu la pregatiri la iasi... alea de sambata si duminica.... dar nu m-am dus ca taica-miu de fiecare data isi gasea o scuza sa nu ma mai duc... acum cica a gasit alt prof .... si cica face doar odata pe saptamana pregatirea.... :( ....
deci suntem in la sfarsitul lui martie si eu nici nu stiu cu ce se mananca desenu tehnic.... :( ....

mie cam frica sa ma duc la profu ala care zice taica-miu k poate e mana-n mana cu el si o sa-mi spuna ca nu are ce sa faca cu mine.... (taica-miu vrea ca eu sa dau la auto-vehicule rutiera ... nici nu stiu ce inseamna aia.... :) ...)

aveti si o poza cu o schita de-a mea care am facut-o acu 1 an sau poate mai mult.... (am facut poza cu telu k nu detin un scanner)....
vreau sa mentionez k nu am facut cursuri de desen... deci teoretic io's o materie prima.... :) ...asa k nu dati prea tare....
si mai aveam una cu eminescu in care se vede ce probleme de simetrie am... :D ...

o singura intrebare am... credeti k se mai poate face cv ptr mn??




ce pot eu sa-ti spun, este ca pregatirea care se face la facultate sambata si duminica, nu-ti va fi suficienta pentru admitere... cel putin nu pentru cea de anul acesta...  timpul e foarte scurt! daca tatal tau spune ca ti-a gasit un profesor, atunci incearca...nu ai nimic de pierdut. examenul va avea doua probe, una de desen tehnic, care este cea mai grea(cred eu) si una de desen liber, care este ceva, ceva mai usoara daca ai talent si ai mai lucrat inainte! cauta pe saitul de la G M Cantacuzino, si ai sa vezi ca se recomanda doua carti ca bibliografie pt admitere... pe cea de desen tehnic nu ai sa o gasesti(cel putin eu nu am gasit-o in Iasi). cealalta este un manual de educatie plastica pentru clasa a X-a. este foarte important sa le parcurgi. profesorul meu spune ca noi, cei care nu am facut desen tehnic niciodata, avem nevoie de cel putin 8-9 ore de lucru la planseta pe zi, pana la admitere... trebuie sa ne formam mana, sa putem lucra foarte repede. bafta!

View Postkriss_cms, on Mar 29 2008, 17:39, said:

eu vorbesc de mincu.nu stiu care e treaba la alte facultati...ba da, de fapt stiu, dar doar la admitere: nu vreau sa ma laud, dar la cluj am intrat a 3-a fara sa fi citit un subiect de admitere inainte si la timisoara, ceva mai jos, dar la buget (numai la iasi nu stiu cum e). scopul meu era doar sa vad in ce consta un examen si cu toate astea am intrat. acum nu poti sa-mi spui ca daca intr-adevar iti doresti sa intri si faci totul pentru asta, nu o sa reusesti.
si pilele am impresia ca sunt mai degraba pentru copiii de profesori (la facultatile de arhitectura) sau de arhitecti, nu neaparat pentru cei de bani gata...ei nu-si "pierd" 6 ani din viata cu taiatul machetelor si cu cele 10 ore de lucru la schita de 3 ori pe semestru.

nu stiu in ce consta examenul la alte facultati, dar la iasi, se dau probe practice, la desen tehnic si desen liber... prin urmare ce subiecte spuneai tu ca nu ai citit?
daca ai intrat, inseamna ca ai mai facut desen tehnic inainte...

#170
kriss_cms

kriss_cms

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 02.01.2007

View Postkallisa, on Apr 10 2008, 19:04, said:

nu stiu in ce consta examenul la alte facultati, dar la iasi, se dau probe practice, la desen tehnic si desen liber... prin urmare ce subiecte spuneai tu ca nu ai citit?
daca ai intrat, inseamna ca ai mai facut desen tehnic inainte...

si la cluj si la timisoara si la mincu tot liber si tehnic se dau. bine...la timisoara se mai da si matematica.
voiam sa spun ca am intrat fara probleme la cluj, fara sa ma fi pregatit in special pentru admiterea de acolo...ii raspundeam cuiva care se temea ca fara pile nu prea ai sanse sa intri.
si da, bineinteles ca am facut tehnic...2 ani si jumatate :)

#171
kallisa

kallisa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.03.2008

View Postkriss_cms, on Apr 12 2008, 21:26, said:

si la cluj si la timisoara si la mincu tot liber si tehnic se dau. bine...la timisoara se mai da si matematica.
voiam sa spun ca am intrat fara probleme la cluj, fara sa ma fi pregatit in special pentru admiterea de acolo...ii raspundeam cuiva care se temea ca fara pile nu prea ai sanse sa intri.
si da, bineinteles ca am facut tehnic...2 ani si jumatate :)


doi ani si jumatate?... eu am abia cateva luni... si admiterea se apropie.... si pe masura ce trece timpul mi se pare ca stiu tot mai putin :P

#172
lexienator

lexienator

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.06.2008
FRATILOR citind acest topic de la prima pagina si pana la ultima, m-a debusolat complet.... imi doream sa fac arhitectura foarte mult, auzisem ca e o facultate grea, si de vara asta urma sa ma apuc de mediatii la desen

sunt din Craiova, si am terminat a 11-a , sunt la un liceu cu profil mate -info , cu desenul liber si tehnic stau binisor, stiu sa ma orientez in plan,desenez in fiecare zi de cand eram mic ; nu cred ca as fi avut mari probleme la admitere daca faceam si meditatii...am vazut vazut subiectele la facultatea ION MINCU din toti anii , si mi-am facut o idee; dar ultimele pagini ale acestui topic m-au demoralizat complet...parerea unor arhitecti mi-a cam incurcat planurile... sunt 6 ani, facultatea e foartea grea si salariul nu e pe masura...acum nu stiu sigur ce sa fac...    ma mai gandesc  ASE-ul era a trea facultate pe lista mea.... a doua era Dreptul.....   eu auzisem ca se castiga bine din arhitectura, facultatea as fi facut-o si din pasiune dar si pentru bani..... sunt debusolat....           :mellow:

Edited by lexienator, 10 June 2008 - 18:20.


#173
dianis23

dianis23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.06.2008
dak nu am talent deloc la desen am vreo sansa sa intru la arhitectura dak ma apuc serios de pregatit...timp am destul....si la geometrie nu-s chiar paralela:)

#174
dianis23

dianis23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.06.2008
am uitat sa mentionez ca am multa ambitie si ca nu ma las batuta asa usor... :)

#175
shtefishor

shtefishor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.06.2008
buna! acum am terminat clasa a 8a si imi place foarte mult arhitectura ... si vreau sa ma apuc sa invat din timp ... am citit despre cartea aia de Geometrie descriptiva si voiam sa va intreb daca pot sa incep sa lucrez din vara asta la ea ... :D

#176
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

View Postdianis23, on Jun 20 2008, 18:26, said:

dak nu am talent deloc la desen am vreo sansa sa intru la arhitectura dak ma apuc serios de pregatit...timp am destul....si la geometrie nu-s chiar paralela:)
admiterea e la desen tehnic si la desen liber... deci...

#177
kriss_cms

kriss_cms

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 02.01.2007

View Postdianis23, on Jun 20 2008, 19:02, said:

am uitat sa mentionez ca am multa ambitie si ca nu ma las batuta asa usor... :)

crede-ma ca daca ai ambitie si iti place poti sa faci orice.
si cine spune ca nu ai talent? tu? profesorii de desen?...poate vrei sa spui ca nu desenai de mica, dar concluzia ca nu ai talent nu e atat de usor de tras.

dupa mine, ai sanse :) asta pentru ca si eu ma consideram fara talent...si uite-ma studenta

@shtefishor: bineinteles ca poti sa incepi sa lucrezi. dar ai grija pentru ca exista riscul sa te plictisesti pana ajugi sa dai admiterea. spor la treaba!

#178
iordanus

iordanus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 18.05.2008

View Postkittynik, on Mar 13 2008, 13:24, said:

Buna!

Eu sunt din Piatra Neamt, clasa aXa la profil mate info... Vreau sa dau la arhitectura (Mincu) si probabil o sa dau o fuga pana la Bucuresti la vara sa ma interesez de niste profesori.
Am avut niste tentative sa invat desen tehnic, dar sunt abia la inceput. Si am o intrebare: e necesar sa invat Autocadul? Pentru ca am auzit de niste cursuri in Piatra pentru atestat si ma gandeam sa ma bag si eu.

Inca ceva... am citit tot pe aici (cred) ca studentii la arhitectura au nu stiu ce reduceri la instrumente (true or false?  :huh: ), intra si Autocad aici?

Mersi anticipat.  ^_^

Pentru examen nu ai nevoie de AotoCad..
sunt la Mincu in anul II si... am terminat liceul in Piatra-Neamt...
daca mai ai intrebari te pot ajuta.

#179
peintredeglise

peintredeglise

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 20.01.2008
Salutare! Sunt pictor de biserici si ma confrunt cu multe greseli de arhitectura, constructie si stabilire a intalatiilor electrice in bisericile ortodoxe. Se pare ca secolul vitezei nu permite preotului, arhitectului, costructorului, electricianului si pictorului sa stea la aceeasi masa si sa discute despre biserica in devenire. Ei vin unul dupa altul si se injura in aceeasi ordine, pictorul cuprinzandu-i pe toti, pt ca el este ultimul care pleaca din biserica. Cel mai bine este sa trec la exemple concrete. Spatiul din biserica are o anumita destinatie si un anumit simbolism.
Greseli la nivelul turlei mari (cea de pe naos): spatiile dintre ferestre nu sunt netede ci formeaza pe mijloc unghiuri obtuze. Avand in vedere ca aici se picteaza, conform iconografiei bizantine, registrul Sfintilor Prooroci, ar insemna pictarea lor cu o jumatate de chip pe o fateta, si cealalta jumatate pe a doua fateta. Astfel spatiul nu se mai pupa cu pictura destinata lui. Acesta este un spatiu compromis care forteaza pictorul sa coboare acel registru, daca are unde, inlaturandu-l pe cel caruia ii ia locul (exista o ierarhie a tematicilor iconografice). Spatiul nou si gresit creat de arhitect sau de constructor nu va mai primi sfinti (ca ar fi groteasca pictarea lor acolo din cauza deformarilor care ar lua nastere), ci ornamente. Pacat de spatiu!
Greseli la nivelul zonei de unire intre turla mare si naos (sau corpul bisericii): pandantivii (= triunghiuri semisferice) lipsesc cu desavarsire. Acestia sunt 4 elemente elegante de racord intre doua spatii mari - turla si naosul. Romanii au fost geniali cand au inventat bolta, iar bizantinii cand au preluat bolta romana si au unit cilindrul turlei cu baza patrata a naosului (forma patrata de aici ia nastere prin unirea a 4 arce care formeaza naosul si pe care se sprijina turla). Pandantivii sunt elemente arhitecturale de racord, dar si elemente simbolistice de racord. Pe ei se picteaza cei 4 Sfinti Evanghelisti (Matei, Marcu, Luca si Ioan) care, prin Evanghelii, L-au facut cunoscut pe Iisus Hristos pictat in bolta turlei mari, si naos, care simbolizeaza lumea vazuta, adica noi. Iata dublul si genialul racord: practic si teologic. In locul pandantivilor apar acum niste colturi seci de 90 grade, care rup spatiul. Biserica devine o hala patratoasa si rece. Ii dispar formele curbate, bolta in leagan care odihnesc ochii satui de agresivitatea televizorului, a ambuteiajelor, a reclamelor insirate pe cladiri in culori stridente care ataca retina.
Greseli la nivelul ferestrelor: in loc sa fie inguste la exterior si evazate spre interior (ca sa patrunda in interior cat mai multa lumina), acum sunt ca un tunel. Cele corecte sunt si practice si frumoase. Se tencuiesc usor, se picteaza usor si isi etaleaza ornamentele. Cele gresite sunt banale, retin lumina si ascund pictura.
Bolta vs. tavan: Incep sa se extinda tavanele sau plafoanele in arhitectura bisericeasca. Sunt urate, reci si aduc a hala industriala. Cand este pictata o bolta, cel mai critic punct este cheia de bolta, dupa care spatiul se mai indulceste. La un plafon ii clocoteste pictorului zona cervicala. Bolta are rol si in acustica bisericii, trimitand sunetul inapoi, pe cand tavanul nu.
Greseli privind materialele folosite: materiale moderne (betonul, reparatiile locale cu ipsos, placile rigips) vs. materiale naturale probate in timp (caramida, piatra de rau, var, nisip, calti de canepa). Se deduce unde-i greseala...
Greselile instalatiei electrice: firele electrice ies in mijlocul boltilor, acolo unde ar corespunde capete de sfinti etc.
Pt inspiratia arhitectilor recomand bisericile vechi, cel mult pana in anul 1750. Ceea se este mai spre noi este supus greselii cu sanse mari.

#180
iordanus

iordanus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 18.05.2008
Ai mare dreptate... dar cred ca in goana asta nebuna dupa bani nu se incurca ei cu aceste amanunte... si cred ca prncipalul vinovat este preotul ca principal beneficiar. Dar si el primeste proiectul mai mult "moca" si nu poate ridica pretentii... Daca ai proiectat doar viloaie de ce n-ar merge si o biserica, ca tot pereti si acoperis are, nu?... si te mai pomeneste si popa la fiecare slujba...



View Postpeintredeglise, on Jul 13 2008, 15:55, said:

Salutare! Sunt pictor de biserici si ma confrunt cu multe greseli de arhitectura, constructie si stabilire a intalatiilor electrice in bisericile ortodoxe. Se pare ca secolul vitezei nu permite preotului, arhitectului, costructorului, electricianului si pictorului sa stea la aceeasi masa si sa discute despre biserica in devenire. Ei vin unul dupa altul si se injura in aceeasi ordine, pictorul cuprinzandu-i pe toti, pt ca el este ultimul care pleaca din biserica. Cel mai bine este sa trec la exemple concrete. Spatiul din biserica are o anumita destinatie si un anumit simbolism.
Greseli la nivelul turlei mari (cea de pe naos): spatiile dintre ferestre nu sunt netede ci formeaza pe mijloc unghiuri obtuze. Avand in vedere ca aici se picteaza, conform iconografiei bizantine, registrul Sfintilor Prooroci, ar insemna pictarea lor cu o jumatate de chip pe o fateta, si cealalta jumatate pe a doua fateta. Astfel spatiul nu se mai pupa cu pictura destinata lui. Acesta este un spatiu compromis care forteaza pictorul sa coboare acel registru, daca are unde, inlaturandu-l pe cel caruia ii ia locul (exista o ierarhie a tematicilor iconografice). Spatiul nou si gresit creat de arhitect sau de constructor nu va mai primi sfinti (ca ar fi groteasca pictarea lor acolo din cauza deformarilor care ar lua nastere), ci ornamente. Pacat de spatiu!
Greseli la nivelul zonei de unire intre turla mare si naos (sau corpul bisericii): pandantivii (= triunghiuri semisferice) lipsesc cu desavarsire. Acestia sunt 4 elemente elegante de racord intre doua spatii mari - turla si naosul. Romanii au fost geniali cand au inventat bolta, iar bizantinii cand au preluat bolta romana si au unit cilindrul turlei cu baza patrata a naosului (forma patrata de aici ia nastere prin unirea a 4 arce care formeaza naosul si pe care se sprijina turla). Pandantivii sunt elemente arhitecturale de racord, dar si elemente simbolistice de racord. Pe ei se picteaza cei 4 Sfinti Evanghelisti (Matei, Marcu, Luca si Ioan) care, prin Evanghelii, L-au facut cunoscut pe Iisus Hristos pictat in bolta turlei mari, si naos, care simbolizeaza lumea vazuta, adica noi. Iata dublul si genialul racord: practic si teologic. In locul pandantivilor apar acum niste colturi seci de 90 grade, care rup spatiul. Biserica devine o hala patratoasa si rece. Ii dispar formele curbate, bolta in leagan care odihnesc ochii satui de agresivitatea televizorului, a ambuteiajelor, a reclamelor insirate pe cladiri in culori stridente care ataca retina.
Greseli la nivelul ferestrelor: in loc sa fie inguste la exterior si evazate spre interior (ca sa patrunda in interior cat mai multa lumina), acum sunt ca un tunel. Cele corecte sunt si practice si frumoase. Se tencuiesc usor, se picteaza usor si isi etaleaza ornamentele. Cele gresite sunt banale, retin lumina si ascund pictura.
Bolta vs. tavan: Incep sa se extinda tavanele sau plafoanele in arhitectura bisericeasca. Sunt urate, reci si aduc a hala industriala. Cand este pictata o bolta, cel mai critic punct este cheia de bolta, dupa care spatiul se mai indulceste. La un plafon ii clocoteste pictorului zona cervicala. Bolta are rol si in acustica bisericii, trimitand sunetul inapoi, pe cand tavanul nu.
Greseli privind materialele folosite: materiale moderne (betonul, reparatiile locale cu ipsos, placile rigips) vs. materiale naturale probate in timp (caramida, piatra de rau, var, nisip, calti de canepa). Se deduce unde-i greseala...
Greselile instalatiei electrice: firele electrice ies in mijlocul boltilor, acolo unde ar corespunde capete de sfinti etc.
Pt inspiratia arhitectilor recomand bisericile vechi, cel mult pana in anul 1750. Ceea se este mai spre noi este supus greselii cu sanse mari.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate