Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto

Aparat foto zoom mare
 Daca aveți chef, descrieți locuin...

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!
 Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n
 

Despre Aspiratoare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2345 replies to this topic

#1081
Mircea_jr

Mircea_jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 13.04.2007
@gabitzu8400 - nu m-am mai uitat pe aici, nu stiu daca te mai ajuta informatiile: pot sa-ti zic ca Samsung-ul aratat de tine l-am "butonat" pe indelete in magazin, si un model asemanator am avut (de imprumut) si acasa cateva zile. Este OK, aspira bine, si fata de alte modele fara sac, este usor de golit. De mentionat reglajul de turatie care e mai mult sau mai putin inutil, deoarece are practic doar 3 pozitii: off - mediu - maxim :) Eu ca idee, as opta pentru unul fara comanda pe maner; mi se pare o chestie in plus care se poate strica. Dar e chestie de preferinta.

De restul nu stiu sa-ti spun, nu le-am incercat. Despre cele cu filtru cilindric, cum e Philips-ul pe care l-ai indicat tu, unii spun ca ar fi dificil de curatat filtrul. Intereseaza-te, eventual citeste si pe-aci cateva pagini in urma.
In alta ordine de idei, nu-mi place sa fac pe desteptul, dar zic sa dai macar un ochi scurt si la cele cu sac. Acum 2 luni si eu "vanam" un aspirator bagless. M-am razgandit, mi-am luat cu sac si nu regret deloc!

@billyboy: depinde ce vrei, cu sac - fara sac etc. In principiu, eu as zice cu sac; gasesti in banii aceia cateva modele cu S-bag de 3 litri care par OK: vezi aici (Electrolux), sau aici (Philips), sau aici (Bosch) (despre Bosch nu bag mana in foc ca e cu sac S-bag). Sau, daca mai poti suplimenta o idee bugetul pana , vezi de Samsung VCC7485V3R (in principiu il gasesti sub 400 RON, are sac plus "cana" ciclonica pe maner; mie mi-a placut modelul, iar colegul geekos zicea un pic mai sus ca il are si ca e multumit de el).

#1082
kimi_ro

kimi_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 14.04.2007

 apanoiu, on 03 ianuarie 2013 - 10:20, said:

Salut si La Multi Ani !

Am nevoie de un aspirator portabil cu acumulator. Dupa ce am testat cateva modele de 3.6V si 4.8V mi-am dat seama ca trebuie ceva mai potent.
Ca optiuni avem:
-Philips 10.8V LI-ION (100W)-approx 400RON
-Vax Gator Ni-MH 12V(fara specificatii) -approx 250RON
-Electrolux 12V (fara specificatii, cu 2 trepte de putere) - approx 350?
Toate au sistem de incarcare lent.

Voi ce parere aveti?
Philips-ul pare sa fie sensibil mai bun, din pacate disponibilitatea lui in Ro este 0. Se poate comanda peste mari si tari.

Buna ziua tuturor,

De ceva timp caut informatii despre un aspirator de mana/portabil. Pe acest topic nu am gasit recomandari pentru un astfel de produs (recunosc ca am citit doar ultimele 20 de pagini). Pana acum am probat acest model Philips FC6145/01 si mi-a placut foarte mult. Totusi, are un pret peste suma care sunt dispus sa o platesc (cel mai ieftin e ~ 270 RON).
Ma intereseaza mai multe info despre Bosch BKS4033 care are un pret mult mai bun (~ 150 RON). Din pacate, desi am trimis mail catre mai multi comercianti dar si catre reprezentanta Bosch din RO, nu am primit niciun raspuns (!!!). In primul rand, as vrea sa stiu ce putere are (in W).

Orice alte recomandare pana in maxim 250 RON ar fi binevenita.

Ca si caractersitici:
putere - minim 65 W
tensiune - minim 9,6V
baterie rencarcabila - timpul de reincarcare nu e esential (in general dureaza peste 12 ore)
timp de utilizare - minim 9-10 min

Multumesc,

Edited by kimi_ro, 02 October 2013 - 14:29.


#1083
kimi_ro

kimi_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 14.04.2007
edit:

 kimi_ro, on 02 octombrie 2013 - 14:26, said:

timp de utilizare - minim 9-10 ore


#1084
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 12.05.2006
10h???? Pe acumulatori? Max 250 lei? Glumesti. Nici alea profi nu cred ca tin atat. Daca or exista asemenea aparate...

#1085
kimi_ro

kimi_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 14.04.2007
Era bine cum am scris prima data. Mea culpa. Dar, daca tot vanezi greseli, ai putea da si niste raspunsuri la intrebare.

 kimi_ro, on 02 octombrie 2013 - 14:26, said:

timp de utilizare - minim 9-10 min

Edited by kimi_ro, 04 October 2013 - 09:48.


#1086
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,490
  • Înscris: 05.08.2002
cu acumulatori noi, majoritatea rezista acele 9-10 min
scade puterea de aspirare dar e inca folosibil  aspiratorul

problema apare dupa 1-2 ani cand acumulatorii imbatranesc si incepe sa scada serios timpul de utilizare
sa-i inlocuiesti ... mai greu de gasit

ia unul de marca totusi, am avut un philips care era usurel, facea zgomot mic si tinea destul de mult timp
acum am unul mai no name westood, e greu, zgomot mare, dar aspira binisor si tine >5 min

#1087
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Am avut un Black&Deker si s-a dovedit a fi inutil. Adunam frimiturile de pe masa si cam atat. Daca il foloseam sa adun frimiturile din pat, deja isi atingea limitele. In masina s-a dovedit a fi complet inutil.

#1088
kimi_ro

kimi_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 14.04.2007
M-am jucat cu Bosch BKS4033 intr-un magazin. Arata ca un produs ieftin si prost, materialele folosite sunt un plastic oribil. Puterea de aspirare e de 50W. Probabil ca voi alege Philipsul dar mai caut.

#1089
Alia3751

Alia3751

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 02.07.2007
Am ajuns la momentul schimbarii aspiratorului. Desigur, exista aspiratoare cu adevarat performante si fiabile, dar la preturi cam maricele pentru ce vreau eu sa investesc. As alege intre urmatoarele doua:

http://www.biasicom....source=price-ro  si

http://www.emag.ro/c...1/pd/E1SPKBBBM/

Primul ma atrage prin firma, dar pare destul de putin performant, iar unul asa cum mi-ar trebui mie este spre 1500 lei, ceea ce depaseste posibiltatile. Mai este si aspectul ca nu l-am vazut decat pe ecranul calculatorului, nu am descoperit vreun magazin care sa il comercializeze in afara de cele on line.
Pe de alta parte, Philipsul l-am vazut in magazin, plasticele nu arata prea grozav, dar are peria turbo care mi-e foarte necesara avand animale in casa. Banuiesc ca as gasi acest accesoriu la Miele, dar per total, pretul total ar creste cam mult.
In concluzie, mi-ar prinde bine cateva argumente.

Si as mai vrea sa stiu daca are cineva idee cat de eficienta ar fi asa o perie pentru intretinerea de zi cu zi:  http://www.price.ro/...plus_423293.htm

Aspiratul saptamanal nu e suficient, apare destul par pe covoare si mi se pare o solutie destul de comoda.
Multumesc anticipat celor care vor sa-si dea cu parerea.

#1090
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Eu as merge pe Miele. De unde ai tras concluzia ca nu este performant? Putere 1600W (fiind Miele este foarte probabil sa fie reali), sac 4,5 l (din cate imi aduc aminte, recomandarea minima este de 3 l).

#1091
Alia3751

Alia3751

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 02.07.2007
Geecos, multumesc de raspuns.
Pai unul dintre argumente e ca dintre aspiratoarele oferite de Miele este cel mai ieftin, celelate sunt substantial mai scumpe, deci mi se pare logic sa fie mai slabut. E adevarat ca nu am niste termeni de comparatie foarte clari. Sacul e destul de mare, iar puterea de aspirare inteleg ca nu e chiar relevanta, la Miele fiind de300 w, iar la Philips de vreo 450 w. O alta problema ar fi sacul, care este textil.
Am incercat sa gasesc modelul pe site-urile straine, dar... n-ai sa vezi. Exista varianta s2121, dar... e alt aspirator. Acesta Margot s-ar parea ca e facut pentru Romania! Au si peria care imi trebuie in varianta turbo si turbo electrica. Aceasta din urma ar fi excelenta si chiar as fi dispusa sa dau banii, dar trebuie sa aflu daca acest Margot o suporta.
Inca ma simt in impas. E greu sa faci o alegere buna cu fonduri limitate. De altfel, plasa poti lua si daca dispui de bani mai multi, dar poate nu-ti pasa asa de tare!

#1092
Write&Run

Write&Run

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 06.05.2007
Salut!

Stiti cumva ceva despre aspiratorul asta? http://www.neomax.ro...-p7176s409.html
Gisowatt Technoclean... Trebuie sa iau un aspirator pentru mama. A zis ca nu vrea cu sac de hartie. Vrea ceva sa traga bine si sa fie usor de folosit. Asta e ok?

Merci

#1093
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Dupa ce-am citit pe aici, am cumpărat aspirator Electrolux cu filtru hepa. Deși scrie că filtrul e lavabil, acesta nu poate fi curățat ușor și nici complet. Rămâne mizerie în filtru, iar fiecare curățare îl deteriorează. Curățarea în sine e un chin, cu o periuță și jet de apă stau să scot mizeria din el...
După cîteva luni, respectiv curățări, filtrul trebuie înlocuit.Un filtru nou costă 50 lei, deci în cîțiva ani plătesc aspiratorul de 3 ori.

Concluzia o trageți singuri.

Recomandarea mea: fără filtru hepa, cumpărați aspirator cu sac clasic (nu din hîrtie). Saci se găsesc peste tot, sunt ieftini și se pot înlocui imediat.

Edited by dobrotescunicol, 21 December 2013 - 12:23.


#1094
Hector-2

Hector-2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 29.07.2011
Are cineva aspiratorul Samsung VC 5675?
La unele magazine online apare ca are si filtru hepa 11, la altele apare ca nu are filtru hepa. Pe situl Samsung nu am reusit sa gasesc modelul asta ca sa ma lamuresc.

#1095
Mircea_jr

Mircea_jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 13.04.2007
@dobrotescunicol: de curiozitate, ce model ai? Filtrul HEPA este cilindric sau dreptunghiular? Intreb pentru ca si eu sunt posesor de Electrolux, model Z8810W, de prin august-septembrie, si filtrul HEPA (de forma dreptunghiulara, la mine) arata ca nou, n-am vazut vreo urma de mizerie. Sa am eu asa de putin praf in casa? Posted Image Ma indoiesc... de cand il am, am schimbat sacul de 2 ori si acum e, din nou, destul de plin. Uita-te atent la montarea sacului, sigur etanseaza perfect la gura? Ma refer, sa nu cumva sa "scape" praf pe langa sac, care sa se adune in filtru...

@Hector-2: cred ca modelul nu (mai) apare pe site-ul Samsung pentru ca nu se mai produce. Daca intrebi in vederea achizitiei, poate ar ajuta mai mult o intrebare direct in locul de unde te gandesti sa-l cumperi...


Si inca o chestie, cu privire la filtrul asta HEPA de care vorbim din ce in ce mai des: in opinia mea, utilitatea lui depinde mult de persoanele care stau in casa unde "locuieste" aspiratorul. Spre exemplu, eu unul, mai din topor (a.k.a. mai nesimtit Posted Image ) de felul meu, n-am nici o problema sa aspir, sau sa stau intr-o camera unde se aspira FARA filtru HEPA. Sotia in schimb, care e mai sensibila, spune ca intr-adevar e o diferenta semnificativa, si ca un filtru HEPA bun face toti banii.

Asadar, eu zic ca HEPA asta in sine, nu-i ceva absolut necesar. Incercati sa alegeti in cunostinta de cauza...

Edited by Mircea_jr, 27 December 2013 - 00:16.


#1096
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003

 Mircea_jr, on 27 decembrie 2013 - 00:06, said:

@dobrotescunicol: de curiozitate, ce model ai? Filtrul HEPA este cilindric sau dreptunghiular? Intreb pentru ca si eu sunt posesor de Electrolux, model Z8810W, de prin august-septembrie, si filtrul HEPA (de forma dreptunghiulara, la mine) arata ca nou, n-am vazut vreo urma de mizerie. Sa am eu asa de putin praf in casa? Ma indoiesc... de cand il am, am schimbat sacul de 2 ori si acum e, din nou, destul de plin. Uita-te atent la montarea sacului, sigur etanseaza perfect la gura? Ma refer, sa nu cumva sa "scape" praf pe langa sac, care sa se adune in filtru...
Aspiratorul tău nu are filtru hepa, are sac clasic și doar la ieșirea din aspirator este aplicată o bucată dreptunghiulară de pînză сît o foie de hîrtie, numită pentru maketing hepa.

Un filtru hepa arată ca în poza atașată. Dacă aveai așa ceva sigur știai. În el se strînge toată mizeria, după prima utilizare stai cu peria să-l cureți.



Eu am Electrolux Ergoeasy, vezi aici:
Repet: nu e bun, nu cumpărați acest model că vă păcăliți! (în film, filtrul este alb, a aspirat cu el 5 minute. După jumătate de oră deja este negru și plin de mizerie. Cînd deschizi capacul te umpli de praf și dai apoi cu periuța.)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qEsU-A6gD_s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Feriți-vă de aspiratoare care au filtru ca în imaginea atașată.

Attached Files

  • Attached File  hepa.jpg   33.33K   22 downloads

Edited by dobrotescunicol, 27 December 2013 - 18:43.


#1097
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Nu stiu daca am nimerit la fix, dar aspiratorul meu a facut buba la rulmentul de jos de la palete. Trebuie unul de 22x8 mm cu grosimea de 7 mm. Am gasit la doua preturi, 10 lei http://www.adelaida....ie-la-praf.html respectiv 21 lei http://www.pieseuzca...nt-608-skf.html . Parca nu as lua varianta mai ieftina, ca am patit-o cu masina de spalat, cand mi-au pus nu stiu ce prastii si dupa cateva luni a inceput sa huruie din nou. Intrebarea este: gasesc luni prin Piatra Neamt un magazin care sa aiba pe stoc rulmenti mai de calitate, de preferat SKF?

Edited by Lucian_M, 28 December 2013 - 13:14.


#1098
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,259
  • Înscris: 15.10.2006

 Alia3751, on 25 octombrie 2013 - 09:24, said:

Pai unul dintre argumente e ca dintre aspiratoarele oferite de Miele este cel mai ieftin, celelate sunt substantial mai scumpe, deci mi se pare logic sa fie mai slabut. E adevarat ca nu am niste termeni de comparatie foarte clari. Sacul e destul de mare, iar puterea de aspirare inteleg ca nu e chiar relevanta, la Miele fiind de300 w, iar la Philips de vreo 450 w. O alta problema ar fi sacul, care este textil.

Modelul de la Philips chiar ca are o putere de aspirare impresionanta cel putin fata de decedatul Philips cu spalare care avea doar 1500 Watti.
Eu cel putin sunt f. multumit de alegerea acestui model la un pret promotional de sub 700 lei.
Minusuri ar fi doar peria pt. spatii inguste care este mai scurta decat cea veche; peria de praf care nu e separata si f. moale si inaltimea marita a periei principale care nu mai intra sub un pat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate