Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Problema: semnal video notebook->TV imaginea este alb-negru

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Draconrad

Draconrad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.09.2002
Ma confrunt cu urmatoarea problema:
La trecerea semnalul video/audio din notebook in TV (pentru vizionare filme) imaginea care apare pe TV este intotdeauna alb-negru.
Notebook-ul are un conector S-Video, iar TV-ul o mufa SCART. Pentru conexiune folosesc:
- adaptor audio/video bidirectional RCA/S-Video<->SCART cu 3 mufe RCA (video + audio stereo) si 1 mufa S-Video ;(EDNET cod 84007)
- cablu audio jack 3,5 mm - 2 cinch; (EDNET cod 84030)
- Cablu video S-VHS; (VIVANCO cod V4177)

Precizez ca notebookul este Compaq Presario 2700 cu placa video ATI RADEON Mobility, iar TV-ul Blaupunkt.

Intrebarea este de ce se vede imaginea alb-negru pe TV ??
(precizez ca am incercat pe mai multe televizoare cu mufa SCART si pe toate se intampla la fel). Eu banuiesc ca de vinovatul este cablul video.

Va atasez si imaginile cu adaptorul si cablurile folosite
Va rog frumos, ajutati-ma.

Attached Files



#2
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
conexiunea pare foarte ok, calburile folosite sunt cele care trebuie !

vezi sa nu ai setat la play NTSC pe TV PAL sau sa fie intrerupt cablul de svideo, pinul de crominanta (masoara-l si testeaza daca nu are nici o problema)

#3
Draconrad

Draconrad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.09.2002
am setat la play si NTSC si PAL (toate optiunile care erau disponibile) insa se vede alb-negru.

nu stiu care este exact pinul de crominanta (il gasesc eu pana la urma daca ma documentez) si nici nu stiu cum sa-l testez.

in catalogul Vivanco am gasit 2 produse diferite:
- cablu video S-VHS (cod V4177) -> pe asta il am eu
- cablu video S-Video (cod V4940)

care este diferenta intre ele si nu cumva aici e buba ???

#4
AcerMate

AcerMate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 14.05.2003
Eu am Presario 2800 si merge stas (e drept ca nu pe SCART, ci pe un RCA). Sa nu ai setat refresh rate mai mare de 60 si rezolutie mai mare de 1024/760 (incearca chiar 800/600).
De asemenea, sa nu ai imagine pe ambele iesiri (TV + monitor) ci doar pe TV. La mine cred ca setarea se face automat NTSC/PAL.

#5
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
Aaaaaaaaaah... acum am citit a doua oara.
Poate televizorul tau nu suporta S-VHS? (Eu am vazut unul singur SONY model destul de nou)
Al meu, de exemplu, nu suporta S-Video/S-VHS, dar merge perfect pe RCA (am un compaq armada e500 cu RCA video-out)

#6
priza

priza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 02.05.2002
si eu ma confrunt cu aceiasi problema.
am un hp compaq nx9010, un cablu Svideo Vivanco ( http://www.flamingo....dus.asp?id=4812 ), si televizorul este Sony KV-21LS30.
Am incercat tot ce ati spus pe aici dar imaginea pe TV este tot alb-negru.
alte sfaturi mai aveti?

mercic

#7
AcerMate

AcerMate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 14.05.2003
Probabil intrarea in TV trebuie sa fie RCA in loc de Euroscart. Daca ai avea un prieten de la care sa imprumuti un cablu de la o placa video cu TV out ar fii ideal. Oricum e naspa ca Compaq-ul nu da cabluri de TV out.

#8
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
cred ca problema ta este una de mufe. daca esti sigur ca adaptorul tau svhs<->scart e bun (am mai vazut si din astea vindute din magazin cu fire rupte in interior), s-ar putea sa nu se potriveasca pinii. poti incerca initial cu un video svhs, pentru ca astea dau tot timpul semnal pe aceasta mufa. incearca sa faci rost de o schema a semnalelor de la mufa svhs

#9
priza

priza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 02.05.2002
am bagat cablul si prin video si tot degeaba. si la televizor si la video am cate 2 SCART-uri. am incercat toate combinatiile posibile si nu merge decat alb negru.
acum mi-am luat cablu S-video >RCA si o sa ma duc sa vad ce reusesc sa fac.
anyway pentru ca nu prea am ce sa fac cu cablul s-video>SCART am facut un nou thread:
http://forum.softnew...&threadid=15527

#10
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
mda , asa patisem si eu la un prieten cand bagam mufa sVIDEO in Euroscart care era infipt in TV se vedea alb-negru(si la ine cu aceeasi combinatie se vedea color, singuar chestie care se schimbase era TV-ul). cand am schimbat si am bagat direct in RCA se vedea color!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate