Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea
 Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?
 La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis
 Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire
 

Manele - Sheet Music ?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
ferrevanbommel

ferrevanbommel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.08.2006
Stie cineva daca exista "sheet music" a genului manele?? De pilda, muzica scrisa a cantecele lui Nicolae Guta, Liviu Pustiu, Florin Salam etc. As vrea sa cant hiturile lor pe mine insumi!

Deci, nu numai versuri, ci si cu chorduri pentru chitara sau piano/keyboard !

Poate ca exista mai multi oameni care isi cauta muzica manele pe hartie... puteti sa-mi spuneti ce ati gasit pana acum, mi se pare greu de gasit chestie asta!!

Salutari, Ferre de la Antwerpen, Belgia

[email protected]

Edited by ferrevanbommel, 11 August 2006 - 16:49.


#2
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,143
  • Înscris: 10.04.2006
Exista asa ceva pentru manele ? :huh: Pot manelele fi asternute pe hartie? :)

#3
freshness

freshness

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,104
  • Înscris: 24.07.2006

View Postferrevanbommel, on Aug 11 2006, 17:47, said:

Stie cineva daca exista "sheet music" a genului manele?? De pilda, muzica scrisa a cantecele lui Nicolae Guta, Liviu Pustiu, Florin Salam etc. As vrea sa cant hiturile lor pe mine insumi!

Deci, nu numai versuri, ci si cu chorduri pentru chitara sau piano/keyboard !

Poate ca exista mai multi oameni care isi cauta muzica manele pe hartie... puteti sa-mi spuneti ce ati gasit pana acum, mi se pare greu de gasit chestie asta!!

Salutari, Ferre de la Antwerpen, Belgia

[email protected]
iti recomand sa cautio pe la bulgari ...caci 99% din manele de acolo sunt luate ...

cred ca se port asterne pe hartie igienica...

Edited by freshness, 12 August 2006 - 00:48.


#4
Sh0rty

Sh0rty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 05.01.2006

View Postfreshness, on Aug 12 2006, 01:48, said:

iti recomand sa cautio pe la bulgari ...caci 99% din manele de acolo sunt luate ...

cred ca se port asterne pe hartie igienica...


Nu sunt luate numai de la bulgari sunt luate din toate genurile muzicale inafara de rock...

#5
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 19.07.2005

View PostNenea Zap, on Aug 12 2006, 01:40, said:

Exista asa ceva pentru manele ? :huh: Pot manelele fi asternute pe hartie? :)
Daca ar fi ar arata ca o dictare scrisa de un copil din clasa 1-a sau a 2-a  :D  :D

#6
RomanianIdiot

RomanianIdiot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.02.2006

View PostSh0rty, on Aug 12 2006, 11:02, said:

Nu sunt luate numai de la bulgari sunt luate din toate genurile muzicale inafara de rock...

Ce-as vrea sa vad o manea cu influente jazz sau punk

Edited by RomanianIdiot, 14 August 2006 - 06:44.


#7
Sh0rty

Sh0rty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 05.01.2006

View PostRomanianIdiot, on Aug 14 2006, 07:44, said:

Ce-as vrea sa vad o manea cu influente jazz sau punk


exista =)) am auzit o manea in care se aud chitari de rock...

#8
John7up

John7up

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 16.08.2006

View Postfreshness, on Aug 12 2006, 01:48, said:

iti recomand sa cautio pe la bulgari ...caci 99% din manele de acolo sunt luate ...

cred ca se port asterne pe hartie igienica...

Un post adevarat :) Totally agree with this!

#9
Sh0rty

Sh0rty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 05.01.2006
EU STIAM CA IN ARIA ASTA TREBUIE SA SE DISCUTE DESPRE INTERPRETI,MELODII ETC.NU DESPRE MANELE SI ANTIMANELE!!!!!!

#10
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Orice muzica se poate pune pe hartie. Chiar si non-muzica.

Un exemplu inteligent de asa ceva este trecerea pe care a facut-o trupa Gregorian de la muzica pe 12 tonuri (noua) la cea pe 7 tonuri (gregoriana). Au preluat piese de la trupe mari si le-au trecut in acest stil.

Daca cineva ar fi indeajuns de masochist incat sa discearna notele, muzica nu ar fi prea greu de trecut pe "foaie". Datorita repetitivitatii, nu cred ca ar fi mai mult de 4 portative melodia, cu barele de repetitie aferente.

#11
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Tinand cont ca majoritatea hiturilor sunt coveruri nerecunoscute, trebuie sa faci cercetari, sa vezi de unde e furata si sa cauti ştimele/partiturile/tabulaturile pentru piesa originala. Vezi piesa Umoran San de Jasmin Stavros, de exemplu, la care a fost facut un cover cu versuri in romana de catre formatia Teo & Hara Band, dupa care a fost furata de toti tanguitii, plangaciosii si lalaitii... :death:

#12
safa

safa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 30.10.2006
www.tabulaturi.ro  gasesti Shit Music (adica sheet music) nu sunt prea sigur cum se scrie  :rolleyes:

#13
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006
Dat fiind ca revistele de manele sunt singurele reviste fara articole (numai poze si reclame, plus un cd) nu prea cred ca exista sheeturi ale manelelor.

#14
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Daca manelistii ar sti notele muzicale (exceptie Adi de la Valcea, ca omul canta la chitara si poate canta si muzica, insa nu vrea....ca 'tre sa manance si gura lui o paine) s-ar putea asterne muzica pe hartie. Vocal, se folosesc in general numai acute (behaielile si jelaniile celebre). Muzical, ar trebui sa fie gandita putin treaba.

#15
yeaRZero

yeaRZero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.03.2009

View PostSh0rty, on 12th August 2006, 11:02, said:

Nu sunt luate numai de la bulgari sunt luate din toate genurile muzicale inafara de rock...

De mare inteligenta dai dovada tinere, zau. Spune-mi o singura manea care a luata dupa piese de la Depeche Mode sau de la oricine altcineva care produce orice in afara de Rock.. dar raspunsul deja e negativ, pentru ca nu exista asa ceva.

Faptul ca s-a copiat odata melodia soundtrack din Titanic cantata de Celine Dion, initial s-a furat linia melodica fara niciun drept. Si mai sunt multe alte proiecte de genul care s-au anulat, din pricina vizarii de catre Ministerul Culturii. Atunci cand vrei sa faci un remix, sau o versiune proprie a unei melodii deja existente trebuie sa ceri acordul autorului original. Asa ar fi legal. Dar de cand cu muzica pusa la gramada pe internet.. e o prioritate pentru oricine sa faca ce vrea cu muzica gasita.

Si Rockul nu este singurul stil muzical existent pe mapamond. Probabil pentru fixistii axati numai si numai pe acelasi gen.. DA.

:)

#16
MetalTerror666

MetalTerror666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 16.06.2009

View PostyeaRZero, on 16th June 2009, 12:52, said:

De mare inteligenta dai dovada tinere, zau. Spune-mi o singura manea care a luata dupa piese de la Depeche Mode sau de la oricine altcineva care produce orice in afara de Rock.. dar raspunsul deja e negativ, pentru ca nu exista asa ceva.

Faptul ca s-a copiat odata melodia soundtrack din Titanic cantata de Celine Dion, initial s-a furat linia melodica fara niciun drept. Si mai sunt multe alte proiecte de genul care s-au anulat, din pricina vizarii de catre Ministerul Culturii. Atunci cand vrei sa faci un remix, sau o versiune proprie a unei melodii deja existente trebuie sa ceri acordul autorului original. Asa ar fi legal. Dar de cand cu muzica pusa la gramada pe internet.. e o prioritate pentru oricine sa faca ce vrea cu muzica gasita.

Si Rockul nu este singurul stil muzical existent pe mapamond. Probabil pentru fixistii axati numai si numai pe acelasi gen.. DA.

:)


Rock-ul nu e singurul stil muzical existent, dar e al 3-lea cel mai consistent stil de muzica, dupa muzica clasica si jazz evident si primul ca probabil cel mai popular stil de muzica existent.

#17
AlynHoliavo

AlynHoliavo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 10.07.2009
Nu exista asa ceva..note muzicale facute pe melodii -manele e pur si simplu haios. :D

#18
ccfan_chris

ccfan_chris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.09.2008
Manelistii nu stiu teorie.Ei compun dupa ureche.

Si vrei sa zici ca manelistii cumpara drepturile de la artisti internationali pentru un cover la o melodie?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate