Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 

Ghid de achizitionare al unei camere digitale

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#55
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Am adaugat o addena la ghid, care va lamuri toate aceste probleme ;)

#56
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Inca o adaugare la ghid :

La distanta focala (unde am explicat-o) as vrea sa-si adaug si definitia efectiva : Distanta dintre centrul optic al lentilei si senzorul camerei. O distanta focala mica va face posibila capturarea unui cadru mai vast, insa obiectele se vor vedea mai mici. Distanta focala mare, va face obiectele sa para mai mari in poza.

P.S : Cred ca am stresat moderatorul enorm cu PM_urile mele ce contin "corectari si completari" respectiv chestii de gen "Am uitat sa scriu astaaaa.."

#57
raz_lupu

raz_lupu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.10.2006
Intentia de a posta un ghid, sarind astfel in ajutorul celor ce doresc sa cumpere camere foto, este laudabila. Am mai gasit cateva articole asemanatoare pe fotogsm.ro, insa nu se ridica la nivelul celor postate de Krossfire. Keep up the good work!

#58
danieldobre21

danieldobre21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 08.10.2006
am si eu un samsung VP-D353 si nu sunt deloc multumit de pergormante inspecial noaptea ce poti sa-mi recomanzi cu privire la aceasta problema.

#59
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Pai cred ca ar trebui sa deschizi un topic separat. Dupa sesiunea imi voi mari activitatea pe forum.

Problema nocturnei vine de la senzor. In afara de a te juca in anumite circumstante cu timpul de expunere si, daca ti se permite cu diafragma, nu se pot recomanda prea multe !

Incerc sa mai fac o versiune a ghidului, deci topicul asta ar putea fi inchis !

#60
bactopur

bactopur

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.11.2009
Sall.
Am 13 ani si doresc sa imi cumpar o camera digitala compacta la un pret de cca 500 ron. Ce ma sfatuiti sa imi cumpar sa nu fie prea proasta.
Multumesc

Edited by bactopur, 06 November 2009 - 22:11.


#61
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,078
  • Înscris: 14.08.2007

View Postbactopur, on 6th November 2009, 21:47, said:

Sall.
Am 13 ani si doresc sa imi cumpar o camera digitala compacta la un pret de cca 500 ron. Ce ma sfatuiti sa imi cumpar sa nu fie prea proasta.
Multumesc
In bugetul asta poti lua o camera cu stabilizator optic, zoom optic 4-5x, preferabil sa inceapa zoom-ul de la mai putin de 36 mm, de preferat Panasonic, Canon, Sony sau Fuji. Exista camere care indeplinesc toate conditiile de mai sus, de exemplu Panasonic LZ8, LZ10, Canon A590IS, Sony W120 si sunt cam in buget (poate depasesc un pic 500 de lei). Vezi si testul asta: http://www.dpreview....408budgetgroup/ Eu as lua probabil un LZ10 pentru ca are lentilele cele mai wide la pretul asta (30 mm), 5x zoom si filmeaza la rezolutia cea mai mare (848x480).

#62
ionut2

ionut2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 19.04.2005
Panasonicu lz10 e mult superior canon a590? Se mai fabrica canonu asta? Ca prin magazine nu l.am mai prea vazut. @utopium u ce zici? Msi

#63
ionut2

ionut2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 19.04.2005
chiar nimeni nu ma poate ajuta cu un sfat?... m-am mai uitat intre timp si am vazut un fuji a170 , ar fi bun in comparatie cu un canon a 480? sau da clasa canonul? deci as avea dubii intre astea doua: fuji a170 si canon a480.. ar mai fi canonu a590 dar deja e cam expernsive si nust daca se merita ..sa iau fuji la 300 lei? nu e teapa la performantele ce le ofera? msi astept eventuale lamuriri

#64
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Daca mai gasesti A590is mergi pe el daca nu a480 . Fuji seria A sunt energofage , nu le prea recomand decit solutie buget .

#65
ionut2

ionut2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 19.04.2005
Pe ce te bazezi? Ies pozele prost de tot pe acest fuji? Deci a590 ar fi cea mai indicata solutie la nivelul asta? Sau sunt ceva panasonic/lumix care ar fi mai bune ca a590 in plafonu asta de pret?Msi

#66
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Il am de aproape 1 an si sunt super multumit de ce poate . Nu spun de Panasonic ca nu e bun dar mie nu-mi place senzorul de la el , pitici de-ai mei  :) Fuji e o firma foarte buna la p&s dar nu exceleaza in nimic la seria A , daca doresti doar o camera pentru casa merge linistit si seria A , daca te orientezi pe seria F deja eclipseaza a 590is mai ales la semiintuneric si intuneric . La seria A de la fuji trebuie mers cu mai multi acumulatori dupa tine , consuma rapid un set mai ales daca merge mult blitz-ul.

#67
ionut2

ionut2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 19.04.2005

View PostNeohori, on 22nd November 2009, 20:49, said:

Il am de aproape 1 an si sunt super multumit de ce poate . Nu spun de Panasonic ca nu e bun dar mie nu-mi place senzorul de la el , pitici de-ai mei  :) Fuji e o firma foarte buna la p&s dar nu exceleaza in nimic la seria A , daca doresti doar o camera pentru casa merge linistit si seria A , daca te orientezi pe seria F deja eclipseaza a 590is mai ales la semiintuneric si intuneric . La seria A de la fuji trebuie mers cu mai multi acumulatori dupa tine , consuma rapid un set mai ales daca merge mult blitz-ul.

msi mult neohiri pt reply..deci ai a170?eu nu-s asa pretentios..m-a atras si lcdu de 2.7 inch poate daia consuma mai rpd acumulatorii, cum face pozele pe intuneric, ies decent cat de cat?
fatza de un canon a480 nu e inferior? as opta pt acest fuji si pt pretul mai scazut in detrimentul  lui a480 si a ecranului lcd de 2,7 inch..  ai pm msi

Edited by ionut2, 23 November 2009 - 12:09.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate