Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Plec in Germania prin Ungaria,Austria.

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Exista un nr de telefon de urgenta in caz de defectiune masina? Nu ma prea pricep la masini si daca raman intr-o tara straina as vrea sa stiu daca exista vreo firma care se ocupa cu depanare. reparare?

Am inteles ca ACR ar avea aceasta posibilitate. Dar trebuie sa platesc 290 lei noi ca sa fiu membru.Mai stiti alte posibilitati.Am un Opel Astra.

#2
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
pe autostrazi ai si telefoanele de urgenta.

numerele sunt asa, din ce am eu:

ADAC: 0180 - 2 22 22 22
ungaria: 180 (nr scurt, suna la cea mai apropiata statie)

edit:

austria: 120 (idem)

italia: 116

Edited by sebulbus, 06 August 2006 - 11:44.


#3
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Mersi.

#4
Alexandra.Colceriu

Alexandra.Colceriu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 07.11.2005

 mircea812, on Aug 6 2006, 09:17, said:

Exista un nr de telefon de urgenta in caz de defectiune masina? Nu ma prea pricep la masini si daca raman intr-o tara straina as vrea sa stiu daca exista vreo firma care se ocupa cu depanare. reparare?

Am inteles ca ACR ar avea aceasta posibilitate. Dar trebuie sa platesc 290 lei noi ca sa fiu membru.Mai stiti alte posibilitati.Am un Opel Astra.


In toata Europa exista un numar de telefon unic in caz de urgenta pe autostrada, este 112 la fel ca si numarul din Romania.
Sfat: tine autostrada E60-75 pana la Austria si incearca sa nu depasesti limitarile de viteza. Austrada este in lucru atat in Ungaria cat si in Austria exista portiuni in care se circula doar pe o singura banda.

#5
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
112 e numarul de urgenta pentru accidente, incendii si alte asemenea, nu pentru servicii de tractare sau reparatii auto.

#6
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
M-am intors fara nici un incident in afara. Bineinteles la intoarcere am luat un cui in Pitesti si am facut pana. Noroc cu un sofer care m-a averizat cand  pneul ere doar putin lasat si am ajuns la vulcanizare. Oricum lipsa autostrazii in Romania face drumul un cosmar.

#7
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

 mircea812, on Sep 8 2006, 07:45, said:

M-am intors fara nici un incident in afara. Bineinteles la intoarcere am luat un cui in Pitesti si am facut pana. Noroc cu un sofer care m-a averizat cand  pneul ere doar putin lasat si am ajuns la vulcanizare. Oricum lipsa autostrazii in Romania face drumul un cosmar.

ultimele doua "intrari" in tara ale mele s-au soldat cu un parbriz spart (langa deva) si un piron in cauciuc (20 de km de sibiu), ambele necesitand inlocuire :) bine ai revenit acasa

#8
bogdan1978buc

bogdan1978buc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 07.05.2003
Pana la urma ce nr. este? Alte sfaturi pentru iesiri peste hotare?

#9
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
vesta reflectorizanta, somn, masina buna as in fiabila si mult bun simt. e destul sa ajungi oriunde vrei.

#10
alexm3

alexm3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.10.2006
Mai nou iti trebuie si trusa medicala si cutiuta cu becuri, mai ales in Ungaria, binenteles daca nu vrei sa dai vreo spaga pe la unguri. :puke:

#11
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 alexm3, on Oct 4 2006, 17:52, said:

Mai nou iti trebuie si trusa medicala si cutiuta cu becuri, mai ales in Ungaria, binenteles daca nu vrei sa dai vreo spaga pe la unguri. :puke:

Am fost de zeci de ori la unguri in ultimii ani dar niciodata nu au cerut cutie de becuri!Daca ai XENON ce pot cere,,o instalatie de rezerva?De regula se uita si ei la masina si daca vad un jaf, mai fac fitze.Bine fac dealtfel....!Iar trusa medicala e obligatorie cam peste tot si orice masina serioasa are in dotare.
Vestele reflectorizante trebuie sa fie in habitaclu,,,nu in portbagaj!
Cu spaga pe acolo e mai greu de la un timp incoace,,,dar sa zici sarut mana daca ai cui,,,sa nu te duci pe la  posta sa platesti amenzi.In rest e bine sa nu depasiti "des" 170km/h pe autostrada la ei...iar in orase sa mergeti cu 50 km/h ca mai sunt radare sau va dau alti soferi in primire...Pe autostrada sunt radare numai unde e restrictie de viteza de regula
Bafta!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate