Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poiana lui Ioc Khan CPI

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing
 BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 

Documentatie, cursuri, specializari, tutoriale

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
taz21

taz21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 24.10.2005

View Postrafaello5, on Dec 7 2006, 21:22, said:

Am si eu 2 probleme cu montarea unu casetofon auto marca LG pe o dacie break din '97 .
1.A fost montat de un electrician care a legat atat firul galben (+ permanent),care iese din mufa de la spate a casetofonului, cat si firul rosu care e tot din mufa (to ignitio=la contact) la acelasi fir +permanent al masinii, iar masa la caroseria masinii.Acum mi se arde a 3-a siguranta de sus un jos a panoului, cea de 15A care e raspunzatoare cu alimentarea.Mentionez ca, casetofonul merge cateva min dar se arde siguranta dupa(uneori se arde chiar daca nu aprind casul).Trebuie legate cele doua fire separat ca sa nu se mai arda siguranta?
PS:Am deconectat casul si am pus o noua siguranta si nu mai am aceasta problema.
2.Care e culoarea firului masinii la care trebuie sa leg casul "To Ignition" si care este +permanent si unde le gasesc?Legatura +permanent a fost facuta de tatal meu si acum eu nu stiu care este si nici el si as vrea sa inlocuiesc cablul cu unul nou putin mai gros.
Nu am gasit nicaieri tutoriale de genul cum sa montez un cas pe o dacie.

Trage un fir putin mai gros direct de la acumulator, pune o siguranta pe el si leaga amandoua firele de la player (rosu+galben). Asta daca vrei sa mearga playerul fara cheia in contact. Daca vrei sa mearga pe contact, trebui sa legi parca firul galben la "Accesorii" si firul rosu direct la firul tras de la acumulator.
Bafta

#20
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
sau mai bine te duci la un electrician daca vrei sa nu iei foc...posibil...chiar bafta daca ai de gand sa te apuci singur...

#21
fane09

fane09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 04.11.2009
pentru cip tuning iti trebuie in primul rand programare, evident axata pe auto si ECU dar cel mai important: cunostinte avansate mecanica. iti trebuie si fizica pentru a interpreta de exemplu valorile/ parametrii sondei lambda. care se afla pe evacuare, aviseaza o valoara in V(volti) si poate contribui la turatiile relantiului, debitul de carburant prin injector etc, injectorul cat si sonda respectiva fiind legate la ECU ( engine control unit). trebuie sa ai cunostinte de mecanica deoarece: trebuie sa sti ce face un injector ca sa-l poti regla ( avans de injectie), senzorul turatii management motor este de asemenea important si multi alti senzori de care un cip tuning depinde. invata fizica pentru ca spre exemplu pentru acuratetze trebuie sa calculezi timpul strabatut de sarcina electrica de la bobina de inductie la bujie, programare si mecanica  :rolleyes:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate